Bursa gezilecek yerler İnebey Yazma Eser Kütüphanesi

İnebey Yazma Eser Kütüphanesi 14.yüzyılda, Yıldırım Bayezid döneminin devlet adamlarından biri olan İnebey Subaşı tarafından Bursa‘da yaptırılmıştır.

Türkiye’nin, Süleymaniye ve Millet yazma eser kütüphanelerinden sonra en büyük 3. yazma eser kütüphanesidir. 14.yüzyıldan kalma tarihi İnebey Medresesi’nde hizmet veren kütüphane, 17.yüzyıl sonlarında Amcazade Hüseyin Çelebi tarafından kapsamlı bir onarımdan geçirilmiş ve sonraki yıllarda Hüseyin Çelebi Medresesi olarak kadı sicillerine işlenmiştir.

1969 yılına kadar Orhan Camii bünyesinde, İnebey Medresesi kütüphanesi olarak hizmet veren bu mekan, o dönemde çıkan bir yasa gereği bulunduğu yerden taşınması söz konusu olunca dönemin ilgilileri tarafından gerekli girişimler başlatılmış olup medresenin “yazma ve eski basma kitaplar”ın toplandığı bir kütüphane haline dönüştürülmesi sağlanmıştır.

Günümüzde İnebey Yazma Eser Kütüphanesi bünyesinde, değerli basma kitaplar ve el yazması kitaplar bulunmaktadır. Kütüphanede yer alan basma kitaplar; Arap harfli ve Latin harfli olmak üzere iki çeşitten oluşur. Arap harfli basma kitapların içerisinde; ilk Türk matbaacısı İbrahim Mütefferika’nın matbaa basımı örneklerinden Latin alfabesinin kabul edildiği tarihe kadar basılmış olan kitapların çoğu bulunmaktadır. Kütüphanedeki Latin harfli basma kitaplar ise lügat, katalog, ansiklopedi gibi temel kitaplardan oluşmaktadır. Kütüphane bünyesinde bulunan bir diğer kitap çeşidi olan el yazması kitaplar, ait oldukları kaynaklara göre düzenlenmiş olup bu kütüphane dermesi; Orhan Kütüphanesi, Haraççıoğlu Kütüphanesi, Kurşunizade Kütüphanesi, Milli Kütüphane, Ulu Camii Kütüphanesi, Halkevi Kütüphanesi, Hüseyin Çelebi Kütüphanesi ve Genel Kütüphane bölümlerinden oluşmaktadır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın