jet lag nedir

Jet lag, jet sendromu, yorgunluğu, zaman değişikliği sendromu ya da eşzaman bozukluğu adıyla da bilinen bir rahatsızlıktır. Herkesin bir biyolojik saati ve içinde yaşadığı 24 saate göre bir düzeni vardır. En temel anlamında jet lag, bulunduğunuz yer ile seyahat ettiğiniz yer arasındaki saat farkından kaynaklanan ritim bozukluğudur. Bu bozukluk, genellikle doğuya doğru seyahat eden kişilerde daha çok görülür. Bunun nedeni ise doğuya doğru zaman dilimlerinin artması ve böylece varılan noktada bir günün 24 saatten daha kısa yaşanmasıdır. Gün ışığı ve karanlık olma durumu da bu sendromu etkiler.

Jet lag, vücut ile biyolojik saat arasındaki mücadele olarak da nitelendirilebilir. Vücudun biyolojik, psikolojik ve davranışsal bir ritmi vardır. Biyolojik saat melatonin hormonu ile düzenlenir, bunun düzene girmesi biraz zaman alabilir. Seyahat sonucunda vücut her anlamda bocalar. Şöyle düşünün yola çıktığınızda saat 08:35, vardığınız noktada ise 12:35 olsun. Saatiniz ise hala geldiğiniz yeri gösteriyor, 19:35! İlk bakışta bir sorun yok gibi görünse de süreç ilerledikçe çıkış noktanızdaki uyku saatinizde uyuyamaz, yiyemez, o şekilde hissedemezsiniz. Eğer bir de seyahatiniz kısa ise tüm seyahatini jet lag etkisinin üstesinden gelmeye çalışarak geçirebilirsiniz! Jet lag günün her saatini düzenli geçiren insanlarda, yaşlılar ve kronik hastalığı olanları daha çok etkiler. Dört saat diliminden fazla fark yaratacak mesafede seyahat edenlerde jet lag etkileri daha çok görülür.

Jet Lag Belirtileri?

Eğer seyahatiniz sonucunda saat farkının çok olduğu bir yere giderseniz depresyon, baş ağrısı, beslenme ve uyku  düzeninde bozukluk ve yorgunluk, sindirim sisteminde sorunlar, iştah kaybı, gerginlik durumlarını tecrübe ediyorsanız jet sendromunu tecrübe ediyorsunuz demektir.

Jet Lag Nasıl Geçer?

Seyahat severlerin kabusu olan bu sendromu atlatmanın en önemli koşulu varış yerine göre yaşamaktır. Yani saat farkına bakmaksızın oradaki yemek, çalışma, uyku saati gibi rutinlere uyarsanız bu bozukluğu daha kolay atlatabilirsiniz. Kalp, şeker, tansiyon gibi kalıcı rahatsızlıklarınız varsa seyahatiniz öncesinde ne yapabileceğiniz konusunda doktorunuza danışmalısınız. Seyahatiniz öncesinde saat durumunu öğrenerek birkaç gün öncesinden rutininizi buna uydurmaya çalışabilirsiniz. Seyahat süresi ve öncesinde alkol ve kafein tüketimine dikkat etmelisiniz, bol su tüketmelisiniz. Rahat kıyafetler giymek, yolculuk sırasında mümkünse gezinmek ve hareket etmek vücudunuzu rahatlatacaktır. Sendromun etkisini azaltmak için bazı kişiler uyku ilacı almaktadır ama bu pek tavsiye edilen bir yol değildir.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın