Alışveriş sitelerindeki “baş döndüren” indirimler gerçekle ne kadar örtüşmekte?

İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışveriş en karlı satın alma yöntemiymiş gibi gözüküyor. Neden olmasın ki? O dükkan senin bu dükkan benim diyerek oradan oraya koşuşturup mağaza rafları arasında  itiş kakış dolanırken vaktinizi heba etmiyorsunuz. Tüketiciler arasında özellikle  bu alışveriş şeklinin daha ucuz olduğuna dair genel bir kanı hakim. Peki gerçekten de durum böyle mi?

Ucuz fiyatlara sadece  internette denk gelineceği görüşü artık o kadar da doğru değil. Zira mağazalar, tüketicilerin, daha kolay ve rahat olduğu için, internetten alışverişi tercih ettiklerini çözdüler . Öyle ki bir süre sonra,  internette satışa sunulan ürünlerin fiyatları artmaya, yerinde satılan ürünlerin fiyatları ise düşüşe geçmeye başladı. Haliyle  mesela online mağazada 899 TL olan aynı televizyonun satış noktasındaki fiyatı 520 TL oldu. Aradaki fark şaşırtıcı derecede büyük. Beri yandan yerinde yapılan alışverişlerin son yıllarda unutulmaya başlanan  başka iyi yanları da var tabi ki. Tüketici tam olarak istediği ürünü seçebiliyor, ona dokunup eksiği gediği olup olmadığı inceleyebiliyor ve eğer  hoşuna giderse de öyle  dört gözle kargo gönderimini filan beklemeden hemen satın alıp keyifle evinin yolunu tutabiliyor.

Bu yüzdendir ki tüketicilerin alışveriş platformları tarafından uygulanan bu tip numaralara kanmamaları gerekiyor. Yerinde satın alımlarda uygulanan fiyatın internettekinden biraz daha yüksek olduğu durumlarda bile, mağazanın sunduğu kampanya sayesinde başka bir alışverişte kullanılmak üzere hediye çeki kazanarak yine karlı bir alışveriş gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Bu sayede satış noktasına gidip internetteki fiyata oranla 50 TL daha fazla ödeyerek bir çamaşır makinesi aldığınız zaman, aradaki fiyat farkının belki de üç katına eşit oranda hediye çeki ile ödüllendiriliyorsunuz.

Alışveriş yapmadan evvel almayı planladığınız ürünün fiyat kıyaslamasını yaparken, sadece online mağazaları değil aynı zamanda doğrudan satış noktalarını da  değerlendirmeye almanız şüphesiz ki yararınıza olacaktır. Eğer internetten alışveriş yapmak size daha konforlu geliyorsa, o zaman n11.com gibi Türkiye’nin en popüler mağazalarının kampanya bildirimleri ve indirim kodlarını  paylaşan platformları takip ederek alışverişinizi biraz daha ucuza getirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

1 Yorum

  1. Açıkcası bu fikire katılmıyorum. Eticaretk büyük bir derya, uygun fiyata satanlar olduğı gibi pahalı ürün sergileyen firmalar da mevcut. Tıpkı perakendecilerin satış fiyatlarının dengesizliği gibi. Şu saatten sonra perakende piyasası internete kaymaya devam edecektir.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın