Bursa gezilecek yerler Irgandı Köprüsü

Irgandı KöprüsüBursa gezilecek yerler listemizdeki en güzel yapılardan biridir. 1442 yılında, Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından Mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırılmıştır. Bursa Tarih ve Kültür Yolu’nun en önemli geçiş noktalarından biri olan köprü; Gökdere üzerinde, Bursa’nın Yıldırım ve Osmangazi ilçelerini birbirine bağlamaktadır.

Floransa’nın Ponte Vecchio, Venedik’in Ponte Rialto ve Bulgaristan’ın Osmanlı köprüleriyle birlikte Irgandı Köprüsü; dünya üzerinde yer alan dört arastalı köprüden biridir. Tarihi kaynaklarda köprünün üzerinde 31 dükkan, bir mescit ve iki ahır bulunduğu belirtilmektedir. 1855 yılındaki depremde büyük zarar gören köprü 1922 yılında, Yunanlıların şehri terk ettiği sırada bombalanarak tahribata uğratılmıştır. Yıkıcı deprem ve bombalamaların etkisiyle büyük zarar gören köprü,1949 yılında betonarme olarak ve orijinal halinden 60 santim yüksekte yeniden yapılmıştır. 1988 yılından itibaren süren çabalar sonucunda 2004 yılında ise köprü; 19. yüzyıldaki görünümüne uygun bir şekilde restore edilmiştir. Son restorasyon çalışmasından sonra köprü üzerinde; ebru, hat, tezhib, minyatür, ahşap oymacılığı, nakkaşlık, Bursa-İznik yöresi çiniciliği, Bursa bıçağı ve metal işleme sanatı, Bursa’nın yöresel yemekleri, Bursa dağ yöresi kültürü ve Bursa’nın tanıtımını yapan Bursa kitaplarının yer aldığı birçok mekan yer almaktadır.

Bursa Irgandı Köprüsü
Irgandı Köprüsü, Bursa

Irgandı Köprüsü, benzeri dünya üzerinde çok az bulunan bir yapı olması sebebiyle yerli yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmekte olup köprüde açılan geleneksel mekanlar, şehrin ve yörenin kültürel değerlerini tüm ziyaretçilerine tanıtmaktadır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın