istanbul arkeoloji müzeleri gezilecek yerler

Geçmişi Fatih dönemine kadar uzanan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, birçoklarına göre bu topraklarda müzecilik adına atılmış adımların en büyüğü. Bünyesinde 1 milyonu aşkın eser bulunan müze kompleksi sadece Anadolu’nun geçmişi hakkında bilgi barındırmıyor.

Müzeler geniş koleksiyonları ile tarih boyunca kültürel etkileşimde bulunduğumuz 3 kıtadan pek çok medeniyetin geçmişine de ışık tutuyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Hakkında Bilgiler

istanbul arkeoloji müzeleri nerede ve nasıl gidilir

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin temelleri, Aya İrini Kilisesi’nde toplanan arkeolojik eserlerin koleksiyonunu oluşturduğu Müze-i Hümayun’un (İmparatorluk Müzesi) 1869’da kurulması ile atılmış.

1881 yılında Fransa’da eğitim almış Osman Hamdi Bey’in yönetici olarak atandığı müzenin binası 1887-1888 yıllarında keşfedilen Sidon Kral Nekropolü kazılarında gün ışığına çıkartılan buluntuları sergilemekte yetersiz kalınca, tesis dönemin ünlü mimarlarından Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen yapıya taşınmış. Ana müze binasının sol kanadı 1903, sağ kanadı ise 1907 yıllarında eklenmiş.

istanbul arkeoloji müzeleri görülecek noktalar

Günümüzde Eski Şark Eseleri Müzesi’ne ev sahipliği yapan bina, yine Osman Hamdi Bey tarafından 1883’te Alexandre Vallaury’ye yaptırılmış. Uzun süre Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılan yapı, Halil Edhem Bey’in isteği doğrultusunda 1917-1919 yılları arasında müze haline getirilmiş.

Müze kompleksi içerisinde yer alan en eski yapı ise Çinili Köşk. Tarihi kaynaklarda yapım yılının 1472 olduğu anlatılan köşk, Selçuklu etkisiyle yapılmış İstanbul’daki tek bina olma özelliğine sahip.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri nerede ve nasıl gidilir?

istanbul arkeoloji müzeleri nerede ve nasıl gidilir

Tarihi Yarımada’nın en çok ziyaretçi çeken tesislerinin başında gelen müzeler, Gülhane Parkı’nın girişinin sağından Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu’nda yer alıyorlar.

Müzelerin olduğu bölgeye ulaşım için toplu taşıma araçlarını tercih ederseniz, ilk seçenek olarak Bağcılar-Kabataş Hattı’nda çalışan tramvayı düşünebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgeden tramvay hattını kullanmanız mümkün değilse otobüs ile önce Eminönü’ne gelip, ardından kısa bir yürüyüşle müzelere ulaşabilirsiniz.

istanbul arkeoloji müzeleri ziyareti

Anadolu Yakası’ndan bölgeye ulaşımın en keyifli yolu ise, her zaman söylediğim gibi, vapur ve deniz otobüsü seferleri. Eminönü’ne ulaştıktan sonra dilerseniz yürüyebilir, dilerseniz de tramvaya binebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Bölümleri

Çinili Köşk istanbul arkeoloji müzeleri
Çinili Köşk, İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Müze kompleksi içerisinde Arkeoloji, Eski Şark Eserleri ve Çinili Köşk olmak üzere 3 ana bölüm bulunuyor. Her biri oldukça zengin içeriğe sahip bu bölümlerde Kuzey Afrika’dan Balkanlar’a, Orta Asya’dan Yakın Doğu’ya kadar geniş bir coğrafyada kök salmış uygarlıklara ait eserleri inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

istanbul arkeoloji müzeleri görülecek yerler

Ana Müze Binası içerisinde faaliyet gösteren Arkeoloji Müzesi, koleksiyonunda Helen Uygarlığı’ndan Osmanlı’ya kadar yaşanmış çeşitli dönemlere dair fikir sahibi olabileceğiniz eserleri barındırıyor.

Sidon Kral Nekropolü’nde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkartılan İskender, Ağlayan Kadınlar ve Tabnit lahitleri bu bölümde sergilenen eserlerin en değerlilerinden.

istanbul arkeoloji müzeleri'de neler var

Eski Şark Eserleri Müzesi Anadolu ve Mezopotamya’nın Yunan, Mısır ve Arap yarımadalarının İslam öncesi dönemlerine ışık tutan eserlere ev sahipliği yapıyor. Bu bölümü ziyaretiniz sırasında önceliği Akad Kralı Naramsi’nin Steli’ne, İştar Kapısı’na ve 75.000 tane çivi yazılı tabletten oluşan arşive verebilirsiniz.

Fatih Sultan Mehmet’in Topkapı Sarayı’nda yaptırdığı ilk bina olan yazlık Çini Köşk’te ise sizleri Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait, birbirinden değerli 2 bine yakın eser bekliyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Giriş Ücreti 2017

istanbul arkeoloji müzeleri hakkında bilgiler

Giriş ücretinin kişi başı 20 TL olduğu kültürel tesisi pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi dışında tesis sadece dini bayramların ilk günlerinde 13.00’a kadar kapalı tutuluyor.

Arkeoloji müzelerinde, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan her tesiste olduğu gibi ziyaret saatlerinin bitişi konusunda yaz ve kış dönemlerinde farklı uygulamalar söz konusu.

Buna göre sabahları saat 09.00’da açılan tesis 15 Nisan-2 Ekim arasını kapsayan yaz sezonunda 19.00’da, 3 Ekim’de başlayıp 14 Nisan’da biten kış döneminde ise 17.00’da kapanıyor.

istanbul arkeoloji müzeleri bilet fiyatları

Müzekart sahipleri, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ziyaretlerini ücretsiz gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri T.C vatandaşlarından, 0-12 yaş arası yabancı uyruklu çocuklardan, engelli vatandaşlardan ve refakatçilerinden, gazilerden, şehit yakınlarından giriş ücreti alınmıyor.

Basın kimlik kartı olanlar ile rehberler ve rehberlik görevi ile müzeye gelen öğretmenler de bu ücretsiz giriş uygulamasından yararlanabiliyorlar.

Müze ve sanat galerinde gezmekten hoşlanıyorsanız burayı mutlaka İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyin.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın