italya hakkında bilgiler

İtalya, dünyada en çok ziyaretçisi olan ülkelerin başında gelir. Gerek ılıman iklimi, lezzetli Akdeniz yemekleri, gerek gezilip görülecek yüzlerce yeri ile İtalya’yı görmek için bir sürü neden bulabilirsiniz. Peki ya İtalya hakkında 10 şaşırtıcı gerçeği öğrenmeye ne dersiniz?

1. Roma’daki Aşk Çeşme’sine her gün yaklaşık 3000 Euro atılır. Sonrasında bu para toplanarak bağışlanır.

Roma Aşk Çeşmesi
Roma Aşk Çeşmesi

Aşk Çeşmesi‘ne sırt dönük şekilde sol elle sağ omuz üzerinden para atmanın aşk getireceğine inanılır. Bunun, atan kişiyi yıllar sonra da olsa tekrar Roma‘ya getireceği inancı da vardır.

2. İtalya, Avrupa’da Hala aktif olan üç volkana ev sahipliği yapar: Vezuv, Etna, Stromboli

Vezüv yanardağı italya
Vezüv Yanardağı

Napoli‘nin doğusundaki Vezuv, Sicilya’nın doğu kıyısındaki Etna ve Sicilya’nın kuzey kıyısındaki Stromboli hala aktif yanardağlardir.

3. Roma’da bulunan Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir.

vatikan hakkında bilgi

Her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilse de Vatikan‘ın yerleşik nüfusu 930 civarındadır. Roma ile Vatikan arasında sınır olarak sadece bir çizgi vardır.

4. İtalya’da UNESCO Dünya Tarih Mirası’ndan 50 yer bulunur. Bu sayı ile İtalya bir rekoru elinde tutar.

pisa kulesi hakkında bilgiler
Pisa Kulesi

Kolezyum, Pisa Kulesi, Verona Şehri, Siena şehir merkezi ve daha birçok yer İtalya UNESCO Dünya tarih mirası listesinde yer almaktadır.

5. Othello, Macbeth, Romeo ve Juliet gibi birçok Shakespeare oyunu İtalya’da geçer.

Romeo Jüliet
Romeo ve Juliet Heykeli

İngiliz şair, yazar ve tiyatro yazarı William Shakespeare trajik ya da romantik birçok oyunu için İtalya‘yı mekan olarak seçmiştir.

6. İtalya makarnası ile ünlüdür ve makarna MÖ 4. yüzyıla kadar gider.

italyan makarnası

İtalya denince akla ilk gelen şeylerin başında makarna gelir. Yüzyıllar önce bulunan bu hamur işi çeşitli şekiller ve soslar ile servis edilir. İtalyan zeytinyağı, makarnaya ayrı bir lezzet katar.

7. Japonya ve Almanya’dan sonra İtalya dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip 3. ülkedir.

italyan

2013 yılında yapılan sayıma göre 60 milyon kişinin yaşadığı İtalya’da 80 yaş ve üstü kişi sayısı yaklaşık yüzde 6’dır.

8. İtalya, dünyada en çok ziyaret edilen 4. ülkedir.

Kolezyum Roma
Kolezyum, Roma

Venedik, Roma, Pisa, Milano ve görmeye değer daha birçok şehri ile İtalya yılın her mevsiminde ziyaretçisi olan bir ülkedir.

9. Şarap ihracatında liderdir.

italya şarapları

İtalya denince uçsuz bucaksız üzüm bağları gelir insanın gözü önüne. Ve bagbozumlari ile lezzetli şarapları… Hele bir de ev yapımı şarap tatma imkanınız varsa bu fırsatı sakın kaçırmayın!

10. Bir İtalyan yılda yaklaşık 3.7 kg kahve tüketir.

italya kahve

Espresso’dan latteye birçok çeşit ile kahve sevmeyenlerin bile kendine göre bir seçenek bulacağı bir yerdir İtalya. Yerlileri de gün içerisinde mutlaka kahve tüketir, bu adeta kültürün bir parçası olmuştur.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın