Prag Karl Köprüsü hakkında bilgiler

Karl Köprüsü: Prag’ın Güzel Simgesi

Karl Köprüsü tarihi ve turistik yapılar açısından fazlasıyla zengin olan Prag’daki en turistik yerlerden biri. İlk yapıldığı dönemde Taş Köprü (Stone Bridge – Kamenny Most) adıyla anılan 16 kemerli köprü şehrin tarihçesine ışık tutmasının yanında dünyanın her yerinden gelen turistlerin yarattığı atmosfer sebebiyle hayli enerjik ve hareketli, nadiren boş kaldığı zamanlardaysa son derece romantik bir yer.

Gotik ve Barok mimarinin (her nasılsa Rönesans Dönemi atlanmış bu arada) güzel bir karışımını sunan köprü Vlatava Nehri üzerindeki en eski, Prag şehrindeki ise ikinci eski köprü.

Üzerinde yer alan rengarenk tezgahlarıyla hediyelik eşya satıcıları ve kabalık insan grubunu da düşününce şöyle keyifli bir yürüyüş yapmak için de ideal bir yer.

Karl Köprüsü yazısında ben de sizlere bu köprüyü gezerken ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri vermeye çalışacağım. Hem ne ile karşılaşacağınızı bilin, hem de tadını sonuna kadar çıkarın.

Karl Köprüsü (Karlův most) Hakkında Bilgiler

Prag gezilecek yerler Karl Köprüsü

600 metreye yakın uzunlukta ve 10 metre genişliğinde olan Karl Köprüsü Prag’ın Tarihi Şehir (Old Town) ve Aşağı Şehir (Lesser Town) Bölgeleri’ni birbirine bağlıyor.

Tabii bu fonksiyonel olarak önemli. Köprünün bir de tarihi açıdan önemi var ki onun yazının bir sonraki bölümünde daha detaylı anlatacağım.

Yüzyıllar önce kente onlarca kalıcı eser bırakmış olan IV. Charles Dönemi’nde yapılan Karl Köprüsü üzerinde yer alan aziz heykelleri, her iki başında yer alan, bir zamanlar savunma amacıyla yapılmış ancak şimdilerde nefis bir mimari eser olan iki kulesi ile sanat ve mimariye ilgi duyanları, hediyelik eşya tezgahları ile kültürel ögelere ve hareketli atmosferlere ilgi duyanları kendine çekiyor.

Karl Köprüsü (Charles Bridge) Tarihi

Charles Bridge ne zaman yapıldı

Şehirleşmenin çok daha öncesinde başladığı Prag kenti 9. YY’a gelindiğinde bölgede önemli bir şehir ve güç haline gelmeye başlamış.

Haliyle şehirde ticaret ve ulaşım da önemli bir ihtiyaç haline gelmiş ve Vlatava Nehri üzerine, şimdiki Karl Köprüsü’nün biraz kuzeyinde bir ahşap köprü yapılmış. Ve elbette ahşap olmasından dolayı o köprü pek uzun bir süre ayakta kalamamış.

Dolayısıyla 1158 yılında nehir üzerine daha sağlam olan bir taş köprü yapılmış ki adı Judith Köprüsü olan bu eser de 200 yıl kadar ayakta kalabilmiş.

Kral IV. Charles’in emri ile 1357 yılında yapılan Karl Köprüsü aslında burada yer alan Judith Köprüsü’nün seller ve nehir taşkınları yüzünden yıkılması sebebiyle, şehrin iki yakasını birbirine bağlamak üzere inşa edilmiş.

Ve bu köprü başından geçen onlarca doğal ve insan yapımı felakete rağmen yüzyıllardır ayakta. Tabii bunun sebebine dair çeşitli efsaneler de mevcut.

Bir efsaneye göre köprü inşaatının 9 Temmuz’da saat 05:31’de başlamasının köprünün bugünlere kadar gelmesinde etkisi var. Çünkü yıl, tarih ve saati baştan sona ve sondan başa okunduğunda 1-3-5-7-9-7-5-3-1 elde ediliyormuş ve kahinler için de bir anlamı varmış. (Ben inanmadığım için ne anlamı olduğunu bilmiyorum, efsaneyi anlatmak istedim sizlere sadece).

Öte yandan araştırmacılar yakın geçmişte köprünün dayanıklılığına dair daha geçerli sebepler de bulmuş. Köprünün çimentosu analiz edildiğinde içinde yumurta bulunmuş ki bu da çimentonun dayanıklılığını arttıran bir madde.

1870 yılından itibaren Karl Köprüsü (Charles Bridge) olarak anılan Taş Köprü’den bu dönemde atlı arabaların geçişi başlamış ve zamanla atlı arabalar yerini elektrikli tramvaylara bırakmış.

Sonrasında bir süre de otobüslerin geçtiği köprü zarar görmemesi için 1965 yılında araç trafiğine tamamen kapatılmış.

Karl Köprüsü Gezilecek Yerler

Karl Köprüsü ziyaretçilerine görmeye değer 4 farklı detay sunuyor. Biraz da bunlardan bahsedelim kısa kısa.

Karl Köprüsü Heykelleri

Prag Karl Köprüsü heykeller

Karl Köprüsü üzerinde sağlı sollu yer alan Barok stili aziz heykelleri ile adeta bir açık hava müzesini andırıyor.

17 ve 18. YY’dan kalma bu heykeller önemli azizlerin heykelleri ve içlerinden bir kısmını Pieta (İsa’nın annesi çarmıhtan indirildikten sonra Meryem’in kucağında yatarkenki betimlemesi), Azize Barbara, Margareth ve Elizabeth heykelleri, Aziz Christopher ve Aziz Francis Borgia şeklinde sayabilirim.

Katolik Kilisesi’nin Protestan inanışına karşı isyan hareketi olan Counter Reformation (Karşı Reformasyon) Hareketi’nin merkezi olan Parg’daki bu hareketi destekleyen zenginlerin bağışı olan heykeller arasında en eskisi İsa’nın çarmıha gerilişini gösteren 1667 tarihli heykel.

En ünlüsü ve popüleri ise IV. Wenceslas Dönemi’nde Vlatava Nehri’ne atılarak idam edilen Çek şehidi Aziz John of Nepomuk’un heykeli.

Jon Brokoff tarafından yapılan heykelin popülaritesi de yüzyıllar boyunca insanların dokunmasından dolayı yüzeyindeki kaplamanın pırıl pırıl parlamasından geliyor.

“Peki neden insanlar bu heykele dokunuyor” derseniz, onun sebebi de dokunana şans getirmesi ve Prag’da tekrar gelmesini garantilemesiymiş.

Bugün parke taşı döşeli köprüyü sağlı sollu donatarak köprüden yürüyenlere sıra dışı bir atmosfer yaratan bu heykellerin orijinal olmadığını da burada belirtmek zorundayım.

Heykellerin orijinalleri hava şartlarından korunması amacıyla kentteki Ulusal Müze’ye alınmış ve orada sergileniyor. Karl Köprüsü üzerindeki heykeller ise asıllarının son derece iyi yapılmış replikaları.

Old Town ve Lesser Town Kuleleri

Karl Köprüsü kuleleri

Karl Köprüsü her iki yanındaki kuleler olmasaydı bugünkü nefis görüntüsünün yanına bile yaklaşamazdı muhtemelen.

Gotik mimarinin güzel örneklerinden Old Town Kulesi biraz fazlaca kalabalık ancak Prag Kalesi’ne karşı durduğu için muhteşem bir manzarası var.

Charles Bridge prag kuleleri lesser town bridge towers

Lesser Town Kulesi ise köprünün diğer yakasında yer alıyor ve aslında 2 ayrı kulenin birleşmesinden oluşuyor. Lesser Town Kulesi’ni oluşturan kulelerden biri (küçük olanı) aslında eskiden burada yer alan Judith Köprüsü’nden kalma bir parça ve Romanesk stili rölyeflerle süslü.

Büyük olan ise 1464 yılında yapılmış. Ayrıca Lesser Town Kulesi Old Town Kulesi’ne kıyasla daha az kalabalık oluyor.

Karl Köprüsü Müzesi

Charles Bridge Museum Prague

Karl Köprüsü’nün Old Town yakasındaki girişinde yer alan müze köprünün yapımı ve tarihçesine ilişkin detaylı görseller ve dökümanlara sahip.

Köprünün 700 yıla yaklaşan tarihini, başından geçenleri ve geçirdiği evrimleri daha yakından tanımak için 1 saatinizi ayırıp ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Karl Köprüsü sadece heykeller, kuleler ve müzeden ibaret değil. Burayı milyonlarca turistin gözdesi yapan bir başka faktör de yine o milyonlarca turistin kendisi diyebilirim.

Çek sanatçıların, müzisyenlerin yeteneklerini sergiledikleri aktiviteler, hediyelik eşyalar satan cıvıl cıvıl tezgahlar ve elbette bu hareketli gösteriye seyirci olarak dahil olan, her gün değişen turist ve yerli ziyaretçiler…

Dolayısıyla Karl Köprüsü gezginlere sanat ve tarihin yanı sıra cıvıl cıvıl bir kültürel ortam da vaat ediyor.

Prag Karl Köprüsü Nerede? Nasıl Gidilir?

Karl Köprüsü harita konumu
Karl Köprüsü’nün harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Eğer Old Town’da iseniz Karl Köprüsü’ne yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ancak şehrin farklı yerlerinden de köprüye ulaşım, özellikle toplu taşıma ile çok kolay. Alternatifleriniz:

Metro kullananlar; A hattına binerek Staromestska İstasyonu’nda inebilirler.

Tramvay kullananlar ise; 12, 20 veya 22 no’lu tramvaylardan birine binerek Malostranske Namasti Durağı’nda, 17 veya 18 no’lu tramvaylardan birine binerek de Karlovy Izane Durağı’nda inebilirler.

Karl Köprüsü (Charles Bridge) Güncel Giriş Ücretleri

Aslında köprüden geçiş ücretsiz. Ancak kuleleri ve müzeyi ziyaret etmek isterseniz ufak da olsa bir giriş ücreti ödenmesi gerekiyor.

Kulelere giriş ücreti 100 CZK, Karl Köprüsü Müzesi’ne giriş ücreti ise 170 CZK.

60 yaşından büyüklere, 26 yaşından küçük öğrencilere ve öğrenci olsun olmasın 15 yaşından küçük herkese indirimli tarife uygulanıyor.

Karl Köprüsü Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Karl Köprüsü günün her saati ziyaret edip üzerinden geçebileceğiniz bir köprü. Sadece kuleler ve müze için ziyaret saatleri sınırlaması var. Onlar da:

Karl Köprüsü Müzesi ziyaret saatleri Temmuz ve Ağustos aylarında 10:00 – 20:00, yılın geri kalanında 10:00 – 19:00 şeklinde.

Kulelerin ziyaret saatleri ise kış aylarında 10:00 – 18:00, Mart ve Ekim aylarında 10:00 – 20:00, Nisan’daqn Eylül sonuna kadar ise 10:00 – 22:00 arasında.

Prag seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top