seyahat kitapları, seyahat kiptaları

Kitaplar, yazıya dökülen dünyalara yolculuk etmemizi sağlar. Kendinizi bazen Cervantes‘in Don Kişot‘u olup yel değirmenleri ile savaşırken, Kafka‘nın Gregor Samsa‘sı olup rutin memur hayatından ve yalnızlıktan sıkılıp bir sabah böcek olarak uyanırken, Sabahattin Ali‘nin Kuyucakli Yusuf‘u olup sevdaya düşerken, İhsan Oktay Anar‘in Uzun İhsan‘ı olup hikayeler anlatırken, Shakespeare‘in eli kanlı Macbeth‘inin hırsını anlarken bulabilirsiniz.

Kitaplar, bize yeni kapılar açar. Peki ya içimizdeki gezgini harekete geçiren kitaplar? Hiç bir kitap okuyup ben de bunu yapmalıyım, yola çıkmalı, seyahat etmeli, yeni dünyalar görmeli, farklı tatlar tatmalı, yeni insanlar tanimaliyim dediniz mi? İşte bu kitaplardan bazıları… Dikkat! Kitabı bitirdiginizde bavulunuzu toplayıp yola çıkıyor olabilirsiniz!

“Bir Çift Yürek” Marlo Morgan

Marlo Morgan

Bir Çift Yürek” isimli kitap gerçek olaylardan esinlenilmiş. Amerikalı bir doktor Avustralyalı yerlileri Aborjinleri ve doğayı tanımak için onlarla birlikte dört ay süren bir yürüyüşe çıkar ve çölü baştan sona geçer. Ruhsal bir yolculuk tasvir edilse de kahramanımız hem ruhsal hem de gerçek bir seyahat yaşar ve insanda gezi ruhunu alevlendirir.

“Simyacı” Paulo Coelho

gezi kitapları simyacı

Simyacı” da Santiago karakterin gördüğü rüyayı gerçekleştirmek ve bir hazineye ulaşmak için İspanya‘dan Mısır‘a bir yolculuğa çıkar. Zengin tasvirleri ile sizi olduğunuz yerden alıp başka diyarlara götürür ve kesinlikle seyahat etme isteği uyandırır!

“Puslu Kıtalar Atlası” İhsan Oktay Anar

seyahat kitapları puslu kitaplar atlası

Yaşayan en iyi Türk fantastik yazar olarak nitelendirilen İhsan Oktay AnarPuslu Kıtalar Atlası“nda gerçek ile hayali harmanlar. Tarih, edebiyat, içsel yolculukların yanı sıra canlı İstanbul tasvirleri göreceğiniz kitapta bir anda kendinizi Galata sokaklarında bulursunuz. Sonra bir bakarsınız dünyanın bir köşesine gitmişsiniz! Yazarın diğer kitapları da tavsiye edilir ama seyahat ruhunuzu canlandırmak isterseniz “Puslu Kıtalar Atlası“nı mutlaka okumalısınız.

“Düğümlere Üfleyen Kadınlar” Ece Temelkuran

gezi kitapları düğümlere üfleyen kadın

Bu kitapta Ortadoğu‘da seyahat eden üç kadının hikayesi anlatılır. Kırık bir aşk ve öç alma konu edilse de Lübnan, Iskenderiye, Beyrut, Mısır, Tunus, Libya gibi ülkeler çok canlı tasvir edilir. Ortadogu’yu merak ettirecek bir sürü unsur vardır içerisinde.

“Bir Dinozorun Gezileri” Mina Urgan

gezi kitapları bir dinazorun gezileri

Mina Urgan kalemi sağlam, dili eğlenceli bir İngiliz Dili ve Edebiyatı profesörüydü. “Bir Dinozorun Anıları“nda çocukluğundan itibaren anılarını anlatan Urgan, “Bir Dinozorun Gezileri”nde kısıtlı bütçe ile yaptığı güzel seyahatleri anlatmaktadır. Okurken bazen hüzünlenip bazen eğleneceksiniz ama içimizde seyahate çıkma isteği uyanacağı kesin!

“Into the Wild” (“Özgürlük Yolu”) Jon Krakauer

seyahat kitapları into the wild

Her şeyi, ailesini, arkadaşlarını, işini, alışkanlıklarını geride bırakarak doğaya yolculuğa çıkan birinin hikayesi. Kitap, her ne kadar kendinden kaçış olarak görünse de insanda doğaya sığınma, doğada yaşama ve yolculuk etme isteği uyandırıyor. “Into the Wild” aynı isimle filme de aktarıldı.

“Yolda” Jack Kerouac

seyahat kitapları

Otobiyografi havasındaki bu kitapta uzun bir Amerika seyahati anlatılır. Yazarın zaman zaman çıktığı yolculuklarla ilgili tuttuğu notları toplaması sonucu ortaya çıkan kitap, adı gibi “yolda” tecrübe edebileceğiniz her şeye değinmektedir.

“Seksen Günde Devri Alem” Jules Verne

seksen günde devri alem

Seksen Günde Devri Alem” kimi zaman çocuk edebiyatı olarak nitelendirilse de her yaşın okuyabileceği dünya klasiklerindendir. Bir iddia sonucu dünyayı 80 günde geleceğini söyleyen kahramanımız değişik ülkeler görür, kimi zaman hayvan sırtında devam eder yoluna, kimi zaman gemiye biner. Her sayfasında farklı bir heyecan vardır ve insanda gezme isteği uyandırır.

“Seyahat Sanatı” Alain de Botton

seyahat-sanat-ialain-de-botton

Seyahat Sanatı” dili akıcı, tarzı sevilen bir kitaptır. Seyahatin, ruhun ilacı olduğu vurgulanır. Kendinizi seyahat planlarken, Nasıl, neden, ne zaman gibi soruları cevaplarken bulabilirsiniz.

“Seyahatname” Evliya Çelebi

Seyahatname Evliya Çelebi

Kırk yıl boyunca Osmanlı topraklarını gezen Evliya Çelebi‘nin hikayesi ilham vericidir. Din, ahlak, yaşayış gibi farklı renklerde değinilse de adından da anlaşılacağı üzere “Seyahatname” sizi alıp farklı diyarlara götürecek bir kitaptır.

Önceki makaleİzmir Festivalleri
Sonraki makalePrag Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın