istanbul sea life akvaryum istanbul sea life akvaryum

Ülkemizde pek çok ilki gerçekleştiren İstanbul Sea Life Akvaryum, detaylı içeriği ile okyanus yaşamını merak edenlerin tüm sorularına yanıt bulmalarına yardımcı oluyor. Her yaş grubundan bireyin ilgisini çekecek şekilde tasarlanan tema alanları aracılığıyla farklı bir dünyanın kapılarını aralayan su altı cennetinde gezerken gözlem yapabilir, bol bol fotoğraf çekebilir ve en önemlisi deniz yaşamını korumak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İstanbul Sea Life Akvaryum Hakkında Bilgiler

Dünyanın 5. büyük akvaryumu, “Turkuazoo” adıyla 2009 yılında açılmış. Kurulumu 17 milyon Euro’luk bir bütçeyle gerçekleştirilen tesis açılmasından kısa süre sonra Legoland, Madame Tussauds, The EDF Energy London Eye, Heide Park gibi birbirinden değerli markaların sahibi Merlin Entertainment bünyesine geçmiş.

istanbul sea life akvaryum gezilecek yerler

Tesis, 55.000 metrekarelik alan üzerine kurulmuş. Su altı dünyasını her yaş grubundan bireye tanıtmayı amaçlayan akvaryumun içerisindeki tanklar toplam 8.000 metreküp su hacmine sahip.

Bu değer, tesisi alanında Avrupa’nın en büyüğü haline getiriyor. En büyüğü 5 milyon litre su taşıyan tankların içerisinde 15.000’den fazla canlı yaşıyor.

Engelli dostu tesiste çocuk oyun alanı, hediyelik eşya dükkânı, kafe gibi alanlara yer verilmiş. Ayrıca şahsi araçları ile tesise gelenlerin kullanabilecekleri hem kapalı hem de açık bölüme sahip, 5.000 araçlık ücretsiz otopark bulunuyor.

Tesiste ziyaretlerin yanı sıra doğum günü kutlaması ve evlilik teklifi gibi özel etkinlikler de talep olması durumunda gerçekleştirilebiliyor. Özel günlere anlam katan hizmetler hakkında detaylı bilgiye visitsealife.com/istanbul/biletler/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul Sea Life Akvaryum nerede ve nasıl gidilir?

istanbul sea life akvaryum nerede ve nasıl gidilir

Akvaryum, Legoland’i de bünyesinde barındıran Forum İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde faaliyet gösteriyor. Bayrampaşa’da bulunan tesise ister şahsi aracınızla isterseniz de toplu taşıma ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Toplu taşımada otobüsü tercih ederseniz 32, 32A, 32M veya 32T numaralı hatları kullanabilirsiniz. Trafikte zaman harcamak istemezseniz, tesise gitmek için metronun Atatürk Havalimanı-Yenikapı seferlerinden faydalanabilirsiniz.

Anadolu Yakası’nda oturuyorsanız metrobüsle Merter’e gelerek veya Marmaray ile karşıya geçtikten sonra Yenikapı’da inip, bu istasyonlardan metroya ücretsiz aktarma yapabilirsiniz.

Şahsi aracınızla konforlu bir şekilde tesise gelmek istediğinizde ise tek yapmanız gereken TEM’in “Hal-Otogar” veya E5’in “Otogar” çıkışlarını kullanmak. Yolculuğunuz esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz lokasyon haritasını visitsealife.com/istanbul/yardimci-bilgiler/ulaşım-bilgileri/ adresinde bulabilirsiniz.

İstanbul Sea Life Akvaryum’un Bölümleri

istanbul sea life akvaryum hakkında bilgiler

İstanbul Sea Life gezisi sırasında 12 farklı temaya sahip alanı gezme olanağı bulabilirsiniz. Alanlar, özel tasarımları sayesinde içerisindeki canlıların tüm hareketlerini rahatça gözlemlemenize imkân tanıyor.

Tema alanları içerisinde en görkemlisi, aralarında Çekiçbaş, Kum Kaplanı, Gitar, Hemşire gibi 15 farklı türün bulunduğu 61 köpekbalığına ev sahipliği yapan Köpekbalığı Krallığı.

Bilinçsiz avlanmadan dolayı çoğu türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan köpekbalıkları hakkında değerli bilgiler edindikten sonra yakın akrabaları vatozları görmeye gidebilirsiniz. Vatoz Koyu içerisinde sizleri Benekli Kartal, Diken Kuyruklu, Bal Peteği gibi çok sayıda tür bekliyor.

270°’lik panoramik görünüme sahip Okyanus Odası ile 83 metre uzunluğundaki Okyanus Tüneli hem su altı yaşamını tüm detaylarıyla incelemek hem de fotoğraf çekmek için tesis içerisindeki en ideal mekânlar.

Üstelik bu bölümlere haftanın belirli gün ve saatlerinde giderseniz akvaryum sakinlerinin nasıl beslendiklerini öğrenebilirsiniz. Beslenme saatleri ile ilgili detaylar visitsealife.com/istanbul/kesfet/besleme-saatleri/ adresinde güncel olarak paylaşılıyor.

istanbul sea life akvaryum ziyaret bilgileri

Sea Life geziniz sırasında Türkiye’nin özel sektöre ait ilk deniz kaplumbağası rehabilitasyon merkezini ziyaret etme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Kaplumbağa Hastanesi ve Kaplumbağa Dünyası bölümündeki uzmanlar, sevimli canlılar hakkında ilginç bilgileri paylaşmak konusunda oldukça cömertler.

Kırmızı Karınlı Pirana sürülerini Yağmur Ormanı bölümünde görebileceğiniz tesiste resiflerdeki yaşamın ne kadar zengin olduğuna Tropikal Resifler alanında kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

Komplekste Denizanası Topluluğu, Palyaço Balığı Kasabası gibi tematik gözlem alanlarının yanı sıra özellikle küçük yaştaki bireylerin eğlenerek öğrenmelerini amaçlayan Kaya Havuzu, Kıskaçlılar, Resim Akvaryum isimli interaktif kısımlara da yer verilmiş.

İstanbul Sea Life Akvaryum Giriş Ücreti 2017

istanbul akvaryum köpek balığı

Okyanuslardaki yaşamı gözler önüne seren tesisin ziyaret saatleri hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu ise 10.00-20.00 olarak belirlenmiş. Konuk girişi kapanıştan 1 saat önce son buluyor.

Merlin Entertainments’a bağlı diğer tesislerde olduğu gibi İstanbul Sea Life bünyesinde de ziyaretçilere çeşitli bilet uygulamaları sunuluyor. www.visitsealife.com/istanbul/biletler/ adresinden yapacağınız tüm online alımlarda %20 indirim fırsatından yararlanabileceğinizi bilet detaylarını vermeden önce belirtmek isterim.

Eğer 3 yaş ve altı çocuklara ücretsiz giriş hakkı tanıyan tesise yapacağınız gezinizi tek günlük olarak planladıysanız, fiyatı 32 TL’den başlayan “Standart Bilet” uygulamasını veya “Aile Paketi” seçeneklerinden size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Yıllık Üyelikler”, su altı dünyasına meraklı bireylere 12 ay boyunca özel etkinliklere katılım ve tesise hızlı giriş ayrıcalığı veriyor. Başlangıç fiyatı 90 TL olan yılık biletler ayrıca LEGOLAND Discovery Center İstanbul biletlerinde %20 indirim hakkından yararlanabiliyor.

istanbul sea life akvaryum nerede ve nasıl gidilir

Fiyat açısından en avantajlı uygulama ise ”Ortak Biletler”. İstanbul Sea Life Akvaryum’un yanı sıra Madame Tussauds ve LEGOLAND Discovery Center’a giriş hakkı tanıyan biletlerin fiyatları 50 ve 68 TL olarak belirlenmiş. Ayrıca “Süper Yıllık Üyelik” paketini satın alırsanız, 3 tesisi de 12 ay boyunca sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Tesisi ziyarete gelen 10 kişi ve üzeri gruplara kapı fiyatı üzerinden %15 indirim uygulanıyor.

Son olarak şehirde gezip görülecek yerlerle ilgili bilgi almak isterseniz İstanbul gezilecek yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın