ünlü izmirfestivalleri

İzmir festivaller açısından zengin seçeneklere sahip bir kent. Hemen her ay birkaç festivalin düzenlendiği şehirde doğal ürünler, şehre özgü şeyler ve modernizm ön plana çıkarılmaktadır. İşte İzmir Festivallerinden bazıları:

Alaçatı Ot Festivali

alaçatı ot festivali

Alaçatı Ot Festivali, İzmir’in en ünlü festivallerinden biri. İlki 2010 yılında düzenlenen bu festival Nisan ayı içerisinde tertiplenmektedir. Festival, Alaçatı kültürü, ot çeşitlerini, yemeklerini ve ürünlerini yaşatma fikriyle ortaya çıkmıştır. Doğanın uyanıp canlandığı ay olan Nisan’da düzenlenen Alaçatı Ot Festivali’nde her yıl bir ot çeşidi ana tema olarak seçilmektedir. 2016 yılının teması ebegümeciydi.

Ot festivalinde tanıtılan otlardan bazıları şunlardır: dağlama, deli kereviz, deve tabanı, ebegümeci, eşek helvası, hardal, iğnelik, körmen, radika, şevketi bostan, tilkişan, tirşik otu, turp otu, yabani marul ve yabani rezene.

Ot Festivali kapsamında Alaçatı sokaklarına satış ve tanıtım standları kurulur, atölye çalışmaları ile zeytinyağı, sabun, şerbet yapımı gibi süreçler gösterilir, yemek atölyelerinde yerel otlar kullanılarak yemek tarifleri verilir, bitki türleri tanıtılır. Festivalde doğa yürüyüşlerine katılıp ot toplayabilir, çeşitli konser ve gösterileri izleyebilirsiniz. Alaçatı Ot Festivali’ne gidip renkli sokakların tadını çıkarın, değişik lezzetlere açık olun, beğendiğiniz ürünlerden satın alın, doğayı sonuna kadar yaşayın!

İzmir Boyoz Festivali

boyoz festivali izmir

Boyoz, 15. Yüzyılda Sefaradlar tarafından İzmir’e getirilen bir lezzet. Nohut mayası kullanılarak yapılan bu hamur işi, haşlanmış yumurta ve çay ile servis edilir. İzmir’e özgü bu lezzet, İzmir Boyoz Festivali ile taçlandırılmıştır. İlki 2012 yılında yapılan İzmir Boyoz Festivali Kordon Boyu’nda düzenlenmektedir. Festival, Mayıs ayında yapılmaktadır.

İzmir Tiyatro Festivali

İzmir Tiyatro Festivali, şehrin tiyatroya ve sanata doyduğu dönemlerden biri. İlki 2012 yılında düzenlenen festivalde her sene bir tema belirlenmektedir. Son yılın teması “umut” idi. Tiyatro festivali kapsamında bugüne kadar verilen ödüller şunlardır: 2012 Festival Onur Ödülü Turgay Tanülkü, Festival Emek Ödülü Bozkurt Kuruç, 2013 Festival Onur Ödülü Ferhan Şensoy, Festival Emek Ödülü Cebrail Nişancı, Festival Özel Ödülü Alaaddin Erarslan, 2014 Festival Onur Ödülü Münir Özkul, Festival Emek Ödülü Şevket Altuğ

İzmir Kısa Film Festivali

İzmir Kısa Film Festivali 2000 yılından beri uluslararası alanda düzenlenerek ülkemizin değerli organizasyonlarından biri olmuştur. Festival, Kasım ayında düzenlenir, filmleri Alsancak Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat Merkezi ve üniversitelerin tiyatro ve gösteri salonlarında izleyebilirsiniz.

İzmir Kitap Okuma Festivali

izmir festivalleri kitap okuma

İzmir Kitap Okuma Festivali, kitap okuma alışkanlığını yaymak ve farkındalık kazandırmak amacıyla düzenlenmektedir. Kordon Boyu’nda çimlere uzanıp bu farklı festivalin tadını çıkarabilirsiniz. Festival Ekim sonundadır, detayları sosyal medya aracılığıyla paylaşılmaktadır.

İzmir Kahve Festivali

İzmir Kahve Festivali, İzmir Arena’da kahve severlerin buluştuğu bir organizasyondur. Ekim ayında düzenlenen kahve festivalinde kahve şovları, tadımları, uzmanlar ile söyleşiler, atölyeler, sergiler, yarışma ve konserler, oyun, dans ve belgeseller görülebilir. Giriş ücretlidir. Biletler günlük ya da üç günlük kombine şeklindedir.

İzmir Bira Midye Festivali

İzmir Bira Midye Festivali Kordon Boyu’nda düzenlenen festivallerden biridir. Yazın düzenlenen festivalin tarihi hava koşullarına göre şekillendiği için her yıl farklı tarihte yapılmaktadır.

İzmir Mizah Festivali

İzmir Mizah Festivali ilk olarak 2015 yılında düzenlenmiştir. İlki, Aziz Nesin’in 100. Doğum yıl dönümü şerefine yapılmıştır.

Uluslararası İzmir Festivali

Uluslararası İzmir Festivali’nin giriş ücretlidir. Konser, piyano, keman solo çalışmaları festival kapsamında takip edilebilir. Festivalin amacı İzmir ve Türkiye’yi dünyaya tanıtmaktır. Uluslararası İzmir Festivali şehirdeki birçok tarihi mekanda çeşitli organizasyonlar ile düzenlenmektedir.

İzmir Avrupa Caz Festivali

İzmir Avrupa Caz Festivali, ilk olarak İzmir Avrupa Caz Günleri adıyla başlamış, sonrasında festival adı ve niteliğini kazanmıştır. 2016 yılında 23. Düzenlenen festival, Avrupa’nın ve Türkiye’nin ünlü caz sanatçılarını ve sanatseverlerini bir araya getirir. Festival kapsamında konserlerin yanı sıra atölye çalışmaları da yapılmaktadır.

Uluslararası İzmir Kukla Günleri

Uluslararası İzmir Kukla Günleri 10. yaşına girmiştir. Her yıl binlerce izleyici ile buluşan festivalde farklı temalar işlenmekte, eski gelenekler yeni nesiller ile buluşturulmaktadır. Festival kapsamında oyunlar, sergiler, yarışmalar, film gösterimleri, konferans ve söyleşiler düzenlenmektedir.

Karşıyaka Hamsi Şöleni

Karşıyaka Hamsi Şöleni 2007 yılında düzenlenmeye başlanmıştır. Her yıl Aralık ayında düzenlenen şölen ile kilolarca hamsi ziyaretçilere dağıtılmaktadır.

Deve Güreşleri Festivali

İzmir’in güzel ilçesi Tire’de düzenlenen deve güreşleri festivali Şubat ayında izleyicileri ile buluşur.

Mart Dokuzu Ot Festivali

Mart Dokuzu Ot Festivali adından da anlaşılacağı üzere Mart ayında düzenlenmektedir. Urla’daki festivalin amacı geleneksel yemek kültürünü koruyarak doğal ürün kullanımı artırmaktır. Ot çeşitleri ile yapılan yemeklerin sunum ve satışının yanı sıra doğaya ot toplama yürüyüşleri düzenlenmektedir.

Urla Enginar Festivali

urla enginar festivali izmir

Urla Enginar Festivali 2015 yılında düzenlenmeye başlanmıştır. Nisan sonu Mayıs başında yapılan  festivalde ilçe ve bölgenin üretimi olan enginar, enginarın kullanım alanları ve faydaları ile ilgili organizasyonlar yapılmaktadır. Urla Enginar Festivali’ne gelerek tadım atölyeleri, mutfak sohbetleri, sanat atölyeleri ve konserlere katılabilirsiniz.

Seferihisar Mandalina Festivali

Seferihisar Mandalina Festivali Türkiye’nin sakin kenti (cittaslow) Seferihisar’da düzenlenmektedir. Kasım ayında yapılan şenlik bu yıl 16 yaşına girmiştir. Bölgede üretilen mandalinanın tanıtımı temel amaç olsa da festival farklı etkinliklerle zenginleştirilir.

Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali

Bu yıl 19. kez düzenlenen Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali Uluslararası Bornova Homeros Festivali Mayıs ayında yapılmaktadır. Çiçekçilik sektörüne hız kazandıran festivalde rengarenk bir atmosferde içiniz açılır.

Kavacık Üzüm Festivali

Kavacık Üzüm Festivali 2010 yılında düzenlenmeye başlanmıştır. Eylül’deki festivalde üzümler yarışır. Festival, adını “AlphonseLavallee” (Enfes Üzümü, Kavacık Üzümü) den alır.

Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği

Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği her yıl Ağustos ayında yapılır. Bölgenin verimli toplarında yetişen üzümler alıcı karşısına çıkar.

Alaçatı Country Life Kids Festivali

Alaçatı Country Life Kids Festivali, çocukların doğal ve kırsal hayatı tanıyıp tecrübe etmelerine imkan sağlayan bir organizasyondur. İlki 2013 yılında düzenlenen festival, çocuklar için değişik atölye çalışmaları sunar. Giriş çocuklar için ücretsizken yetişkinler için 10 Lira’dır. Festival, Temmuz’da düzenlenmektedir.

Kemalpaşa DereköyGökyaka Bal Festivali

Kemalpaşa Dereköy Gökyaka Bal Festivali ilk kez 2015 yılında düzenlenmeye başlanmıştır. Festival, tanıtım, konser, tiyatro gibi etkinliklerle zenginleştirilmiştir.

İzmir’le ilgili bilgileri Yerlisinden Adım Adım 3 Günlük İzmir Gezi Rehberi yazımızda, şehirde konaklama ile ilgili bilgileri ise İzmir’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın