Kamboçya Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 8 Yer!

Kamboçya’da nereler gezilir? Kamboçya gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Güneydoğu Asya’da Tayland, Laos, Vietnam ve Myanmar’la birlikte yer alan, fakir, yakın tarihi dehşet dolu işkenceler ve acıyla geçmiş, bir yanda beyaz kumlu plajları bir yanda Mısır Piramitleri ve Machu Picchu ile yarışabilecek güzellikte tarihi eserleri ve tapınaklarıyla büyüleyici bir ülke Kamboçya.

Kamboçya gezilecek yerler yazısında hepsinden bahsedeceğim ancak kısa bir özet vermem gerekirse ülkede hem deniz, güneş turizmi, hem tarih hem de yağmur ormanları ve doğa turizmi açısından zengin seçenekler yer alıyor.

1863–1953 yılları arasında Fransız Sömürgesi olarak var olmasının etkisiyle Fransız etkisinin de hala görülmekte olduğu Kamboçya 1990’lı yılların ortalarından itibaren turizmde adını duyurmaya başladı.

Komşusu Tayland kadar popülerleşmemiş olmakla birlikte günden güne de dünyanın her yerinden artan sayıda ziyaretçi alıyor. Bunda ülkenin yakın tarihinde yaşanan trajedilerden dolayı medeniyeti bir 30–40 yıl geriden takip etmesinin de payı büyük.

Aslında ülke için kötü olsa da, belki de bu durum biz gezginler adına iyi bir şey. Turizmi çirkin bir ticarete henüz dökmemiş, atacağınız her adımı paraya çevirmemiş haldeyken, başka bir deyişle turist tuzakları yerine hala gerçek Kamboçya’yı görme imkanınız varken bu ülkeye mutlaka gitmelisiniz.

Kamboçya gezilecek yerler listesine geçmeden önce, ülke coğrafi olarak büyük olduğu için yazıda bahsedeceğim yerleri harita üzerinde de göstermek istiyorum. Ki seyahatinizi buna göre planlayabilirsiniz.

Kamboçya Gezilecek Yerler Listesi

Kamboçya gezilecek yerler haritası

Kamboçya’da gezip görülmesi gereken en önemli yerler:

 1. Siem Reap ve Angkor Tapınakları
 2. Phnom Penh
 3. Battambang
 4. Sihanoukville
 5. Koh Rong ve Koh Rong Samloem Adaları
 6. Koh Tonsay Adası
 7. Kampot ve Kep
 8. Kratie, Ratanakiri ve Mondulkiri

1. Siem Reap ve Angkor Tapınakları

Kamboçya gezilecek yerler Siem Reap

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Siem Reap şehri ve onun 6 kilometre kuzeyinde yer alan Angkor Tapınakları Kamboçya’nın tarih turizmine sunduğu en önemli hazine.

9. ve 15. yüzyıllar arasında Güneydoğu Asya’ya hükmeden Khmer İmparatorluğu’nun başkenti Angkor (ki kelime anlamı “başkent” demek) mirasının en önemli eserlerinin yer aldığı Angkor Tapınakları imparatorluğun sebebi bilinmeyen bir şekilde sona ermesinden sonra geçtiğimiz 400 yılda yağmur ormanları içerisinde kaybolmuş. Hatta bazı kalıntılar ağaç kökleriyle sarılıp sarmalanmış.

Budizm ve Hinduizm’e adanmış tapınaklar başta olmak üzere burada yer alan tarihi yapılar doğa bilimci Fransız Henri Mouhot tarafından 1850’lerin sonunda keşfedilerek gün yüzüne çıkarılmış ve o günden beri de milyonlarca gezgin tarafından ziyaret ediliyor.

Siem Reap ayrıca Kamboçya’nın en gelişmiş ve zengin kenti. Gece hayatı, çok ucuza alış veriş yapabileceğiniz pazarları ve yüzen köyleriyle sıra dışı bir uğrak noktası olan şehirle ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Siem Reap Gezilecek Yerler yazısını okuyabilirsiniz.

2. Phnom Penh

Kamboçya gezilecek yerler Phnom Penh

Bisikletler, motorlar, tuktuk ve arabaların sokaklarında çılgın ve kaotik bir kalabalık oluşturduğu Phnom Penh Kamboçya gezilecek yerler listesinin mutlaka uğramanız gereken duraklarından. Bir zamanlar Asya’nın İncisi olarak anılan şehir hızla gelişip modernleşirken tarihinden de kopamıyor.

Phnom Penh’de görebileceğiniz yerler arasında Khmer İmparatorluğu’na ışık tutan objeler, görseller ve dokümanların yer aldığı Ulusal Müze, duygusal olarak insanı son derece zorlayan Choeuhg Ek Ölüm Tarlaları ve Tuol Sleng Soykırım Müzesi ile Kraliyet Sarayı ve Silver Tapınağı mevcut.

3. Battambang

Kamboçya Battambang

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Battambang geniş pirinç tarlaları ile iç savaştan önce Kamboçya’nın en önemli tarım bölgesiymiş. Sömürge döneminin mirası olan Fransız mimarisinin en güçlü ve net görüldüğü şehir gezginlere aslında Kamboçya kırsal hayatını vaat ediyor.

Şehrin etrafındaki sevimli köyler, Phnom Sampeau, Phnom Banan ve Wat Ek Phnom gibi Khmer İmparatorluğu’ndan kalma tapınaklar, Prek Toal Kuş Gözlem Alanı ise burada görebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

Phnom Penh’den sonra ülkenin en büyük bu ikinci kentini, sahip olduğu farklı atmosferden dolayı 1 -2 gün ayırıp görmenizi öneririm.

4. Sihanoukville

Kamboçya gezilecek yerler Sihanoukville

Kamboçya’nın Antalya’sı desem, tek cümleyle anlatmış olur muyum? Yine de bu kentle ilgili söyleyeceklerim var.

Kamboçya gezilecek yerler listesinin en güneşli, en rahat ve en huzurlu bölgesi Sihanoukville (başka bir deyişle Kampong Som) bir liman kasabası ve Tayland Körfezi’nde yer alan resortlar bölgesi.

Bölgede yer alan birkaç önemli adayı diğer maddelerde anlatacağım ancak anakara Shanoukville hem sırt çantalı gezginlere hem de farklı beklentilere sahip tüm turistlere zengin seçenekler sunuyor.

Sokha ve Independence Plajları daha çok lüks resort otellerle dolu iken Otres Plajı bungalow ve sahildeki hut’larıyla, daha küçük ancak sevimli butik otelleriyle sakin bir tatil isteyenler için ideal. Ochheuteal ve Serendipity Plajları ise gençlerin, sırt çantalı gezginlerin gündüz deniz ve güneşin, gece de parti ve müziğin tadını çıkardıkları bölgeler.

Ayrıca biraz sonra anlatacağım tropik adalara yakınlığı ve hatta pek çoğuna giden feribot ve teknelerin buradan hareket etmesi sebebiyle aynı zamanda bir transfer merkezi olan Sihanoukville’de kaç gün kalabileceğinizi öneremiyorum. Bana kalsa burada yaşarım.

5. Koh Rong ve Koh Rong Samloem Adaları

Kamboçya Koh Rong

Dünya turizminde henüz Tayland’ın tropik adaları kadar meşhur olmamış olsa da Kamboçya hakkında biraz okuduysanız ve bir seyahat planlıyorsanız muhtemelen Koh Rong ve Koh Rong Samloem Adaları’nı araştırıyorsunuzdur. Zira ülkedeki tropik adalar arasında en popüler olan ikili.

Sihanoukville’den 45 dakika ve 1’er saatlik feribotla ulaşılabilen adaların her ikisi de bembeyaz ve geniş kumsallar, turkuaz rengi bir deniz ve bol güneş vaat ediyor. Ancak Kamboçya gezilecek yerler listesinin bu en önemli iki tropik adasının birbirinden farklı özellikleri de var.

Koh Rong Adası daha çok sırt çantalı ve genç gezginlerin tercihi, dolayısıyla konaklama seçenekleri daha uygun fiyatlı ve oteller estetik olarak çok gösterişli değil, yeme içme alternatifleri de daha uygun fiyatlı.

Koh Rong Samloem ise büyük, resort otelleri ile bambaşka bir kesime hitap ediyor, ancak yine de Tayland veya diğer tropik adalardan daha uygun fiyatlı olduğunu söylemeliyim.

Koh Rong konaklama ve restoran seçenekleri açısından çok daha zengin ve gelişmişken, Koh Rong Samloem’de seçenekler daha sınırlı. Haliyle ilk ada çok daha kalabalık ve hareketli iken ikincisi daha sessiz ve sakin.

6. Koh Tonsay Adası

Kamboçya'da gezilecek yerler Koh Tonsay Adası

Kamboçya gezilecek yerler yazısında el değmemiş yerlerle ilgilenen gezginler için bir tane de daha az tanınan, keşfedilmemiş bir ada önermek istiyorum.

Kep’den tekneyle 20 dakikalık mesafede bulunan Tonsay Adası basit, sakin, el değmemiş ve huzur dolu bir yer. Sınırlı sayıda bungalow ve otel seçenekleri mevcut.

Restoranlar da öyle. Çok uzun süre öyle kalmaz ama teknoloji, internet ve telefondan uzak birkaç gün geçirmek istiyorsanız Koh Tonsay’dan daha uygun bir yer düşünemiyorum.

7. Kampot ve Kep

Kamboçya'da görülecek yerler Kampot

Nehir yatağında kurulmuş olan Kampot sömürge dönemi mimarisi, doğal güzellikleri ile gidenlerin daha uzun kalmadıkları için üzüldükleri bir bölge. Kep ise kireçtaşı mağaraları ve Khmer İmparatorluğu döneminden kalma tapınaklarıyla tanınıyor.

Fransızlar’ın yazlık olarak tercih ettiği ve terk edilmiş muhteşem bir kilisesi olan Bokor Hill Station, Phnom Chhnorh ve Phnom Sorsia Kireçtaşı Mağaraları burada görebileceğiniz güzelliklerden en önemlileri.

8. Kratie, Ratanakiri ve Mondulkiri

Kamboçya Kratie- Ratanakiri Mondulkiri

Ülkenin kuzeydoğu bölgesini kaplayan üç bölge sırasıyla en kuzeyde Ratanakiri, onun hemen güneyinde Mondulkiri ve Mondulkiri’nin batısında ise Kratie’den oluşuyor.

Kamboçya gezilecek yerler listesinin doğal güzellikleriyle öne çıkan bu bölgelerinin ortak noktası; el değmemiş, sadece belirli bir amaca yönelik turistlerin ziyaret ettiği, hatta bazen vahşi yaşamı da gözlemleyebileceğiniz bir yerler olmaları.

Ratanakiri Bölgesi daha çok trekking turizmi ile öne çıkıyor. Veun Sai-Siem Pang ve Virachey Ulusal Parkı trekking ve hiking için en çok tercih edilen yerler.

Bölgede ayrıca Yeak Lom Krater Gölü, Chaa Ong ve Ka Tieng Şelaleleri ise serin sularda yüzmek için birebir.

Kamboçya gezilecek yerler Ratanakiri

Mondulkiri Bölgesi uçsuz bucaksız pirinç ve şeker kamışı tarlaları ve Bunong ırkının 2000 yıldır burada yaşıyor olmasıyla biliniyor (Bunong Irkı çevre duyarlılığı yüksek, doğada var olan hayvan, bitki, taş, tepe gibi her şeyin bir ruhu olduğuna inanan, yiyeceği ve kullanacağı her şeyi ormandan tedarik eden ama asla ihtiyacından fazlasını almayan, Kamboçya’da yaşamalarına rağmen kendi özerk yönetimleri olan bir ırk).

Leopar, bol bol fil ve bufalo gibi hayvanları görebileceğiniz, orman, şelale, vadi ve yemyeşil tepelerle dolu olan ülkenin en vahşi ama en doğal bölgesi Mondulkiri’yi ziyaret etmelerini Kamboçya’yı her yönüyle tanımak isteyen gezginlere şiddetle öneririm.

Kratie Bölgesi ve Kasabası ise Mekong Nehri’nde yapılabilecek aktiviteler için ideal. Turistler buraya nehirde yaşayan Irrawaddy Yunuslarını görmek için bölgeyi ziyaret ediyor, ki nehirde toplam 70–90 arası yunus olduğu biliniyor.

Nehirde tekne turu veya gün batımını izlemek de burada yapılabilecek bir başka keyifli aktivite. Ayrıca Koh Trong Adası’nda yerlilerin evinde de konaklayabilirsiniz.

“Kamboçya Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 8 Yer!” üzerine 4 yorum

 1. Teşekkürler
  Güzel, aydınlatıcı bir gezi rehberi! Gitmeyi düşündüğüm Kamboçya’da rehberim olacaksınız! Kısa bir soru, doğayı, tarihi çok seviyorum ama birde akşamları dans etmeyi… salsa dansı bağımlısıyım, belki bilginiz vardır, orda nerde olabilir?

  Cevapla
 2. Tesekkur guzel bilgi ve önerilerinize.laos,a gitmeye değer mi
  Vietnam ,kamboçya ,laos mu ? Yoksa vietnam ,kambocya yeter mi.

  Cevapla
  • Merhaba Hülya Hanım
   Zamanınıza bağlı. Zaman varsa mutlaka Laos’a da gidin. Ancak bu üç ülke arasında turizm açısından en zayıfı Laos, o yüzden kısıtlı zamanı, bütçesi olanlar zorlamasa da olur.

   Cevapla

Yorum yapın