Kampa Adası, Prag

Kampa Adası, Prag Vltava Nehri’nin Şeytan Deresi kolunun oluşturduğu adadır. Şeytan Deresi adını Malta Meydanı’nda yaşamış şeytani yaradılışlı olduğuna inanılan bir kadından alır. Bu dere yüzyıllarca değirmenler için güç kaynağı olmuştur ve bu değirmenlerden bazıları Kampana Adası’nda görülebilir.

Charles Köprüsü altından akmaya devam eden dere ara ara sokaklarda devam etmektedir. Kanoların varlığı nedeniyle Prag’ın Venediği olarak nitelendirilen ada 17. yüzyıla kadar bahçeli evler, çamaşırcı ve keten işlemecilerinin olduğu bir yerdi. Sonrasında adada yapılan uğraşlara çömlekçilik de eklenmiştir. Kampa, 2002 yılında meydana gelen sel sonucunda oldukça zarar görmüştür. Tarihi yapıların bazılarında yenileme çalışmaları devam etmektedir. Özellikle yaz aylarında güneşlenmek ve kafa dinlemek için Kampa Adası tercih edilen bir yerdir.

Kampa Adası Prag
Na Kampě

Kampa Adası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Na Kampě 118 00 Praha 1
  • Ulaşım: 6, 9, 12, 20 veya 22 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın