Herkesin içinde dünyayı karış karış keşfetme hayalinde olan tembel bir gezginin yattığı kabul etmemiz gerek. Peki muhteşem senaryolarla onu harekete geçirmeye ne dersiniz?

Çağımızın amansız hastalıklarının bir listesi yapılıyor olsaydı ilk üç maddeden biri kesinlikle hayalleri ertelemek olurdu. Dünya üzerinde kime sorarsanız sorun hayallerinden biri kendi rotasını çizerek dünyayı yeni baştan keşfetmektir. Birçoğumuz bu hayali gerçekleştirmek için hayatının biraz daha yola girmesini, elinin biraz daha para görmesini ya da lotonun bize isabet etmesini bekliyoruz. Kısaca erteledikçe erteliyoruz. Oysa kimi gerçek hayattan beslenen öyle senaryolar var ki içimizdeki bahaneci ve birazcık da tembel olan gezgini harekete anında geçirebilir. Siz de her izleyeni dünyanın benzersiz güzelliğini yakından görmeye davet eden bu filmlere kapınızı açarak bahanelerinizin tek tek tükenmesine şahit olabilirsiniz.

10. Eat Pray Love / Ye Dua Et Sev (2010)

Yazar Elizabeth Gilbert’ın hayatının dönüm noktasını kaleme aldığı kitabının beyaz perdeye aktarılması olan film; yazarın kendini bulmak için İtalya, Hindistan ve Bali üçgeninde kendini bulma yolculuğunu anlatıyor. Film sayesinde siz de İtalya’da yemek yemenin keyfine varmak, Hindistan’ın mistik havasını içinize çekmek ve Bali’de aşık olmak isteyeceksiniz. Imdb Linki.

9. Vicky Cristina Barcelona / Barselona Barselona (2008)

İspanya tatiline çıkan iki arkadaşın bir ressama aşık olmasını konu alan film İspanya’nın sanatla yoğrulmuş sokaklarını karış karış gezme arzusu uyandırıyor. Imdb linki.

8. Midnight in Paris / Paris’te Gece Yarısı (2011)

Nişanlısıyla birlikte aşk ve macera dolu gözde Avrupa kentini keşfetmek isteyen bir adamın gece yarısı yaşadığı fantastik olayları konu alan film keşke zamanda yolculuk yapılabilseydi diye hayıflanmanıza neden olabilir. Hoş Paris’in büyülü atmosferinde kaybolarak siz de Yazar Gill’in yaşadığına benzer bir deneyimi tadabilirsiniz. Imdb linki.

7. Y tu Mamá También / Ananı Da! (2001)

Yirmili yaşlarının başında olan iki gencin bir kadınla çıktıkları yolculuğu konu alan film yüreğinizin estiği yere savrulma arzunuzu körükleyebilir. Imdb linki.

6. Bucket List / Şimdi ya da Asla! (2007)

Ölüme mahkum iki kanser hastasının ölmeden önce yapılacaklar listesini yerine getirmek için kanser koğuşundan kaçıp hayallerini kurdukları yolculuğa çıkmalarını konu alan film, sizi de “Şimdi!” demeye davet ediyor. Imdb linki.

5. Hector and the Search for Happiness (2014)

Hastalarına daha fazla bulunma bahanesi ardına sığınarak kendini mutluluğunu aramak adına yollara çıkan bir psikiyatrın Çin’de başlayıp Afrika’da son bulan yolculuğunu konu edinen film mutluluğun ardına düşmeniz için gerekli cesareti sunuyor. Imdb linki.

4. Neelakasham Pachakadal Chuvanna Bhoomi / Blue Skies, Green Waters, Red Earth (2013)

Aşık olduğu kızı bulabilmek adına en yakın arkadaşı ile Kasi’nin Kerala’dan Nagaland’a çıktığı motosiklet yolculuğunu konu alıyor. İki arkadaşın yol boyunca karşılaştıkları insanlar ve onların çok özel hikayeleri kendi hikayenizi yazmanız için ilham veriyor. Imdb linki.

3. The Motorcycle Diaries / Motosiklet Günlüğü (2004)

Film; 1950’li yıllarda genç Ernesto “Che” Guevara’nın arkadaşı Alberto Granado ile Güney Amerika’yı motosikletleri ile gezdikleri yolculuğu konu alıyor. Che’nin politik görüşlerinin henüz şekillenmediği yılları konu alması, Güney Amerika’ya dönemsel bir yolculuğa davet ederken sadece en yakın arkadaşınız ve sırt çantanızla dünyayı karış karış gezme arzusu doğuruyor. Imdb linki.

2. The Secret Life Walter Mitty / Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (2013)

Film bir derginin fotoğraf arşivinde çalışan Walter Mitty’nin oldukça sıkıcı geçen hayatının kaybettiği ve dergi için çok önemli olan bir fotoğrafın izini sürmesiyle bütünüyle değişiyor. Fotoğrafa ulaşabilmek için kıta kıta gezen kahramanımız bir gezinin büyülü hayatına sizi de davet ediyor. Imdb linki.

1. Into the Wild (2007)

Christopher McCandless adındaki bir gencin gerçek yaşam öyküsünü konu alan film; gencin yaşadığı problemler sebebiyle her şeyi bir kenara bırakarak Alaska’ya doğru çıktığı yolculuğu anlatıyor. Alaska’nın vahşi doğasında hayatta kalmaya çabalayan gencin iki sene süren yolculuğunda karşılaştığı insanlar, uğradığı duraklar ve hikayeleri vahşi doğanın çağrısını iletmeden de durmuyor. Imdb linki.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın