Roma yemek rehberi hakkında bilgiler

İtalya’nın yemek kültürüyle ilgili bir söz var “iki sanatın birleşimi olduğu için İtalya’da yemek iki kere kutsanmış bir aktivitedir”. Tabii ki bunlar; yemek yapma sanatı ve yemek yeme sanatı. Sanırım dünyanın başka hiçbir yerinde yemek yemek bu kadar önemli olamaz.

Elbette bu yazıyı okuyan bir kısım okuyucunun turist olarak gittiği kentte hızlıca bir şeyler yiyip gezmeye veya alışverişe odaklanacağını tahmin edebiliyorum, ancak bir kısım okuyucu da kentin geleneksel yemek kültürüyle de ilgileniyordur. Dolayısıyla Roma Yemek Rehberi yazısında hem turist olarak ihtiyaç duyabileceğiniz bilgilerden hem de şehrin yemek kültüründen bahsedeceğim.

Şehirde yemek alternatifi olarak bulabileceğiniz seçenekler için Roma’da Ne Yenir yazısını okuyabilirsiniz.

Roma’da Yeme İçme Hakkında

Roma yemek rehberi yemek kültürü

Roma yeme içme rehberi yazısında öncelikle bahsetmek istediğim konu farklı kültürlere ait restoranlar. Şehirde elbette Türk, Ortadoğu, Hint, Çin mutfağını temsil eden bolca restoran mevcut.

Bunların bir kısmı atıştırmalık yiyecekler alabileceğiniz yerler olduğu gibi bir kısmı da birkaç saat keyifle zaman geçirebileceğiniz yerler.

Ancak Paris, Amsterdam, Londra gibi Kuzey Avrupa metropollerine göre bu seçeneklerin Roma’da bir derece daha az olduğunu söyleyebilirim. Zira bu yabancı mutfaklar konusu İtalya özelinde “tereciye tere satma” gibi bir anlama geliyor.

Yine de tabii ki turistler, şehirde yaşayan yabancılar ve farklı mutfaklara açık az da olsa yerliler için farklı mutfak seçenekleri var.

Roma’da restoranları üçe ayırabiliriz aslında. Bunlardan da kısaca bahsetmek istiyorum.

  • Restaurant: Klasik, orta ve orta üstü seviyede, belki biraz resmi lokantalardır.
  • Trattoria: Daha uygun fiyatlı, yerel yemekler sunan, daha informal lokantalardır.
  • Osteria: Son derece uygun fiyatlı, genellikle aile işletmeleri olan, informal lokantalardır ve buralarda da yerel lezzetler mevcuttur. Osterialarda yemekler de ev tipidir daha çok.

Açılış Saatleri

Roma'da yeme içme açılış saatleri

Roma’da restoranlar genellikle öğle yemekleri için açılır, ardından birkaç saat ara vererek akşam yemeği için tekrar açılır. İşletmeye göre farklılık göstermekle beraber yaklaşık bir süre vermem gerekirse 12:00–15:00 arası öğle yemeği, 19:00–23:00 arası akşam yemeği servisi yapılır.

Bunun dışında restoranlar haftada bir gün de kapalıdır. Bu, işletmenin tercihine göre genelde Pazar veya Pazartesi günleridir.

Buraya kadar bahsettiklerim daha çok yerel Romalıların tercih ettiği, belki biraz da turistik bölgelerin dışında kalan restoranlardı. Turistik bölgelerde ise haftanın her günü ve sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar sürekli açık olan seçenekler bulmak mümkün, daha da ötesi; son derece yaygın.

Kısacası, günün herhangi bir zaman diliminde yemek yemek istediğinizde Roma’da yer bulamamanız pek mümkün değil.

Roma Yeme İçme Kültürü

Roma'da yeme içme rehberi

Kentin yerel yeme içme kültürü herhangi bir İtalya şehrinden çok farklı sayılmaz. İtalyanlar için kahvaltı günün en hafif öğünüdür. Kruvasan ve kahve ya da kahve ile reçel sürülmüş bir dilim ekmek yerliler için yeterli bir kahvaltıdır.

Dolayısıyla herhangi bir restoranın menüsünde “Italian Breakfast” gördüğünüzde bunun kruvasan, cappucino ve portakal suyundan ibaret olacağından emin olabilirsiniz. Hatta portakal suyu olmayabilir bile restoranına göre.

Öğle yemekleri ise Roma gibi bir metropolde panini veya dilim pizza gibi atıştırmalıklarla geçer. Akşam yemekleri hem Roma hem de tüm İtalya’da en önemli öğündür.

Başlangıçlar, ana yemek ve meyve şeklinde devam eden öğün hem mümkün olduğu kadar kalabalık ve sosyal, hem de uzun süren bir ortamda yenir. Belirtmek istediğim bir konu da burada akşam yemekleri de oldukça geç yenir. Saat 20:00’den önce akşam yemeği yemek İtalyanlar arasında pek yaygın olmadığı gibi yaz mevsiminde daha da geç olabilir bu.

Elbette turist olarak gittiğiniz bir restoranda (özellikle turistik bölgelerde) daha erken akşam yemeği yemek istediğinizde sizin için sorun olmaz bu durum.

Rezervasyon

Roma yemek rehberi yazısında belirtmek istediğim bir konu da rezervasyonlar. Özellikle akşam yemekleri için rezervasyon gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsiniz.

Aslında genel anlamda rezervasyonsuz yer bulabilirsiniz Roma restoranlarında. Sadece belirli sitelerde puanı çok yüksek olan veya Michelin tavsiyesi restoranlar çok kalabalık olabilir ve mutlaka orada yemek istiyorsanız rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Ancak herhangi bir restoran sizin için uygun olabiliyorsa mutlaka yer bulursunuz.

İçecekler

Roma yemek rehberi espresso
Espresso, Roma

İtalya şaraplarıyla da gurur duyan bir ülke. Farklı bölgelerinde üretilen üzümlerle onlarca farklı aromaya sahip kaliteli şarapları mevcut. Ayrıca ülkenin yemek kültüründe de şarap önemli yer tutuyor.

Tabii ki Romalılar, veya genel olarak İtalyanlar evde geçirilen sıradan bir akşamda, yemek sırasında şarap tüketmiyor. Ancak özel günlerin, keyifle yenmesi planlanan yemeklerin en önemli partneri de şarap bu ülkede.

Ülke aynı zamanda kahve kültürü açısından çok zengin. Espresso milli içecekleri diyebilirim, bunun dışında Cappucino, Moccha, Macchiato gibi kahvenin envai çeşidi de yerinde denemeniz gereken lezzetlerden.

Su konusuna gelirsek; Roma’da şişe suyu normal veya mineral olarak bulabileceğiniz gibi restoranlarda musluk suyu da isteyebilirsiniz. Ancak bunu “acqua dal rubinetto” diyerek özellikle belirtmeniz lazım. Diğer şehirlerde şebeke suyu ne kadar sağlıklı tartışılır ancak Roma’da son derece güvenilirdir.

Roma Yemek Fiyatları

Roma yemek rehberi yemek fiyatları

Roma Yemek Rehberi yazısında biraz da fiyatlar hakkında fikir vermek isterim. Euro–TL kuru aslında bu kadar yüksek olmasa Roma’da yemek fiyatları çok yüksek sayılmaz. Üstelik her bütçeye uygun seçenekler de var. Ancak ödediğiniz paranın karşılığında ne alacağınızı biliyor olmanız da önemli. Makarna örneğinden gidelim isterseniz.

Herhangi bir restoranın menüsünde fiyatı 5 Euro olan domates soslu makarna görmüş olabilirsiniz ve bu aslında gayet düşük bir fiyat. Ancak emin olun o makarna muhtemelen dondurulmuş, önceden yüksek miktarda hazırlanarak taze olmadan servis edilen bir yemektir, ki onu da yemek için Roma’ya kadar gitmenize gerek yok.

Taze ve kaliteli bir makarna normalde Roma’da 8–9 Euro’dan daha düşük fiyatta olamaz. Diğer yemek seçenekleri için de durum benzer şekilde. Yazının devamında iyi bir yemek için ödemeniz gereken tutarlardan da bahsedeceğim.

Roma’da Öğün Fiyatları

Yemek fiyatlarını öğün olarak vermem gerekirse;

8–12 Euro fiyat aralığında kahvaltı bulabilirsiniz. Ancak yazının başında da belirttiğim gibi bu cappucino, kruvasan ve belki bir de meyve suyundan oluşuyor ki, düşük görünmekle birlikte alacağınız karşılık göz önüne alındığında bence en pahalı öğün bu.

Tavsiyem otelinizi oda – kahvaltı şeklinde alıp kahvaltı masrafıyla hiç uğraşmamanız. Otelde sunulan kahvaltı da şüphesiz aynısı olacak ancak size çok daha ucuza gelecektir.

Öğle yemekleri ise atıştırmalık mı masada mı alacağınıza göre değişken. Taze bir panini (sandviç) için 5–10 Euro arası bir rakam ayırabilirsiniz. Diğer atıştırmalıklar da üç aşağı beş yukarı bu fiyat seviyesinde. Bir restoranda hafif bir öğle yemeği tercih ediyorsanız ortalama 15 Euro ile güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Akşam yemekleri ise ortalama bir restoranda, ana yemek + tatlı veya benzeri kombinasyonlarla 20–25 Euro gibi rakamlara gelir. Yemek yanında alkol tüketirseniz bu rakam artacaktır ancak İtalya’da alkol üzerinde Türkiye’deki gibi bir vergi olmadığından dolayı rakamlar çok artmaz.

Bahşiş

Roma'da yeme içme bahşiş

Roma’da servis ücretleri yemek fiyatlarına dahil edilir genellikle. Dolayısıyla ayrıca bir bahşiş verme sorumluluğu yoktur. Ancak çok memnun kaldığınız yerlerde isterseniz %5 veya %10 civarında bir bahşiş bırakabilirsiniz.

Bunun tek istisnasından da bahsedeyim ki sayıca az olmakla birlikte bazı restoranlar bu yöntemi uyguluyor. İtalya’da mevcut olan IVA vergisi normalde %10 olarak yemek fiyatlarına eklenmekle birlikte bazı restoranlar bunu toplam faturaya yansıtıyor.

Yalnız böyle bir uygulamaları varsa menüde fiyatlara %10 IVA dahil olmadığı belirtilmiş olmalı. Dolayısıyla böyle bir durumla karşılaşırsanız menüyü kontrol etmenizi öneririm.

Roma’da Ne Yenir?

Roma yemek rehberi pizza
Pizza, Roma, İtalya

Roma Yemek Rehberi yazısında biraz da kentte bulabileceğiniz yemek alternatiflerinden bahsetmek istiyorum. Yeme içme açısından son derece zengin bir tarihe ve geniş bir kültüre sahip şehirde her damak tadına uygun seçenekler bolca mevcut.

Atıştırmalıklar

İtalyan usulü sandviç Panini, kızartılmış pirinç topları Suppli, dilim pizzanın sandviç halinde sunulduğu Trapizzino kentte en sık karşılaşacağınız atıştırmalık yiyeceklerden.

Özellikle öğle yemekleri için tercih edebileceğiniz bu seçenekler hemen her yerde bulabilir, hızla tüketerek Roma’yı gezmeye devam edebilirsiniz.

Yemekler

Tabii ki pizza ve makarna. Ancak Roma’da yemekler bundan ibaret değil. Enginer kızartmasından risottoya, minestrone çorbasından her türlü deniz ürünlerine kadar Roma sayısı 15 bini bulan restoranlarda binlerce farklı yemek seçeneğine sahip.

Aslında dikkat etmeniz gereken tek şey yemeklerin taze malzemelerle hazırlanmış olması, ki turist tuzağı restoranlar dışında Roma’da bu konuda da sorun yaşamazsınız.

Tatlılar

Türkiye’de bile vardır “Roma dondurmacısı“… Neden bazı dondurmacılar bu ismi alıyor?

Çünkü kent dünyanın en iyi dondurmalarına sahip. Gelato adıyla bilinen dondurmayı Roma’da herhangi bir yerde bile yeseniz bayılacaksınız. Tiramisu ise bir başka aşırı lezzetli İtalyan tatlısı.

Bunun dışında adı sanı daha az duyulmuş, daha yerel lezzetler tercih edenler de Panna Cotta, Torrone Semifreddo ve Bomboloni deneyebilir. Şehirde deneyebileceğiniz tüm yöresel yemeklerle ilgili bilgileri Roma’da ne yenir? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Roma’da Helal Gıda ve Türk Restoranları

Roma yemek rehberi roma'da helal gıda
Roma’da helal yeme

Roma’da helal gıda bulmak başka herhangi bir yerde olabileceğinden çok daha kolay. Öncelikle pizza ve makarna kültürü, farklı sos ve malzemelerle kendi helal gıdanızı kendiniz oluşturmanıza olanak sağlıyor. Bunun yanında pek çok Türk, Ortadoğu restoranı, vejeteryan veya vegan restoranlar da kentin her yerine yayılmış.

Bahsettiğim seçenekleri yiyebileceğiniz birkaç yer ise;

  • Ali Baba Kebab (Via Carroceto, 96, 00178 Roma), The Best Kumpir (Via Tiburtina 160 00185 Roma), Cous Cous Bistrot (Via dei Galla e Sidama, 9, 00199 Roma), Mandaloun (Via di Porta Pinciana, 16 B I-00187 Roma).

Roma yemek rehberi yazısı boyunca İtalya’nın başkenti Roma’da yeme içme konusunda tüm önemli bilgiler hakkında notlar paylaşmaya çalıştım. Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın