Jardin des Tuileries Paris 2

Jardin des Tuileries ya da Türkçe karşılığı ile Tuileries Parkı, Paris’in en bilinen ve önemli parklarından biridir. Louvre Müzesi ile Concorde Meydanı arasında yer alan parkın toplam büyüklüğü 25 hektardır. Kraliçe Catherine de Medicis için 1564 yılında Tuileries Sarayı’nın bahçesi olarak yapılan alan 1667 yılında halkın kullanımına açılmıştır. Fransız Devrimi sırasında Tuileries Sarayı yakılmıştır.

Jardin des Tuileries’in Louvre Müzesi’ne bakan girişinde şehrin önemli 3 takından biri olan Arc de Triomphe du Carrousel bulunmaktadır. 1808 yılında Napolyon tarafından yaptırılan takın üstünde yer alan heykel dikkat çekicidir.

Bahçe boyunca yürüyüş yolları, havuzlar ve heykeller yer alır. Jardin des Tuileries’in Concorde Meydanı’na bakan köşesinde ise Paris’in ünlü müzelerinden olan Orangerie Müzesi yer alır. Tatillerde parkın olduğu alana devasa bir dönme dolap kurulur.

Sen Nehri kıyısındaki bu ünlü park özellikle Parislilerin sıkça buluşma ve kutlama noktası olarak kullandığı yerlerden biridir. Paris geziniz sırasında Louvre Müzesi’nden Concorde Meydanı’na doğru bu parkı gezerek ilerleyebilirsiniz.

Jardin des Tuileries Paris
Jardin des Tuileries, Paris

Jardin des Tuileries Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Rue de Rivoli, Paris
  • Metro: “Tuileries” ya da “Concorde” metro durakları ile parka ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın