Boğaz Turu fiyatları

Geçmişte Bizans ve Osmanlı gibi iki kudretli imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul gezilecek yerler, yapılabilecek aktiviteler açısından oldukça zengin bir şehir. Asya ile Avrupa kıtalarının birbirlerine bağlandığı mega kentin tarihini ve doğasını keşfetmek için en iyi keyifli yöntem, boğaz turu. Üstelik boğazı tekne ile gezerken trafikte yön bulma stresinden arınıp, sadece İstanbul’un güzelliklerine odaklanabilirsiniz.

Bu arada yazı sonunda katıldığım Ortaköy kalkışlı Boğaz Turu boyunca çektiğim özet tur videosunu seyredebilirsiniz.

Boğaz Turu Kalkış Noktaları

istanbul Boğaz Turları
Eminönü kalkışlı Boğa Turları…

Konuklarının İstanbul’un tüm güzelliklerini farklı bir açıdan görmelerine olanak sağlayan turlar hem özel şirketlerin tekneleri hem de Şehir Hatları’na bağlı araçlarla gerçekleştiriliyor. Özel turlara ait tekneler yolculuklarına ağırlıklı olarak Ortaköy, Kabataş, Beşiktaş, Avcılar, Arnavutköy, Üsküdar gibi merkezi noktalardan başlıyor.

Hatta Dentur Milli Saraylar ile işbirliği içerisinde istediğiniz durakta inip, sahildeki turistik mekânları ziyaret ettikten sonra firmaya ait bir başka tekneye binerek turunuza kaldığınız yerden devam edebileceğiniz Kabataş çıkışlı ”Hop On Hop Off” turlar da düzenliyor.

Boğaz Turları Ortaköy
Ortaköy kalkışlı Boğaz Turları caminin hemen arka kısmından yapılıyor…

Şehir Hatları bünyesinde haftanın her günü düzenlenen uzun ve kısa turlar, Eminönü çıkışlı olarak düzenleniyor.  Sadece cumartesi günleri yapılan mehtap turu ise sefere Bostancı’da başlıyor.

Boğaz Turu Kalkış Noktalarına Ulaşım

Boğaz Turu tekneleri
Boğaz Turu düzenleyen teknelerden birinin görünümü.

Turları düzenleyen firmaların başlangıç noktası olarak İstanbul’un merkezi konumdaki ilçelerini seçmiş olmaları, konukların teknelere ulaşma konusunda pek çok seçeneği kullanabilmelerine imkân tanıyor.

Özellikle Üsküdar, Eminönü, Beşiktaş, Kabataş ve Ortaköy çıkışlı turlara ulaşım, kentin gelişmiş toplu taşıma ağı göz önünde bulundurulduğunda oldukça kolay. Boğaz turlarına katılmak için kullanabileceğiniz ulaşım seçeneklerinin başında belediye otobüsleri ve metro hatları geliyor.

Eğer kentin toplu taşıma sistemini daha önce hiç kullanmadıysanız, gitmek istediğiniz yere ulaşmak için hangi araçlardan yararlanabileceğinizi İETT’nin internet sitesinde yer alan “Nasıl Giderim” uygulaması aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Kentin tarihi alanlarının ve doğal güzelliklerinin tadını huzur içerisinde çıkartmanıza olanak tanıyan turların kalkış noktalarına kendi aracınızla da rahatça gidebilirsiniz. Çünkü tur başlangıcı için seçilen neredeyse tüm iskelelerin çevresinde, aracınızı güvenle park edebileceğiniz pek çok alan bulunuyor.

Boğaz Turu Süreleri

Boğaz Turu Topkapı Sarayı
Boğaz turu yapan teknelerden çekilen Topkapı Sarayı manzarası…

Gezginlere serbestlik tanıyan Hop On Hop Off dışında diğer tüm gezinti programları kısa, uzun ve mehtap turu şeklinde düzenleniyor. Adlarından da anlayabileceğiniz gibi, turun içeriği boğaz gezintisi sırasında ne kadar zaman harcayacağınızı belirleyen en büyük unsur.

Ortaköy çıkışlı kısa boğaz turları, genelde iki köprü arasındaki mesafeyle sınırlı oldukları için 1 saat sürüyor. Eminönü çıkışlılar ise daha geniş kapsamlı olduklarından 2 saatte tamamlanıyor.

Anadolu Kavağı Boğaz Turu
Boğaz turu boyunca zaman sorununuz yoksa Eminönü kalkışlı, ve Anadolu Kavağı’nda molalı turları tercih edebilirsiniz.

Anadolu Kavağı’nda mola verilen uzun turlarda tek yön yolculuk yaklaşık 1,5-2 saatte tamamlanıyor. Kavak’a gelindiğinde, özel turlarda çevreyi dolaşabilmeniz için 3 saate yakın mola veriliyor. Şehir Hatları ise mola vermek yerine belirli saatlerde karşılıklı seferler koyarak, gezginlere hareket serbestliği tanımış.

Mehtap turlarında süre biraz daha geniş tutuluyor. Yemekli seçenekleri de bulunan özel turlarda yolculuk kalkış noktasına bağlı olarak 4,5 saate yakın bir süreye çıkabiliyor. Şehir Hatları’nın sadece cumartesi gerçekleştirilen mehtap turunda Bostancı’dan Anadolu Kavağı’na giderken yaklaşık 2 saat 30 dakikalık süre geçiyor.

Boğaz Turu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boğaz Turu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü
15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Ortaköy kalkışlı noktalarda detaylı ilk göreceğiniz yapı…

İstanbul Boğazı’nda tur planı yaparken dikkat etmenizi tavsiye edeceğimi iki konu var. Bunlardan ilki, yanınıza alacağınız kıyafet ve eşyalarla ilgili. Önceki başlıklar altında belirttiğim gibi boğaz turu pek çok güzelliği farklı açılardan görebilmenizi sağlıyor.

Bu nedenle tekne ile ilerlerken karşınıza çıkacak tarihi yapıları, birbirinden güzel manzaraları değerli birer tatil anısına dönüştürmek için yanınızda mutlaka video ve fotoğraf çekebileceğiniz kaliteli bir cihaz bulundurun.

Kıyafet konusunda yanınıza neleri alacağınıza karar vermek içinse güncel hava durumunu gösteren uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Özellikle mehtap turları sırasında hava serin olabiliyor.

Küçüksu Kasrı Boğaz Turları
Küçüksu Kasrı, benim Boğaz Turu boyunca seyretmekten en keyif aldığım yapılardan…

Katılmayı düşündüğünüz turun rehber hizmetinin olup olmadığı, planlama yaparken göz önünde bulundurmanızı tavsiye edeceğim ikinci konu. Şehir Hatları tarafından düzenlenen turlarda, gezinti başlamadan önce konuklara talep etmeleri durumunda sesli rehber cihazı sunulabiliyor.

Bu cihazı almak için tek yapmanız gereken yetkililere kaparo ücreti ve kimlik bırakmak. Rehber hizmeti açısından bir başka uygulama, özel tur şirketlerinin teknelerinde yapılan bilgilendirme amaçlı anonslar. Boğazın önemli eserleri hakkında bilgi sahibi olunmasına yardımcı olan anonslar hem İngilizce hem de Türkçe yapılıyor.

Hazır konu planlamadan açılmışken, bütçeniz biraz genişse tur sırasında doyurucu bilgiler edinmek için tarihçi ve seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç gibi isimler eşliğinde çıkılan özel turları da incelemenizi tavsiye ederim. Boğazın hikayelerini, çevresinde yaşayan insanları ve kıyısındaki yapıları ile birlikte duayen bir isimden dinlemenin ayrıcalığı bana göre paha biçilemez değerde.

Boğaz Turları Sırasında Görülebilecek Önemli Yapılar

Boğaz Turları Rumeli Hisarı
Şehrin simgelerinden Rumeli Hisarı…

Kaotik şehir içi trafiğine takılmadan boğazın ve İstanbul’un tüm güzelliklerini keşfedebileceğiniz tekne turu gezintisi sırasında Osmanlı’dan kalma yazlık ve kışlık sarayları, yalıları ve koruları farklı açılardan görme şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca iki boğaz köprüsünün altından geçerken, yapıların ne kadar haşmetli olduklarını bir kere daha anlayabilirsiniz.

Boğaz Turları Çırağan Sarayı
Çırağan Sarayı

Denize açıldıktan sonra karşınıza çıkacak en önemli yapılar, Osmanlı’nın farklı zamanlarında devletin yönetim merkezleri olarak kullanılan ve pek çok tarihi olaya tanıklık etmiş Topkapı, Dolmabahçe, Yıldız, Çırağan, Beylerbeyi sarayları. Kışlık sarayların yanı sıra Hidiv Kasrı gibi yazlık mekânları da görme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Boğaz Turları
Dolmabahçe Sarayı

Boğaz gezintisi sırasında görebileceğiniz tarihi yapılar, sadece saraylardan oluşmuyor. Yol boyunca Esma Sultan, Sait Halim Paşa, Ferik Ahmet Akif ve Bahaî başta olmak üzere İstanbul’un mimari açıdan en az sarayları kadar zengin yalılarının da güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

Aralarında Büyük Mecidiye ve Bezm-i Âlem Valide Sultan camilerinin olduğu simge yapıları yakından gördükten sonra sizi selamlayacak iki görkemli yapı daha karşınıza çıkacak: İstanbul’un fethinde kilit rollere soyunmuş olan Rumeli ve Anadolu hisarları.

Beylerbeyi Sarayı Boğaz Turu
Beylerbeyi Sarayı

Boğaz’ın Karadeniz’e açıldığı Rumeli ve Anadolu kavaklarında ise kent merkezindeki bina yoğunluğu yerini İstanbul’un doğal güzelliklerine bırakıyor. Turlar boğazın bu kesimine geldiklerinde ağırlıklı olarak Anadolu Kavağı’nda birkaç saatlik mola vermeyi tercih ediyorlar.

Bereketli sulardan avlanan taze deniz ürünleri ile karnınızı doyurabileceğiniz köyde dilerseniz kısa bir doğa yürüyüşü yaparak Yoros Kalesi’ne çıkabilir veya tepelere kurulmuş kafelere oturup manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Boğaz Turu Fiyatları

Boğaz Turu
Eminönü Boğaz Turu

Özel firmalar ve Şehir Hatları boğaz turları için farklı fiyat tarifleri uyguluyorlar. Ortak olarak gerçekleştirdikleri tek uygulama ise biletleri hem gidiş-dönüş hem de tek yön olarak sunuyor olmaları. Ayrıca kimi firmalar, yaptıkları anlaşmalar sayesinde biletli yolcularının ziyaret edilen duraklardaki müzeleri indirimli fiyatlarla gezmelerine olanak tanıyor.

0-6 yaş arası çocukların ücretsiz yolculuk yapabilecekleri Şehir Hatları’nda uzun turlar için kişi başı gidiş-dönüş 25, tek yön 15 TL olarak belirlenmiş. Kısa tur 12 TL iken, mehtap turu için belirlenmiş tarife ücreti 20 Türk Lirası. 6-12 yaş arası çocuklar için belirlenen tarife ücretlerinin yarısı talep ediliyor.

Organizasyonlar ve kutlamalar için daha uygun seçenekler sunan özel turlarda, uzun boğaz gezintileri için kişi başı 20 TL civarı fiyat belirlenmiş durumda. Ortaköy, Kabataş ve Beşiktaş çıkışlı kısa turlarda talep edilen ücret kişi başı 15 Türk Lirası.

Saffet Emre Tonguç gibi alanında uzman bir rehber gözetiminde çıkılan yemekli boğaz turuna katılmak isterseniz, sizden kişi başı ortalama 200 TL isteniyor.

Boğaz turu yaparak İstanbul gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli gezi noktasını görebilirsiniz.

Boğaz Turu Videosu

Son yaptığım Ortaköy kalkışlı Boğaz Turu boyunca çektiğim videolardan oluşan kısa bir tur videosu;

Boğaz Turu Hakkında…

Kısaca Boğaz Turları benim İstanbul’da yapılacak şeyler listemde ilk sırada yer alıyor. Eğer mümkünse her yaz en az 1 kez Boğaz Turu yapıp Boğaz’ın bana göre olağanüstü yapısını doyasıya yaşamaya çalışıyorum.

Eğer vaktim varsa Eminönü tarafına gidip hem o bölgeyi geziyorum hem de 2 saat süren turlara katılıyorum. Eğer Ortaköy taraflarında gezeceksem de buradan başlayan Boğaz Turları’na katılıyorum.

Boğaz Turu blog

5 Yorum

  1. boğaz turları hakkında merak edilen tüm soruları cevaplamışsınız, görseller de gayet nokta atışı olmuş. tebrik ve teşekkürlerimi iletmek isterim..

  2. İstanbula gitmeden önce sitenizden bilgi almıştım, boğazda tekne turu çok güzel, herkese tavsiye ederim. Ayrıca size de teşekkürler!

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın