aran adaları

Büyüklüğüne göre Inis Mor, Inis Meain, Inis Oirr olarak sıralanan üç takım adadan oluşan Aran Adası, İrlanda’nın batı kıyısında bulunur. Yazının içerisinde de fark edeceğiniz üzere köy, kasaba ve adaları isimlendirirken kullandıkları dilin yanı sıra konuşulan dil de İrlandacadır. Uçsuz bucaksız uçurumların olduğu Galway Körfezindeki bu bakir adada her an ve her adımda Kelt ruhunu hissetmek mümkündür.

Aran Adası Hakkında Bilgiler

Üç adadan en büyüğü olan ve ismi de Büyük Ada anlamına gelen Inishmore, sadece 15 km. uzunluğunda ve 5 km. genişliğindedir. Aynı zamanda yaklaşık 1100 kişilik nüfusu bu adayı diğer ikisi arasında en kalabalık ada yapmaktadır. Dun Aengus adlı tarih öncesi kalelerden en önemlisine sahip olan ada yılda yüzbinlerce ziyaretçiye yılın her ayı ev sahipliği yapmaktadır. Kilronan’dan yaklaşık 7 km uzaklıktaki Inis Mór’un batı kenarında 100 metrelik yüksek uçurumun kenarında duran Dún Aengus, Bronz Çağı boyunca inşa edilmiş olup, kaynaklarca M.Ö. 1.000’den kalma “Avrupa’daki en görkemli barbar anıt” olarak adlandırılır. “Dún Aengus” ismi “Fort of Aengus” anlamına gelen ve İrlanda mitolojisinde de adı geçen Hristiyanlık öncesi tanrıyı ifade eder.

Aran Adası Gezilecek Yerler

Dun Aengus

Dun Aengus aran islands
Dun Aengus
Dun Aengus iris mor
Dun Aengus

John Millington Synge adlı oyun yazarının Riders to the SeaDenize Giden Atlılar eserini yazdığı ada olan Inishmaan ise bu üç adanın ikincisidir ve bu en el değmemiş adadaki nüfus 200 civarındadır. Diğer bir çok çeşit bitkinin yanında orkidelerle ön plana çıkan bu adada yine bir çok kuş türü de görülmektedir.

Hikaye ve şarkıları ile meşhur sonuncu ada da Inisheer’dir. Robert Flaherty’nin 1934 yılında çekmiş olduğu ve Aran Adası’nın 19. Yüzyıldaki halini tasvir eden belgesel niteliğindeki “Man of Aran” filmi de bu adada hayat bulmuştur. Bu iki ada edebi açıdan birçok sanatçıya ilham verseler de, Inishmore yanında turistik açıdan arka planda kalmışlardır.

Denize Giden Atlılar adlı tiyatro oyununu yazabilmek için en az beş kez bu adaya gittiği söylenen Synge, hayal gücü ile İrlanda gerçeğini harmanladığı bu eserinde eşini ve 4 oğlunu Atlantik’te yitirmiş bir annenin dramını anlatmıştır ve belki de adaya özgü en temel öğe olan balıkçılığı trajik bir biçimde ortaya koymuştur. Bunun yanında en etkileyici ve bir o kadar gerçekçi detay ise ada kadınlarının kendi elleriyle ördükleri yün kazaklara eş ve oğullarının isimlerini işlemeleridir. Denizden çıkarılan ölü bedenlerin teşhisi ne yazık ki ancak bu işlemelere bakılarak yapılabilmektedir.

Inisheer

Inisheer aradan island ireland
Inisheer

Aran Adalarında Ne Yapılır?

Önce en lüks seçenekten başlarsak, 35 dakikada, 8 kişilik özel mini uçaklarla tüm adayı tepeden görme imkanınız olabilir ki bunu deneyimleyemediğim için nasıl muazzam bir his olduğunu sizinle paylaşmam maalesef mümkün değil. Bu uçuşlar için önceden rezervasyon yapmak şartıyla, şirket sizi Connemara Havaalanı’ndan alıp Moher Kayalıkları ve Aran Adalarını gösterip yeniden aynı havaalanına bırakmaktadır.

İlgilenenler http://aerarannislands.ie/scenic-flights/ siteden ulaşabilir.

Tüm adayı yürüyerek ise temponuza bağlı olarak 3 ile 5 saat arasında gezmeniz mümkündür ancak uzun ve tempolu yürüyüşlerden çok keyif almıyorsanız, bisiklet kiralayabilirsiniz. Yürüyüş yapacaklar için sağlam yürüyüş botları önerirken, bisiklet tercih edenlere de kayalık ve uçurumlar konusunda dikkatli davranmaları tavsiye edilir. Bir diğer ve daha pratik alternatif ise yolların kenarında bulunan mini dolmuşlardır.

30 km. uzunluktaki rotada rehber eşliğinde ve 10 Euro karşılığında 2,5-3 saatlik minibüs turlarına katılabilirsiniz. Orada bulunduğum gün inanılmaz yağışlı olması sebebiyle benim için en akıllı tercih bahsi geçen otobüslerdi ve şoförümüzün eski bir balıkçı olması sebebiyle adanın geçmişi ve bugününe dair birçok bilgiyi benimle ve diğer milletlerden gelen ziyaretçilerle paylaşması da günün bonusuydu.

Adanın tamamında sadece 3 ortaokul ayarında okul, yaklaşık 60 öğrenci ve 4-5 öğretmen vardır. Dişçinin ve hastanenin bile lüks sayıldığı bu adada acil durumlar için bir klinik, daha ciddi vakalar için de bir tane ambulans feribot mevcuttur. Postane ise sadece haftanın bir günü açıktır. Ada yerlileri bu yaşam şartlarına alışkın olsa da, burada uzun süre kalmayı planlayan ziyaretçiler şehir yaşamında varlığının farkında bile olmadığı birçok şeyin nasıl da lüks olduğunu anlama fırsatı bulacaklardır.

aran adaları

Atlantik ortasında bulunan bu irili ufaklı adalardaki halk geçimini eskiden sadece erkeklerin balıkçılık yapması ile kazanırken bugün biraz daha turistik hale gelen adada bulunan 2-3 kerpiçten yapılmış (Cottage) İngiliz evinden bozma dükkan içinde kadınların has koyun yününden yaptıkları örgüler ile sağlamaktadırlar.

Feribottan iner inmez medeniyetten uzakta, hala Synge eserlerinde tasvir edildiği gibi çılgınca esen rüzgar ve patlayan dalgaların eşliğinde, şehirlerin gürültüsünden çok uzakta ve taşıt kullanmaksızın yürüdüğünüz dar ve tozlu yollardan geçerken karşınızdan eski at arabalarının geçişi, çimlerdeki ineklerin otlanışı, dört yapraklıya denk gelmeniz mucizevi olsa da her yerden fışkıran yoncalar, uzaktan bakınca ev gibi görünen ancak yaklaştıkça üzerinde “Aran Knit Sweater” yazan dükkanların – ki sayısı üçü geçmez- içine girdiğinizde çalan İrlanda müziği eşliğinde, beyaz saçlı İrlandalı kadınların örgü ördüğünü görmek paha biçilmez bir tecrübe olacaktır; hele bir de tontoş birine denk gelip bir kare fotoğraf alabilirseniz tadından yenmez.

Yün bir eldivenin bile yüzlerce Euro’ya satıldığı düşünülürse, oradan hediye olarak kazak almak çok akıl karı olmayacaktır. Ancak adaya özgü hazırlanmış minik yün maskotlar, anahtarlıklar, magnetler, yerel müzik Cd’leri ya da ada hikayeleri tercih edebileceğiniz hediyelikler arasında olacaktır.

2500 yıllık Dún Aengus etrafı savunma amaçlı, iç içe geçmiş halkalar şeklinde surlarla örülmüş ve uçurumun kenarında yer alan hem ürkütücü hem de muazzam bir manzaraya sahip bir dünya mirasıdır. Giriş kapısına kadar bahsi geçen minibüslerle gelip, kapıda 5 Euro’luk bileti aldıktan sonra yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş ile bu manzaraya erişebilirsiniz. Uçurum ve Atlantik ile şaka olmayacağı için kıyılarda “Yaklaşmayın, Tehlikeli, Kaygan Kaya” gibi uyarılarla çok sık karşılaşırsınız. Yol üzerinde Na Seacht d’Teampaill yani Yedi Kilise yine bu tarihi mirasın bir parçası olarak karşımıza çıkar. Dönerken hava güzel ve şanslı iseniz, koyda fok balıklarını koloni halinde görmeniz ise an meselesi. Tekrar merkeze yani Kilmurvey Köyü’ne döndüğünüzde ise çok seçenek olmasa da minik bir cafe ve yine yerel bir restoranda keyifli yiyecek ve içecekler eşliğinde dinlenebilirsiniz.

Celtic Crosses irleand
Celtic Crosses

Aran Adalarına Nasıl Gidilir?

Eğer DublinAran Adası turunu günübirlik ve bireysel planlayacaksanız, ihtiyacınız olan iki temel şey; dakikası dakikasına yapılan planlama ve şans! Sabah erken saatte Heuston istasyonundaki büfelerden birinden aldığınız soğuk bir sandwich ve sımsıcak bir kahve ile yolculuğunuza zaman kaybetmeden başlayabilirsiniz.

Iarnrod Eireann yani Irish Rail ile günün ilk tren seferi olan 07.35 Galway trenine binip 10.10’da Galway’e ulaşabilirsiniz. İlk seferi tercih etmeniz günden tasarruf etmenizi ve adada biraz daha fazla zaman kalabilmenizi sağlar. Galway istasyonunda inip şehir merkezine doğru yürüdüğünüzde birçok şirket Aran Adası gezisi düzenlemektedir ancak ücretleri yüksek bulmanız durumunda Salthill/Summit yönünde giden otobüse binip 1 saat içinde feribota bineceğiniz limana ulaşırsınız. Bir saat de Atlantik üzerinde feribot yolculuğu ile geçireceksiniz. O bir saat düşlere dalarsanız çok kısa, mideniz bulanırsa çok uzun gelebilir, bu sebeple yanınızda mide bulantısına karşı ilaç bulundurmanızda fayda var. Dönüşte ise yine aynı yolu takip etmek gerek ve son GalwayDublin treni 19.20’de kalkacağı için tüm planlamaları ona göre yapmalısınız.

Feribot saatleri konusunda temkinli olmanız gerekmektedir zira kapasitesi belli olan bu ulaşım araçları belli saatlerde hareket eder ve en sonuncuyu kaçırırsanız adada kalabileceğiniz çok fazla otel imkanı yoktur. Hoş risk almayı seviyorsanız ve ada halkının oldukça misafirperver olduğunu düşünürsek, çok farklı bir ada tecrübesi edinmeniz için müthiş bir imkan olabilir. Bir diğer detay ise feribotlar fazladan müşteri almazlar. Sadece ayakta gidecek belli bir yolcu kotaları vardır, onu da sırayla aldıkları için size tavsiyem mümkünse feribot kalkış saatinden önce orada olmanız ve kalabalıksa sıraya girmenizde fayda var.

aran islands

Aran Adalarında Ne Yenir?

Limanın beş yüz metre ilerisinde, feribot beklerken oturup tatlı keyfi yapmak isterseniz, brownili dondurma yiyebilirsiniz. Atıştırmalık bir şeyler de bulabileceğiniz bu minik kafede yine de çok karnınızı doyurmamanızı öneririm çünkü öğle yemeği seçeneği olarak adanın en merkezi restoranı olan Joe Watty’s Bar’da (Irish Stew with Guinness) Guinness’li İrlanda güvecini yemezseniz çok şey kaçırdığınızı söyleyebilirim.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın