Kapadokya gezisi

Gün doğarken, turuncu pembe gökyüzünde renkli renkli balonların süzüldüğü bir rüyaydı benim için Kapadokya. Her ne kadar dedem, babaannem Nevşehirli olsa da, ben 25 yıldır bu güzellikten mahrum bir o kadar da merak ederek uzakta büyüdüm ailemin memleketinden.

Ayak bastığım an İç Anadolu Bölgesi’nin göbeğinde yer alan bu güzel ve doğal dokuyu dünyanın hiçbir yerinde bulmaya imkan ihtimal olmadığını anladım. Ne kadar bu doğal güzelliği fotoğraflasam da hayranlığım seyahat boyunca hiç geçmedi!

Kapadokya tatili hakkında

Öncelikle şunu söyleyeyim ki bir hafta sonu kaçamağına sığmayak kadar özel bir yer Kapadokya. Gerçekten gezilecek çok güzel tarihi dokular barındırıyor. Bu nedenle en az 3 gün gidilmesini tavsiye ederim.

Kapadokya Tatili İçin En Uygun Ay

kapadokya rehberi ne zaman gidilir

Bu büyüleyici yere gitmek için bahar aylarını tercih etmenizi öneririm. Ben üşüyen bir insanımdır ancak Kasım ayının sonunda hiç bu kadar üşüdüğümü hatırlamıyorum.

Zaten benim gittiğim dönem bazı bölgelerin yer yer  buzla kaplı olmasından havanın nefes kesen soğukluğu somut bir şekilde de kendini gösteriyordu. Bu nedenle eğer tavsiye edilen zamanlar yani Nisan – Mayıs – Eylül – Ekim aylarında gitmiyorsanız iklim şartlarını göz önünde bulundurarak bavul hazırlamanızı öneririm.

Kışın; kalın kıyafetler, nemlendirici ve dudak kremi. Yazın; açık renkli askılı üstler, güneş çarpmasından koruyacak bir şapka, güneş kremi ve güneş gözlüğü uygun alternatifler olabilir. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi karasal iklim özellikleri taşıyan Kapadokya’da kışlar şiddetli bir şekilde soğuk, yazlar da bunaltıcı şekilde sıcak geçiyor.

Hem yabancı hem de yerli turistlerin akın ettiği bir bölge olduğu için uçak bileti fiyatlarının çok uygun olduğunu söyleyemeyeceğim.

Ancak kampanyaları takip edip, önceden bilet alırsanız eminim uygun fırsatlar yakalayacaksınızdır. Aynı şekilde oteller içinde önerim önceden rezervasyon yaptırmanız olacak. Çünkü güzel oteller hemen doluyor.

Kapadokya’ya nasıl gidilir?

Eğer arabayla seyahat etmeyecekseniz havaalanı olarak Kayseri ya da Nevşehir’i tercih edebilirsiniz. Uçak yolculuğu İstanbul’dan 1 saat 15 dakika sürüyor. Bizim tercihimiz Kayseri’den yana oldu. Kayseri’ye vardıktan sonra Kapadokya’ya yolculuk yaklaşık 40-45 dakika sürüyor. Şimdiden uyarayım eğer navigasyon kullanmayı hayat tarzı haline getirmişseniz Kapadokya’da bir hayli zorlanacaksınız. Çünkü turistik bölgeler dahi, navigasyon çok doğru yönlendirmeler yapmıyor. Ayrıca uçakla seyahat edecekseniz Kapadokya’ya gitmek ve orada gezmek için bir araba şirketinden araba kiralamanızın tatilinizi kolaylaştıracağını söyleyebilirim.

Kapadokya’da Konaklama Yapılacak Otel Seçimi

Kapadokya gezisi konaklama

Gelelim otel tercihine. Tatilleri önceden planlamayı seven biri olarak uzun araştırmalarım sonucu bana ve aileme uygun bir otel bulup yaklaşık bir ay önce rezervasyon yaptırdım. 5 odalı tatlı mı tatlı, temiz mi temiz bir yerden yana oldu seçimim. “Dileklerin gerçekleştiği yer” mottosuyla misafirlerini ağırlayan Wish Cappadocia Otel’in taş ve mağara odaları tamamen Kapadokya ruhunu yaşatıyordu. Uyanır uyanmaz perdemizi açarak gökyüzünde süzülen balonları görmek ise hem çok keyifli ve otantikti, hem de güne harika bir başlangıç yapmamızı sağladı.

hafta sonu Kapadokya tatili kahvaltı

Kahvaltısı deseniz bir o kadar güzeldi. Birbirinden leziz ev yapımı reçeller (muz reçeli, kayısı reçeli, elma reçeli, çilek reçeli), her türlü yumurta çeşidi, sigara böreği ve yöresel peynirlerin yanı sıra tadı damağımda kalan zahter(ilk önce ekmeğinizi zeytinyağına, ardında da zahtere batırmalısınız) ve yöresel lokumu barındıran zengin menüsü eşliğinde manzarayı karşımıza alarak çok güzel iki sabah geçirdik. Ayrıca otelimizin sahibinin bize güzel turistik bir plan sunmasıyla gezilecek yerleri de rahatlıkla keşfedebildik!

Sizin de tercihinizi butik ve otantik otellerden yana kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle manzarası olan otelleri tercih ederseniz, uyandığınız zaman havada süzülen balonları izleyerek keyfilenebilirsiniz.

Not: Kapadokya’da konaklama konusunda genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelermizi Kapadokya’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Kapadokya’da balona binilir mi?

kapadokya gezi rehberi blog

Bu kadar balondan söz etmişken, balona binmediğimi burada itiraf etmek isterim. Balonları gökyüzünde süzülürken izlemek bile çok keyifli, içinde olup gökyüzünden Kapadokya’yı seyretmek on katı daha keyiflidir herhalde. Ancak balona binmek her ne kadar keyifli, adrenalin dolu ve eğlenceli bir aktivite gibi dursa da duyduğum yorumlar nedeniyle balona binmekten vazgeçtim. Rüzgarın ters yöne dönmesiyle balon dengesini kaybedebiliyor ve bunun gözardı edilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yine de okurlarıma bilgi verebilmek için küçük çaplı bir araştırma yaptım.

Kapadokya’da yaklaşık 30 farklı balon şirketi bulunuyor ve fiyatları eskiye nazaran daha uygun. Eskiden 250 Euro’dan başlayan fiyatlar şimdi 80-100 Euro civarlarına düşmüş.

Kapadokya Hakkında Genel Bilgiler

Herkesin ağzını açık bırakan, özellikle Japonların bir saniye bile fotoğraf makinelerini ellerinden düşüremedikleri bu mitolojik yer Hasan Dağı, Güllüdağ ve Erciyes’in volkanları ve rüzgarın etkisiyle şu anki görünümünü almış.

Peribacaları, açık hava müzeleri, yer altı sığınaklarıyla geçmişe yolculuk yaptıran biraz hüzünlü, biraz ihtişamlı bir dokusu var buranın. Hatta yeryüzündeki en  mitolojik yer olarak anılıyor Kapadokya. Peki ben nereleri gezdim, neler öneririm?

Kapadokya Tatili 1. Gün

Kapadokya gezi bilgileri

Kayseri’ye Cuma günü akşama doğru varınca kültürel tur yerine, biraz  yemek yemeye yönelmiş olabiliriz. Ancak bunun nedeni akşam yemek yemekten başka yapılacak pek bir şey olmaması Kapadokya’da. O nedenle “Kayseri Mutfağı” isimli lokantada meşhur Kayseri mantısını deneyelim dedik. Önce yoğurda karıştırmak için baharatlar geldi. Daha sonra da her baharat garson tarafından tek tek anlatıldı. Biz de hoşumuza gidebilecek baharatları yoğurduğumuza karıştırdık daha sonra da misler gibi yedik ve yola koyulduk.

Karanlık yollar ışıklarla aydınlatılmadığı için şehir yaşantısına alışmış biz İstanbullulara biraz ıssız gelmişti. Hatta deniz görmeye alışmış kişiler olarak karanlık bölgenin ortasında deniz varmış hissine kapıldık ve daha sonra bu yanılsamayı birçok turistin yaşadığını öğrendik.

Otelimize yerleştikten sonra şarap tavsiyeleri üzerine Argos isimle restorana doğru yola çıktık. Burası hem restoran hem de otel. Hatta bagilerle gezilecek kadar büyük bir otel. Akşam yemeğimizi yediğimiz için, yemek kısmı yerine, bir üst katında olan lounge alanında keyifli bir gece geçirdik. Bu şömine başında geçirdiğimiz tatlı gecede şaraplarımız ve peynir tabağı da bize eşlik etti. Argos’un fiyatlarına gelince biraz pahalı olduğunu söyleyebilirim. İçinde havuz olan dubleks odanın fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 1700 Euro’ydu. Şarap peynir gecesinin bize maliyeti de 250 Lira oldu.

Kapadokya Tatili 2. Gün

Göreme

Kapadokya tatili Göreme

İkinci gün yoğun bir program bizi bekliyordu. Derinkuyu ve Kaymaklı isimli iki yer altı şehrinden Kaymaklı’yı görmeyi tercih ettik. Çünkü Kaymaklı yer altı şehri Derinkuyu’ya göre çok daha geniş yürüyüş alanlarına sahipmiş. Ancak yinede klostrofobiniz varsa sakın buraya adım atmayın derim.

Yerin altına doğru yolculuk yapıp yüz yıllar önce yaşayan insanların saldırılara karşı korundukları yerleri görmek benim için çok etkileyiciydi. İçerisinde bulunan mezar odaları, şarap mahzenleri, oturma odaları, tapınaklar ve yemekhaneleri görmek ve insanlığın mücadelesini hissetmek ise bir o kadar dokunaklıydı. 3 hafta boyunca saklanmak için sığınaktan çıkmayan insanların olduğunu duymak beni çok etkiledi. Ancak bana göre en ilginci gündüz vakti yemek pişirmemeleri bilgisi oldu. Çıkan duman sebebiyle yerlerini belli etmek istemedikleri için, yemekler geceleri pişiyormuş.

Gelelim ikinci durağımız Göreme Açık Hava Müzesi’ne. Belki de Kapadokya’daki en etkileyici yerdi diyebilirim. İnsan emeği ve doğanın içi içe barındığı bu muhteşem yapıda kayaların içine oyulmuş 18’den fazla kilise bulunuyor. Bunlardan en görülmeye değer olanları Tokalı Kilise, Yılanlı Kilise ve Karanlık Kilise. Karanlık kiliseye giriş 10 Lira ekstra ücretli.

Avanos

Avanos Kapadokya gezi

Daha sonra yolumuz Avanos’a uzandı. Kızılırmak’ın üzerindeki köprüden geçip, dilek ağacına mendilimizi bağlayıp en meşhur çanak çömlekçi Chez Galip’e gittik. Burada 10 TL ödeyerek kendi çanağınızı kendiniz yapabilirsiniz. Aynı Ghost filmindeki gibi ☺

Kapadokya tatili çömlek yapımı

Daha sonrada yapılan çanakları inceleyip üst katta bulunan ve dünyanın en ilginç müzelerinden biri seçilen “Saç Müzesi”ni görebilirsiniz. Buranın hikayesi aslında isminden de ilginç. Zamanında bir Fransız kadına tutulan Galip Bey’in aşkından ilham almış bu müze. Kadın ülkesine dönerken Galip Bey onu unutmasın diye, saçından bir tutam kesip bırakmış. O günden bugüne de her gelen kadın saçının bir tutamını bırakıp bu müzenin var olmasını sağlamış. Saçların üzerine tutturulmuş telefon numaraları ve isimler de ayrı ilginç. Bunun nedeni ise her sene rastgele seçilen 10 şanslı saçın sahibinin Kapadokya tatili kazanması.

Ürgüp

Kapadokya tatili ürgup

Şimdi sırada Ürgüp var. Dervent Vadisi’nden geçerken deve şeklindeki peri bacasını görmek için gözlerinizi dört açın derim. Ürgüp’te Asmalı Konak filminin çekildiği konağı görüp, şarap tadım yerlerinde sıcak ve soğuk şarap içerek keyiflenebilirsiniz. Ayrıca bölgenin simgesi haline gelmiş “Üç Güzeller” adı ile anılan peri bacaları da burada herkesi selamlıyor.

Kapadokya tatili ürgüp saklı konak

Akşam yemeği için “Saklı Konak”tan başka bir yer sakın düşünmeyin derim. Öncelikle şefin hazırladığı güne özel başlangıçlarla keyifleniyorsunuz. Daha sonra hayatınızda yiyebileceğiniz en güzel kuru fasulyeyi, testi kebabını ve mantıyı burada tadabilirsiniz. 2013’ün ikinci yarısında açılan ara sokaktaki bu gizli cennet uygun fiyat ve yüksek kalitesiyle Kapadokya’nın ünlü lezzet durağı haline gelmiş. Çok fazla masası olmadığı için içeride rahat, gürültüsüz ve keyifli bir ortam var. Ancak yine çok fazla masa olmadığı için gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızı önereceğim. Son olarak lokantadan kalkmadan suflesini de bir tadın derim. ☺

Kapadokya Tatili 3. Gün

Kapadokya tatili blog

Son gün döneceğimiz için hüzünlüyüz. Çok fazla yer gördük ancak daha keşfedecek, uzun uzun tadını çıkartacak çok yer var. Ihlara Vadisi bir başka seyahate kaldı. Uçağı kaçırmamak için yine otelimizin güzel kahvaltısını ettikten sonra yola koyulduk. Yol üzerinde dönmeden mutlaka görülmesi gereken Uçhisar Kalesi‘ne gittik. Burada ise, 160 basamak çıktıktan sonra aklınıza kazınıp uzun süre çıkmayacak bir manzara ile karşılaşacaksınız!

Son olarak; Kapadokya’da gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Kapadokya gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Şimdiden iyi tatiller!

3 Yorum

  1. Kapadokya da gün doğumu ve gün batımı çok harikadır 3 günlük kapadokya turunu mutlaka denmeniz gerekir. faydalı bilgiler için teşekkürler.

  2. Gerçekten gezilmesi ve görülmesi gereken tarihi ve coğrafik bir yer. Hele ki gittiğiniz otel de aynı havayı yaşatıyorsa size tatilin hakkını veriyorsunuz. Tüm tur ve aktivitelerinden sonra dinlenmek te önemli. Şahset tur şirketim Honorable Travel ve otel olarak Holiday Cave’i seçtiğim için çok memnun kaldım. Eğer bir gün yolunuz düşerse kapadokya bölgesine kesinlikle gezmenizi öneririm.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın