İki Eylül Caddesi Eskişehir merkezi

İki Eylül Caddesi, Eskişehir’in en hareketli ve önemli caddelerinden biri. Porsuk Çayı’nın şehrin merkezinden geçtiği ünlü Adalar Bölgesi ile Doktorlar Caddesi ile birlikte bu cadde şehrin finans, eğlence ve ticaret merkezi kabul ediliyor.

Adını şehrin Yunan işgalinden kurtuluş gününden alan bu cadde üzerinde birçok mağaza, dükkan, restoran bulunuyor. Trafiğe kapalı olan caddeden geçen tramvay hattı ulaşım konusunda büyük öneme sahip.

Eskişehir İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi üzerinde yer alan önemli yapılardan biri de Esnaf Sarayı adındaki alışveriş merkezidir. 1985 yılında Eskişehir’in ilk alışveriş merkezi olarak açılan Esnaf Sarayı günümüz alışveriş merkezlerinin atası konumunda.

Halen şehrin günlük alışverişlerinde büyük öneme sahip olan alışveriş merkezi gün boyu binlerce insanı ağırlıyor. Gelinlik, sünnet kıyafeti, ayakkabı, hediyelik eşya, müzik ve bilgiler malzemelerinin satışının yapıldığı mağaza katlarının dışında Esnaf Sarayı’nda çeşitli firmaların ofisleri de bulunuyor.

İki Eylül Caddesi Taşbaşı

İki Eylül Caddesi’nin başlangıç kısmında yerli halkın gündelik alışverişlerinde sıkça tercih ettiği Taşbaşı Çarşısı yer alıyor. Burası klasik Anadolu çarşıları tarzında iki katlı ufak dükkanlardan oluşuyor.

Çarşının hemen karşısında şehrin yeni ama önemli camilerinden Reşadiye Cami yer alıyor. Caddenin diğer ucu ise halk arasında “Köprübaşı” olarak adlandırılıyor. Eskişehir fotoğraflarında son zamanlarda görmeye alışkın olduğunuz gondol seferleri bu noktada yapılıyor.

Bölgede yer alan önemli yerlerden bir diğeri ise “Çarşı” tramvay durağının hemen ara sokağında yer alan Papağan Çibörek Evi. Burası şehrin en popüler lezzetlerinden çiböreği tadabileceğiniz en güzel yerlerden.

Eskişehir’in bir diğer yöresel lezzeti olan balaban köfteyi ise Taşbaşı Çarşısı’nın hemen arka kısmında, ufak bir pasajda yer alan Abdülselam Köftecisi‘nde yiyebilirsiniz. Taşbaşı esnafından kime sorsanız size yardımcı olacaktır.

İki Eylül Caddesi ulaşım konusu rahat. Cadde ortasında “Çarşı” tramvay durağı yer alıyor. Burası iki tramvay hattının kesişme noktası. Eğer bölgeye arabanız ile gitmek istiyorsanız arabanızı Eskişehir Aşevi üzerinde yer alan katlı otoparka ya da Taşbaşı Çarşısı’nın alt katında yer alan otoparka koyabilirsiniz.

Porsuk Çayı‘nın geçtiği Adalar bölgesi ile şehrin bir diğer popüler yeri Doktorlar Caddesi‘nden 10 dakikalık bir yürüyüşle de bölgeye ulaşmanız mümkün.

Son olarak Eskişehir’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimi Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın