Kamboçya gezi rehberi blog

Kamboçya Gezi Rehberi & Kamboçya Gezi Notları

Güneydoğu Asya’nın uzun yıllar boyunca turizmde hak ettiği ilgiyi görmemiş, hep biraz komşusu Tayland’ın gölgesinde kalmış, savaşlardan ve toplu katliamlardan dolayı bir süre içine kapanmak zorunda kalmış ülkesi Kamboçya geçtiğimiz son 15 yılda turizmde yaptığı atılımlarla artık tüm dünyadan gezginler arasında da popülerleşiyor. Yine de alması gereken daha çok yolu olan ülkeyle ilgili tüm notlarımı ve önerilerimi Kamboçya gezi rehberi yazısında sizlerle paylaşacağım.

Kamboçya Gezi Rehberi

Gezginlere deniz, doğal güzellikler ve tarih anlamında benzersiz seçenekler sunan Uzakdoğu’nun bu büyüleyici ama yetim ülkesi Kamboçya tarihi, lezzetli yemekleri, turkuaz denizi ve her daim ılıman iklimiyle tekrar tekrar görmeyi isteyeceğiniz yerler arasında.

Tabii ülkeye seyahat için en uygun zaman kuru mevsim de denilen, muson yağmurlarının olmadığı Kasım–Nisan ayları arası.

Ülkedeki gezilip görülmesi gereken yerler hakkında daha detaylı notlarımı Kamboçya Gezilecek Yerler yazısında okuyabilirsiniz.

Bu yazıda ise daha çok ulaşım, yeme içme kültürü ve alternatifleri, alış veriş seçenekleri gibi daha çok ülkeyi her yönüyle tanımak isteyenlere biraz bilgi vermek istiyorum.

Kamboçya gezi rehberi

Tarihi ve Yönetim Şekli: Tarihi, tüm Güneydoğu Asya’da etkili olan Khmer İmpararatorluğu ile başlayan, 1863-1953 yılları arasını Fransız sömürgesi olarak, 1975-1979 yılları arasını ise Pol Pot önderliğindeki zalim Kızıl Khmerler diktası altında geçiren ülke bugün Kamboçya Krallığı olarak biliniyor.

Sömürge dönemi kendi dinamikleriyle bile ülke için zorken ardından gelen dikta rejimi Kamboçya’ya izlerini hala silemediği acılar bırakmış. 20. YY’ın en acımasız ve zalim rejimi olan Kızıl Khmer’ler ülkede 1 milyon veya biraz üzerinde kişinin işkence ile katliamından sorumlu.

Amacı Çin’i örnek alarak köylü tarım toplu yaratmak ve milli değerleri öne çıkarmak olan rejim kısa sürede uyguladığı baskıyı ülkedeki düşük ya da yüksek tüm eğitimli kesimin katliamına çevirmiş ancak komşusu Vietnam’ın 1978 – 1979 yıllarındaki müdahalesi ile başlayan süreç sonunda bugünkü durumuna gelebilmiş.

Nüfus ve Etnisite: 16 milyon nüfuslu Kamboçya’da yaşayan en büyük etnik grup %90 oranla Khmerler’ken, %5 oranında da Çin ve Vietnam kökenli yerli nüfus mevcut.

Coğrafya: Başkenti Phnom Penh olan Kamboçya 182.035 km² yüzölçümüyle Tayland’la Vietnam arasında yer alıyor

İklim: Tipik Güneydoğu Asya iklimine sahip olan Kamboçya tropik ve yağışı bol bir ülke. Yıl boyu 20°C’nin altına düşmeyen bölgeye Kasım-Nisan arası kuru sezonda gitmenizi tavsiye ederim

Din: Resmi dini Theravada Budizmi olan ülkede halkın %95’i Budist.

Dil: Resmi dili Khmerce olan ülkede geçmiş sömürge deneyimleri nedeniyle Fransızca bilen hatırı sayılır insan bulunurkengünümüz  genç nüfusunun İngilizce bilme oranı hızla yükseliyor.

Saat Farkı: Kamboçya Türkiye’den yaz saat dilimine göre 4 saat ileridedir.

Vize: Türk Vatandaşları için kapıda vize uygulaması olan ülkeye isterseniz yola çıkmadan önce www.evisa.gov.kh adresinden 37$ ücret ve fotoğrafınızla 3 gün içerisinde online ya da havaalanında ve diğer sınır kapılarında pasaportunuz ve 2 adet biometrik fotoğrafınızla elden vize alabilirsiniz.

Para Birimi: KHR simgesiyle gösterilen Kamboçya Rieli’dir ve Ekim 2017 itibariyle 1$ 4.043KHR’dir.

1. Kamboçya’da Ulaşım

Kamboçya tatili ulaşım

Gezi Rehberi yazılarında sadece ülke içindeki ulaşım değil, ülkeye ulaşım da mutlaka vermek istediğim bilgilerden. O yüzden bu bölümde hepsinden bahsetmeye çalışacağıö.

Kamboçya’ya Ulaşım: Türkiye’den direkt uçuş bulunmayan Kamboçya’da Phnom Penh, Siem Reap ve Sihanouk olmak üzere 3 adet uluslararası havaalanı mevcut. Dolayısıyla aktarmalı uçuşlar veya farklı havayollarının kombinasyonları ile bu havaalanlarından herhangi birine uçabilirsiniz.

Öte yandan Phnom Penh başkent de olmasının getirdiği avantajlarla bu havaalanları arasında en işlek ve en sık uçuş bulunanı. Dolayısıyla Kamboçya gezi rehberinde benim önerim ilk olarak İstanbulPhnom Penh uçuşlarını aramanız olacaktır.

Skyscanner.com, kayak.com gibi siteler farklı uçuşları birleştirebileceğiniz pek çok alternatif sunuyor. Asya’nın en ucuz havayollarından olan Air Asya ile uçuşunuzu birleştirebilirseniz maliyet olarak daha avantajlı da olacaktır.

Yüksek sezonda (Kasım–Nisan) ücretlerin 1300 USD ve üzerinde olduğu İstanbul-Kamboçya uçuşları, muson yağmurları döneminde 800–1000 USD seviyelerine geriliyor.

Kamboçya tatili şehir içi ulaşım

Kamboçya’da Ulaşım: Kamboçya’nun ulaşım altyapısının çok yeterli olmadığını söyleyerek başlamak istiyorum. Şehirlerarası yollar görece iyi durumda olmasına rağmen taşıma araçları genelde eski, çoğunlukla klimasız ve tarifelerde belirtilen saatlere de pek uyulmuyor. Ancak çok ucuz ve eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

Şehirlerarası ulaşımda üç seçenek var. Otobüsler, nehirlerde sefer yapan feribotlar ve trenler. Otobüs ve feribot seferleri trene göre çok daha yaygın.

Fiyatlar genellikle uzun mesafelerde bile 5–10 USD arasında değişiyor. Bu şekilde Phnom Penh başta olmak üzere herhangi iki şehir arasında seyahat edebilirsiniz. camboticket.com adresinde seyahat öncesinde fiyat, saat bilgisi alabileceğiniz gibi otobüs ve feribot için bilet de satın alabiliyorsunuz.

Ülkedeki tek demiryollar ise Phnom PenhBattambang ve Phnom PenhAihanoukville arasında seferler düzenleyen Royal Railways.

Royal-railway.com sitesinden tarife bilgilerine ulaşabileceğiniz trenler arasında klimalı ve konforlu vagonlarla beraber daha eski tipler de mevcut. Fiyatlar da 5 USD seviyesinde değişiyor. Tren yolculuğunun her iki rotasının da nefes kesici manzaralardan geçtiğini belirtmek istiyorum.

Kamboçya’da Şehir İçi Ulaşım: Şehir içi ulaşım ülkedeki tüm kentlerde üç aşağı beş yukarı birbirinin aynısı. Seçenekleriniz arasında Tuk Tuk (Kamboçya’da remok da deniliyor), Cyclo (oturduğunuz yerden pedal çevirerek sürdüğünüz bir çeşit koltuklu bisiklet), tek kişiyseniz şoförlü motosiklet kiralama veya taksi tutma yer alıyor.

Aslında tüm bunların fiyatları da son derece uygun. Taksimetre değil, gideceğiniz adrese göre pazarlık etmeniz gerekiyor ve ben kilometre başına 1 USD’den fazla vermemenizi tavsiye ederim.

Şehir içi otobüsler de bir seçenek ancak çok kalabalık olması, duraklarının ve hareket saatlerinin karışık olması sebebiyle şehri çok iyi bilmeyenlere öneremem.

Kamboçya gezi rehberi yazısının ulaşım kısmını son olarak; tren, otobüs, feribot neyle seyahat ederseniz edin kabalık olma ihtimali yüksek diyerek kapatmak istiyorum. Yankesicilere dikkat!

2. Kamboçya’da Yeme İçme

Kamboçya gezi rehberi yeme içme

Khmer mutfağının tipik menüsü aslında çorba, salata, ana yemek olarak balık ve yanında sebzelerden oluşmakla birlikte yemekler özeline indiğimizde Thai ve Vietnam mutfağının etkilerini de görebilirsiniz.

Aromalar, pişirme şekilleri açısından benzerlikler çok. Pirinç ve balığın önemli yer tuttuğu yerel mutfaktan Kamboçya gezi rehberi yazısında sizlere önerebileceğim en önemli birkaç yemek ise;

Muz yaprakları arasında buharla pişirilmiş balık olan Fish Amok, yine balıkla yapılan tatlı – ekşi bir çorba Samlor Machu Trey, Kamboçya sosisi Twa Ko, Khmer usülü noodle olan Nom Banh Chok, soslu biftek kavurması olan Lok Lak (ancak genellikle domuzla yapılıyor, dolayısıyla domuz eti yemek istemeyenler bunu belirtmeli), limonla marine edilmiş Khmer usulü biftekli salata Lap Khmer, köri soslu sebzeli – etli veya tavuklu tencere yemeği olan Cambodian Curry (Khmer Red Curry diye de bilinir).

Ülkenin tatlıları ise tropik meyveler ve pirinç ağırlıklı. Hindistan cevizi sütüyle yapılan muzlu tatlı Kuay Namuan, yine Hindistan cevizli bir muhallebi olan Coconut Custard, mango ve pirinçle yapılan Mango And Sticky Rice mutlaka denemenizi önerdiğim tatlılar arasında yer alıyor.

Kamboçya gezi rehberi yeme içme
Amok chicken

Ülkenin yerel yemeklerini tadabileceğiniz pek çok restoran mevcut ancak benim en beğendiklerim:

  • Phnom Penh’de; Morodom Bulvarı’nda Maris Cambodian Restaurant ve Preah Ang Eng Caddesi’nde Kabbas Restaurant,
  • Siem Reap’de; Sok San Caddesi’nde Sinn Sisa Mouth Cafe ile Wat Polanka Tapınağı’nın yakındaki Marum,
  • Sihanoukville’de ise; Tola Caddesi’ndeki Nyam.

Gelelim uluslararası mutfak seçeneklerine. Güneydoğu Asya lezzetli olmasına rağmen Türk damak tadına son derece yabancı bir mutfak. O yüzden bu ülkenin yemekleri herkese uygun olmayabilir. O yüzden yazının bu kısmında ülkede yer alan zincir fastfood restoranlarından da bahsetmek istiyorum.

  • Phnom Penh şehrinde; Preah Sisowath’da ve Oknha Tep Phan Caddesi’nde Burger King, Phsar Dek ve Preah Sisowath’da KFC, Corner Caddesi, Charles De Gaulle Bulvarı ve Samdach Sothearos Caddeleri’nde Domino’s Pizza bulabilirsiniz.
  • Sihanoukville’de ise seçenekler daha sınırlı olmakla birlikte Krong Preah’da KFC mevcut.
  • Siem Reap’de ise; Sivatha Caddesi’nde Burger King ve KFC yerel yemekleri denemeye çekinenler için birer kurtarıcı.

3. Kamboçya Gezilecek Yerler

Kamboçya gezisi gezilecek yerler

Kamboçya gezi rehberinin başında da belirttiğim gibi ülke deniz turizmi, tarih veya doğa turizmi sevenlere farklı seçenekler sunuyor. Dolayısıyla gezilecek yerler de bütün ülkeye yayılmış durumda. Bu konuda daha detaylı notlarımı Kamboçya Gezilecek Yerler yazımda okuyabilirsiniz. Özetle;

Kuzey ve Kuzeybatıda Kratie, Ratanakiri ve Mondulkiri doğal güzellikler açısından son derece zengin ve turistik bölgeler.

Kuzey ve Kuzeydoğu’da Siem Reap ve Battambang tarihi anıtlar açısından son derece zengin. Ülkenin başkenti Phnom Penh de hem tarihi yapılar hem de Kamboçya’nın geçtiğimiz yüzyılda yaşadığı soykırıma dair müzeleri görmek açısından ideal bir şehir.

Ülkenin Güneydoğu bölgesi ise başta Sihanoukville, Kampot ve Kep olmak üzere, Koh Rong, Koh Tonsay gibi onlarca tropik adayla plaj turizminin son yıllarda hızla yükselen trendi.

4. Kamboçya’da Alışveriş

Kamboçya turu alışveriş

Kamboçya’dan Ne Alınır?: Aslında alışveriş için ilk önereceğim ülke olmasa da Kamboçya’ya gittiğinizde alabileceğiniz buraya özgü ürünler mevcut.

Özellikle devlet ve sivil toplum örgütlerinin liderlik etmesiyle yerel halkın el sanatları bu ülkeden almanızı tavsiye edebileceğim ürünlerden.

Bunların başında Kamboçya ipeği ve bundan üretilmiş şallar, ülkenin tekstil üretiminde son yıllarda gelişmesinden dolayı uygun fiyatlı hazır giyim ürünleri, yarı değerli taşlarla yapılmış takılar ve hasır ürünler geliyor.

Kamboçya’da Nereden Alışveriş Yapılır?: Halen gelişmekte olan bir ülke olduğu için Kamboçya’da alıştığımız AVM’leri bulmak biraz zor. Alışveriş kültürü daha çok pazar ve çarşılar etrafında şekilleniyor. Kamboçya gezi rehberinde sizlere tavsiye edebileceğim birkaç turistik, ucuz ve ilginç pazarlar ise:

  • Siem Reap’te; Psar Chas, Angkor Gece Pazarı ve Made In Cambodia Pazarı,
  • Phnom Penh’de; Phsar Tuol Tom Poung isimli Rus Pazarı, Psar Thmei isimli şehrin en merkezi ve eski pazarı ve Psar Reathrey Gece Pazarı,
  • Sihaboukville’de ise; Phsar Leu.

5. Kamboçya’da Nerede Kalınır?

Kamboçya gezi rehberi konaklama

Kamboçya gezi rehberinin sonunda, eğer ülkeye bireysel gezi yapıyorsanız kalınacak yerlerle ilgili de birkaç önemli noktadan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle her anlamda ucuz bir ülke olmasından dolayı konaklama çok ucuz. Ülkede –eğer sırt çantalı bir gezginseniz- hostellarda konaklama gecelik 4–5 USD seviyelerinden başlıyor.

3–4 yıldızlı otellerde 10 USD gibi fiyatlara temiz odalar bulmanız mümkün. Eğer estetik de sizin için önemliyse bütçenizi çok az arttırarak 15-10 USD seviyelerinde konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Siem Reap’te Nerede Kalınır? Yazısında çok daha detaylı bahsettim ancak burada da özetle söyleyebilirim ki 3 yıldızlı Villa Um Theara, 4 yıldızlı Shinta Mani Shack ve yine 4 yıldızlı 1920 Hotel benim en beğendiğim otellerden.

Phnom Penh içinse; 5 yıldızlı Raffles Hotel Le Royal, 3 yıldızlı Vacation Boutique Hotel burada bulabileceğiniz farklı seçeneklerden.

Bunun dışında Sihanoukville’de; 3 yıldızlı Sunset Lounge, plajda yer alan mükemmel konumu, personelinin güleryüzlü ve her konudaki çözüm odaklı tutumu ile temiz ve konforlu odaları sebebiyle tavsiye ederim.

Koh Rong Adası’nda ise; 4 yıldızlı Sok San Beach Resort, konumu, nefes kesici deniz manzarası, güleryüzlü personeli ve huzurlu atmosferi sebebiyle tavsiye ederim.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top