Karl Köprüsü, Charles Köprüsü

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü), 1357 yılında Prag’da inşa edilen şehrin en ünlü köprüsüdür. Prag’ın sembollerinden olan yapı, Prag gezilecek yerler listesinde en ön sıralarda yer alır. Köprü, Prag Kalesi ve Mala Strana ile Stare Mesto’yu birbirine bağlar. Judith Köprüsü yerine inşa edilen bu köprü, 516 metre uzunluğunda 13 metre yüksekliğindedir. Vltava Nehri üzerinde bulunan Charles, büyük seller yaşasa da ayakta kalmıştır ve yüzyıllarca yaya yolu olarak kullanılagelmiştir.

Köprü mimari olarak tek başına bir yapıt olmasının yanı sıra üzerinde bulunan 30 kadar heykelle de dikkat çeker. Bu heykellerin hepsi replikadır ve orijinalleri Ulusal Galeri Lapidarium’da bulunmaktadır. Bu heykellerin en ünlüsü Bohemyalı Aziz Jan of Nepomuk’dur ve azizin, kralın kendisini aldatan karısının günahlarını itiraf etmeyi reddettiği için şehit edildiği düşünülür. Bu heykellerin en yenisi ise Cyrill ve Methodius’dur ve Hıristiyan misyonerler betimlenmektedir.

Charles Bridge
Karl Köprüsü, Prag

Özellikle gün doğumu ve gün batımını köprü üzeride izlemek büyük keyif verir. Charles Köprüsü üzerinde mutlaka görmeniz gereken yerler ya da eserler arasında işgalcilerin hızlı ilerleyişini engellemek için yapılan Eski Şehir Köprü Kulesi, İsa’ya küfretmekle suçlanan bir öğrencinin parası ile yaptırıldığı düşünülen Çarmıha Geriliş Heykeli, Aziz Jan Nepomucky’nin nehire atıldığı yeri belirleyen Lorraine Haçı, Yunan misyonerler Kyrillos ve Methodios’un betimlendiği Aziz Kyrillos ve Aziz Methodios Heykeli, azizin nehre atılışının görüldüğü Aziz Jan Nepomucky pirinç rölyefi, Bruncvik Heykeli, köprünün güneyinde yer alan Ezilmişlerin Meryem Anası portresi, kör bir rahibin rüyasında Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini görmesinin tasvir edildiği Azize Luitgard Heykeli, Antonin Heykeli ve haçlı seferlerinde para toplamak için kurulan Kutsal Üçleme Tarikatı’dır.

Charles Köprüsü
Charles Köprüsü, Prag

Karl Köprüsü Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Karlův most, 110 00 Praha 1
  • Ulaşım: 12, 20, 22 numaralı otobüslerden biriyle Malostranske’de inip ardından Mostecka’ya yürüyebilirsiniz.

Prag Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın