Kapalıçarşı İstanbul
Kapalıçarşı

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kapalıçarşı, 1461 yılında İstanbul’da kurulan çarşıdır. Fatih Sultan Mehmet’in emriyle 64 cadde üzerinde kurulan çarşıda yaklaşık 4000 dükkan bulunmaktadır. Dükkanların yanı sıra çarşıda hanlar, camiler, mescitler, hamamlar, çeşmeler, atölyeler, kahveler ve tatlıcılar da bulunmaktadır. Çarşı toplam 15 kubbelidir.

Çarşının en ünlü kapıları Takkeciler, Sahaflar, Kuyumcular ve Zennecilerdir. Çarşıda yer alan ana caddeler ise Çadırcılar, Fesciler, Yorgancılar, Keseciler, Kalpakçılar, Yorgancılar, Takkeciler ve Nuruosmaniye’dir. Sokakların isminden de anlaşılacağı üzere caddeler meslek gruplarına göre ayrılmıştır.

Kapalıçarşı İstanbul gezilecek yerler
Kapalıçarşı, İstanbul

Dünyanın en büyük üstü kapalı pazarı olan Kapalıçarşı’da lokum, ahşap işlemeler, aksesuar ve süslemeler, bitki çayları, tarihi ürünler, gümüş ve altın işlemeleri, giyim ürünleri gibi geniş bir ürün yelpazesi bulunabilir. Çarşıda gezip alışveriş yaptıktan sonra dinlenmek isterseniz Havuzlu Lokanta ya da Şark Kahvesi’nde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Çarşı içerisinde PTT ve banka şubeleri de mevcuttur.

Kapalıçarşı alışveriş
Kapalıçarşı’da alışveriş

Dünyaca ünlü bu çarşının günlük ziyaretçi sayısı yaklaşık 300.000’dir. Bu çarşıyı özgün kılan bir diğer özellik tüm din ve milletten insanların hoşgörü içerisinde birlikte yaşaması ve çalışmasıdır. Tarihi boyunca yangın ve deprem gibi felaketlerde zarar gören çarşı, bugünkü görünümünü 19. yüzyıl başlarında kazanmıştır ve İstanbul gezilecek yerler listesinde mutlaka yer verilmelidir.

Kapalıçarşı kahve
Kapalıçarşı alışveriş, İstanbul

Kapalıçarşı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Fındıklı Mah. Petrol Sok. No:4, 34854 İstanbul
  • Ulaşım: Beyazıt yönüne giden otobüs ve tramvaylardan biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 19:00 arasında ziyarete açıktır. Resmi tatillerde ve Pazar günleri kapalıdır.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın