Polonezköy

İstanbul’un en yeşil, en huzurlu ve en sakin kaçış noktalarından biri Polonezköy. Daha buraya varmadan, yolda bile karmaşadan, koşturmadan uzaklaştığınızı hissedersiniz. Çam ağaçları ile çevrili yollar, kır çiçekleri, kuş sesleri ve tertemiz hava başınızı döndürür. Benim daha çok kısa tatiller için tercih ettiğim bir yer burası. Hatta bazen şehir hayatından cinnet geldiyse günübirlik bile kaçıyorum Polonezköy’e. Bir kahvaltı yapıp, ardından uzun bir yürüyüşe çıkıp akşam eve dönüyorum.

Köye girer girmez sizi bir kilise ve mezarlık karşılar. Sonrası uçsuz bucaksız yeşil… Polonyalıların yaşadığı bu köy sadece İstanbul’un değil, ülkemizin de en güzel sürprizlerinden biri.

Polonezköy gezilecek yerler

Polonezköy Gezilecek Yerler

Czestochova Meryem Ana Kilisesi: Tarihin tozlu sayfalarını aralamanıza yardımcı olan bir kilisedir Czestochova Meryem Ana Kilisesi. Bu şirin köyde yapılan ilk kilise Azize Anna Kilisesi’dir (1842). Meryem Ana Kilisesi ise 1914 yılında inşa edilmiştir.

Czestochova Meryem Ana Kilisesi
Czestochova Meryem Ana Kilisesi

Polonezköy Tabiat Parkı: Benzersiz bir doğası olan ve adım attığınız anda temiz havası ile baş döndüren Polonezköy Tabiat Parkı’na mutlaka uğramalısınız. Burada uzun yürüyüşler yapabilir, bir ağaç gölgesinde şekerleme yapabilir ya da bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Zofia Rızı Anı Evi: Sevimli ötesi bir köy olan Polonezköy’de eski fotoğrafların sergilendiği bir yerdir Zofia Rızı Ani Evi’dir. Burası köydeki en eski ve en gösterişli evlerden biridir. Döneminin tipik Polonya köy evi mimarisine sahiptir. Yemyeşil bahçesi ise nefes kesen güzellikte.

Zofia Rızı Anı Evi
Zofia Rızı Anı Evi

Polonezköy Kültür Evi: Polart Gallery olarak hizmet veren Polonezköy Kültür Evi, sevimli dekorasyonu ile dikkat çekiyor. Burası yıl boyunca birçok sosyal ve kültürel aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır.

Polonezköy Yapılacak Şeyler

Bisiklet Turu: İstanbul’un en yeşil köylerinden biri olan Polonezköy’e sırf bisiklete binmek için bile gelenler var çünkü burada Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk bisiklet parkuru yer alır. Burası her yıl Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği yarışlarda parkur olarak kullanılır.

Yürüyüş: Bol oksijenli havası, göğe kadar uzanan ağaçları ve kır çiçekleri süslü patika yolları ile yürüyüş için biçilmiş bir kaftan adeta Polonezköy ve çevresi. Burada 5 kilometrelik şahane bir yürüyüş parkuru var.

Polonezköy Kiraz Festivali: Eğer Haziran ayı içerisinde Polonezköy’e yolunuz düşerse ‘’Kiraz Festivali’’ne katılabilirsiniz. Artık gelenekselleşen bu festival bayram coşkusu tadında gerçekleşiyor. Polonya – Türkiye arasındaki bağları da güçlendiren festivalde; konserler, folklor gösterileri, sergiler ve çeşitli kültürel aktiviteler düzenleniyor…

Piknik: Sanırım birçok kişinin Polonezköy’e geliş nedenidir piknik. Göz alabildiğine yeşil ormanları, sakin atmosferi ve tertemiz havası ile aklınızı başınızdan olan bu köyde çayırda çimende yuvarlanıp 🙂 keyifle piknik yapabilirsiniz.

Polonezköy Kiraz Festivali
Polonezköy Kiraz Festivali

Polonezköy Alışveriş

Alışveriş için pek seçenek olmasa da, hiçbir şey yok da diyemeyiz. Köyün merkezinde yöresel ürünler ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz dükkanlar, tezgahlar ve mağazalar mevcut. Ama biliyorum ki en çok dikkatinizi çeken; Polonya’nın simgesi süs eşyaları ve yöresel kıyafetler olacak.

Bal ve kirazı ile ünlü köyden mutlaka bu leziz tatlardan satın almalısınız. Köy halkının bahçelerinden toplayıp getirdiği taze sebze ve meyvelerden de almadan dönmeyin.

Polonezköy mangal

Polonezköy Ne Yenir? Ne İçilir?

Buraya gelip enfes ötesi Polonya yemeklerinin tadına bakmadan, damak tadınızı şenlendirmeden dönmeyin. Hatta ilk işiniz bu olsun 🙂 Özellikle tadı damağınızda kalacak olan; ponçki tatlısı, proşki, şaraplı biftek, peynir köftesi ve wisniak ilginç tatlara sahip yiyecek ve içeceklerdir.

Benim bu şirin köye sıklıkla gitme nedenim ise harika kahvaltı çıkaran mekanlara ev sahipliği yapmasıdır. Dumanı üstünde tüten ekmekler, köy peynirleri, ev yapımı şahane reçeller, dalından koparılıp sofralarda yerini almış meyveler ve taptaze yumurta ile süslenen kahvaltıya diyet falan dayanmaz 🙂

Polonezköy piknik

Polonezköy’de Nerede Kalınır?

Taptaze ürünlerle donatılmış harika bir kahvaltı sofrası ile güne başlamak, uzun yürüyüşler yapmak ve doğa ile iç içe olmak istiyorsanız bölge otelleri tüm misafirperverliği ile bekliyor sizleri… Polonezköy hafta sonu kaçamakları için çok ünlü olsa da toplamda yalnızca 5 otele ev yapıyor.

Yine de bölgenin huzurunu doyasıya yaşamak isterseniz en azından birkaç gece bu otellerden birinde konaklayabilirsiniz. Polonezköy otellerini incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın!

Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın