kahire gezilecek yerler

Mısır’ın başkenti ve 15 milyonu aşan nüfusuyla Afrika’nın da en büyük şehri Kahire. Günlük yaşamın tipik bir metropolde olduğu gibi kargaşa dolu ve hareketli aktığı kent aynı zamanda tarihi eserlerle dolup taşıyor. “Binlerce Minare Şehri” olarak da bilinen Nil Nehri Deltası’ndaki kent İslam mimarisinin dünyadaki en güzel örneklerine sahip. Giza ve Memphis ile Antik Mısır dönemlerinden kalan piramitler, sütunlar ve heykelleriyle de göz dolduruyor. Kahire gezilecek yerler yazısında teker teker hapsinden bahsetmeden önce bu şehirdeki bölgelerden de kısaca bahsedelim istiyorum.

Kahire Gezilecek Yerler: Bölgeler

kahire gezilecek yerler bölgeler

  1. Old Cairo (Eski Kahire): Coptic Cairo ve Rhoda Adası’nı da içeren en eski yerleşim bölgesi.
  2. Gardens City: Merkezi bir konaklama için tercih edilebilecek, her yere yakın Nil kıyısında yerleşim bölgesi.
  3. Midan Tahrir (şehir merkezi): Modern Kahire’nin merkezi. Özgürlük Meydanı olarak da bilinen bölge.
  4. Islamic Cairo (İslamik şehir merkezi): Tarihi camiler, çarşılar ve diğer yapıları içeren İslami dönemdeki şehir merkezi.
  5. Nasr City: Kahire’nin elit sınıfının yaşadığı, geniş caddeler ve AVM’lerden oluşan modern şehir.
  6. Heliopolis: Nasr City’ye göre daha eski olsa da benzer çekilde şehrin modern yaşam alanı.
  7. Al Haram / Giza: Nil kıyısında Antik Mısır dönemlerine ait eserlere ve piramitlere ev sahipliği yapan bölge.
  8. Ma’adi: Üst sınıf Kahire halkının yaşadığı bölge, yerleşim yeri.

Kahire Gezilecek Yerler Listesi

Giza Piramitleri

kahire'de görülecek yerler Giza Piramitleri

Kahire’deki en önemli turistik bölge ve yarım günlük bir tur Giza. Mısır’ın dördüncü hanedanlığı tarafından yaptırılan Giza Piramitleri dünyadaki insan yapımı en eski yapı olarak da biliniyor. Hatta Dünya’nın 7 harikasından ayakta kalan tek yapı. Bu bölgede görülebilecek yapılar ise kısaca:

Keops Piramidi: Büyük Piramit de denilen Keops sadece Giza Bölgesi’nin değil dünyanın en meşhur yapılarından. Keops tarafından yaptırılan piramidin inşaatında 100 bin işçinin çalıştığı düşünülüyor. Kare yerleşimi olan piramidin genişliği 227 metre ve yüksekliği ise 137 metre. İçerisine girilebilse de karanlıktan dolayı görülebilecek fazla bir şey yok maalesef. Piramidin dışarıdan görünüşü büyüleyici.

Kefren Piramidi: Keops Piramidi’nin hemen yanında konumlandırılan piramit Keops’un oğlu Kefren tarafından yaptırılmış. 135 metre yüksekliğindeki bu piramidin tepesi orjinal halini bir şekilde korumayı başarmış.

Menkaure Piramidi: Giza Piramitleri’nin en küçüğü devasa taşlardan yapılmış. 62 metre yüksekliğindeki piramit diğer iki piramitle kıyaslandığında çok daha karmaşık bir iç düzenlemeye sahip.

Maalesef bu piramitlerde yer alan hemen hemen tüm mumyalar, heykeller ve diğer tarihi eserlerin İngiltere başta olmak üzere yurt dışına kaçırıldığını ve Avrupa ile Amerika’daki müzelerde sergilendiğini söylemeliyim. Kahire gezilecek yerler listesinin en büyüleyici noktası olan piramitler bugün dışarıdan görünüşü ile turistleri etkiliyor.

kahire gezilecek yerler piramitler

Sfenks: Keops Piramidi’nden sonra Mısır’daki en etkileyici yapılardan biri olan Sfenks de son derece esrarengiz, devasa bir heykel. Ön ayakları üzerinde uzanmış granitten bir aslan heykeli olan Sfenks sanki Keops Piramidi’nin bir koruyucusu gibi duruyor. 73 metre uzunluğundaki ve yüzyılların yarattığı yıpranmışlığın izlerini taşıyan yapı hala görkemini koruyor.

Doğu Mezarlığı: İlk bakışta dikkat çekmese de Keops Piramidi’nin doğusunda kraliçeler için yaptırılmış ancak tamamlanamamış 3 küçük piramit daha bulunuyor. Bunların hemen yanında ise kraliyet ailesi için yaptırılmış mezarlar var.

Batı Mezarlığı: Yine Keops Piramidi’nin batısında kraliyet ailesi ve üst düzey devlet hizmetinde çalışanların mezarları bulunuyor. Mezarlığın da piramitler gibi Mısır’ın dördüncü hanedanlığı zamanında yaptırıldığı düşünülüyor. Bunlar arasında Senegemib-Inti mezarı duvarlarındaki oymalar ve resimlerle özellikle ilgi çekici.

Solar Boat Müzesi: Keops Piramidi etrafında yapılan kazı çalışmalarında 1954 yılında tekne parçaları bulunmuş ve bunların sonradan bir araya getirilmesiyle 4.500 yaşında sedir ağacından yapılma tekne ortaya çıkmış. Şimdi bu antik tekne küçük bir müzede sergileniyor.

Metro ile Giza’ya kadar geldikten sonra minibüsle piramitlere ulaşabileceğiniz gibi, Kahire gibi hektik bir şehirde ulaşım için taksi kullanmanızı öneririm. Giza’yı gezmek için en uygun zaman sabahın erken saatleri veya öğleden sonra. Tüm bölgeyi yürüyerek gezebileceğiniz gibi at veya deve de kiralayabilirsiniz.

Midan Tahrir Şehir Merkezi

Midan Tahrir kahire

Kahire’nin “Doğu’nun Paris’i” yakıştırmasını aldığı 19.YY’daki halini görmek isteyenler o dönemden kalma şehir merkezinde birkaç saatlik bir yürüyüş yapabilirler. Bölge ilk yapıldığında muhtemelen çok görkemli olan ancak zamanla yıpranmış tarihi binalarla dolu. Günümüze kadar en iyi korunmuş yerler arasında buradaki Midan Talaat Harb binası, Abdin Sarayı yer alıyor. Arap Baharı isyanlarında çok önemli bir rol oynayan Tahrir Meydanı’da bu bölgede.

Mısır Müzesi

Sahip olduğu binlerce arkeolojik eserle günlerce gezseniz bitmeyecek bir yer Mısır Müzesi. Maalesef tüm eserler düzgün bir şekilde etiketlenmemiş ancak Kahire gezilecek yerler listesinin bu önemli durağı yine de tatmin edici. Zaman probleminiz varsa en azından Tutankamon Galerisi’ni görmenizi öneririm. Burada sergilenen eserlerin hemen hemen hepsi Tutankamon’un mezarından alınmış.

Müzede görülmeye değer bir başka eser ise Ramses II heykeli. 1820 yılında Memphis’de parçalanmış halde bulunan Ramses II heykeli 1955 yılında restore edilip birleştirilerek Giza’daki Ramses Meydanı’na yerleştirilmiş. Ancak burada çevresel koşullardan dolayı zarar görmesi sebebiyle bir süre sonra Mısır Müzesi’ne taşınarak burada sergilenmeye başlamış. 3 bin yaşından büyük olan bu heykel Kahire’de mutlaka görmeniz gerekenlerden.

Midan Tahrir’de yer alan Mısır Müzesi’ne metro ile gitmek isterseniz Sadat istasyonunda inerek müze yönünde çıkmalısınız.

Al-Azhar Camii

kahire gezilecek yerler Al Azhar Camii

Kahire’de beni en çok etkileyen şey tarihi eserler bir yana, küçücük mahalle camilerinin bile büyüleyici bir mimarisi olmasıydı. M.S. 972 yılında yapılan Al-Azhar Camii ise onlardan çok daha güzel. Berberi Kapısı’ndan girilen cami içinde El-Taibarsiya Medresesi, 1309 yılında yapılan mihrabı görebilirsiniz. Islamic Cairo’nun merkezinde yer alan camiye en kolay ulaşımı taksi ile sağlayabilirsiniz.

Al-Azhar Parkı

Kahire Gezilecek Yerler listesindeki tek park Al-Azhar şehrin keşmekeşinden birkaç saat uzaklaşıp dinlenebileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz bir yer. Islamic Cairo’daki parka Bab Zuwelia’dan yürüyerek gidebilirsiniz.

Coptic Cairo (Eski Kahire)

kahire eski şehir

Coptic” kelimesi Mısırlı Hristiyanları tanımlayan bir ifade. Dolayısıyla Coptic Kahire de şehrin Hristiyan yüzü diyebiliriz. Kahire Gezilecek Yerler listesinin bu sıra dışı durağında Abu Sarga, Sitt Barbara, Mari Girgis ve El-Adra gibi Coptic Hıristiyan Kiliseleri yanında St.Elias Katolik ve Yunan Ortodoks Kilisesi ve Ben Ezra Sinagog’u da görebilirsiniz.Kalıntıları yer yer hala duran Roma duvarları içerisindeki bu kiliselerle dolu bölge Mısır’ın Hristiyan dönemine dair bilgi verirken Coptic stili sanat ve mimarinin de en güzel örneklerine sahip. Hatta bunun için özellikle 4. YY’dan kalma Hanging Church isimli kiliseyi ziyaret etmenizi öneririm. Bunun dışında St. Sergius ve Bacchus Kilisesi de Coptic stilinin güzel örneklerinden.

Midan Tahrir Bölgesi’nin güneyindeki Coptic Cairo’ya ulaşım için metroyu kullanarak Mar Girgis İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Amr Ibn Al-As Camii

Coptic Cairo Bölgesi’nin hemen dışındaki Amr Ibn Al-As Camii Mısır’da yapılan ilk cami olması sebebiyle önemli bir ziyaret noktası.

Khan El-Khalili

Khan El Khalili kahire

Bizim Kapalıçarşı ‘mızın Kahire versiyonu olan Khan El-Khalili irili ufaklı sokakları, binlerce takı, bakır, mermer, ahşap, halı, koku satan dükkanlarıyla büyüleyici bir yer. 1400’lü yıllardan kalma çarşı bugün hala önemli ve kalabalık bir alış veriş destinasyonu.

Al Saladin Kalesi (Citadel)

1176’da Saladin tarafından yaptırılan Citadel İslamic Kahire Bölgesi’ndeki camileri ve etkileyici yapıları ile meşhur bir bölge. Muhammed Ali Camii, El-Nasir Camii burada görülebilecek eserlerden sadece birkaçı ve en önemlileri. Müzeler açısından da zengin olan bölgeyi sadece yürüyerek dolaşmak, etkileyici bir mimarisi olan binaları görmek bile başlı başına bir keyif. Yürüyüşünüze Bab Zuwelia’dan başlayıp Khayyamiyya Caddesi’nde bitirebilirsiniz.

Bab Zuweila

Bab Zuweila kahire

Islamic Cairo’nun pek çok girişinden en ilginci Bab Zuweila. Kapıdaki antik dönemden kalma kule kalıntısına çıkarak eşsiz bir Kahire manzarası seyredebilirsiniz.

Sultan Hassan Camii

Sultan Hassan Camii kahire

1356’da yapımına başlanan Sultan Hassan Camii Memlük mimarisinin güzel bir örneği olmasının yanında Kahire Gezilecek Yerler listesinin de önemli bir durağı. Islamic Cairo Bölgesi’ndeki cami; avlusu, devasa taşlarla yapılmış eski Mısır tapınaklarını andıran dış cephesi ve ince iç işçiliğiyle Kahire’de mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Al Muizz li-Din Allah Caddesi

Memlük Dönemi’ne ait yapıların restore edilmesiyle güzelleştirilmiş olan cadde Kahire gezilecek yerler listesi içerisinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Islamic Cairo Bölgesi’ndeki cadde boyunca 1247 yılında yapılan Salih Ayyub Medresesi, 1293’de inşa edilen görkemli Qalaun Medresesi ve 1309’da yapılan Nasr-Mohammed Medresesi yer alıyor. Bu yapıların hepsi benzersiz iç işçilikleri, mermer mozaikleri ve vitray camlarıyla nefes kesici güzellikte.

Al-Rıfa’i Camii

Aslında Kahire’deki diğer camiler kadar eski olmasa da İran’ın sürgündeki Şah’ı Al-Rıfa’i mezarına sahip olması, 44 sütunu, mermer işçiliği ve altın kaplamalarıyla dikkat çekiyor. Lokasyon olarak Islamic Cairo’nun kuzey doğusunda yer alıyor.

Ibn Tulun Camii

kahire'de gezilecek yerler Ibn Tulun Camii

M.S. 876’da yapılan cami Kabe’yi örnek alarak inşa edilmiş. Avlusundaki sütunları, ahşap ve alçı karışımı iç dekorasyonu, altın mozaiklerle kaplı mihrabı ve minaresiyle görülmeye değer cami Sultan Hassan Camii’ne de yürüyüş mesafesinde.

Qarafa (Ölüler Şehri)

kahire gezilecek yerler Qarafa

Islamic Cairo’nun kuzeyindeki 6 kilometre uzunluğundaki mezarlık Memlük döneminden kalma. Pek çok mezar detaylı işçiliği ve büyüklüğüyle ilgi çekici bir görsel oluşturuyor. Bölgedeki en ilginç yer ise kuzeyde Sultan Barquq ve Sultan Qiatbay’ın mozoleleri. Qarafa’ya en kolay ulaşımı taksi ile sağlayabilirsiniz.

Rhoda Adası

Osmanlı valilerinden birine de ev sahipliği yapan Monastırlı Sarayı’nın da yer aldığı Rhoda Adası Eski Kahire’nin hemen yanında. Kahire Gezilecek Yerler listesindeki en sıra dışı yer olan ada bir zamanlar Nil Nehri’ndeki suyun yükselip alçalmasını ölçmek için de kullanılıyormuş. 19. YY’da Muhammed Ali tarafından yaptırılan Manyal Sarayı dışında adada caddelerin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Al-Hakim Camii

Islamic Cairo Bölgesi’nde yer alan Al-Hakim Camii dönemin en gaddar hükümdarı Al-Hakim’e adanmış bir yapı. M.S. 12.YY’da yapılan cami zaman içerisinde medrese, akıl hastanesi gibi farklı amaçlarla da kullanılmış. Cami’deki en ilginç yer ise minareleri. Normalde dair şeklinde olan minareler 14.YY’da yaşanan depremden sonra kare formunda restore edilmiş. Camiye Al Muziz li-Din Allah Caddesi’nden kuzeye doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz.

El Mokattam Mağara Kilisesi (St.Simon Manastırı)

kahire gezilecek yerler El Mokattam

Aslında Kahire şehir merkezinin dışında ancak Kahire gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken yerlerden biri olduğu için kısaca bahsetmek istiyorum. 20 bin kişilik kapasitesi olan bu devasa kilise dağlara oyulmuş mağara içerisinde yer alıyor ve Coptic Hristiyanlar için önemli bir ibadet noktası. 10.YY’da yaşayan Aziz Simon’a adanan kiliseye ulaşım dar ve kalabalık geçitlerden dolayı biraz zorlayıcı.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın