İstiklal Caddesi İstanbul
İstiklal Caddesi

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

İstiklal Caddesi, Beyoğlu’nda Tünel ve Taksim Meydanı’na kadar uzanan İstanbul’un en ünlü caddesidir. Bizans dönemi sonrasında şekillenmeye başlayan cadde, şehrin en kalabalığıdır. Grand Rue de Pera ya da Cadde-i Kebir isimleriyle de bilinen cadde, günümüzdeki görünümünü 19. yüzyılda kazanmıştır. Tanzimat’ın ardından insanlar daha estetik ve şık şeyler talep etmeye başlamıştır.

Tarihi boyunca birçok önemli olay ve döneme tanıklık eden bu caddede görülen en ünlü olaylar arasında 1917 Devrimi ardından Beyaz Rusların buraya gelmesi ve Cumhuriyet kutlamalarıdır. Bu dönemde gelen Levantenler zaman içerisinde ya ülkelerine geri dönmüş ya da esnaf olup zanaatlarını icra etmişlerdir.

1980’lerde İstiklal Caddesi sadece alışveriş yapılabilecek bir yer halini almıştır. Günümüzde araç trafiğine kapalı olan cadde, kafe, sinema, restoran, mağaza, bar, galeriler ile her kesimden insana hitap edebilecek bir yerdir. Caddede yürürken yerli turistten çok yabancı turist görmeniz mümkündür. İstiklal Caddesi ve civarında görüp ziyaret edebileceğiniz yerler arasında Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, Surp Voskeperan Ermeni Katolik Kilisesi, Fransız Sokağı, Ağa Camii, Çiçek Pasajı, Nevizade, Balık Pazarı, Pera Müzesi, Tünel, Galata Kulesi, Galata Mevlevihanesi bulunmaktadır.

İstiklal Caddesi gezilecek yerler
İstiklal Caddesi, İstanbul

İstanbul gezilecek yerlerde ilk sırada bulunan cadde üzerinde işleyen kırmızı tramvay caddeye özgünlük kazandırmaktadır. Birçok açıdan görülmeye değen cadde İstanbul ziyaretinizde göreceğiniz yerlerin başında gelmelidir.

İstiklal Caddesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: İstiklal Cad. 34400 Beyoğlu İstanbul
  • Ulaşım: İstiklal Caddesi’ne Taksim Meydanı’ndan ya da Karaköy rıhtımından ulaşabilirsiniz.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın