İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Osman Hamdi Bey tarafından 1891’de İstanbul’da kurulmuştur. Müze içerisinde Arkeoloji, Eski Şark Eserleri ve Çinili Köşk Müzeleri bulunmaktadır. Dünyanın en büyük müzelerinden olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri bünyesinde binlerce eser bulunmaktadır. Kuruluş amacı Osmanlı kültür ve sanatını koruyarak sergilemek olan müzeler, kuruluş döneminde ve sonrasında zaman zaman finansal nedenlerle zor günler geçirse de koleksiyon korunmuştur.

İstanbul gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden olan Arkeoloji Müzeleri’ni ziyaret ettiğinizde Kuzey Afrika, Orta Asya ve Balkan eserlerini ağırlıklı olarak görebilirsiniz. Müze, uluslar arası alanda birçok önemli esere ev sahipliği yapması nedeniyle gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır. Eski Şark Eserleri Müzesi’nde İslam öncesi eserler, Arkeoloji Müzesi’nde Yunan, Helen, Bizans ve Anadolu dönemi eserleri, Çinili Köşk Müzesi’nde Türk İslam kültürü eserleri görülebilir.

Çinili Köşk İstanbul
Çinili Köşk, İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 34122, Fatih İstanbul
  • Ulaşım: İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Gülhane Parkı yakınındadır. Tramvay ile gelip Gülhane durağında inerek buraya yürüyebilirsiniz. Eminönü yönünden gelen otobüslerle de aynı durakta inip buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze, her gün 09:00 – 19:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Bilet ücreti 15 Lira’dır.
  • Web sitesi: http://www.istanbularkeoloji.gov.tr/anasayfa
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın