italya gezisi

Avrupa turları arasında İtalya’nın yeri her zaman ayrıdır. Çünkü, İtalya seyahatlerinin vazgeçilmezi olmaya aday birçok ilçe ve kasaba bulunuyor. Akdeniz’in incisi olan İtalya’nın mutfağı, denizi, sanatıyla nam salmış kasabaları yurtdışı turları ile her yıl yüzlerce turisti ağırlıyor.

En güzel ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan İtalya, tüm ülke olarak başlı başına görülmesi gereken bir yer şüphesiz. Bu yazıda İtalya seyahatinizde es geçmemeniz güzelliklerden sadece birkaçını bulacaksınız ama klasik İtalya turlarının dışında farklı bir İtalya keşfedeceksiniz. Hazır mısınız?

Como Gölü

como gölü italya

Hollywood starlarının göz bebeği olmasıyla her yıl onlarca turisti ağırlayan Como Gölü, İtalya’nın en güzel yerlerinden biri. İtalya’nın kuzeyinde, Lombardiya kıyılarında bulunan Como Gölü, muhteşem manzarası ve güzel yemekleri ile gören herkesin yerleşme kararı almasına da sebep olabiliyor. Bu isimler arasında Madonna, George Clooney, Sylvester Stallone, Ronaldinho, Gianni Versace gibi ünlü isimler de bulunuyor.

Aristokrat geçmişi Roma Dönemi’ne dayanan ve o dönemden beri de aristokrat ailelerin konakladığı yer olan Como Gölü’nü İtalya turlarınıza mutlaka dahil etmelisiniz. Y şeklinde bir görünüme sahip olan Como Gölü, yılın her dönemi ılık bir havaya sahip. Bu yüzden istediğiniz her an Como Gölü size kucak açacaktır.

Pienza

pienza italya

İtalya turlarının içerisine almanızı kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir başka lokasyon ise Pienza. Toskana bölgesinde yer alan Siena‘ya bağlı olan Pienza, 1996’da UNESCO Dünya Mirasları listesinde İtalya kategorisi içine alınmıştır. 2004’ten bu yana ise bölgenin bulunuğu konum olan “Val d’Orcia” adlı vadi, UNESCO “Dünya Kültürel Manzaralar” listesi içerisinde yer alıyor.

Gün batımının üzüm bağlarıyla birleştiği Pienca’da çektiğiniz fotoğrafları bilgisayara ekran koruyucu yapabilirsiniz. Uçsuz bucaksız bağlar, yeşil ve sarı tonları ile makarna ve şarap cenneti olan Pienza gören herkesi kendine hayran bırakıyor. Gurme turu yapmak için İtalya’nın en iyi adreslerinden biri olmaya aday Pienza’da gerçek İtalya’yı bulacaksınız.

Ravenna

ravenna italya

İtalya seyahatlerine farklı bir alternatif sunan ve mutlaka keşfedilmesi gereken Ravenna, İtalya’da Emilia-Romagna Bölgesi’nde bulunuyor. Roma’dan sonra İtalya’daki ikinci büyük yer olan Ravenna’da görülmesi gereken birçok tarihi yapı da mevcut. Galla Placidia Mozolesi, Basilica di San Vitale, Katedral Vaftizhanesi ve S. Apollinare in Classe Bazilikaları ile İtalya’nın en güzel tarihi yerlerinden biri olan Ravenna’da yer alan Punte Alberete ise Dünya Doğayı Koruma Vakfı içerisinde yer alıyor. İtalya seyahatinizi yazın yapacaksanız mutlaka Ravenna’ya da uğramalısınız. Çünkü bölgede toplam 9 plaj bulunuyor.

Moena

moena italya

Türk köyü olmasıyla İtalya’nın en ilgi çekici lokasyonlarından biri olan Moena, Fascia Vadisi’nde yer alıyor. Gotik mimari örneğiyle San Vigilio Kilisesi ve 18. yüzyılda Valentino Rovisi‘nin resim eserleri, San Valfongo Kilisesi, 15’inci yüzyıldan kalma freskler ve Giovanni Guadagnini tarafından yapılmış barok tarzındaki iç kaplamalar Moena gezinizde görülecek yerlerin başında geliyor.

Alp Dağları’nın eteklerinde yer alan Moena’da her yıl 19-21 Ağustos tarihleri arasında “Festa de Turchia” (Türk Festivali) düzenleniyor. Peki bu festival neden düzenleniyor? Ve bu yer nasıl bir Türk köyü olarak anılıyor? El Turco adı da verilen Moena’ya sığınan yaralı bir Osmanlı askeri Moena köylülerince tedavi edilir ve asker Moena’da yaşayan bir kızla evlenir. Halk tarafından çok sevilen asker, dukalığın halktan istediği haksız vergilere karşı köyü ayaklandırır ve halkı sisteme karşı korur. Moena halkı da çok sevdikleri bu askerin vefatından sonra bu köyde Türk geleneklerini yaşatmaya devam eder. Moena’nın bu hikayesi günümüzde de hala devam etmekte.

Positano

positano italya

İtalya sahillerinin en muhteşem noktası olan Positano, İtalya’nın Campania bölgesinde bulunan Amalfi Sahili‘nde yer alıyor. Mağribi tarzındaki mimarisi ile ün kazanan Positano, Sirenuse Adaları’na bakan dik yamaçlar üzerinde ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunuyor. Bir balıkçı köyüyken keşfedilip turist akınına uğramaya başlayan Positano isminin de farklı bir hikayesi var. Santa Maria Assunta Kilisesi‘nde yer alan ve 13. yüzyıldan kalma bir Bizans simgesi olan Siyah Meryem Ana simgesi, Bizanslılardan çalınmış ve korsanlar tarafından İtalya’ya getirilmiş. İtalya’ya gelirken birden denizde fırtına çıkmış ve denizciler taşıdıkları bu simgeyi en yakındaki kara parçasının üzerine “Posa, posa!” (“Koy! Koy!”) diye bir ses duydukları için bırakmışlar. Positano’nun adı da bu hikayeden sonra günümüzdeki halini almış.

Bu yıl İtalya tatili yapmayı düşünenlere, klasik İtalya şehirleri dışında bu sıradan, küçük ve sevimli yerleri öneriyorum. Bol gezmeler.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın