izmir çevresinde gezilecek yerler

İzmir gezilecek yerler denildiğinde bir sürü seçenek gelir insanın aklına. Peki ya İzmir civarında gezilecek yerler neresidir? İşte sizin için İzmir civarında gezilecek yerlerin bazıları:

İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler

Alaçatı

izmir çevresinde gezilecek yerler Alaçatı

Alaçatı denilince akla renkli sokaklar, tarihi taş evler, rüzgar gülleri, minik oteller, kalabalık sokaklar, rüzgar sörfü ve ünü tüm ülkeye yayılan Ot Festivali gelir.

Çeşme yakınındaki bu ilçe, son yıllarda adeta bir turizm merkezi haline geldi. Alaçatı’nın bu kadar popüler olmasından rahatsız olanlar ise ilçeyi daha sakin olan bahar ve kış döneminde ziyaret eder. Özellikle yaz aylarında ortalamanın üstü fiyatlar ile karşılaşmaya hazırlıklı olarak gidin.

Çeşme

izmir çevresinde gezilecek yerler Çeşme

Çeşme, Urla ve Karaburun’a komşu bir ilçe. Günümüzde popülerlik açısından Alaçatı‘nın gölgesinde kalmış gibi görünse de Çeşme her mevsim güzeldir. Buraya geldiğinizde kalesini gelebilir, denize girebilir, iskelede ya da deniz kenarındaki restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Çeşme kumrusu tüm Türkiye’de meşhur. Orijinali kumru ekmeği arasına domates, peynir, yeşil biber olsa da zaman içerisinde kumrunun da çeşitleri yapılmıştır. Buraya geldiğinizde kumruyu tatmak isterseniz “Kumrucu Şevki“ye gitmelisiniz. (Kumrucu Şevki – Ilıca Mah. 5065 Sok. Çeşme, 0232 7232345)

Çeşme, sakızı ile de meşhurdur. Reçelini, sakızın kendisini alabileceğiniz gibi çarşıda birçok dükkanda yapılan lezzetli sakızlı kurabiyeyi ve dondurmayı da listenize eklemelisiniz.

Urla

izmir Urla

İzmir merkeze 35 km mesafedeki bu ilçe şehrin hengamesinden uzaklaşmak isteyen ve bunun için uzun mesafeler kat etmek istemeyenler için ideal bir destinasyon.

Urla iskele birçok ziyaretçinin uğrak noktasıdır. Burada deniz kenarında yürüyebilir, balıkçılar ile sohbet edebilir, denizden yeni çıkmış balık ve deniz ürünlerini restoranlarda tadabilirsiniz.

Meşhur Urla katmerini Ünal Kardeşler Katmer Salonu‘nda denemelisiniz. Özellikle kahvaltı için tercih edilen ama diğer seçeneklerin de olduğu iskelenin biraz ilerisindeki Denizaltı Restoran da tavsiye edilir. Bir zamanlar Tanju Okan’ın oturup denizi seyrettiğim ve şarkılarını yazdığı iskele görülmeye değerdir.

(Ünal Kardeşler Katmer Salonu – Urla Iskele, 0232 7521320)(Denizaltı Cafe & Restoran – iskele Mah. Tanju Okan Parkı, Urla, 0232 7522492)

Eski bir yerleşim yeri olan Urla’nin kalbindeki sokak, “Sanat Sokağı” adı altında tekrar düzenlenmiştir. Burada birçok sanat atölyesi, kafe, restoran yer alıyor. Sokakta yürümek bile insana huzur verir. Sene içerisinde Urla Enginar Festivali ve Mart Dokuzu Ot Festivali ile ilçe daha renkli hale gelmektedir.

İlçede yetiştirilen doğal enginar ve ot çeşitleri ziyaretçileri ile buluşur. Bu organizasyonlarda yer alan doğa yürüyüşlerine katılarak ot çeşitlerini öğrenip toplayabilirsiniz. Urla bamya üretimi ile de meşhurdur. Geldiğinizde pazardan ya da çarşıdaki dükkanlardan bamya almadan gitmeyin.

Seferihisar

izmir Seferihisar

Seferihisar, ülkemizde “cittaslow” (yavaş şehir) unvanı taşıyan sayılı yerlerdendir. “Cittaslow” nedir derseniz bu terim 1999 yılında İtalya’da kurulan uluslararası belediyeler birliğinin verdiği ve kendi kimliği içerisinde özgün ve huzurlu yerlere verilen bir isimdir.

Şehir merkezine  45 km. mesafede bulunan Seferihisar, zeytin, enginar ve narenciye üretiminde isim yapmış durumda. Buraya geldiğinizde zeytinyağı, mandalina ve mevsimi ise enginar almadan gitmeyin! Yıl içerisinde düzenlenen enginar ve mandalina festivalleri ile ilçe daha hareketli hale getirilmektedir.

Seferihisar’da denize girebileceğiniz  birçok nokta var, bunlardan en sakin ve en güzeli Sığacık‘tır. Seferihisar Kalesi de görülmeye değerdir. Ayrıca Teos Antik Kenti, Dionysus Tapınağı, Lepedos Antik Kenti görülmesi gereken yerlerdendir.

Dikili

Dikili izmir

İzmir merkeze 120 km. mesafedeki Dikili, Bergama ile komşu. Köklü bir geçmişe sahip olan Dikili doğal güzellikler açısından da zengindir. Krater gölleri, mağaraları ve ormanları görülmelidir. İlçe, sessiz sakin yazlık bir yer arayanlar için idealdir.

Karaburun

Karaburun izmir

Karaburun, İzmir’in 13 köy ve 1 beldeden oluşan ilçesidir. Yılın hemen her zamanı sakin olması nedeniyle kimi ziyaretçiler tarafından özellikle tercih edilir. Sakin olması denizinin de temiz kalmasını sağlamıştır.

Karaburun, fotoğraf grupları ve amatör fotoğrafçıların uğrak noktasıdır. Bahar aylarında doğa burada bir başka canlanır, renklenir. Kelebek ve çiçek fotoğrafçılığı ile ilgilenenler Karaburun’u mutlaka görmelidir. Buraya geldiğinizde denizden yeni çıkmış balık çeşitlerinin tadını çıkarmalısınız.

Foça

izmir çevresinde gezilecek yerler Foça

Foça, İzmir’in kuzeyinde yer alan ve adını antik çağlarda burada yaşayan foklardan alan sevimli bir ilçe. Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi açıdan da zengin olan Foça’da Kanuni Sultan Süleyman’ın inşa ettirdiği Foça Fatih Camii ve Foça Kayalar Camii‘ni görmelisiniz.

Burada görülecek başka ünlü bir yer de Homeros’un bahsettiği “Siren Kayalıkları“dır. Her yıl yaz aylarında düzenlenen Uluslararası Foça Festivali ziyaretçi sayısının arttığı günlerdendir. Huzuru çağrıştıran bu küçük yer Ege’de görülmesi gereken yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Çiçekliköy

Çiçekliköy izmir civarında gezilecek yerler

Çiçekliköy, Bornova’ya bağlı, İzmir-Manisa yolu üzerinde bulunan bir yer. Bornova’ya yaklaşık 10 dk. mesafededir. Burayı özel kılan şey ise kahvaltı sektörü ile geçinen doğa içerisinde bir yer olması.

Orman içerisinde yer alan bu köyde orada yetiştirilen sebze, meyve ile yapılan ürünler, doğal peynir, reçel, bal, ev yapımı ekmek, domates kurusu, tarhana gibi çeşitler sunulur. Kahvaltının bu kadar lezzetli olmasının ve talep görmesinin nedeni budur. Birçok mekanın satış yeri de mevcuttur. Tüketip sevdiğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.

Çok fazla seçenek var, Nereye gitmeliyim derseniz “Köyüm Kahvaltı Evi” tavsiye edebilirim. Kahvaltıdan sonra köyde mutlaka doğa yürüyüşüne çıkıp temiz hava şanslısınız. Özel amacınız yoksa Evka 3 metro istasyonundan kalkan dolmuşlar ile buraya ulaşabilirsiniz. (Köyüm Kahvaltı Evi – İzmir Manisa yolu 7.km Çiçekliköy Yakaköy yol ayrımı, 0232 3775514)

Efes

Efes izmir çevresinde gezilecek yerler

Efes, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan antik Yunan kentidir. UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde olan Efes Antik Kenti yerli turistlerin yani sıra yabancı turistlerin de ilgi odağı. Hristiyanlar buraya gelerek hacı olurlar. Kentte yer alan Artemis Tapınağı, Dünyanın yedi harikasından biridir. Ayrıca Meryem Ana Evi, Ashab-ı Keyf Mağarası, antik tiyatro, Celsus Kütüphanesi ve İsa Bey Camii görülecek yerlerdendir.

Şirince

Şirince izmir çevresinde gezilecek yerler

Şirince, Selçuk’a bağlı bir yerleşim yeri. Eğer Efes’e kadar geldiyseniz Şirince’yi görmeden dönmeyin! Bir efsaneye göre öncelerde adı “Çirkince” olan bu güzel yer zamanla “Şirince” adını kazanmıştır. İki Rum Kilisesi ve beyaz minik evler, dar sokaklar görülmeye değerdir.

Şirince’nin son zamanlarda popüler olmasının bir nedeni de 2012 yılında kıyamet kopacağı  ve dünya üzerindeki tek güvenli yerin Şirince olduğu düşüncesidir. Bu dönemde Şirince, binlerce insanı ağırlamıştır. Şirince’ye gidince eski evlerden dönüştürülen butik otellerde kalmadan, gözleme yemeden ve çeşit çeşit meyve şaraplarını tatmadan dönmeyin!

Ödemiş

Ödemiş izmir civarında gezilecek yerler

Ödemiş, İzmir’in en büyük ilçelerinden bir tanesi. Buraya geldiğinizde tarih, doğa, mimari ve dini ögeleri bir arada görebilirsiniz. Çağan Irmak’in “Unutursam Fısılda” filmine ve daha birçok Ege dizisine set olan Ödemiş’e geldiğinizde huzurla sokaklarında yürüyebilirsiniz.

Türkücü Bedia Akartürk‘ün memleketi olması nedeniyle Bedia Akartürk Müzesi‘ne ev sahipliği yapar. Buraya geldiğinizde imam-ı Birgi’ye dua etmeden, merkezdeki eski camiyi görmeden gitmeyin. Yol üstündeki bir başka durağınız “Çakırağa Konağı“dır. Biri İzmirli biri İstanbullu iki eşi olan Çakırağa, konağın bir odasını İzmir, diğerini İstanbul temalı yaptırmıştır, bu detayları kaçırmayın!

Geziniz sırasında mola vermek isterseniz Çakırağa Konağı yanındaki Nar Danesi Kahvaltı Evi‘nde ev yapımı limonatanın ya da enfes Türk kahvesinin tadını çıkarabilirsiniz. Ödemiş denince akla ilk gelen şeylerden biri Ödemiş köftedir. Çarşıda yer alan her dükkan en doğal ürünlerle yapar bu köfteyi, mutlaka tadına bakın! Buradan ayrılırken meşhur Ödemiş patatesi ve kestanesinden almayı unutmayın.

Tire

Tire izmir

Tire, İzmir’in 80 km. güneydoğusunda bulunan küçük ama sevimli bir ilçe. Doğanın içinde yer alan bu ilçede “Derekahve” adı verilen mesire yerini mutlaka görmelisiniz. Ayrıca ilçenin eski sokaklarında yürümek ve Ege havası almak size iyi gelecektir.

Tire’ye geldiğinizde meşhur Tire kolyesini tatmadan olmaz. Tire merkezde yer alan lokantalarda bu lezzeti mutlaka denemelisiniz. Saat geç olursa köfte bulamayabilirsiniz, önceden ayırtmanızda ya da erken saatlerde gitmemize fayda var.

Tire, süt ürünleri ve zeytinyağı üretiminde öncü yerlerdendir. Süt ürünleri kooperatif, mandıralar aracılığı ile ya da köylü pazarlarında satılır. Peynir, tereyağı, süt ve kaymağı mutlaka denemelisiniz. Süt ürünleri kadar olmasa da zeytinyağı üretim ve satışı da mevcuttur. Arıcılık da yapılan ilçede bal çeşitleri de tadılmalıdır.

Bayındır

Bayındır izmir civarında gezilecek yerler

Bayındır, İzmir’in 78 km. doğusunda yer alıyor. Çiçek festivali ile ünlü olan bu ilçede her yıl Mayıs ayında düzenlenen organizasyona Türkiye’den ve dünyadan birçok çiçek üreticisi katılır. Bir şey almayacaksanız bile bu rengarenk atmosferin tadını çıkarmalısınız.

Bayındır, tarım yönünden de zengin bir ilçedir, sebzesi meyvesi boldur ve doğaldır. İzmir’deki birçok pazara kaynak sağlar. Yolunuz buraya düştüğünde pazar alışverişinizi de yapıp dönmelisiniz.

Bergama

izmir Bergama

İzmir’in kuzeyinde yer alan Bergama, merkeze 103 km. mesafede yer alıyor. 114 köy ve 5 belde ile Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biridir. 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren Bergama, köklü tarihi ile dikkat çeker.

Bergama Antik Tiyatrosu, Antik Kent Akropol, Asklepion Tapınağı, Bergama Harabeleri görmeniz gereken yerlerdendir. Tarım, sanayi ve dokumacılık bölgenin başlıca geçim kaynağıdır. Buraya geldiğinizde burada üretilen zeytin ve çam fıstığını tatmadan, buraya özgü hali ve kilimleri görmeden ayrılmayın.

İzmir’de konaklama hakkında genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi İzmir’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

İzmir merkez hakkında detaylı bilgiler için tıklayın: Yerlisinden Adım Adım 3 Günlük İzmir Gezi Rehberi

Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

9 Yorum

  1. İzmirin heryeri çok güzel. Blogmu okudum fotoroman mı anlamadım.Karantina günlerinde iyi geldi. kahvaltı için gerçekten çiçekliköyde güzel mekanlar var.

  2. Yazınızı okurken gerçekten de çok keyif aldık. Özellikle son yıllarda Foça , Dikili ve Çandarlı bölgeleri de çok popüler olmaya başladı. Ege bölgesinin bir çok yerini gezip görmek de fayda var.

  3. Güzel İzmir hakkında böyle tanıtıcı bilgiler verdiğiniz için teşekkürler. İzmir’de özellikle pazar günleri Seferihisar, Sığacık’ta kurulan yiyecek pazarından ev yapımı yiyecekler alarak çay bahçelerinde güzel bir pazar günü geçirebilirsiniz. Kalabalığı sevmiyorsanızda Seferihisar’dan Kuşadası ya da Çeşme’ye uzanan sahillerde keyif yapabileceğiniz yüzlerce harika manzaraya sahip sahil ve tepelerde keyif yapabilirsiniz.

  4. Merhabalar, yazınız çok faydalı olmuş. Pek çok güzel bilgi edindim ve en kısa zamanda hepsini keşfetmek isterim. Sevgiler…

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın