kars gezi rehberi

Kars Gezi Rehberi & Kars Gezisi İçin Önemli Gezi Notları

Son yıllarda kış turizmi ile eko turizmin yaygınlaşması, bunlara ilaveten yazılan roman ve çekilen filmlerin etkisiyle Kars şehri için umut var turizm kıpırtıları söz konusu.

Anadolu topraklarındaki en eski yerleşim yerlerinden birisi olmasına rağmen, hak ettiği ilgiyi hala göremediğini düşündüğüm Kars şehri, tarihi, doğası, yemekleri, kültürü ve insanı ile tanınması gereken yerlerin arasında ön sıralarda yer almasını temenni ettiğim bir şehir.

Kars Gezi  Rehberi ’nde hem Kars şehri ve civarına dair ufak ama keyifli ipuçları bulacaksınız, hem de size popüler destinasyonların ötesine geçmek için göz kırpacak.

Kars Gezi Rehberi

kars seyahati

Türkiye’nin en yüksek şehir merkezlerinden biri olan Kars’ın tarihi Milattan önce 4000’lere dayanıyor. Önce Urartuların, İskitlerin, Perslerin idaresine giren Kars, daha sonraları ise Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin toprağı oldu.

3 kez Rus işgaline de uğrayan Kars pek çok medeniyete beşiklik etmiş ve elbette kültürüne bu medeniyetlerden izler katmış bir şehir.

Kars şehrinin isminin kaynağı için öne sürülen iki bilgi mevcut, birincisi Dağıstan’dan gelip bu bölgeye yerleşen “Karsak Oymağı”’ndan aldığı. Diğeri ise, serhat şehri yani sınır şehri olması sebebiyle, Gürcü dilinde kapı kenti anlamında kullanılan “Karis Kalaki” den geldiği yönünde.

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Kars’ta kışlar oldukça çetin geçiyor. Şehir merkezinde bile, karın uzun süre kalkmadığı, ısının 0 derecenin üzerine çıkmadığı dönemler mevcut. Elbette yazları da serin geçiyor.

Kars Gezi Rehberi yazımı okuyanlara şahsi tavsiyem, fırsat bulurlarsa hem yaz hem de kış mevsimlerinde ayrı ayrı ziyaret etmeleri. Tabi kıyafet konusunda donanımlı olmalarını da yazmadan geçemeyeceğim.

Kars Gezi Rehberi Ulaşım

Kars gezi rehberi tren ulaşımı

Kars’a ulaşım için üç seçeneğiniz var: Otobüs, tren ya da uçak.  Otobüs yolculuğu ile İstanbul-Kars arası 22 saat civarı sürmekte, Ankara-Kars arası ise 15 saat civarı.

Doğu Ekspresini tercih ederseniz Ankara Irmak’tan hareket eden trenle Kars’a ulaşmanız 23-24 saat civarı. Kars Harekani Havalimanı’na İstanbul ve Ankara’dan doğrudan uçuş bulunuyor, Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus Havayolu şirketlerinin uçuşları bulunmakta.

Kars Gezi Rehberi yazımı okuyanlara şahsi tecrübemden bahsetmek isterim ki, ben gidişimi tren dönüşümü ise uçakla yaptım. Pendik’ten Yüksek hızlı trenle Ankara’ya gittim.

Yüksek Hızlı tren Ekonomi bileti 70 TL, Bussines ise 101,50 TL. Şu an demiryolları bakımda olduğundan Doğu Ekspresi Irmak istasyonundan kalkıyor ama endişelenmeyin TCDD sizi servislerle Irmak istasyonuna taşıyor.

Irmaktan akşam 19:30 civarı treninize biniyorsunuz. Doğu ekspresinde üç seçeneğiniz var, Pulman (48 TL), Kuşetli (58 TL), Yataklı (98 TL).

Pulman otobüslerden alışık olduğumuz, yan yana iki koltuklu düzen. Kuşetli ise bir kompartımanın içerisinde karşılıklı 4 koltuğun bulunduğu, koltukların katlanarak yatak oldukları bir sistem ayrıca üstten iki yatak daha açılarak ranza benzeri 4 adet yatak oluyor.

Yataklıda ise iki koltuk, buzdolabı ve lavabonun bulunduğu, nispeten daha izole bir sistem. Benim tavsiyem yolun uzunluğu göz önüne alındığında yataklı ya da kuşetli tercih etmeniz.

Eğer iki kişiden fazla iseniz kuşetlinin dört biletini de alarak kendinize daha rahat bir ortam sağlayabilirsiniz. Diyelim ki üç kişisiniz ve üç bilet aldınız. O zaman kompartımanınıza bir dördüncü kişi mutlaka gelecek ve eğer grubunuzda bir erkek varsa (çocuk ya da genç de olabilir) ve dördüncü kişi de kadınsa o zaman grubunuzdaki erkek pulmanın yolunu tutmak zorunda kalır, aklınızda bulunsun.

Trende bir de yemekli vagon var, orada yol boyunca vakit geçirebilirsiniz ancak yemekler oldukça sınırlı sayı ve çeşitte hazır yemek.

Sıcak suyla hazırlanan hazır çorba, mikrodalga fırında ısıtılarak servis edilen döner, ızgara tavuk ve benzeri yemekler. Bazen siz yemekli vagona geçmeden tükenebiliyor.

Bu nedenle yanınızda yiyecek basit şeyler bulundurmanızı ve trene binerken mutlaka suyunuzu almanızı tavsiye ederim. Çünkü güzergâh üzerinde trenin durduğu, sizin inip alışveriş yapabileceğiniz bir nokta bulunmuyor.

Kars doğu ekspresi

Kars’ta şehir içi ulaşım otobüs ve minibüslerle sağlanıyor. Civar ilçelere giden minibüsler de bulabilirsiniz.

Ancak şehir içinde konaklayacaksanız o zaman bir yerden bir yere yürüyerek gitmeyi tercih edeceksiniz, çünkü eski şehir merkezi bir uçtan diğerine 10 dakikada yürünebiliyor. Taksilere de rahatlıkla binebilirsiniz..

Kars’ta Yeme İçme

Kars gezi rehberi yeme içme
Kaz ve Bulgur Pilavı

Geldik Kars Gezi Rehberimizin en ağız sulandıran kısmına, yani Kars Mutfağına. Bütün kültürlerde yapılan yöresel yemekler, iklim ve coğrafya ile birbirine kökten bağlıdır, yani ne yetişiyorsa ondan yersiniz.

Kars için bu kural hem geçerli hem de değil. Geçerli, çünkü tarım ürünleri olan buğday ve baklagil ile asli geçim kaynakları olan hayvancılık sebebiyle et (hem dana, hem kuzu hem de kaz) sofrada baş köşede.

Onlara yörenin otları da eşlik ediyor. Geçerli olmayış sebebi ise, Kars’ın İpek Yolu‘nun önemli kavşak noktalarından biri olması, bu nedenle İran’dan gelen Safran ve Zerdeçal.

Kars yemeklerinden soğan ve salça bulunmuyor, yemeğe lezzetini mis gibi kokan, sapsarı zerdeçal veriyor. Hörre (un), Ayranaşı, Isırgan ve Evelik çorbalarını mutlaka denemenizi tavsiye edeceğim çorbalar.

Kars sofrasının sultanları ise , tandırda pişen, suyuna bulgur pilavı yapılan Kaz; içerisinde et bulunmayan, incecik yufkaların kesilip sonra haşlandığı, üzerine tereyağ ve kavrulmuş soğan konularak yenen Hangel; haşlanan bulgurun üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağ dökülen Haşıl.

Hangel Kars yeme içme
Hangel

Zırhla çekilen kıymanın ortasına kuru erik konarak yapılan ve patates ile birlikte pişen, yanında da erişte pilavı ikram edilen Revan Köfte; bol parça etle nohutun, zerdeçalla, toprak (ya da şimdilerde  emaye) maşrapalar içinde uzun ve ağır ağır pişirilmesiyle hazırlanan Piti; İran pirinci ile yapılan, kuru erik, kuru kayısı, hurma ve üzümle harmanlanmış Şirin Pilav bir nefeste aklıma gelenler.

Şirin Pilav Kars gezi rehberi
Şirin Pilav

Üzerine ise ille de Umaç Helvası. Bildiğimiz un helvasından farkı ne diye soracak olursanız, helva yapılacak unun üzerine kavrulmadan ön azıcık süt döküp avuçlarında ovalıyorlar. Böylece çok minik un topakları oluyor, sonra o unu kavurarak helva yapıyorlar. O minik topaklarda helvanın içinde müthiş çıtır bir lezzet yaratıyor.

Sevgili Kars Gezi Rehberi okurları bunları nerede yiyebileceklerini merak ediyorlarsa hemen açıklayayım. Kaz için doğru adres Nuran Hanımın sahibi olduğu Kars Kaz Evi, elbette diğer yöresel yemekleri de burada tadabilirsiniz. Pilav üstü kazı tercih etmenizi öneririm, yemesi daha kolay.

Genelde Nuran Hanım da restoranda oluyor, belki biraz sohbet edersiniz, size neler başardığını anlatır. Emniyet müdürlüğünün hemen karşısında bulunan Hanımeli Ev Yemekleri yöresel lezzetlerin hemen hemen hepsini tadabileceğiniz bir diğer adres. Hepsini nasıl yiyeceğiz diye soran Kars Gezi Rehberi okuruna cevabım şöyle: içerisinde yöresel lezzetlerin çoğunun bulunduğu, hepsinden tadımlık miktarlarda bulunan bir menü yapmışlar, ondan alıp hepsini tadabilir, çok beğendiğiniz biriyle devam da edebilirsiniz.

Üçüncü adres ise, çok meşhur olduğu için gittiğim Kamer, yöresel yemeklerin yanında dünya mutfağından da lezzetler bulunuyor.

Revan Köfte Kars gezi rehberi
Revan Köfte

Sürprizi sona sakladım, bir öğleninizi balığa ayırın derim. Şimdi Kars ile balık ne alaka diyenler olacaktır. Ancak Çıldır Gölü‘nde yetişen ve yerel halkın sarı balık değdiği, oldukça kocaman, hatta kılçığı değil neredeyse kemiği olan bu balığı yiyebileceğiniz tek adres Atalay’ın Yeri.

Kars Gezilecek Yerler & Yapılacak Şeyler

kars gezi rehberi kars gezilecek yerler

Kars’ın eski şehir merkezi küçük bir alana kurulmuş olsa da Kars Gezi Rehberi nin en kalabalık kısmı. Hem cadde üzerinde hem de ara sokaklarda karşınıza çıkan Baltık Mimarisi izlerini taşıyan eski Kars evleri görülmeye değer.

Sokakları gezdikçe karşınıza 10-12 değişik tarz bina çıkacak, bunların bazıları günümüzde de Belediye Binası, İsmet Paşa İlkokulu, Defterdarlık Binası, İl Sağlık Müdürlüğü olarak hizmet vermekte. Hekimevi diye de bilinen Çeltikov Konağı Kars’ın en güzel yapılarından biri.

Kars Belediye Binası seyahat
Kars Belediye Binası

Şehir çok büyük olmadığı için, sokak sokak dolaşıp fotoğraf çekmenize yarım gün yeter de artar bile. O artan zamanda Kars Kalesi ne çıkabilir ve kalenin hemen altında yer alan Kümbet Camiisi’ni gezebilirsiniz.

Rus işgali yıllarında Aleksandr Nevski anısına yapılan, 1985 yılında ise dışarıdan iki minare eklenerek dönüştürülen Fethiye Camiisi de mutlaka görülmesi gerekenler arasında. Pek çok arkeolojik buluntunun, etnoğrafik objelerin, günlük giysi ve takıların da sergilendiği Kars Müzesi de görülmeye değer yerler arasında.

Kars gezi rehberi Fethiye Camii
Fethiye Camii, Kars

Şehri merkezini gezdikten sonra (ya da belki benim gibi son güne bırakırsınız) biraz şehrin uzaklarına doğru yola koyulun. Çıldır Gölü kenarında dinlenin, balığınızı yiyin; Aktaş Gölü kıyısına kadar inip Gürcistan’a el sallayın; Boğatepe Köyü’ne gidip peynirin nasıl yapıldığını keşfedin; Şeytan Kalesi ne gidip hem fotoğraf çekin hem de kuş seslerini dinleyin; Ani Antik Kenti ne en az yarım gününüzü ayırıp gezin; eğer imkan ve götürecek araç bulursanız Horomos Manatırı‘nı da gezmeyi ihmal etmeyin.

Kars gezi rehberi ani
Ani Harabeleri, Kars

Kars Gezi Rehberi yazımızı okuyanlara bir minik hatırlatma yapmadan geçemeyeceğim. Kars deniz seviyesinden 1950 metre kadar yukarıda.

Deniz seviyesinden yukarı doğru çıkıldıkça basınç artar ve havada bulunan oksijen miktarı azalır. Dolayısıyla kanımız daha az oksijen taşımaya başladığından, daha sık ve derin derin soluk almak istersiniz.

Belki Şehir içi değil ama doğa yürüyüşü yaparken sık sık kısa molalar vermek ve kendini fazla zorlamamak önemli, aklınızda bulunsun, seyahatiniz zehir olmasın..

Kars'ta görülecek yerler Horomos Manastırı
Horomos Manastırı, Kars

Kars Gezi Rehberi: Alışveriş

Kars kaşarı
Kars kaşarı

Kars’tan ne alınır diyen Kars Gezi Rehberi okuyucularımıza verecek cevabım kısa ve net: Peynir ve Bal.

Hayvancılığın hala en büyük geçim kaynağı olduğu Kars‘ta çeşit çeşit peynir yapılıyor. Başta kaşar ve gravyer peyniri gelse de Çeçil, Otlu Peynir de en çok tüketilenler arasından.

Kars Çarşısı içerisinde o kadar çok peynirci göreceksiniz ki, anlatamam. Bu biraz damak tadınıza kalmış bir tercih. Ama en meşhurunu soracak olursanız Halit Paşa Caddesi üzerindeki Büyük Zavotlar.

Yalnızca peynir değil, çeşit çeşit yöresel balı hem petekli hem de süzme olarak bulabilirsiniz, dilerseniz polen de alabilirsiniz. Fazla miktarda alışverişler için kargo seçeneği de var.

Eğer yukarıda bahsi geçen Boğatepe Köyü‘ne giderseniz, köyün mandırasından da peynir ya da süzme bal alabilirsiniz. Ayrıca kooperatifteki hanımların kendi elleriyle yaptıkları kremlerden ya da bölgenin 13.000 yıllık lezzeti Kavulca Buğdayından da satın alabilirsiniz.

Kars’ta Nerede Kalınır?

kars'ta konaklama gezi rehberi

Kars’ta konaklama için bütçenize göre iki farklı yol izleyebilir, otel ya da misafirhaneleri tercih edebilirsiniz. Turizmin yeni yeni canlanması sebebiyle oteller sayıca az.

Ancak eski bir Kars evinden dönüştürülen Kar’s Otel, Rus Çariçesi Katerina’dan kalan Katerina Palas eski şehrin merkezinde yer alan butik oteller. The Kars Park, Konak Hotel, Hotel Kent Ani ise son yıllarda yapılan bilindik tarzda oteller.

Eğer daha düşük bütçeli konaklama arayışında iseniz Öğretmen Evi ya da DSİ Misafirhanesi de konaklayabileceğiniz yerler arasında.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top