Ihlamur Kasrı İstanbul

Ihlamur Kasrı, İstanbul Beşiktaş’ta bulunan bir saraydır. “Ihlamur” ismini bulunduğu bölgenin Ihlamur ve Teşvikiye arasında olmasından alır. 1848 yılında Sultan Abdulmecid tarafından inşa edilen yapı birkaç kez hasar görmüş ve yenilenmiştir.

Sultan II. Abdulhamit döneminde iyice ihmal edilen Ihlamur Kasrı, Medmed Reşad döneminde eski önemini kazanmasının yanı sıra sanatsal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla ayrıca önem kazanmıştır. Sultan Abdulmecid döneminde güreşlere ev sahipliği yapan kasr, gülleriyle de ünlüydü.

Maiyet ve Merasim olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan Ihlamur Kasrı’nde Maiyet bölümü harem, Merasim bölümü ise törenler için kullanılmaktaydı. Dönem dönem müze olarak kullanılan yapı, tarihi içerisinde harabeye de dönüşmüştür. Günümüzde bahçesi ile ziyaret edilecek yerler arasında bulunan Ihlamur Kasrı güncel halini ancak 1987 yılında kazanmıştır.

Ihlamur Kasrı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Ihlamurdere Cad., 34200 Beşiktaş İstanbul
  • Ulaşım: Kasr, Beşiktaş merkezden 10 dakika yürüme mesafesindedir. Otobüs ile gelecekseniz Eminönü – Gayrettepe 26B otobüsüyle gelip Engelliler durağında inebilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi ve Perşembe hariç 09:00 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 5, indirimli bilet 2.5 Lira’dır.
  • Web sitesi: http://www.millisaraylar.gov.tr/portalmain/Palaces.aspx?SarayId=6
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın