I Amsterdam Card hakkında bilgiler

I Amsterdam Card Nedir? Nerelerde Geçerli? Fiyatları

Amsterdam, Avrupa’nın gezilecek yerler anlamında en zengin şehirlerinde birisi. Kentte neredeyse her köşe başında bir müze veya cazibe merkezi bulunuyor. Gezi alanları bu kadar fazla olunca, gezginlerin kentin olanaklarından harcamalarında aşırıya kaçmadan yararlanabilmelerinin yolu bir indirim kartı edinmekten geçiyor. Bu ürünler arasındaysa en fazla öne çıkan, kapsamının genişliği ile kullanıcılarına cazip avantajlar sağlayan I Amsterdam Card oluyor.

I Amsterdam Card Nedir ve Ne İşe Yarar?

I Amsterdam Card, Amsterdam gezilecek yerler listemizde de yer alan şehrin birçok önemli müze ve etkinlik noktalarının bir kısmını ücretsiz, bir kısmını ise indirimli gezmenizi sağlayan bir kart.

Kartın sunduğu avantajlardan bir diğeri ise ücretsiz ulaşım imkanı. GVB tarafından düzenlenen tramvay, otobüs ve metro seferlerini bu kart ile ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Toplu ulaşımda limitsiz, kültürel tesislerde ise tek seferlik kullanılabilen kartın sahip olduğu bu özellik, onu NS tarafından gezginlere sunulan benzerleri OV-chipkaart ve Amsterdam Travel Ticket’tan daha kapsamlı hale getiriyor.

Bunlar dışında kart sahipleri Amsterdam’da yapılacak şeyler listelerinde ilk sırada yer alan Amsterdam kanal turuna ise ücretsiz katılabiliyor.

Özetle I Amsterdam Card sahipleri;

 • Müze ve etkinlik noktalarına ücretiz ya da indirimli giriş
 • Ücretsiz kanal turu
 • Ücretsiz şehir içi ulaşımı (otobüs, metro, tramvay…)
 • Şehir genelinde birçok restoran, konser, araç kiralama vb gibi noktalarda indirim ya da sürpriz hediyeler
 • Detaylı şehir haritası gibi haklara sahip oluyor.

I Amsterdam Card Nasıl Çalışıyor?

I Amsterdam Card ile ücretsiz kanal turu

Kartın müzeler için olan kısmı, kentteki kültürel tesislerden veya eğlence programlarından herhangi birini ilk ziyaret ettiğiniz anda aktive oluyor.

Toplu taşıma için olan kısmıysa yine aynı şekilde ilk kullanım anında otomatik olarak devreye giriyor. Kart, iki bölümünden herhangi birisi aktive olmadığı sürece satın alındığı yılın son gününe kadar geçerliliğini koruyor. İlk kullanımdan sonraysa kartın geçerliliği, kapsadığı süre ile kısıtlı kalıyor.

I Amsterdam Card Ücretleri Ne Kadar?

I Amsterdam Card nerelerde geçerli

Amsterdam’a özel indirim kartı 24, 48, 72, 96 saat geçerliliğe sahip 4 farklı seçenek halinde gezginlere sunuluyor. Bu seçenekler için talep edilen ücretler sırasıyla 57, 67, 77 ve 87 Euro.

Hangi kartı seçerseniz seçin, aynı indirimlerden ve avantajlardan yararlanabilirsiniz. Ancak Schiphol Havalimanı’nda Amsterdam’a trenle gitmek veya GVB otobüsleri dışında Connexxion, Arriva ve EBS tarafından düzenlenen otobüs seferlerini kullanmak isterseniz,  bu hakkı sadece 72 saatlik I Amsterdam Card’ı “Bölgesel Seyahat Bileti” ile birlikte satın alarak elde edebilirsiniz.

Normal ücretin 5 Euro kadar üzerinde bir bedelle satın alacağınız bu bilet sayesinde yalnızca Amsterdam havaalanı ile kent merkezi arası ulaşım için değil, tüm metropol alanı içerisindeki demir yolu veya Connexxion, Arriva ve EBS’ye ait otobüs seferlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

I Amsterdam Card Nerelerde Geçerli?

I Amsterdam Card ile ücretsiz şehir içi ulaşım
I Amsterdam Card’ın en önemli avantajlarından bir tanesi ücretsiz şehir içi ulaşım hakkı…

Kartın kapsamı dâhilinde aralarında şehrin en önemli müzelerinden olan Van Gogh Müzesi, Stedelijk MüzesiRembrandt Evi Müzesi‘ne ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca Amsterdam gezilecek yerler listelerindeki diğer önemli noktalardan ARTIS Royal Zoo, The National Maritime MuseumDe Nieuwe KerkHouseboat MuseumHermitage Amsterdam ve NEMO Science Museum yine bu kart sahiplerinin ücretsiz giriş yapabileceği noktalardan bazıları.

Kartı olan gezginlerin ücretsiz gezebilecekleri alanlar sadece bunlarla sınırlı değil. Tarihi yönüyle öne çıkan Haarlem; Hollanda denince akla gelen ilk yapılar olan yel değirmenlerinin bulunduğu Zaanse Schans; enfes manzaralara sahip balıkçı kasabaları Volendam ve Markem; konuklarına Orta Çağ atmosferi yaşatan Muiden, Naarden, Laren gibi popüler yerleşimlere sınırsız ulaşım hakkında yararlanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Futbol ile yakından ilgileniyorsanız, Amsterdam ArenA’da düzenlenen Ajax Stadyum Turu’na 16 Euro’luk ücreti ödemeden katılabilirsiniz.

Kartın geçerli olduğu yerlerden birisi de tarihi kanallar üzerinde gerçekleştirilen tekne turları. Karta sahip olduğunuzda faydalanabileceğiniz bu ayrıcalık sayesinde kanalların dilediğiniz bölümünü 1 saat boyunca ücretsiz gezebilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için tek yapmanız gereken, tekneye bineceğiniz iskeledeki görevliye kartınızı göstermek.

Şehir kartı sahipleri, dünyanın en büyük Flemenk sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Rijksmuseum’u normal giriş ücretinin 2,50 Euro altında bedel ödeyerek ziyaret edebiliyor. Şehirde kartın kapsamı dışında kalan tek kültürel tesis, II. Dünya Savaşı’nın kentte yarattığı yıkımı gözler önüne seren Anne Frank Evi.

I Amsterdam Card’ın Sunduğu Ekstra Avantajlar Nelerdir?

I Amsterdam Card stadyum turu
I Amsterdam Card sahipleri Hollanda’nın en popüler futbol takımlarından Ajax’ın maçlarını oynadığı Amsterdam Arena’da düzenlenen stadyum turlarına ücretsiz katılabilirler.

Kartın kullanıcılarına sunduğu ekstra avantajların başında, Amsterdam gezi rehberi niteliğindeki el haritası geliyor. Akıllı cihazlardan rahatlıkla kullanılabilen bu harita sayesinde kartın ücretsiz giriş imkânı sunduğu mekânların kentin tam olarak neresinde olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Haritada ayrıca mekânlar hakkında kısa tanıtım metinlerine, açılış-kapanış saatlerine ve web adreslerine yer verilmiş. El haritasına ek olarak kart sahiplerine, kentin resmi kültürel dergisi olan A-Mag de ücretsiz olarak sunuluyor. Derginin en çok hoşuma giden yanı, tatil boyunca gezginlerin işine yarayabilecek pek çok ipucu içermesi oldu.

Kartın tatil bütçesine katkılarından bir diğeri de prestijli mekânların büyük çoğunluğunda %25 indirim avantajı sunuyor olması. İndirim kapsamındaki içerikler müzik ve sahne, cazibe merkezi, ulaşım, yeme-içme olarak 4 kategoriye ayrılmış.

Müzik tutkunlarının indirimli girebilecekleri mekânların başında Boom Chicago, Royal Concertgebouw, Muziekgebouw aan ’t Ij ve Hollanda Ulusal Opera ve Balesi geliyor. A’DAM LOOKOUT, The Amsterdam Dungeon, Amsterdam Icebar XtraCold, Candlelight / Cocktail Cruise, House of Bols Cocktail & Genever Experience ile dünyaca ünlü Madame Tussauds Amsterdam ve Heineken Experience yine bu kapsamda ziyaret edilebilen cazibe merkezleri.

Kartın ulaşım kategorisinde sunduğu indirim sayesinde MacBike, A-Bike, Yellow Bike gibi firmalardan cazip fiyatlarla bisiklet kiralayabilir, tarihi kanalları bütçenizden daha az miktarda para harcayarak gezebilirsiniz.

Kent genelindeki 30’dan fazla yeme-içme mekanın da ise kartı kullanarak, Amsterdam’a özel lezzetlerin tadına bakma fırsatını yakalayabilirsiniz.

I Amsterdam Card’ı Nereden Alabilirim?

I Amsterdam Card satış noktaları

I Amsterdam Card edinmek için en pratik yöntem, online satış kanalını kullanmak. https://iamsterdam.com/citycard linki üzerinden satın alma işlemi yaparken, ilk adımda gezginlere 2 farklı teslimat seçeneğinden birini tercih etmeleri isteniyor.

Eğer bu aşamada “Amsterdam’da Teslimat” şıkkını işaretlerseniz, kartı 1 hafta içerisinde Schiphol Havalimanı’ndaki I Amsterdam veya Hollanda Turist bilgilendirme merkezlerinden şahsen alabilirsiniz.

Teslimat sırasında tek yapmanız gereken, görevliye mail adresinize gelen kodu göstermek. Amsterdam Merkez İstasyon’daki I Amsterdam Store ve I Amsterdam Ziyaretçi Bilgilendirme Merkezi, kartı teslim alabileceğiniz diğer noktalar. Bu aşamada “Eve Teslimat” şıkkının işaretlenmesi durumunda, kart UPS Kargo aracılığıyla adresinize 6 ila 10 iş günü içerisinde gönderiliyor. Ödeyeceğiniz teslimat tutarı ise satın aldığınız kart sayısına ve adrese göre belirleniyor.

Eğer isterseniz, online yerine klasik yüz yüze alışveriş yöntemiyle de karta sahip olabilirsiniz. Kartın satışı, Merkez İstasyon içerisindeki I Amsterdam Store ile Schiphol Havalimanı ve Merkez İstasyon’un çaprazındaki İstasyon Meydanı’nda yer alan I Amsterdam Ziyaretçi Merkezi’nde yapılıyor.

Bozulma, Çalınma ve İptal Durumlarında Ne Yapabilirim?

I Amsterdam Card avantajları

Kartın bozulması durumunda, İstasyon Meydanı’nda yer alan ziyaretçi merkezinde değişim gerçekleştiriliyor. Çalındığında yenisinin verilmesi veya seyahatin iptal edilmesi durumunda ön siparişi verilmiş kartın geri ödemesinin yapılması gibi durumlar söz konusu değil.

Çalınma, iptal gibi durumlara karşı mağdur olmamanız için size tavsiyem fiyatları gayet makul olan, bu gibi durumları kapsayan yurt dışı seyahat sigortalarından yaptırmanız. Ayrıca seyahatiniz iptal olduğunda siparişini verdiğiniz kartı Amsterdam’a gidecek bir dostunuza, mail adresinize gelen kodu iletmek suretiyle devredebilirsiniz.

Özetle I Amsterdam Card

Özetle I Amsterdam Card Avrupa’daki benzerlerine göre gerçekten çok avantajlı bir kart ama bu karta gerçekten ne kadar ihtiyacınızın olduğunu sizin hesaplamanız lazım. Örnek olarak normalde Amsterdam seyahati boyunca ödeme yapmanız muhtemel bazı şeyler şunlar;

 • Kanal Turu: 16 Euro
 • Van Gogh Müzesi: 17 Euro
 • Artis Royal ZOO: 20,50 Euro
 • Stedelijk Museum: 17,50 Euro
 • Rembrandt Evi Müzesi: 13 Euro
 • NEMO Science Museum: 15 Euro
 • Amsterdam ARENA: 16 Euro

Normalde Ulaşım Ücretleri

 • 24 saat sınırsız: 7,50 Euro
 • 48 saat sınırsız: 12,50 Euro
 • 72 saat sınırsız: 17 Euro

Eğer yukarıda adı geçen noktaların birçoğunu gezmeyi düşünüyorsanız, şehir içinde de tramvay gibi ulaşım araçlarını sıkça kullanacaksanız I Amsterdam Card satın almak mantıklı olabilir. Örneğin I Amsterdam Card sitesinin kendi yaptığı hesaba göre;

 • 24 Saatlik Kart ile 20 Euro,
 • 48 Saatlik Kart ile 61,50 Euro,
 • 72 Saatlik Kart ile 92,45 Euro kar etmek mümkün.

Ben Amsterdam’a ilk gittiğimde bu kartı satın aldım ve gerçekten hakkıyla kullandım. Otelim merkezin biraz güneyinde olduğu için sıkça tramvaya bindim, ayrıca ücretsiz hakkım olduğu için stadyum turundan şehirdeki ünlü müzelere kadar birçok yere yine bu kart ile gittim. O seyahatimde kart almak benim için mantıklı oldu.

Lakin şehre yaptığım diğer seyahatlerde toplu taşıma yerine daha çok yürümeyi tercih ettim. Önceden gördüğüm için müzeleri gezmek yerine farklı yerleri gezmeyi tercihe ettim. Tabi böyle olunca kartı satın almak benim için çok da mantıklı olmadı.

Kısaca bence Amsterdam gezilecek yerler ve Amsterdam’da ne yapılır yazılarıma göz atın. Mutlaka gezip görmek istediğiniz ve yapmak istediğiniz etkinlikleri fiyatları ile birlikte not edin.

Şehir içi ulaşımı kullanıp kullanmayacağınıza göre onun günlük fiyatlarını not edin. Çıkan sonuç kart fiyatından yüksekse kartı satın almak sizin için mantıklı olacaktır.

Bunlar dışında eğer Amsterdam seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız şehirde konaklama hakkında tüm gerekli bilgileri ve her bütçeye uygun otel tavsiyelerimi Amsterdam’da nerede kalınır başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

8 thoughts on “I Amsterdam Card Nedir? Nerelerde Geçerli? Fiyatları”

 1. Merhaba
  Yazınız gerçekten çok güzel ve ayrıntılı olmuş. Ben bir şey sormak istiyorum Almanyadan trenle geçmeyi düşünüyorum Amsterdama. I Amsterdam Card’ı elden alabileceğimiz yerler tam olarak nerde oluyor? Tren istasyonunda alabileceğimiz yerler var mi?

 2. Merhaba açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim. Ben, eşim,17 ve 10 yaşındaki çocuklarım ile çoğunluğu müze ziyareti olan bir gezi planladık. Benim merak ettiğim çocuklar için fiyat farklı mı? Bir de bu kartla havaalanından şehir merkezine ulaşım ücretsiz mi? Yoksa kart başı +5 Euro verince mi ücretsiz oluyor? Şimdiden teşekkürler

 3. Merhaba,
  Ben Amsterdam etrafındaki kasabaları ziyaret etmek istiyorum ama 48 saatlik I Amsterdam card aldığımda bu kasabaları ücretsiz olarak ulaşım sağlayabiliyormuyum? Yoksa 72 saatlik card’ımı almam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim..

 4. Merhaba,
  Her yurtdışı seyahatlerimde özellikle detaylı anlatımlarınız sebebiyle ilk sizin blogunuzu inceliyorum.
  Benim sormak istediğim şehir merkezinde kalıyorsak ve müze değil de şehri keşfetmek için geziyorsak ve yakın kasabaları gezeceksek bu kartı almak mantıklı mı ?
  Bana çok mantıklı gelmedi ama sizinde fikrinizi almak istedim.
  Eşimle birlikte seyahat edeceğiz. Birde bu kartı tavsiye etmezseniz.
  Alternatif olarak aslında bu sizin çok işinize yarar diyeceğiniz başka bir yöntem varmıdır ?
  Cevap verirseniz çok sevinirim.
  İyi Akşmlar

  1. Dilek Hanım merhabalar, güzel yorumlarınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Sizin de belirttiğiniz gibi sadece şehri keşfetmek için bu kartı almaya bence de değmez. Yakınlarda yer akan popüler kasabalara günübirlik turlar da düzenleniyor, göz atabilirsiniz. Belki daha rahat ve ekonomik olabilir…

 5. Merhaba,
  Öncelikle detaylı anlatımınız için çok teşekkürler. Son derece güzel ve yararlı bir Amsterdam rehberi hazırlamışsınız. Ancak kafama takılan birkaç soru var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  I amsterdam card ; müzeler ve ulaşım olmak üzere iki ayrı kart mı içeriyor? Yoksa her ikisini kapsayan tek bir kart mı var?
  Kartı ulaşım için kullandığımızda hem ulaşım hem müze kısmı aktive oluyor mu? Yoksa ilk müze ziyaretimiz sırasında mı müze kısmı aktive oluyor? Ki bu durumda kartın ömrü uzamış oluyor.

  1. Aslı Hanım merhabalar,

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. I Amsterdam Card müze+ulaşımı kapsayan tek bir kart. Nerede kullanırsanız kullanın hemen aktif oluyor ve kullanım süreci başlıyor. Yazıda da belirttiğim gibi eğer kartın geçerli olduğu yerlerin birçoğunu gezmeyi planlıyorsanız kartı satın almak mantıklı olabilir. Yoksa biraz masraflı bir seçim olacaktır. Sevgilerimle.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top