italya içinde hızlı tren seferleri

İtalya’da Tren Ulaşımı (Roma, Floransa, Venedik, Milano)

İtalya’yı şehir şehir dolaşmak isteyenlerin yararlanabilecekleri en ideal yöntem, tren yolcuğu. Özellikle de ülkenin büyük şehirlerinde trafik ve park yeri sorunu yaşamanın sık karşılaşılan bir durum olduğu, havalimanlarında çeşitli nedenlerle bekleme sürelerinin uzayabildiği göz önünde bulundurulunca, İtalya’da tren ile seyahat etmek çok daha cazip hale geliyor.

İtalya’da Tren Ulaşımı Seçenekleri

İtalya’nın popüler turistik kentleri arasında hızlı tren seferleri düzenleyen iki firma bulunuyor. Bu firmalardan Trenitalia, bilet fiyatlarında hava yolu şirketlerindekine benzer bir yöntem uyguluyor.

Yani Frecciarossa trenlerinde 4, Frecciargento ile Frecciabianca modellerinde 2 sınıf bulunan firmanın biletleri, sefer tarihlerinden 120 gün önce satışa çıkıyor ve ne kadar erken alınırsa o kadar ucuz olabiliyor.

NTV ise daha stil sahibi ve her şeyden önemlisi daha yeni araçlarla yolcularına üst düzey konfor sunmayı amaçlıyor.

Roma, Napoli, Milano, Venedik ve Floransa gibi popüler kentlere trenle seyahat etmek oldukça sık kullanılan bir ulaşım yöntemi. Bu nedenle bu şehirlere gitmek isteyenlerin bilet bulabilmek için online satış kanallarını kullanmaları bir zorunluluk haline geliyor.

Venedik’ten Pompei, Sorrento, Amalfi ya da Floransa’dan Pisa, Siena, Lucca gibi şehirlere standart hızdaki trenlerle yolculuk yapacak gezginlerse ihtiyaçları olan biletleri garlarda bulunan gişelerden ve makinelerden rahatlıkla satın alabiliyor.

italya'da tren biletleri

Hızlı tren biletlerinizi NTV ve Trenitalia resmi web sitelerinden alabileceğiniz gibi bu konuda farklı adresleri de tercih edebilirsiniz. Eğer firma tercihinizi Trenitalia’dan yana kullanırsanız, italiarail.com adresinden daha uygun fiyatlı bilet satın alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İtalya tren fiyatları
Örnek bir Trenitalia bileti. Biletinizi online satın aldığınızda görseldeki gibi barkodlu bir e-bilet mail adresinize geliyor.

İtalya’da Tren Ulaşımının Popüler Olduğu Rotalar

Gelişmiş demir yolu ağı sayesinde İtalya’da trenle hemen hemen her kasabaya ve şehre ulaşmak mümkün. Ancak popüler rotalar dendiğinde akla hemen Roma’dan Milano’ya uzanan hattın üzerindekiler geliyor.

Roma – Floransa Trenleri

roma tren yolculuğu
Roma Termini Tren İstasyonu

Tarihi ve kültürü ile gezginleri büyüleyen Roma’dan sonra tatilinize doğal güzelliklerin ön plana çıktığı Toskana Bölgesi’nin başkenti Floransa’da devam edebilirsiniz. Hem Trenitalia hem de NTV kente gün içerisinde çok sayıda hızlı tren seferi düzenliyor.

Trenitalia’nın yüksek hızlı Frecciargento veya Frecciarossa trenleri ile NTV’nin Italo model araçları Roma Termini’den Floransa SMN’ye yolculuklarını ortalama 1 saat 32 dakikada tamamlıyor.

Bilet ücretleri yolculuk yapılacak sınıfa ve tarihe göre değişim göstermekle birlikte Trenitalia’da 19,90, NTV’de 14,90 Euro’dan başlayan fiyatlarla koltuk bulunabiliyor.

Kültürü ve mimarisi sayesinde günümüzün popüler tatil destinasyonlarından birisi haline gelen Floransa’daki Santa Maria Novella Tren Garı eski kent merkezinde yer alıyor. Bu durum gezilecek yerlerin birbirine yakın olduğu kenti tüm yönleriyle keşfetmeyi kolaylaştırıyor.

Floransa’da konaklama için tren garının veya Duomo, Repubblica, Signoria meydanlarının çevresindeki otelleri tercih ederseniz, popüler turistik noktalara yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Yürümeyi tercih etmeyenler için en yaygın ulaşım çözümleri bisiklet kiralamak veya otobüs seferlerinden yararlanmak. Bu iki ulaşım şeklinden herhangi birini kullanmak isterseniz, öncelikle Floransa Kart almanızı tavsiye ederim. Kart, hem müzelere girişte hem de toplu taşıma araçlarında cazip indirimler sağlıyor.

Floransa gezi rotanızın ilk sırasına kentin kalbi sayılan Duomo Meydanı’nı yazabilirsiniz. Floransa Katedrali ve hemen yanındaki Giotto’nun Çan Kulesi, Ponte Vecchio, Uffizi Galerisi, Vecchio Sarayı kentte görülmeye değer mekânların başında geliyor.

Saymış olduğum bu mekânlar hakkında detaylı bilginin yanı sıra alışveriş, konaklama ve ulaşım olanakları hakkında tüm bilgileri Floransa gezi rehberi, Floransa gezilecek yerler ve Floransa’da nerede kalınır başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Floransa – Pisa Trenleri

floransa tren yolculuğu
Firenze Santa Maria Novella Tren İstasyonu

Eğer Floransa’da tatil yapmaya karar verirseniz, tren seferlerinden yararlanarak günübirlik Pisa gezisine çıkabilirsiniz.

Yaptığı çalışmalarla tarihe geçen bilim insanı ve filozof Galileo Galilei’nin doğum yeri olan Pisa’ya, Floransa’dan sadece bölgesel tren hatları üzerinden seferler düzenleniyor.

Santa Maria Novellla’dan Pisa Centrale’ye standart hat üzerinden ulaşım için iki farklı seçenek mevcut. Bilet almak için rezervasyon yaptırmanın gerekmediği ve 8,40 Euro’luk sabit ücret uygulamasının geçerli olduğu bu seçeneklerden Regional Veloce 1, Regionale ise 1 saat 10 dakikada Pisa’ya varıyor.

Her iki araç da Floransa’dan saat başı hareket ederken, kimi zaman yolculukları Centrale yerine kentin simgesi olan kuleye yakın konumdaki San Rossore’de noktalanıyor.

pisa tren seferi
Pisa Centrale Tren İstasyonu

Kente ulaştığınızda geziye dünyanın en ikonik yapıları arasında sayılan Pisa Kulesi’nden başlayabilirsiniz. Kule dışında kentte mimarisi ile ziyaretçilerini kendilerine hayran bırakan pek çok yapı bulunuyor.

Vaftizhane, Sinopie Müzesi, Saat Sarayı ve Campo Santa Anıt Mezarı bu yapıların en önemlilerinden.

Floransa – Venedik Trenleri

venedik tren yolculuğu
Venedik Santa Lucia Tren İstasyonu

İtalya’ya seyahat eden gezginlerin trenle yolculuk yapmaktan hoşlandıkları bir başka rotaysa Floransa – Venedik arası. Tıpkı Roma – Floransa arasında olduğu gibi bu rotada da hem Trenitalia hem de NTV yüksek hızlı trenleri aracılığyla seferler düzenliyor.

Floransa’dan Venedik’e tren yolculuğu için Trenitalia’da biletler 19,90, NTV’de 24,90 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa çıkartılıyor. Kentte tren seferlerinin varış noktası konumunda iki gar bulunuyor. Santa Maria Novella ‘dan Mestre’ye yolculuk 1 saat 54 dakika, Santa Lucia’ya ise 2 saat 6 dakikada tamamlanıyor.

Venedik Santa Lucia Tren Garı kent merkezine yakın bir noktada yer alıyor. Bu nedenle gezginler tarafından Mestre’ye göre daha fazla tercih edilen gardan turistik bölgelere geçiş otobüsler ve deniz hatlarında işleyen tekneler aracılığıyla sağlanıyor.

Kanalları ile tanınan ve ismi köprülerle, maskelerle özdeşleştirilen kentte konaklamak için de garın çevresindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Kentin bu bölgesinde konaklayıp, otobüsleri ya da tekneleri 2-3 gün boyunca sıkça kullanmayı planlıyorsanız, Venedik toplu taşıma ağını yöneten ACTV’nin gezginlere sunduğu yolculuk kartlarını edinmenizi öneririm. Böylece turistik açıdan pahalı bir kent olan Venedik’te, seyahat bütçenizi biraz daha rahat kullanma olanağına sahip olabilirsiniz.

Venedik’teki ilk tatil gününüzde zamanınızın bir kısmını kentin su trafiğinin bel kemiğini oluşturan Büyük Kanal’ı gondol ve vaporetto ile gezmeye ayırabilirsiniz.

Ardından büyüleyici San Marco Meydanı’na geçip, çevresindeki San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Dükler Sarayı, Torre dell Orologio ile Correr ve Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Rialto Köprüsü’ndeki dükkânları dolaştıktan sonra rengârenk evleri ile ünlü Burano ve Murano adalarına gidip, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Eğer kentin gezilecek yerleri, ulaşım sistemi, alışveriş ve konaklama olanakları konusunda ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz, detaylı Venedik Gezi Rehberi’ne göz gezdirebilirsiniz.

Gezilecek yerlerle ilgili detaylar Venedik gezilecek yerler, konaklama ile ilgili detaylar Venedik’te nerede kalınır başlıklı yazılarımızda yer alıyor.

Venedik – Milano Trenleri

milano trenleri
Milano Merkez Tren İstasyonu

İtalya’da tren ulaşımı rehberi dâhilinde sizlere önereceğim son rota, kanallar şehri Venedik’ten modanın İtalya’daki başkenti Milano’ya uzanıyor.

Ülkenin önemli demir yolu ağı merkezlerinden birisi olan ve diğer Avrupa şehirlerine İtalya’dan düzenlenen seferlerin çıkış noktası konumundaki kente Venedik’ten ulaşım konusunda Trenitalia’nın hızlı trenlerini tercih edebilirsiniz.

Ortalama 2 saat 13 dakikada tamamlanan ve Centrale’de sonlanan seferlerde bilet ücretleri kişi başı 19,90 Euro’dan başlıyor.

Salerno’dan başlayıp, Torino’ya uzanan demir yolu hattının son kısmında yer alan Milano’nun merkez tren garından kent merkezine ulaşım ağırlıklı olarak otobüslerle sağlanıyor.

Garın bulunduğu noktada dâhil olmak üzere Duomo Meydanı yakınında ve Navigli, Bergamo, Centro Storico, Brera bölgelerinde ihtiyacınıza uygun konaklama tesisleri bulabilirsiniz.

Milano uluslar arası anlamda önemli bir moda merkezi olduğu kadar, aynı zamanda sanatsal yönü ve mimarisiyle de öne çıkıyor. Kentin kalbi konumundaki Duomo Meydanı’ndan zaman geçirdikten sonra Galleria Vittorio Emanuele II, Sforzesco Şatosu ve Santa Maria delle Grazie Kilisesi’ne giderseniz, kentin en önemli mimari yapılarını görmüş olursunuz.

La Scala Opera Evi, Pinacoteca di Brera ve Museo del Novecento ise zengin içerikleriyle sanat tutkunlarını kendilerine çekiyor. “Milano Gezi Rehberi” başlıklı yazımda bu yerlerin detaylarını öğrenebilir, kentte yapılabilecek diğer aktivitelerin neler olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gezilecek yerler için Milano gezilecek yerler, konaklama için Milano’da nerede kalınır başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma ile ilgili ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri ise; Roma gezi rehberi, Roma gezilecek yerler ve Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

4 Yorum

  1. Merhaba..4 gece 5 günlük bir tatil düşünüyoruz.. milano ya iniş yapacağız.. nasıl bir rota çizmemizi tavsiye edersiniz..roma da istiyorum fakat biraz uzak gibi..onu da kurabilirmiyim 4 gün içine?

  2. Merhaba.. Trenitalia dan milano-como arası için bilet aldık. Fakat koltuk numarası yoktu. Kısa mesafelerde numara vermiyorlar mı? Bir bilginiz var mı? Şimdiden cevap için teşekkür ediyorum 🙂

  3. merhaba

    Roma, Floransa, Pisa, Venedik, Milano hızlı trenle gezmek istiyorum bu bölgeleri gezmek için her seferinde bilet parası vermemiz gerekiyormu yoksa turislik bilet varmı 3 günlük gibi

    1. Merhabalar,

      Interrail tek ülke vb biletler oluyor ama onlarda da her treni ücretsiz kullanamıyorsunuz. Bu yüzden bana göre en sağlıklısı her rota için tek tek bilet almak. Zaten Floransa-Pisa arası hem çok kısa hem ucuz. Ben kendi seyahatimde her rota için ayrı bilet almıştım. Saygılarımla…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top