italya vizesi nasıl alınır

Tarihi kalıntıları, muhteşem sarayları, antik sanat eserleri ve romantik sokakları ile İtalya yurt dışına seyahat etmek isteyen herkesin ilk hedefleri arasında. İtalya seyahati planlarken en zorlu ve uğraştırıcı olan ise vize prosedürleri. İtalya vizesi almak aslında çok zor olmasa da, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayınca stres verici ve zorlayıcı olabiliyor. Hazırladığımız İtalya vize başvuru rehberi  randevu almaktan başvuru işlemlerine, gerekli evraklardan vize danışmanlık firmalarına kadar aklınıza takılabilecek her türlü soruya cevap olacaktır.

İtalya’da diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeler gibi seyahat edebilmek için Schengen vizesi istiyor. Schengen vizesi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriter ilk giriş yapılacak ülke. Vizenizi ilk gideceğiniz ülkeden almak çok önemli, aksi takdirde sınır kapılarında sorun yaşama ihtimaliniz bir hayli büyük.

İtalya diğer Schengen ülkelerine nazaran daha kolay vize veren bir ülke ve verdiği vizenin süresini de daha uzun tutuyor. İlk başvurunuzda Almanya’dan sadece seyahat sürenizi kapsayan bir vize alabilirken İtalya gerekli şartları yerine getirdiğinizde ve başvurunuzu eksiksiz yaptığınızda 3 aya kadar çok giriş çıkışlı vizeyi rahatlıkla verebiliyor. Geçerli bir İtalya vizesi ile İtalya’ya giriş yaptıktan sonra diğer ülkelere seyahat etmekte çok kolay. Tıpkı şehirlerarası yolculuk yapar gibi hiçbir sınır kapısından ve pasaport kontrolünden geçmeden diğer ülkelere seyahat edebilirsiniz.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

Artık çoğu Avrupa ülkesi vize başvurularını direk olarak konsolosluklardan kabul etmiyor. Eskiden konsolosluklardan yapılan başvuru işlemleri yerini vize başvuru merkezlerine bırakmış durumda. Konsolosluk ile başvuru sahibi arasında bir aracı olarak çalışan bu şirketlerin tek görevi ise başvuru sahibinden alınan başvuru dosyasını ve parmak izini konsolosluklara ileterek onları yoğunluktan kurtarabilmek. İtalya bu işlemleri İdata şirketi üzerinden yürütüyor. Bu noktada bu şirketleri vize danışmanlık firmaları ile karıştırmamak gerekli. Aracı firmaların vize işlemlerinizde sizi yönlendirme ve yardımcı olma gibi bir işlevi bulunmuyor, sadece evraklarınızı ve parmak izlerinizi teslim almakla ilgileniyorlar.

İtalya Vize Randevusu

İtalya vizesi başvurunuz için öncelikle online randevu almanız gerekmekte. İdata’nın internet sitesinden ilgili adımları takip ederek randevu almanız mümkün. İtalya vizesi randevusunun seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınmalı. Özellikle bayram gibi uzun tatiller öncesinde haftalarca randevu tarihi bulunamayabiliyor.

Randevu bulunmaması ve acil İtalya vizesi başvurusu yapılması gerektiğinde ek ücret ödeyerek (yaklaşık 150 TL) Vip başvuru hizmetinden yararlanmakta mümkün oluyor. Bu durumda hem randevu için bir tarihi beklemeniz gerekmiyor hem de başvuru merkezinde sırada beklemeyerek evraklarınız kontrol edilirken özel bir odada kahvenizi içebiliyorsunuz.

İtalya Vize Evrakları

İtalya vizesi başvurularında en uğraştırıcı kısmı şüphesiz gerekli evrakların hazırlanma kısmı. Vize başvurusu için dosya hazırlamak ise gerçekten çok değişken ve ince bir işlem. Öncelikle hangi evrak listesinin sizin için doğrusu olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Örneğin hem emeklisiniz hem de çalışıyorsunuz, iki durumda da hazırlamanız gereken evraklar birbirinden çok farklı ve başvuru yaparken birini seçmeniz gerekmekte. Üstelik ikisi de vizenizin verilip verilmemesine ve süresine etki etmekte. Çalışan bir kişi için genel olarak gerekli olan evraklar ise aşağıdaki şekildedir.

 • Başvuru formu
 • Pasaport
 • Son 3 yılda almış olduğunuz Schengen vizelerinin fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası (1 haftalık 10 euro civarında oluyor.)
 • Uçak ve otel rezervasyonları
 • Son üç aylık banka dökümü
 • İşveren izin onayı ve şirket belgeleri (vergi levhası, imza sirküsü…)
 • SGK işe giriş belgesi

Vize Danışmanlık Şirketleri

Vize prosedürleriyle uğraşmak istemeyenler ve vize işlemlerinde tecrübesiz olanlar için en kolay vize alma yöntemi ise vize danışmanlık şirketleri ile çalışmak. Eğer iyi bir vize şirketi ile çalışılırsa vize işlemleri gerçekten kolaylaşabiliyor. Sadece danışmanlık veren şirketler dışında tüm işlemleri sizin yerinize gerçekleştiren, hatta parmak izi vermeniz gerekmiyorsa vize başvurunuzu yapıp çıkan vizenizi size teslim eden, parmak izi vermeniz gereken zamanlarda size eşlik eden firmalar dahi mevcut. Bu konuda Babürşah Vize sanırım verilebilecek en iyi örneklerden birisi.

İtalya Vizesi İşlem Süreci

İtalya vizesi almak için tüm evraklarınızı randevu tarihine kadar hazırladıktan sonra randevu aldığınız İdata ofisine giderek sıra numarası alıyorsunuz. Zaten randevum var işlemlerim hemen biter diye düşünmeyin. Aynı saate randevusu olan onlarca kişi olabiliyor bu yüzden İdata ofisine gittiğinizde randevu saatinizi ve adınızı söyleyerek sıra numarası almanız ve sıra beklemeniz gerekiyor. Evrakların kontrol edilmesi, parmak izi verilmesi derken vize işlemleri 40-45 dakika kadar sürebiliyor. Tabi eksik evrak varsa onları tamamlamak için tüm gün koşturmanız hatta başka bir güne yeni randevu bile almanız gerekebilir. İşlemleriniz bittiğinde size verilen fiş tarzındaki kağıdı kaybetmemeniz gerekiyor, pasaportunuzu teslim alırken bu kağıdı görmek isteyeceklerdir. İtalya vizesi başvuruları yaklaşık 2-10 gün arasında sonuçlanıyor ve cep telefonunuza gelen bir mesaj ile size bilgi veriliyor.

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

2 Yorum

 1. “Vizenizi ilk gideceğiniz ülkeden almak çok önemli, aksi takdirde sınır kapılarında sorun yaşama ihtimaliniz bir hayli büyük.” demişsiniz fakat eklemek istedim, “Giriş yaptınız ülkeden sonra gideceğiniz başka ülke varsa ve orada daha fazla kalacaksanız, en uzun süre kalacağınız ülkeden Schengen vizesi almanız gerekiyor.”

  Örnek; Nisan 2015’de yaptığım gezi tarih sırası ile Çek Cumhuriyeti (2 gece) – Slovakya (1 gece) – Avusturya (3 gece) – Macaristan (2 gece). Bu gezi için girişi Çek Cumhuriyeti’nden yapmama rağmen vizeyi Avusturya’dan almam gerekti.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın