İstanbul Oyuncak Müzesi istanbul gezilecek yerler

İnsanlık tarihini oyuncaklar üzerinden anlatan İstanbul Oyuncak Müzesi, özgün içeriği ile 7’den 70’e her yaştan bireye hitap ediyor.

Sergi alanlarını gezerken, coşkuyla ağızlardan çıkan “Bundan bende de vardı!” cümlesini sıklıkla duyduğum müzenin en sevdiğim yanı,  oyuncakların beni Orta Çağ Avrupası’na; Endüstri Devrimi zamanına götürmesi ve o zamanki toplumların yaşayış tarzlarını, benimsedikleri değerleri anlatmaları olmuştu.

Siz de bu eşsiz deneyimi yaşayarak tarih bilginizi geliştirmek ve çocukluğunuza geri dönmek isterseniz, tek yapmanız gereken oyuncaklarla dolu bu kültür mabedini İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyip, birkaç saatinizi ayırmak.

İstanbul Oyuncak Müzesi Hakkında Bilgiler

18. yüzyıldan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerini görme fırsatı yakalayacağınız müze, şair ve yazar Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulmuş.

Açılış günü olarak cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan’ın seçildiği kültürel tesisin oyuncakların dilini öne çıkaran dekoru, sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan’ın imzasını taşıyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi fotoğrafları

Zürafa şekilli aydınlatma lambalarının süslediği bir sokak içerisindeki müze, 5 katlı tarihi bir İstanbul köşkünde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Dünya tarihini oyuncakları üzerinden, eğlenceli bir şekilde anlatmayı amaçlayan müzenin, ailenin her yaş grubundan üyesine hitap edecek içeriğe sahip olması en önemli özelliği olarak öne çıkıyor.

Müzenin bir başka özelliği ise kurulmasını Sunay Akın’ın sağladığı Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği’nin (TOYCO) ilk toplantısına ev sahipliği yapmış olması.

İstanbul Oyuncak Müzesi ziyaret saatleri

Dünyanın çeşitli yerlerinde görebileceğiniz oyuncak müzelerinin ülkemizdeki ilk örneği olan İstanbul Oyuncak Müzesi, Türkiye’de aynı temalı başka tesislerin de kurulmasının önünü açmış. Danışmanlığını ve küratörlüğünü Sunay Akın’ın yaptığı Antalya’daki müze 2011’de, Gaziantep ile İstanbul Ataşehir’dekiler ise 2013 yılında kapılarını oyuncakseverlere açmış.

İstanbul Oyuncak Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

İstanbul Oyuncak Müzesi nerede ve nasıl gidilir

Kültürel anlamda ülkemizde önemli bir açığı kapatan Oyuncak Müzesi, Kadıköy İlçesi’ne bağlı Göztepe Semti’ndeki Ömerpaşa Caddesi üzerinde faaliyet gösteriyor. Müzeye gitmek için toplu taşımayı tercih ederseniz, otobüs ve metro seferlerinden faydalanabilirsiniz.

Otobüs ile tesise gitmek isterseniz 10B, 10S, 14Ç, 17, 17L, 19F, 19M, 19S numaralı araçlardan Göztepe; GZ1 veya GZ2 numaraları taşıtlardan Tütüncü Mehmet Efendi Camii duraklarında inip, kısa bir yürüyüşün ardından müzeye ulaşabilirsiniz. ER1 ve ER2 numaralı hatları kullanacaklarınsa inmeleri gereken durak, Erenköy İstasyonu.

İstanbul Oyuncak Müzesi hakkında bilgi ve fotoğraflar

Şahsi aracınızı kullanarak müzeye gelmeyi tercih ederseniz, müzenin bulunduğu Dr. Zeki Zeren Sokağı’nda park sorunu yaşamamak için Göztepe Tren İstasyonu’nda arabanızı bırakmanızı tavsiye ederim.

İstanbul’un yoğun trafiğinde zaman kaybetmek istemiyorsanız, bölgeye ulaşımda Kartal-Kadıköy Metrosu’nu kullanabilirsiniz. Yenisahra Durağı’nda indikten sonra müzeye ulaşmak için tıpkı diğer seçeneklerde olduğu gibi kısa bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin Bölümleri

İstanbul Oyuncak Müzesi tarihi

Müzenin II. Abdülhamit döneminde inşa edilen tarihi binasının 5 katını süsleyen koleksiyonu, Akın’ın 20 yıl gibi uzun bir süreçte 40 ülkede satın aldığı 4.000’den fazla oyuncaktan oluşuyor. Binlerce oyuncak önce temalarına göre gruplara ayrılmış.

Ardından gruplanan bu oyuncaklar, ahşap yapının dekor çalışmaları büyük bir titizlikle yapıldığı kolayca anlaşılabilen odalarında ve koridorlarında bulunan alanlara taşınmış. Hatta bu bölümlere Kızılderili, uzay, denizaltı gibi temalarına uygun isimler verilmiş.

Müzenin ziyarete açık alanlarında dolaşırken Fawn Zeller tarafından yalnızca bir tane üretilen Monalisa’nın bebeği, 1850-1910 arasında porselenden üretilmiş oyuncak evler, II. Abdülhamit döneminden kalma Karagöz-Hacivat karakterlerini, 1950’li ve 1970’li yıllarda ülkemizin önde gelen markaları tarafından üretilen oyuncakları ve çok daha fazlasını yakından inceleme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

Sergilenen eserlere zarar verdiği için flaşlı fotoğraf çekiminin yasaklandığı müzede ayrıca çocukların yanı sıra yetişkinlerin de ilgisini çekebilecek atölye çalışmaları ve eğitimler düzenleniyor. Müze bünyesinde düzenlenecek aktiviteler hakkında detaylı bilgiye istanbuloyuncakmuzesi.com/etkinlikler.asp linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti 2017

İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti

Pazartesi günleri kapalı durumdaki müzeyi hafta içi 09.30-18.00, hafta sonu ise 09.30-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bireysel ziyaretlerde bir kısıtlamanın olmadığı kültürel tesise eğer 10 kişi ve üzerindeki bir grupla gitmeyi düşünüyorsanız, önceden istanbuloyuncakmuzesi.com/iletisim.asp adresinde yer alan telefon numaralarını arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi resimleri

Engelli bireylerin, 3 yaş altı çocukların, ICOM kart sahiplerinin, MMKD üyelerinin, kokartlı rehberlerin ve basın mensuplarının ücretsiz olarak giriş yapabildikleri İstanbul Oyuncak Müzesi’ni ziyaret için yetişkinlerden kişi başı 12 TL talep ediliyor.

3 Türk Lirası olarak belirlenmiş indirimli tarifeden ise 3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri, 65 yaş ve üzeri bireyler yararlanabiliyor.

Şehrin bu eğlenceli müzesini İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın