kapadokya'da yapılacak şeyler

Nevşehir sınırları içerisinde bulunan Kapadokya, Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin yüzyıllar boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılması ile ortaya çıkmış büyüleyici bir coğrafyayı temsil ediyor.

Dünyanın başka hiçbir yerinde şahit olamayacağınız farklılıkta bir yer. Ne tarih kokan minimal Avrupa şehirlerine ne sahil kasabalarına ne de gökdelenlerin yükseldiği büyük metropollere benziyor. Kapadokya’nın her köşesinde doğanın kendi kendini nasıl bir sanat eseri haline getirebildiğinin en güzel örneklerini görmek mümkün. Önünüzü kesecek peri bacaları, yerli halkın yaşam alanı haline gelmiş aşınmış kayalar, vadiler, yeraltı şehirleri, kaleler, açık hava müzeleri… Kısacası hem yeraltında hem yer üstünde, Kapadokya’da gezilecek yerler saymakla bitmez.

kapadokya göreme yapılacak şeyler

Durum böyle olunca aslında her bir köşe Kapadokya’da görülmesi gereken yerler olarak sayılabilir duruma geliyor. Ancak Kapadokya seyahatinizi en iyi şekilde değerlendirmek ve bu ilgi çekici coğrafyanın tadına tam anlamı ile varmak istiyorsanız Kapadokya’da yapılması gereken 6 şey sizin için mükemmel bir yol gösterici olacak.

Kapadokya’da Yapılması Gereken 6 Şey

Kapadokya’da yapılması gereken 6 şey arasında hangi vadide günün hangi saati bulunulacağından yer altına nerede inileceğine, doğa yürüyüşü için nereyi tercih edebileceğinizden yerli halkın geleneklerine nerede dahil olabileceğinize kadar birçok aktivite ve bölgenin harmanlanmış halini bulabilirsiniz.

1.  Aşıklar Tepesi’nde (Aydın Kırağı) Gün doğumu ve Balonları İzleyin

kapadokya balon turu

Aşıklar Tepesi, Göreme’nin merkezinde bulunuyor. Buranın asıl adı Aydın Kırağı ancak zamanla Aşıklar Tepesi ve Sunset Point olarak da adlandırılmaya başlanmış. Yürüyerek çıkmak biraz zorlasa da mümkün. Kendi aracınız ile çıkacak olursanız da tepeye çıktığınızda aracınızı manzaraya karşı park ederek keyfini çıkarabilirsiniz. Tepenin her yönünden farklı bir manzara izleme imkanınız var.Bir tarafta Göreme’nin manzarası diğer tarafta inanılmaz bir vadi manzarası bekliyor sizi.

Aslında Aşıklar Tepesi’nin sunduğu manzara günün her saati görülmeye değer ancak gökyüzünün sıcak hava balonları ile süslendiği gün doğumuna denk gelirseniz; Aşıklar Tepesi sizi hayatınızda unutamayacağınız bir manzara ile karşılıyor. İşte bu nedenle Kapadokya’da ne yapılır diye kime sorarsanız sorun Aşıklar Tepesi’nde gün doğumunu izleyin cevabını mutlaka duyacaksınız.

Balonları izlemek son zamanlarda yaşanan tahlihsizliklerden dolayı eskisi kadar kolay değil. Havada neredeyse en ufak bir rüzgar kıpırtısı olmaması gerekiyor. Balonların kalkıp kalkmayacağını öğrenmek için http://shm.kapadokya.edu.tr adresini takip edebilirsiniz. Burada günün belirli saatleri Kapadokya Meslek Yüksekokulu’ndan gelen bilgilerle güncellenen resmi bilgiler var. Uçulmaz, Beklemede Kal ve Uçulur diye üç farklı durum görebilirsiniz. Benim tavsiyem gece uyumadan önce bir kere ve sabah 05.30 civarına alarm kurup tekrar kontrol etmeniz.

2. Yeraltı Şehirlerini Keşfedin

yer altı şehirleri kapadokya

Kapadokya’da yapılması gereken 6 şey dediğimizde yalnızca yer üstü ile kısıtlı kalamıyoruz çünkü Kapadokya’nın yer üstündeki güzellikleri kadar yeraltındaki güzellikleri de büyüleyici. Kapadokya’nın farklı yerlerinde toplamda 36 civarı yeraltı şehri bulunuyor. En meşhurları ve büyükleri ise Derinkuyu ve Kaymaklı.

Nevşehir-Niğde karayolu üzerinde ilerlediğinizde Kaymaklı yeraltı şehri 21 kilometre, Derinkuyu yeraltı şehri ise 30 kilometre sonra karşınıza çıkıyor. Bu şehirlerin tam olarak ne zaman inşa edilmeye başlandığı bilinmiyor. Ancak bilinen en eski tarihin Asur kolonilerine kadar uzandığı sonrasında ise ikinci yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun zulmünden kaçarak buraya yerleşen Hristiyanlar tarafından genişletildiği düşünülüyor.

Yeraltı şehirlerinin içerisine girdiğinizde gerçekten beklediğinizin fazlası ile karşılaşıyorsunuz. Kaymaklı’da dört kat, Derinkuyu’da ise sekiz kat aşağı kadar inebiliyorsunuz. Yumuşak tüf kayaların oyularak yaratıldığı bu şehirlerde yüzlerce oda var. Yatak odalarından yemekhanelere, şarap mahzenlerinden ibadethanelere kadar normal bir şehirde olması gereken her şey bulunuyor. Bu odalar birbirlerine, deyim yerindeyse eğilip büzülerek geçmenize neden olacak kadar dar tünellerle bağlanmış.

Kapadokya yeraltı şehirleri hakkında iki şeyden daha bahsetmek gerekiyor. İlki, bu şehirler Kapadokya’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında olsa da kapalı ve dar alanlara karşı bir korkunuz varsa sizin için çok uygun olmayacaktır. İçeride aydınlatma oldukça iyi aslında ancak aşağı doğru ilerledikçe geçişlerin oldukça darlaştığı ve tavanların alçaldığı yerler bulunuyor. Korkmanıza rağmen görmek istiyorsanız bence Derinkuyu’nun ilk kısımları daha geniş ve ferahtı, burayı tercih edebilirsiniz. İkinci olaraksa yerin altı oldukça soğuk, üzerinize bir şey alarak inmeyi unutmayın.

3. Ihlara Vadisi’nde Önce Yürüyüş Sonra Piknik Yapın

ıhlara vadisi kapadokya

Ihlara Vadisi, Aksaray ili sınırları içerisinde yer alsa da Kapadokya’da görülmesi gereken yerler denildiğinde akla ilk sıralarda gelenlerden biri. Nevşehir’den yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunan vadiye en iyi ulaşım yolu kişisel araç ancak eğer böyle bir şansınız yoksa tur şirketlerinin kaldırdığı otobüsler ile de ulaşabilirsiniz. Kişisel araç ile gidecekseniz bir tavsiye olarak o gün erkenden güne başlayıp önce yol üzerinde sırası ile bulunan Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirlerini ziyaret edin sonrasında da Ihlara Vadisi’ne doğru devam edin derim. Yolculuk biraz uzun görünebilir ancak yol boyunca bir görünüp bir kaybolan, yol eşlikçileriniz olacak Hasandağ’ın ve Erciyes’in görkemli silüetleri zamanı unutturuyor.

Peki dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Ihlara Vadisi’nde ne yapılır? Eğer doğa yürüyüşlerini seviyorsanız yürüyebileceğiniz tam 14 kilometre bulunuyor. Ortasından geçen Melendiz Çayı ve kısım kısım 100 metreyi bulan derinliği ile hem keyifli hem de büyüleyici bir yürüyüş olacaktır. Kayaların içlerine inşa edilmiş tarihi kiliseler ise vadinin cazibesine cazibe katıyor. Kırkdamaltı (Aya Yorgi) Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Yılanlı Kilise yalnızca birkaçı. Tabii unutmamak gerekir ki bu 14 kilometrenin hepsini yürümek ve tüm kiliseleri ziyaret etmek hem güç hem de zaman bolluğu gerektiriyor. Eğer böyle bir iddianız varsa tüm gününüzü vadiye ayırmanız gerektiğini unutmayın.

Yalnızca vadinin içine girmek için bile yaklaşık 380 basamak inmeniz gerektiğini göz önüne alınca oldukça yorucu bir gezintinin sizi beklediğini tahmin etmişsinizdir. Bu yorgunluğu biraz olsun azaltmak adına yiyecek ve içeceklerinizi sırt çantanızda getirin ve Ihlara Vadisi’nde piknik yapın. Melendiz Çayı’nın yanında kuracağınız piknik sofranız hayatınızın en güzel pikniklerinden biri olacak kadar iddialı geçecektir.

4. Kızılçukur Vadisi’nde Gün batımını İzleyin

kapadokya'da yapılacak şeyler kızılçukur vadisi

Göreme merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kızılçukur Vadisi, Kapadokya’nın en etkileyici ve farklı yerlerinden biri. Vadinin farklılığı ve gün batımı için bu kadar büyüleyici olması ise Kapadokya olarak adlandırılan coğrafyanın neredeyse her kısmında karşınıza çıkan krem-sarı rengimsi tüf-kaya oluşumlarının bu vadide kızıl olmasından kaynaklanıyor.

Güneş batıp gökyüzü kızıllaştıkça kızıl kaya oluşumlarının rengi, güneşin ışıkları ile iyice belirginleşip resmen gökyüzü ile bir bütün haline geliyor. Güneşin uçsuz bucaksız görünen vadinin arkasından kaybolma anı ise fazlasıyla etkileyici. Gün batımı bu kadar güzel, resmen bir tablo gibi olunca Kapadokya’da yapılması gereken 6 şey arasında Kızılçukur Vadisi’nde gün batımını izleyin demeden geçmek olmuyor. Vadinin girişinde manzaraya karşı sandalyelerde veya puflarda oturabileceğiniz bir kafe bulunuyor ancak kayaların arasında ilerleyip manzarayı uçlardan izlemek çok daha keyifli.

Ayrıca Kızılçukur Vadisi’nde yürüyüş yapmak da mümkün. Vadinin içerisinde bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Hem kızıl tüf-kaya oluşumlarını daha yakından görmek hem de içerideki kiliseleri keşfetmek isterseniz bunu da planınıza katabilirsiniz.

5. Avanos’ta Yerli Halkın Geleneklerine Dahil Olun

kapadokya'da yapılacak şeyler avanos

Kapadokya’da yapılması gereken şeyler deyince akla çanak-çömlek yapmak, çanak-çömlek yapmak deyince ise Kızılırmak’ın iki yakasına kurulmuş Avanos geliyor.Şehirde Kızılırmak’ın yatağından elde edilen kırmızı renkli çamurların kullanıldığı birçok çanak-çömlek atölyesi var. Avanos’un yerlisinden dinlediğimiz hikayeye göre çanak-çömlek geleneği Avanos’ta yüzyıllardır özellikle erkekler için olmazsa olmaz bir yetenek hatta meslek haline gelmiş. Atölyenin sahibi olan usta bize bu durumu ‘Bizim buralarda iğne-iplik kullanmayı bilmeyen kadını gelin, çömlek yapmayı bilmeyen erkeği damat olarak görmez kimse’ diye açıklamıştı. Hatta öyle ki kadın da erkek de bu yetenekleri için erkeğin önüne çamur, kadının önüne iğne-iplik koyarak teste tabii tutulurmuş.

Bu atölyelerde önce yüzyıllardır bu geleneği meslek edinmiş sanatçılar deyim yerindeyse bu çamur ile bir şov yaparak sizi büyülüyor. Sonrasında ise size kendi çanak çömleğinizi yapmak için fırsat tanıyorlar ve elinizi çamura bulayarak kendi eserlerinizi yaratma fırsatı bulduğunuz en keyifli kısma geçiliyor. Elinizden gelenin en iyisini yapmanız için size yardım ediyorlar ancak izlerken çok zor görünmeyen yapım aşamasının anca kendi eliniz değdiğinde bu kadar zor olduğunu anlıyorsunuz.

Ayrıca Avanos’un samimi yerlisinin kendi ürettikleri doğal şaraplar da fazlası ile lezzetli. Eğer denk gelir de bir atölyede ikram edilirse, şarap ile çok aranız olmasa bile denemeyi ihmal etmeyin. Kısacası Kapadokya seyahatiniz sırasında dönmeden önce mutlaka Avanos’ta yerli halkın geleneklerine dahil olun.

6. Kapadokya Coğrafyasına Özgü Yapıları Keşfedin

Göreme açık hava müzesi

Kapadokya’nın aslında her köşesi tüf-kaya oluşumları, peri bacaları ve değişik şekillerdeki kayalar ile kaplı ancak bu coğrafyaya özgü yapıları keşfetmek için tercih edebileceğiniz başlıca üç yer var: Zelve Açık Hava Müzesi, Göreme Açık Hava Müzesi ve Paşabağ Vadisi.

Göreme Açık Hava Müzesi, kaya yerleşim alanlarından aynı zamanda da Kapadokya’nın en turistik yerlerinden biri. İçeride bulunan her kayanın içerisinde eski yerleşim yerinden kalmak kiliseler, şapellere, yemekhanelerine, yatak odalarına kısacası aklınıza gelebilecek her türlü yaşam alanına rastlamak mümkün. Kapadokya’daki kiliselerin büyük çoğunluğunun Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde bulunması da burayı dini açıdan önemli bir yer haline getirmiş.

zevle açık hava müzesi kapadokya

Zelve Açık Hava Müzesi, üç vadiden oluşan kelimenin tek anlamıyla büyüleyici bir yer. Kapadokya bölgesindeki en eski ve en uzun kullanılmış kaya yerleşim yeri ve Hristiyanlığın yayılma noktası olması nedeni ile de önemli. Tüm bölgeyi keşfetmek isterseniz hem bolca zaman ayırmayı hem de kıyafet ve yiyecek-içecek bakımından hazırlıklı gelmeyi unutmayın. Çünkü ikinci ve üçüncü vadiye doğru ilerledikçe yer yer tırmanmanız, yer yer de tünelleri kullanmanız gerekiyor. Kayaların içerisinde camiiler, kiliseler, şarap mahzenleri ve farklı birçok yapı bulunuyor.

paşabağ kapadokya

Paşabağ Vadisi, meşhur peri bacaları nerede diye merak edenlerin rotayı çevirmesi gereken yer. Bölgede irili ufaklı, farklı şekillerde birçok peri bacası bulunuyor. Özellikle ilk Üç Güzeller ile karşılaşıp sonradan Paşabağ Vadisi’ne gelirseniz peri bacalarının aslında ne kadar büyüleyici olduğu resmen kafanıza bir kaya gibi iniyor diyebiliriz.

Kapadokya seyahatinizde gerekli olabilecek diğer bilgileri Kapadokya gezilecek yerler ve Kapadokya’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda da okuyabilirsiniz.

Avatar
Hayatını yeni yerler keşfetme ve aşık olduğu yerleri tekrar tekrar ziyaret etme üzerine kurmuş biriyim. Ani kararları ama planlı gezileri, yalnızca görmeyi değil keşfetmeyi seviyorum. Seyahatlerimin bana kattıklarını iyi kötü yazıya dökerek hem yaşadıklarımı başkaları ile paylaşmanın verdiği keyfi tadıyor hem de seyahat etmediğim zamanlarda bile yolda olma duygusunu hissediyorum.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın