kahire gezi rehberi blog

Mısır’ın başkenti Kahire zamanında aldığı Doğu’nun Paris’i ünvanının hala hakkını veriyor. Minareler şehri, Antik Mısır’dan İslam’a pek çok medeniyete ev sahipliği yaparken hepsinden bir parçayı da bugüne getirebilmeyi başarmış ve Doğu ile Batı’nın benzersiz bir sentezini oluşturmuş.

Sadece tarihi ve turistik yerleri değil aynı zamanda alışveriş olanakları, benzersiz lezzetleri tadabileceğiniz yeme içme seçenekleri ve kültürel hayatıyla Kahire Gezi Rehberi yazısında bu kozmopolit şehrin dokusuna ait her detaydan bahsederek gezip görmek isteyenler için faydalı bir rehber oluşturmak istiyorum.

Kahire gezi rehberi yazısında neler bulacaksınız?

Kahire Gezi Rehberi

Tarihi ve Yönetim Şekli: Kahire tarihi bugünkü şehrin güneyinde kurulmuş olan Antik Mısır Uygarlığı’nın Memphis şehrine dayanıyor. Şehrin kuzeye doğru büyüdüğü dönemlerde de Babil kenti oluşmuş.

Müslümanların 7.YY’da şehri ele geçirmesiyle bugünkü Kahire’nin temelleri atılmışken 13.YY’da Memlükler Kahire’yi başkentleri yapmışlar. O dönemde ünü Afrika, Asya ve Avrupa’ya yayılan kenti 16. YY’da Osmanlılar fetherderek bir vilayet yapmışlar ve 18.YY sonlarına kadar yönetmişler. Ardından şehirde Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin sömürge dönemleri başlamış.

İngiltere sömürgesinde geçen dönemden sonra bağımsızlığını ilan eden Mısır’da yakın dönemde yaşanan Arap Baharı’nda en önemli rolü oynayan kent bugün Cumhuriyet rejimi ile yönetiliyor.

Coğrafya: Afrika’nın kuzey doğusunda Nil Deltası’nın sağ kıyısına konumlanmış bir kenttir.

İklim: Çöl iklimine sahip olan Kahire’de gece ve gündüz sıcaklıkları farkı yüksektir. Kış mevsiminde gündüz ılık akşam ise nemli ve serinken, yaz mevsiminde geceler 20-22 derece civarında seyreder.

Din: Halkın %90’ını Müslüman Araplar oluştururken kalan %10 diğer etnik grupların toplamıdır.

Dil: Resmi dili Arapça’dır.

Saat Farkı: GMT +2 olan Kahire yaz saat diliminde Türkiye ile aynı saattedir.

Vize: Yeşil pasaport sahipleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muafken, umuma mahsus pasaport sahiplerinin seyahat öncesinde vize alması gereklidir. Bir sorun yaşamamak adına vizeye başvurmak için ideal süre yolculuktan 1 ay öncesidir.

Para Birimi: Ülkenin para birimi EGP simgesiyle gösterilen Mısır Pound’udur. Temmuz 2017 itibariyle 1 USD 17 EGP’dir.

Kahire’de Ulaşım

kahire seyahati ulaşım

Kahire gezi rehberi yazısında da her zaman olduğu gibi Kahire ulaşımından hem Kahire’ye ulaşım hem de Kahire’de şehir içi ulaşım olarak bahsedelim.

Kahire’ye Ulaşım: Egyptair ve THY tarafından haftanın her günü ve günde 4 adet karşılıklı düzenlenen seferler ortalama 2-2,5 saat arasında sürmektedir.

Kahire Şehir İçin Ulaşım: 3 hatlı metro sistemi şehirdeki hemen hemen tüm önemli turistik noktalardan geçiyor. Üstelik bilet fiyatları da son derece uygun. Metro haritası için tıklayın.

Onun dışında yerel halkın sık kullandığı toplu ulaşım aracı olan minibüsler var ancak hem belirli bir saatleri yok hem de çoğunlukla minibüs üzerinde destinasyon yazmıyor. Yerel halk bir şekilde bu problemi çözüyor ancak turistler için zor bir yol Dolayısıyla metro ile ulaşılamayan her yere taksi ile gitmenizi tavsiye ederim.

Araba kiralamak Kahire’de mantıklı bir seçenek değil. Yol işaretleri çoğu yerde eksik, bazıları hatalı ve sürücülerin de trafik kurallarına uymadıkları göz önüne alınırsa şehri tanımayanlar için hem zor hem de tehlikeli.

Kahire’de Yeme İçme

kahire mısır yemekleri
Koshari

Camileri, piramitleri kadar meşhur olmasa da Mısır mutfağı da aslında son derece başarılı hatta bazı tariflerin 5000 yıl öncesine dayandığı bile söyleniyor. Tabii yakın coğrafyalar olması sebebiyle Türk damak tadına yakın bir lezzet anlayışları olduğunu da söyleyebiliriz.

Baklagil ve sebze ağırlıklı mutfakta kırmızı et de çok tüketiliyor. Kahire Gezi Rehberi yazısında öncelikle en bilinen ve lezzetli yemeklerden bahsedelim.

Koshari: Pirinç, makarna, mercimek, soğan ve nohtutan yapılan Koshari’nin özel bir sirkeli domates sosu da var. Yüksek kalorili bir yemek olması sebebiyle fakir yemeği olarak da adlandırılıyor.

Ful Mudamas: Kahvaltıda tüketilen bu yiyecek fasülye ve değişik baharatlar kullanılarak hazırlanıyor.

Hamam Mahshi: Mangalda güvercin de diyebileceğimiz Hamam Mahshi Kahire’de yiyebileceğiniz farklı lezzetlerden.

kahire'de yeme içme
Hamam Mahshi

Türk mutfağında olmayan yemeklerden örnek verdim ancak Kahire’de falafel, turşu, döner, kebap, köfte, babagannuş, baklava gibi pek çok Türk yemeğini veya benzerlerini de bulabilirsiniz.

Pizza Hut, KFC, Burger King gibi zincir restoranları hemen her yerinde bulabileceğiniz Kahire’nin yerel restoranlarından tavsiye edebileceklerim ise;

Al Khal Egyptian Restaurant Eski Kahire Bölgesi’nde yer alıyor ve ızgara yemekleri çok lezzetli.

Yine Eski Kahire Bölgesi’nde Kazaz Restaurant da yerel Mısır yemeklerini uygun fiyata deneyebileceğiniz bir seçenek.

Heliopolis’deki Fayruz Lübnan Restoranı belki merkeze biraz uzak ve fiiyatları da orta üstü seviyede ancak Orta Doğu mutfağının en lezzetli yemeklerini tatmak için en iyi adres diyebilirim.

Bunlar dışında Kahire’de Hint, İtalyan, Japon ve Çin mutfağına ait her türden yemekleri bulabileceğiniz binlerce farklı restoran seçeneği mevcut.

Kahire Gezilecek Yerler

kahire gezisi gezilecek yerler

Kahire gezi rehberi yazısında bahsetmek istesem yazıyı bitiremeyeceğim kadar çok şey var Kahire’de görülecek. Antik Mısır’dan kalma yapılar, İslam Dönemi eserleri ve Mısır Hristiyanlığı’na ait eserlerle ilgili çok detaylı bilgileri Kahire Gezilecek Yerler yazısında okuyabilirsiniz.

Eski Kahire Bölgesi’nde (Coptic Kahire) Ben Ezra Sinagogu, Hanging Church gibi Hıristiyan Mısır dönemi eserlerini, Islamic Kahire’de Sultan Hassan Camii, Ibn Tulun Camii, Al-Hakim Camii, Khan El-Khalili çarşısı, Al-Azhar Camii ve parkı gibi İslam dönemi yapılarını ve eserlerini, Midan Tahrir’de son üç yüzyıllık tarihe ait yapıları, Tahrir Meydanı’nı ve Mısır Müzesi’ni, Giza’da ise Antik Mısır döneminden kalma piramitleri görebileceğiniz şehrin her yerinden tarih fışkırıyor.

Kahire’de Alışveriş

mısır kahire seyahati boyunca alışveriş

Kahire’de alışveriş, yapılabilecek en keyifli aktivitelerden. Değerli ve yarı değerli taşlarla yapılan altın ve gümüş mücevherler, bakır, ahşap ve mermer el yapımı dekorasyon ürünleri, Mısır hiyeroglifleriyle yazılmış papirüs, baharat, nargile ve vitray desenli lambalar burada bulabileceğiniz hediyelik eşyalardan.

Ayrıca Mısır’ın önemli bir tekstil ürünleri ihracatçısı olmasından dolayı özellikle pamuklu hazır giyim ürünleri de satın alabilirsiniz. Bunun için hem modern alış veriş merkezleri hem de geleneksel çarşılar (Kahire’de “souk” olarak adlandırılıyor) sayıca çok fazla.

Khan El-Khalili: Islamic Kahire’de Al-Azhar Camii’ne çok yakın konumda bulunan, “souk” tarzı çarşılar içerisinden en eskisi ve en büyüğü. Onlarca sokağında yüzlerce dükkan var. Buradan özellikle takı almanızı tavsiye ederim ancak pazarlık şart.

kahire tatili

Oum El Dounia: Eski Kahire’deki (Coptic Kahire) galeri de cam, ahşap ve seramik işçiliğinin en güzel örneklerini bulabileceğiniz yerlerden. Yalnız buradaki mağazalarda bulunan ürünler biraz daha butik olduğu için fiyat olarak Khan El-Khalili’ye göre daha yüksek.

Zamalek: Benzer hediyelik eşyaları bulabileceğiniz bir başka çarşı.

Kahire gezi rehberi yazısında şehirdeki modern alış veriş merkezlerinden bahsetmemek olmaz.

Citystars Center: Heliopolis’deki devasa alış veriş merkezinde bilinen pek çok markanın birer mağazası var. Sinema ve çocuklar için tema parkı da buradaki eğlencelerden.

Eski Kahire’deki Talaat Harb Mall, First Mall ve Arcadia Mall da burada bilinen markaların mağazalarını bulabileceğiniz yerlerden.

Kahire’de nerede kalınır?

kahire gezi rehberi tatil

Great Pyramid Inn Oteli’ni büyüleyici manzarası ve 50 USD altındaki fiyatlarından dolayı özellikle tavsiye ederim. Otelin kahvaltısı da son derece zengin ve restoranındaki yemeklerin kalitesi de iyi. Ancak Giza’da olmasından dolayı şehirdeki gezilecek yerlere nispeten uzak. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Pyramids Loft Homestay ise aynı bölgede çok daha uygun fiyatlı bir alternatif. Sezonuna göre 10-15 USD aralığında değişen fiyatlarla muhteşem piramit manzarası sunuyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Nile Hunters Suites & Apartments ise Midan Tahrir’de olması sebebiyle en uygun konumdaki seçeneklerden biri ve fiyatı da 50 USD ile orta seviyelerde. Otelden hem Giza hem de İslamic Kahire’ye ulaşım kolay. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ramses Hilton Hotel & Casino’yu ise bütçesi biraz daha yüksek olanlara hem nefes kesici Nil manzarası, hem gezilecek yerlere olan merkezi konumu hem de temizliği dolayısıyla tavsiye ederim. Gecelik ücreti 100-120 USD arasında değişiyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

3 Yorum

  1. Merhaba ben erdal kahirede türk veya türkçe bilen rehber nerede bulabilirim önerebileceginiz biri veya birileri varmı şimdiden teşekkür ederim

  2. Merhabalar. Kahire’de güvenlik zaafiyeti var mı veya siz herhangi bir olumsuzlukla karşılaştınız mı?

    • Merhaba Kaan Bey,

      Ben kendi Mısır gezim boyunca Kahire’de herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım ama her yerde olduğu bir dikkatli gezmek lazım. Nasıl İstanbul’da akşam-gece belirli yerlerde gezmek sıkıntılı olursa bence her yerde olduğu Kahire’nin arka sokaklarında da buna benzer gezmemek lazım. Bunun dışında kısa süreli turistik bir gezide sıkıntı olmayacağına inanıyorum.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın