roma ispanyol merdivenleri ve piaza spagna

Kelebeği andıran tasarımı, çiçeklerle süslenmiş terasları ile İspanyol Merdivenleri ve hemen altında yer alan Piazza Spagna (İspanyol Meydanı) Roma’nın en popüler turistik noktalarından biri.

Gerçi Roma’da turistik noktadan daha bol bir şey de yok ya, İspanyol Merdivenleri dünyada benzerini kolay kolay göremeyeceğiniz türden bir güzellik.

İtalya genellikle Rönesans Dönemi sanatının öne çıktığı, bu alanda sonsuz zenginlikte eserlere sahip olan bir ülke. Haliyle Roma da. Ancak nefis Barok üslubuyla İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna bu Rönesans Dönemi eserlerinden ayrılıyor ve kenti gezmeye gelen turistlere biraz daha farklı bir tat, farklı bir doku sunuyor.

Roma’nın Nişantaşı’sı sayılan, yani lüks ve şık caddelerinin, cafelerinin, restoran ve mağazalarının yer aldığı bölgede bulunan İspanyol Merdivenleri Pincian Tepesi ile aşağıdaki Piazza Spagna Meydanı’nı birbirine bağlıyor aslında.

Tabii bu merdivenler o kadar şık ve estetik bir şekilde yapılmış ve dekore edilmiş ki turistler de yerliler de biraz oturup manzaranın tadını çıkarmaktan, bol bol fotoğrafını çekmekten kendilerini alamıyorlar.

Bu yazıda da gelin İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna hakkındaki ilginç gerçekler ve biraz da tarihçesinden bahsedelim.

İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna Hakkında Bilgiler

ispanyol merdivenleri çeşmesi Fontana della Barcaccia
Fontana della Barcaccia Çeşmesi ve arkada İspanyol Merdivenleri

Bir yerin adı bu kadar mı şaşırtıcı olur… İspanyol Merdivenleri denilmesine rağmen buranın aslında İspanya ile hiç alakası olmadığını, hatta tersine Fransız Kraliyeti’ne adanarak yapıldığını çok az kişi bilir.

Ama işte sonradan, merdivenlerin alt kısmı Piazza Spagna’ya açıldığı ve burada da İspanya’nın konsolosluğu bulunduğu için adı İspanyol Merdivenleri olarak kalmış.

Avrupa şehircilik anlayışının en güzel örneklerinden olan İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna çevrede yer alan lüks alışveriş caddeleri Via dei Condotti, Via Frattina ve Via del Babuino’nun kesişiminde yer alıyor, haliyle alışveriş tutkunlarına ve vitrin turistlerine de güzel fırsatlar sunuyor.

İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna’nın Tarihi

Trinita dei Monti kilisesi roma
Santa Trinita dei Monti Kilisesi

Santa Trinita dei Monti Kilisesi’nin yer aldığı Pincian Tepesi 16 ve 17. yüzyıllarda Fransızlar’ın yoğunlukla yaşadığı bir bölgeymiş ki bu iki kuleli kilise de aslında bir Fransız Kilisesi. Şimdi Piazza Spagna’nın bulunduğu daha aşağıdaki kısım ise İspanyolların yaşadığı bir bölgeymiş.

Kilisenin tek girişi bu cephede olduğundan halkın kiliseye ulaşması için Pincian Tepesi’ne dik bir yokuşu tırmanması gerekiyormuş. İşte bu yüzden dönemin diplomatlarından Fransız Etienne Gueffier’in sponsorluğunda Fransa Kralı XIV. Louis’e adanarak Mimar Francesco de Sanctis’e aşağıdaki meydanı yukarıdaki kiliseye bağlayan bir merdiven yaptırılmış.

Gerçi tarihçe burada uzun ve karışık. Başlarda farklı mimarlar da yarışmaya katılmış, dönemin Papa’sı bir Fransız Kralı’na adanan merdivenleri pek istememiş, üzerinden uzun zaman ve çeşitli politik olaylar geçtikten sonra merdivenlerin yapımına 1723 yılında başlanmış ve 1725 yılında da inşaat tamamlanmış.

Sonunda bugün turistlerin akın akın ziyaret ettiği, basamaklarında ve teraslarında oturup çevreyi seyrettiği kelebek şeklindeki, 138 basamaklı İspanyol Merdivenleri ortaya çıkmış.

Bu arada; İspanyol Merdivenleri ismi halk arasında çok tutmuş olsa da merdivenleri orijinal adı İtalyanca’da “La Scalinata di Trinita dei Monti – Trinita dei Monti Merdivenleri”.

Piazza di Spagna ise burada yer alan ve sonrasında İspanyol Konsolosluğu tarafından kullanılan İspanya Sarayı’ndan dolayı bu adı almış.

Meydandaki en ilgi çekici detay ise Barok İtalyan Mimarları’ndan Pietro Bernini ve oğlu Gian Lorenze Bernini tarafından yapılan tekne formundaki çeşme.

İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna Çevresindeki Turistik Noktalar

ispanyol merdivenleri roma gezi rehberi

İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna zaten başlı başına bir turistik nokta. Bir külah dondurma alıp merdivenlerde veya çiçekli teraslarda oturup etrafı seyretmek burada yapılabilecek tek ve en güzel aktivite.

Gerçi son yıllarda merdivenlerde oturmanın yasaklandığını duydum ancak resmi bir teyit alamadığım için ben de kendimden emin bir şekilde konuşamıyorum.

Trinita dei Monti Kilisesi Merdivenlerin en üst noktasında yer alan, Fransız Gotik stilinde inşa edilmiş meydanı tepeden gören iki kuleli bir tarihi eser. 1585 yılında yapılan kilise Michelangelo’nun da öğrencisi olan Daniele da Volterra gibi sanatçıların freskleriyle süslü.

Piazza Spagna’daki 1627 yılında yapılan Fontana della Barcaccia Çeşmesi (Eski Tekne Çeşmesi) de turistlerin yoğun ilgi gösterdiği detaylardan. Bir tekne formunda yapılan çeşmede dönemin zengin ve elit ailelerinden Barberiniler’in arması dikkat çekiyor.

Piazza Spagna’nın güneydoğu ucunda yer alan Colonna dell’Immacolata Sütunu da bir başka ilginç turistik nokta. 1777 yılında bir manastırın altından çıkarılan kolon 1857 yılında buraya taşınmış ve sonrasında da en tepesine Bakire Meryem heykeli yerleştirilmiş.

Merdivenlerin en altında sağda ünlü İngiliz şair John Keats’in Evi yer alıyor. Bugün şaire adanmış bir müze olarak hizmet veren ev özellikle İngiliz Edebiyatı’na ilgi duyan turistlerin ziyaret ettiği bir turistik nokta.

İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna Nerede? Nasıl Gidilir?

roma ispanyol merdivenleri ulaşım bilgileri
İspanyol Merdivenleri‘nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Tarihi şehir merkezinin kuzeyinde yer alan İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna ulaşımı için 116, 117 ve 119 no’lu otobüsleri kullanabileceğiniz gibi Metro A hattına binerek “Spagna” İstasyonu’nda da inebilirsiniz. Ki bu metro istasyonundan meydana ulaşım birkaç dakikalık yürüme mesafesi.

İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna Ziyaret Gün ve Saatleri

piazza spagna meydanı roma

Halka açık bir meydan ve merdiven olduğu için Piazza Spagna ve İspanyol Merdivenleri her gün, 24 saat boyunca ziyaret edilebilir. Elbette bahar ve yaz aylarında, öğleden sonra ve akşam saatlerinde aşırı kabalalık olacağını göz ardı etmeyin.

Fotoğraf çekmeyi sevenlere burayı günün ilk ışıdığı saatlerde ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

İspanyol Merdivenleri Çevresinde Konaklama Alternatifleri

ispanyol merdivenleri çevresinde konaklama yapılacak oteller

İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna çevresi Roma’da konaklama açısından da en güzel bölgelerden biri. Bölgede yer alan Via Veneto Caddesi ve komşusu diğer caddeler şehrin en klas alışveriş mekanlarından.

Bizdeki Nişantaşı ile benzerlikler gösteren bölgede 8,8 memnuniyet puanıyla 3★ Hotel Condotti ve 8,4 puanıyla 4★ Albergo Ottocento Hotel’i uygun fiyatlı ve konforlu seçenekler olarak tavsiye ederim.

Roma gezinizde ihtiyacınız olabilecek en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın