Kariye Müzesi İstanbul

Kariye Müzesi, Edirnekapı’da bulunan İstanbul‘un önemli müzelerinden biridir. Chora Kilisesi’nden müzeye dönüştürülen bu yapının isminin Osmanlıca’da “şehir dışı, köy” anlamına gelen “Karye” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Chora Kilisesi inşa edildiği dönemde şehir sınırlarının dışında kalmıştı. Hz. İsa’nın mekanı olarak kabul edilen Kariye’nin tarihinin 6. yüzyıla dayandığı bilinmektedir.

Birkaç kez zarar görüp onarılan yapıda eserlerin bazıları bir dönem saklansa da Cumhuriyet döneminden sonra tekrar sergilenmeye başlanmıştır. Müzenin bulunduğu alanda ilk inşa edildiği dönemde birkaç ayrı bina bulunmaktaydı.

Zaman içerisinde sadece günümüzde görebildiğimiz ana bina kısmı kalmıştır. Dışarıdan bakıldığında çok sade bir bina olan müzenin iç kısmı oldukça görkemli bir kilisedir. Kariye Müzesi,

Osmanlı döneminde kiliseden camiye dönüştürülen yapılardandır. Yaklaşık 537 yıl cami olarak kullanılan Kariye, 1948 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Kilise, cami ve müze gibi bir süreç yaşayan Kariye Müzesi, İstanbul gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken yerlerden biridir.

Kariye Müzesi içi
Kariye Müzesi, İstanbul

Kariye Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Ayvansaray Mah. Kariye Camii Sok. No:26 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Müzeye metrobüs ya da tramvay ile ulaşabilirsiniz. Edirnekapı’dan yürüyerek Kariye Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Çarşamba günleri hariç yaz döneminde 09:00 – 19:00, kış döneminde 09:00 – 16:30 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti 15 Lira’dır.
  • Web sitesi: http://kariye.muze.gov.tr
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın