Bursa gezilecek yerler İpek Han
İpek Han

Bursa‘nın önemli yapılarından İpek Han, 15.yüzyılda, Yeşil Külliyesi’ne gelir getirmesi amacıyla dönemin Osmanlı padişahı Çelebi Mehmed tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Hacı İvaz Paşa olan han; Sultan Hanı, Han-ı Harir gibi isimlerle de anılmış olup bir dönem içerisinde landom tipi araba imalatçıları ve tamircileri yer aldığından Arabacılar Hanı ismiyle de anılmıştır.

İpek Han, tuğla ve kaba yonu taş ile örülmüştür. Han iki katlı olup alt katında ve üst katında 38’er olmak üzere toplam 76 odası bulunmaktadır. Günümüzde ise yapılan yenileme çalışmaları sırasında oda sayısı 81’e çıkartılmıştır. Hanın odaları tonozla, odaların önünde yer alan revakların üzeri ise kubbe ve tonozla örtülüdür.

İpek Han’ın doğusundaki girişi; 19.yüzyılda Vali Ahmed Vefik Paşa döneminde, Mecidiye Caddesi’nin açılması sırasında yıkılmıştır. 1958 yangınından sonra hanın doğu girişi de dahil olmak üzere pek çok bölümü yenilenmiştir. Yenileme çalışmaları nedeniyle hanın sadece batı bölümü orijinal halini korumakta olup diğer bölümleri yenidir. Hanın bu özgün kalan batı bölümünde yer alan tuğla süslemeler ise Bursa’nın diğer hiçbir hanında bulunmayıp oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Önceleri hanın ortasında yer alan on iki köşeli, şadırvanlı mescit ise yerini yeni yapılmış küçük bir havuza bırakmıştır. Günümüzde handa, giysi satan birçok dükkan ve terzi atölyeleri yer almaktadır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın