İstanbul Deniz Müzesi ziyaret bilgileri

Alanında Türkiye’nin en büyüğü konumundaki İstanbul Deniz Müzesi, Osmanlı’dan ve cumhuriyetin ilk yıllarından kalma nadide eşyalardan oluşan koleksiyonları aracılığıyla Türk denizcilik tarihi hakkında ziyaretçilerine paha biçilemez bilgiler aktarıyor. 2. Dünya Savaşı zamanında, olası tehlikelerden korunmaları için değerli koleksiyonları Anadolu’ya taşınan müze ayrıca ülkemizde kurulan ilk askeri müze unvanını taşıyor.

İstanbul Deniz Müzesi Hakkında Bilgiler

Deniz Müzesi, Padişah II. Abdülhamit’in izni ve Bahriye Nazırı Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa’nın emri ile 1897 yılında kurulmuş. İlk başta Tersane-i Amire’deki küçük bir binada “Müze ve Kütüphane İdaresi” adı ile hizmet veren kurum, önceleri maliye binası olarak kullanılan bugünkü yerine 1961’de taşınmış.

Ana Teşhir Binası’nın yanındaki deponun da himayesine verilmesi ile müzenin alanı biraz daha genişlemiş. İlerleyen dönemlerde depoda bir dizi ilaveler yapılmış ve burası 1971’de Osmanlı dönemine ait kadırga ve saltanat kayıklarının sergilendiği “Tarihi Kayıklar Galeri” adıyla hizmete açılmış.

İstanbul Deniz Müzesi gezilecek yerler

Müzenin günümüzde kullanılan binasının temelleri ise 2005 yılında bir tasarım yarışmasıyla atılmış. Artık yetersiz durumdaki binanın yerine yapılacak yenisinin belirlendiği bu yarışmanın ardından 2008 yılında inşa sürecine girilmiş.

2013 yılında yeniden kullanıma açılan müzenin yeni binası Ana Teşhir, Tarihi Kayıklar Galerisi, Kültür Sitesi ve Açık Sergi Alanı isimli 4 kısımdan oluşuyor. Çağdaş müzecilik anlayışına göre inşa edilen yapıda sergi ve gösterimlerin yanı sıra sosyal etkinlikler de düzenlenebiliyor. Ayrıca müze içerisinde çocuk odası, kafeterya, hediyelik eşya mağazası gibi bölümler bulunuyor.

İstanbul Deniz Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

İstanbul Deniz Müzesi nerede ve nasıl gidilir

Müze, İstanbul’un turistik bakımdan en çok ilgi çeken ilçelerinden birisi olan Beşiktaş’ta yer alıyor. Merkezi konumu, müzeye hem karadan hem de denizden pek çok araç ile rahatça ulaşılabilmesine olanak veriyor.

İskeleden birkaç metre uzaklıktaki müzeye Anadolu Yakası’ndan ulaşmak için Üsküdar, Adalar ve Kadıköy’den Beşiktaş’a çalışan tüm vapur, deniz motoru seferlerini kullanabilirsiniz. Avrupa Yakası’ndan ise Kabataş-Beşiktaş yönüne giden otobüs ve dolmuşlara binerek müzeye kolayca ulaşabilirsiniz.

İstanbul Deniz Müzesi’nin Bölümleri

Deniz Müzesi istanbul gezilecek yerler

Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın anıtına ve türbesine yakın konumdaki müzede Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşyalardan tarihi kayıklara, ahşap ve metal eşyalardan plastik sanat eserlerine kadar pek çok değerli obje sergileniyor.

Atatürk’e Ait Eşyalar bölümünde ulu önderimizin Ertuğrul ve Savarona yatlarında, Acar Botu’nda kullandığı eşyalar sergileniyor. Bu bölümde ayrıca Mustafa Kemal’in kendi yazdığı bildiri ve takdirnamelerin yanı sıra ölüm raporunu görebilirsiniz.

Müzenin Tarihi Kayıklar kısmında sergilenen kürekli ve yelkenli teknelerse ağırlıklı olarak Osmanlı döneminden kalma. Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara Gazi Çiftliği’nde, Savarona’da ve Florya’da kullandığı kayıklar da burada bulunuyor.

Deniz Müzesi Atatürk kayıkları

Bu iki büyük koleksiyonun dışında ayrıca, başta değişik dönemlere ait bahriyeli kıyafetleri, sancaklar, tablolar, seyir aletleri, silahlar, gemi baş figürleri olmak üzere denizcilikle ilgili çok sayıda nesne sergi odalarında incelenmek için ziyaretçilerini bekliyor.

Müzede sergi alanlarının dışında ayrıca Deniz İhtisas Kütüphanesi faaliyet gösteriyor. Kütüphanede atlas, el yazması, harita gibi değerli kaynakların yer aldığı koleksiyonlar bulunuyor.

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti 2017

İstanbul Deniz Müzesi hakkında bilgiler

Deniz Müzesi yılbaşı, dini bayramların ilk günü ve pazartesi ziyarete kapalı tutuluyor. Bu günler dışındaysa kültürel tesisi hafta içi 09.00-17.00, hafta sonu 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Müzede giriş ücreti olarak yetişkinlerden kişi başı 7,5 Türk Lirası talep ediliyor. Öğrencilerdense herhangi bir ücret alınmıyor.

İstanbul Deniz Müzesi bünyesinde talep olması durumunda fotoğraf ve video çekim ile sesli rehber hizmetleri verilebiliyor. Fotoğraf çekimi için 15 TL talep edilirken, video çekim ücreti 30 TL olarak belirlenmiş.

Türkçe, Almanca, Japonca, İngilizce, İspanyolca ve Arapça dillerinde sunulan sesli rehber hizmetinden yararlanmak isteyen ziyaretçilerin ödemeleri gereken ücret ise 18,7 Türk Lirası.

Şehrin bu ilgi çekici müzesini dilerseniz İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın