Jakarta gezilecek yerler listesi

Jakarta’da nereler gezilir? Jakarta gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Endonezya’nın 28 milyon nüfuslu başkenti Jakarta (Cakarta) Malay, Çin, Arao ve Hint kültürünün ilginç bir karışımına sahip.

Tarihte Batavia ve Djakarta isimleriyle de anılmış olan kent Java Denizi kıyılarında yer alıyor. Tarih boyunca endüstri, ticaret ve finans merkezi olan Jakarta bağımsızlığını kazanana kadar farklı sömürge dönemleri de yaşamış.

1619 yılında başlayan Hollanda sömürgesi 1800’lü yıllarda ülkeyi ve zenginliklerini İngilizler’in ele geçirmesine kadar sürmüş. İngiliz sömürge dönemi ise 1950’lerin ortalarına kadar devam etmiş. Doğal olarak, her yönetim kentte kendi izlerini bırakmış.

Jakarta gezilecek yerler yazısında bahsedeceğim yerler ise haliyle kentin doğal güzelliklerinin, Hollanda, İngiliz ve oryantal dokusunun egzotik bir karışımı.

Jakarta Gezilecek Yerler Listesi

Jakarta’da gezip görülmesi gereken en önemli 10 yer:

 1. Ancol Tema Parkı
 2. Ulusal Müze
 3. Kota Tua
 4. Istiqlal Camii ve Jakarta Katedrali
 5. Monas (Endonezya Ulusal Anıtı)
 6. Thousand Islands (1000 Adalar)
 7. Pasar Baru
 8. Glodok (Çin Mahallesi)
 9. Taman Mini Indonesia Indah (Mini Endonezya)
 10. Jin De Yuan Tapınağı

1. Ancol Tema Parkı (Taman Impian Jaya Ancol)

Jakarta gezilecek yerler Taman Impian Jaya Ancol

24 saat açık olan tema parkı içerisinde Fantasy World, Atlantis Water Adventure, Ocean Dream Samudra, Seaworld, Art Market, restoranlar, plajlar gibi her zevke uyan seçeneklerle alışveriş, yeme içme, eğlence konularında Jakarta’nın modern yüzü.

Tabii konserler, canlı müzik dinletileri ve her türlü diğer etkinlikler de burada yer alıyor. Bir marina, golf sahası, oteller ve tiyatro salonu da içeren kompleks Jakarta’nın kalbinin attığı yer diyebilirim.

 2. Ulusal Müze

1868 yılında açılan müze aslında Gedung Gajah (filler yuvası) veya Gedung Arca (heykeller yuvası) olarak da biliniyor ve Jakarta gezilecek yerler listesinin belki de en keyifli noktalarından.

Bu isimleri almasının sebebi de 1871 yılında Tayland Kralı tarafından hediye edilen ve bugün ön bahçede yer alan bronz fil heykeli ile farklı dönemlerden kalan yüzlerce heykele ev sahipliği yapması.

Endonezya’nın zengin ve yaşlı tarihine ışık tutan her türlü arkeolojik buluntu, batik tekstil ürünleri ve görsellerden oluşan etkileyici bir koleksiyona sahip olan müze Merdeka Meydanı’nda yer alıyor. Giriş ücreti 50 Cent civarında olan müze haftanın her günü ziyarete açık.

3. Kota Tua (Eski Şehir Merkezi)

Cakarta gezilecek yerler Kota Tua

Jakarta gezilecek yerler yazısının en eski, tarihi ve oryantal bölgesi Kota Tua aslında kentin Hollanda sömürgesi olduğu dönemde bütün şehirmiş. Batavia adıyla da bilinen bölgede Avrupa ve Çin stili tarihi yapılar birbiriyle uyum içerisinde yükseliyor.

Yarım gününüzü ayırıp sokaklarında dolaşarak, dükkanlarından alış veriş yaparak veya bir şeyler yiyip içererek keyifli vakit geçirebileceğiniz bölgedeki en önemli yerlerden de kısaca bahsetmek istiyorum.

Taman Fatallah: Fatallah Parkı ve Meydanı bu bölgede yapacağınız gezintiye başlamak için ideal bir nokta. Kentin bir zamanlar ticari olan merkezinde bugün bu gücü görmek biraz zor olsa da hala tarihi dokusunu koruyor.

Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın çünkü Jakarta’da çekeceğiniz fotoğraflardan en güzellerini muhtemelen burada çekeceksiniz.

Seharah Jakarta Müzesi: Kota Tua gezisinin ikinci durağı ise tarihi bir Hollanta tarzı binada yer alan Seherah Jakarta Müzesi. Uzun süre şehrin belediye binası olarak kullanılan yapının kendisi bile yeterince ihtişamlı ve görülmeye değerken müzede sergilenen dekorasyonu, ahşap mobilyaları, 1627 yılında eklenen çan kulesi, Kota Tua’nın geçmişine dair fotoğraf ve resimler de son derece etkileyici. Pazartesi hariç her gün ziyarete açık olan müzeye giriş ücreti 50 Cent civarında.

Jakarta gezilecek yerler Wayang Müzesi
Wayang Müzesi

Wayang Müzesi: Kuklalar bir zamanların nadide eğlence aracı olmasından dolayı Endonezya Kültürü’nün önemli bir parçası. Ülkenin ve kentin tarihinde önemli bir rolü olan bu sanat dalına ait her türlü obje ve kuklayı Wayang Müzesi’nde görebilirsiniz. Haftanın her günü ziyarete açık olan müzenin giriş ücreti 50 cent.

Balai Seni Rupa (Güzel Sanatlar Müzesi): Endonezya ve Asya sanatlarına ait en güzel örneklerin sergilendiği, koleksiyonunu sık sık yenileyen Güzel Sanatlar Müzesi de Jakarta gezilecek yerler listesinde müzeseverler için bir cennet.

Üstelik müzenin yer aldığı yapı da 1860’lı yıllarda yapılmış ve uzun yıllar Adalet Sarayı olarak kullanılmış. Bu açıdan yapının kendisi de görülmeye değer. Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan müzeye giriş ücretsiz.

Gereja Sion Kilisesi: Kentteki en eski ve Jakarta gezilecek yerler listesinin en güzel kilisesi Gereja Sion yapıldığı dönemde şehir surlarının dışında kalıyormuş ve dolayısıyla kentin fakir ve istenmeyen nüfusuna hizmet ediyormuş.

Bugün, yeni kentin merkezinde yer alan ve hala kilise olarak kullanılan yapı zarif dekorasyonu sebebiyle de görülmeye değer. Ancak sadece Pazar günleri açık.

4. Istiqlal Camii ve Jakarta Katedrali

Jakarta'da gezilecek yerler Jakarta Katedrali

Karşı karşıya konumlarıyla Endonezya’nın farklı inançlara saygısını simgeleyen Istiqlal Camii ve Jakarta Kadetrali kentte mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Neo-Gotik tarzda inşa edilen katedral tarihi 1901 yılına uzanıyor. 1978 yılında yapılan Istiqlal Camii’ni özel yapan ise Güneydoğu Asya’daki en büyük cami olması. Ve evet, “Istiqlal” kelimesi bizde de aynı anlama gelen “İstiklal” yani bağımsızlık.

5. Monas (Endonezya Ulusal Anıtı)

Cakarta

Merdeka Meydanı’nda yer alan 132 metrelik anıt Jakarta’daki en turistik noktalardan. 1975 yılında Endonezya’nın bağımsızlığının simgesi olarak inşa edilen yapıyı sadece dışarıdan görmekle yetinmemelisiniz.

Kentteki en güzel şehir manzarasını izleyebileceğiniz kuleye giriş ücreti 1 USD civarında ve her gün ziyarete açık.

Ayrıca eğer Monas’ı ziyaret ediyorsanız aynı biletle Jakarta gezilecek yerler listesinde ikinci sırada bahsettiğim Ulusal Müze’ye giriş de ücretsiz.

6. Thousand Islands (1000 Adalar)

Jakarta gezilecek yerler Thousand islands

Aslında jakarta’ya birkaç saatlik feribot mesafesinde olsa da Jakarta’da sayılan bu irili ufaklı yüzlerce ada muhtemelen kentteki en keyifli anları vaat ediyor.

Ülkenin ünlü Bali’sinden hiç de geri kalır yanı olmayan tropikal adalar beyaz kumlu plajları, turkuaz denizi ve güneşiyle birkaç gün veya daha uzun süreler için ideal bir kaçış noktası. Mümkünse farklı adaları sırayla gezebileceğiniz hop on – hop off tarzı teknelerle dolaşmanızı tavsiye ederim.

7. Pasar Baru

Jakarta Pasar Baru

Kentin ve dolayısıyla Jakarta gezilecek yerler yazısının en eski pazar yeri, çarşısı Pasar Baru sadece yayalara açık, dar ve kalabalık sokaklardan oluşan bir alış veriş cenneti. Ayrıca kentteki en eski yapılar da bu sokaklarda yer alıyor.

Yüzlerce irili ufaklı dükkanda atıştırmalık yiyecekler, ucuz kıyafet, takı ve hediyelik eşya bulmanız mümkün. Hatta… Alışveriş yapma planınız yoksa bile bu sokaklarda dolaşmak, mağazalara girip çıkmak ve eğer çok titiz değilseniz sokak yemeklerinden yemek son derece keyifli bir deneyim.

Burada özellikle görmenizi önereceğim yerler ise;

 • J1 Antara girişine yakın Taj Mahal isimli uzakdoğu sağlık merkezi. 1998 yılında kurulan alternatif tıp merkezinde (aklınıza modern bir yer gelmesin) göz, kemik ve eklem ağrıları için geleneksel tıp yöntemleriyle tedaviler uygulanıyor.
 • J1 Pasar Baru Selatan Sokağı’ndaki Sai Study Group’da Hindu geleneklerine göre ruhani dersler ve meditasyon seansları yer alıyor.
 • Gang Kelinci Sokağı’ndaki Shalimar isimli markette ise Hindistan’a özgü yüzlerce baharat, esans, yağ ve takı bulabilirsiniz.

8. Glodok (Çin Mahallesi)

Kaotik ve labirenti andıran sokaklarıyla Çin Mahallesi Jakarta’da görebileceğiniz en eğlenceli yerlerden.

Küçük tapınakları, Çin ve Asya yemeklerinden oluşan menüleriyle restoran ve cafeleri, elektronikten atıştırmalık yiyecek içeceklere kadar her türden ürünü bulabileceğiniz mağazalarıyla görmeden şehirden ayrılmamanız gereken yerlerden.

9. Taman Mini Indonesia Indah (Mini Endonezya)

Jakarta gezilecek yerler Taman Mini Indonesia Indah

İrili ufaklı 17 bin adadan oluşan Endonezya, öyle çok uzun bir zamana sahip değilseniz baştan sona keşfedilemeyecek kadar büyük bir coğrafya. Neyse ki Jakarta’da Taman Mini Indeonesia Indah var.

Müze, tema parkı, tapınaklar, bahçeler gibi yerleri de içeren kompleks içerisindeki aslında Endonezya’nın küçük bir kopyası. Giriş ücreti 1 USD civarında olan Mini Endonezya haftanın her günü ziyarete açık.

10. Jin De Yuan Tapınağı

Cakarta Jin De Yuan temple

Jakarta gezilecek yerler yazısında bir de tarihi bir tapınaktan bahsetmek istiyorum. 1755 yılında yapılan Budist tapınağı Jin De Yuan kentteki Budistlerin ibadet için buluştuğu en önemli dini merkez.

Ejderha figürleriyle süslü tavanı ve zarif ahşap işçiliğinin yanında burada yer alan Puja ayinini de görmenizi tavsiye ederim.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın