Jordaan Amsterdam

Amsterdam’ın en ünlü ve önemli bölgelerinden biri olan Jordaan, işçi sınıfı ve göçmenler için 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Sonraki zamanlarda nüfus, Felemenk, İspanyol ve Polonyalı Yahudiler ve Fransızların buraya göç etmesi ile büyük ölçüde artmıştır. Bölgenin sınırları; batıda Lijnbaansgracht, doğuda Prinsengracht ve kuzeyde Brouwersgracht ve güneyde ise Grachtengordel’dir.

7. yüzyılda işçi sınıfı ve sanayinin lüks içinde yaşayanlara karşı isyanlarına ev sahipliği yapan Jordaan’da 1970’lerde birçok bina yok olmuştur. Fakat halkın çabası ile çöken binaların yerine yenileri yapılmıştır. Artan kiralar nedeniyle birçok bölge sakini zamanla Purmerend ve Almere’ye taşınmıştır.

Amsterdam İstasyonu’nun karmaşası ve modern şehrin kalabalığı yüzünden evler daha çok eski ve küçüktür. Bir zamanlar çalışan kesimin oturduğu bölgedeki dar sokakların yanında dizili olan evlerin küçüklüğü rahatlıkla anlaşılabilir. Aradan geçen yılların ardından iş adamlarının, sanatçıların ve öğrencilerin bölgeye akın etmesinin ardından bölgedeki sokaklar yenilenmiş olup günümüzde şehrin cazip bir bölgesi halini almıştır.

Jordaan Amsterdam 3
Jordaan, Amsterdam

Semtin çeşitli noktalarında dağılmış olan ve “hofjes” olarak adlandırılan ortasında bir avlu ve avlu çevresinde düşkünler evi vb evlerin bulunduğu yapıları inceleyebilirsiniz. Bunların en ünlüsü Egelantierstraat 34-54 numaralar arasında yer alan 1626 tarihli olanıdır. Çevreye göz atabilirsiniz, yalnız bu evlerin turistik olmadığını, halen yerlilerin kullandığını ve rahatsızlık vermemeniz gerektiğini unutmayın.

Jordaan’da yer alan en ünlü yapıların başında ise şüphesiz Amsterdam’ın ünlü kiliselerinden olan Hendrick de Keyser’in eseri Westerkerk ve Anne Frank’in ve ailesinin Yahudi Soykırımı zamanı 2 yıl boyunca gizlice yaşadığı evi Anne Frank Huis gelmektedir. Baskı gören eşcinsellerin anısına yapılan Homomonument ve küçük ama sevimli Bloemgracht adlı kanal semtte yer alan diğer cazibe noktalarıdır.

Jordaan Amsterdam
Jordaan

Bu bölge, Anne Frank’ın günlüklerinde bahsettiği Westerkerk zil sesleri ile tanınmaktadır. Zaten tutucu yerlilere göre gerçek Jordaan’lılar Westerkek’in çanlarını duyabilecek bir mesafede doğanlardır.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın