Roma yemek kültürü açısından zengin bir şehirdir. İster vejetaryen olun, ister yeni lezzetler arayışında olun, isterseniz sadece geleneksel lezzetler bana yeter diyin Roma’da herkese uygun bir şey bulmak mümkündür. Geleneksel İtalyan mutfağına ait yemeklerin yanı sıra burada dünya mutfaklarını da tatmak mümkündür.

Roma Yeme İçme Hakkında

Restoranlar: Roma birçok güzel ve kaliteli restoran ile doludur. Fakat en iyi yemeği çok şık bir yerde yiyebilirsiniz diye kesin bir kural yoktur. Mekan olarak çok umut verici görünmese de bazı lezzetler kıyıda köşede kalmış yerlerde tadılabilir. Rehberlerde yer alan genellikle fiyat aralığı olarak yüksek ve popüler yerlerdir. Bu tarz yerlerde yer bulmak da zor olabilir. O yüzden yemek planınızı önceden yaparak rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir.

Roma'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Roma yemek rehberi
Roma sokaklarında yiyeceğiniz bir dilim pizza en lüks restorandaki yemeklerden daha lezzetli olabilir.

Roma Yemek Fiyatları: Roma yeme ve içmek konusunda her bütçeye uygun seçenekler sunan bir yerdir. Örneğin 2 Euro’ya bir dilim pizza ve 1.5 Euro’ya yanına bir içecek alabilirsiniz. Öğlen yemeği menüleri besleyici seçeneklerle 15 – 20 Euro civarındadır. Eğer ortalama bir restoranda ana yemek seçenekleri ile akşam yemeği yiyecekseniz ortalama fiyatlar 20 Euro’dan başlamaktadır. Tabii ki aynı yemeği şehrin farklı bölgelerinde farklı fiyatlara yemeniz de mümkündür.

Roma’da genel olarak üç yemek çeşidi içeren bir menüyü fiyatlandırmak gerekirse 60 Euro ve üstü pahalı, 30 – 60 Euro arası ortalama, 30 Euro ve altı ucuz olarak gruplandırılmaktadır. Bu fiyatlar genel olarak üç yemek çeşidi ve bir şişe şarabı içermektedir. Servis ücreti dahil değildir.

Vejetaryen:Eğer vejetaryenseniz ya da et yemeyi sevmiyorsanız Roma’da yiyecek bulma konusunda zorlanmazsınız. Makarna, peynir, zeytinyağı, pizza ve sebze ağırlıklı bir mutfak olan İtalyan mutfağı size birçok lezzetli seçenek sunabilir. Yemeklerinde sarımsak kullanmayı seven bu mutfakta yemek yiyecekseniz ve sarımsak sevmiyorsanız bunu önceden belirtmenizde fayda vardır.

İtalyan makarnası Roma
Lezzetli İtalyan makarnası. Eğer yurt dışında yeme içme konusunda dikkat ediyorsanız yalnızca domates soslu makarna sipariş ederek keyifle karnınızı doyurabilirsiniz.

Roma’da Ne Yenir?

Roma sahip olduğu gezilecek yer çokluğu kadar mutfağı ile de ünlü bir şehir. Roma gezisi boyunca birbirinden lezzetli yiyecekler sizi bekliyor olacak. Üstelik yurt dışı gezilerinde farklı tatlar karşısında çekingen davranan gezginler bile Roma gezisinden büyük bir mutluluk ile ayrılacak çünkü şehirde makarna ve pizza çeşitliliği hiç bir yerde yok. Pizza ve makarnanın ana vatanında birbirinden lezzetli yiyecekler tadabilirsiniz. Farklı peynir türleri, et, balık, sebze ve soslarla servis edilen makarna en yaygın olarak parmesan peyniri ile sunulur. İtalyan mutfağında en sık kullanılan ürünler bezelye, enginar, fasulye, et ve peynirdir. Zeytinyağı kullanımı da İtalyan mutfağı için oldukça önemlidir. Yöresel Roma yemekleri hakkında bilgileri Roma’da Ne Yenir? sayfasında bulabilirsiniz.

Roma Türk Restoranları

İtalyan mutfağı yurt dışında yeme içme konusunda sıkıntı yaşayan gezginlere çok fazla sorun çıkartmayacak bir yapıda. Şehrin her köşesinde damak tadınıza uygun pizza ve spagetti seçenekleri bulmanız mümkün. Yine de Roma’da Türk restoranında yemek yemek ilk tercihiniz olacaksa şehrin bir çok noktasında Türk restoranı bulabilirsiniz. Listede yer alanlar Google Maps ve Google aramaları sonucunda karşımıza çıkan en düzgün yerler. Restoranların bir kısmı şehir merkezinden uzak konumda bulunuyor bu nedenle restorana gitmeden araştırma yapmakta fayda var.

  • Restaurant Topkapı: Adres: Via Nomentana, 81, 00161, Tel: +39 06 4429 2408/ 327 162 6101, Otobüs: Pazartesi günleri kapalı olan restorana 36, 60, 62, 84 ve 90 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.
  • Ali Baba I: Adres: Via Carroceto, 96, 00178,  Tel: +39 06 90 21 80 85/ 327 81 68 877
  • Ali Baba II: Adres: Via Arco di Travertino, 27, 00178, Tel: 327 81 68 877
  • Ali Baba III: Adres: Via dei Castani, 251, 00178, Tel: 327 81 68 877
  • İstanbul Döner Kebab: Roma’da yer alan küçük bir dönercidir. Adres: Via Leone IV, 59
  • Ciro Express: Merkeze uzak olan bir restorandır. Adres: Via dei Castani, 251
  • İstanbul, Döner Kebab: Adres: Via Giovanni Giolitti, 89
  • Gold İstanbul Kebab: Adres: Via Giovanni Volpato, 17 – 19
  • Mesopotamia: Adres: Via Oderisi da Gubbio, 239, 00144

Roma gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Roma Gezi Rehberi sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın