Kars'ta yeme içme rehberi

Kars Yeme İçme Rehberi

Kars gezilecek yerleriyle olduğu gibi mutfağıyla da gezginlere hitap eden bir şehir. Hem karnımız doysun hem gözümüz gönlümüz açılsın diyorsanız ilk fırsatta rotanıza Kars’ı eklemelisiniz.

Kars mutfağı, Doğu Anadolu yemek kültürünün en güzel örneklerinden biri. Yöresel Kars yemekleri, Kars yöresi haricinde Ermeni ve Azeri mutfaklarının da izlerini taşıyor. Aynı şekilde şehirde Erzurum yemekleri ve Erzurum mutfağı da oldukça popüler.

Kars’ta çorbadan meze çeşitlerine, ana yemeklerden tatlıya herkesin damak tadına hitap edecek lezzetler var. Özellikle kendine has yöresel lezzetleri sevenler için birçok seçenek mevcut.

Kars’ta yeme içme yalnızca yöresel restoranlar ve yemeklerle bitmiyor. Şehrin son yıllarda fazlasıyla popüler olması birçok yeni işletmenin açılmasına neden olmuş. Yöresel restoran ve kafelerin haricinde daha modern mekanlara rastlamak da mümkün. Özellikle tasarımı ve atmosferi ile etkileyici birçok kafe bulunuyor.

Kars Yemek Rehberi: Kars’ta Ne Yenir?

Kars'ta yeme içme bilgi ve tavsiyeler

Çoğu gezginin elbet başına gelmiştir. Yeni bir şehirde, o bölgeye ait mutfağı denemek isterler ama ne menüdeki isimler ne de görseller yemekler için çok açıklayıcı olmaz. Durum böyle olunca ne ile karşılaşacağınızı bilmeden sipariş veririz. Ben de bu yazıda rotasında Kars olanlar ve menüye boş boş bakmak istemeyenlere fikir oluşturabilecek bir rehber oluşturmak istedim. Kars’ta ne yenir, ne içilir, yöresel yemekler nelerdir kısaca bahsedeceğim.

Kars yöresel lezzetler arasında birçok çorba çeşiti var. En meşhurları: Evelik Aşı, Isırgan Otu Çorbası, Erişte Aşı Çorbası ve Hörre. Yöresel ana yemek olaraksa kaz eti, Hangel, Erişte Pilavı, Revan Köftesi ve Piti en çok tercih edilen seçenekler denilebilir.Su ürünlerini seviyorsanız yalnızca Çıldır Gölü’nden tutulan Sarı Balık’ı da mutlaka denemelisiniz. Tatlı olaraksa en meşhur seçenek Umaç Helvası.

Yemekler haricinde Kars Balı, Kars Gravyeri, Kars Kaşarı ve Kars Ketesi, Kars’tan tatmadan dönülmemesi gereken lezzetler.

Erzurum etkisiyle Kars’ta popüler olmuş Cağ Kebabı da et sevenlerin mutlaka şans vermesi gereken bir yemek.

Evelik Aşı / Evelik Çorbası

Evelik Çorbası, Evelik Otu’ndan yapılıyor. Evelik Otu bahar aylarında Kars bölgesinde yetişiyor. Bu otlar bahar döneminde toplanıyor ve kurutuluyor. Kurutulan otlarla da kış dönemleri için vitamin deposu diyebileceğiniz bir çorba elde ediliyor. Evelik Çorbası’nın içinde yeşil mercimek, soğan, patates, biber gibi farklı sebzeler de kullanılıyor. Bence lezzetli bir çorbaydı ancak yemeğimsi, yoğun çorbalarla arası olmayanlar için durum değişebilir.

Isırgan Otu Çorbası

Kars yemek rehberi çorba

Isırgan Otu Çorbası adından da anlaşılacağı üzere Isırgan Otu ile hazırlanıyor. Evelik Çorbası’ndan tek farkı ot çeşidinin farklı olması.

Erişte Aşı Çorbası

Mevsim bu kadar sert olunca Kars mutfağı çeşit çeşit çorba ile dolup taşmış. Erişte Aşı Çorbası da bu çorbalar arasında en sevilenlerinden biri. Çorbanın içerisinde erişte, mercimek, taze ya da kurutulmuş reyhan, nohut ve lezzet veren birçok baharat bulunuyor.

Hörre Çorbası

Hörre Çorbası aynı zamanda Un Çorbası olarak da biliniyor. Kars evlerinde en sık pişirilen çorba denilebilir. Çorba un, tereyağı, su, salça ve çeşitli baharatlar ile hazırlanıyor. Üzerine yağ gezdirilerek servis ediliyor.

Kaz Eti

Kars yemek rehberi Kars kaz eti

Kars’ın en meşhur yemeği ne diyecek olursanız alacağınız cevap yüzde doksan ihtimalle kaz eti olacak. Kaz eti 2 farklı şekilde servis ediliyor. İlki kazın kendi suyunda pişirilip tatlandırılarak yine kaz suyunda hazırlanmış bulgur pilavı üzerine konmuş şekilde servis edilmesi. İkincisi ise kazın kemikleriyle bütün parçalar halinde servis edilmesi. İlk servis şeklinde kaz eti daha yağsız kısımlardan servis edildiği için porsiyon fiyatı da genelde daha düşük oluyor. Ancak bunun lezzet olarak etkisi olduğunu düşünmeyin her iki şekilde de oldukça lezzetli.

Kaz eti konusunda dikkatli olmanız gereken bir konu var: Turistler kaz etinin tadını tam bilmediği için bazı yerlerde kaz yerine ördek servis edildiğini duyduk. Kaz eti muhtemelen Kars’ta yiyeceğiniz en pahalı yemek olacak bu nedenle verdiğiniz paraya değmesi açısından iyi bir yerde -daha doğrusu güvenilir bir yerde- yemenizi öneririm. Kars’ta nerede yenir konusundan yazının aşağılarında bahsettim oradan birkaç tavsiye bulabilirsiniz.

Hangel

Hangel için kısaca etsiz mantı diyebiliriz. Benim için Kars yemekleri arasında en lezzetlisiydi. Özellikle et ile çok aranız yoksa sizin için de kurtarıcı olacaktır.

Etsiz mantı dedim ancak hamurun kesiliş tarzı ve yemeğin aroması tam olarak klasik mantı ile aynı değil. Hamurlar katlı bir şekilde değil de dikdörtgen şeklinde yaprak gibi incecik kesiliyor ve üst üste konuyor. Yoğurt, bol kavrulmuş yağ, çeşitli baharatlar ve kavrulmuş soğan ile servis ediliyor. Kavrulmuş soğanın mantıya ne kadar yakıştığını daha ilk çatalda anlıyorsunuz.

Erişte Pilavı

Kars yemek rehberi erişte

Erişte Pilavı da Kars mutfağının yöresel yemekleri arasında kabul ediliyor. Sade pilav şeklinde olan haricinde mercimekli, peynirli, patatesli gibi versiyonları da bulunuyor. Özellikle mercimekli Erişte Pilavı, Kars yemekleri arasında oldukça popüler.

Etli ana yemeklerin yanında servis edildiği gibi başlı başına ana yemek olarak da yeniyor. Normalde erişteler el açması oluyormuş ancak artık çoğu yerde el açması erişte bulmak mümkün değil. El açması erişteden hazırlanan pilava denk gelirseniz çok daha lezzetli olacaktır.

Revan Köftesi

Revan Köftesi, sulu köfte yemeğinin tadını andıran bir yemek. Kıyma haline getirilmiş etten yapılmış kocaman bir köfte patates ve biber ile pişiriliyor. Bazı restoranlar etin içerisine kuru erik koyarak daha farklı bir şekilde de hazırlayabiliyor.

Her yer aynı şekilde mi servis ediyor emin değilim ama bizim denediğimiz restoran (Kars Hanımeli Ev Yemekleri) Revan Köfte istediğimizde yanında Erişte Pilavı da getirmişti. Dilerseniz siparişiniz öncesi sorabilirsiniz.

Piti

Kars'ta yeme içme Piti

Piti de Kars’ın meşhur yemekleri arasında geliyor. Hem servis şekli hem de tadıyla denenmesi gereken bir lezzet.

Yemeğin ana maddesini kuzu eti / koyun eti oluşturuyor. İncik olarak adlandırılan bölge kullanılıyor. İncik, kasaplık hayvanların dizleri ve paçaları arasındaki kısma deniliyor. Çoğu kişi için hayvanın en lezzetli bölgesi olarak kabul edildiğini de söylemek lazım. Et haricinde içerisinde nohut da bulunuyor. Tabii yine çeşitli baharatlar kullanılıyor. Özellikle safranın tadı oldukça keskin. Tüm malzemeler kısık ateşte, yavaş yavaş pişiriliyor.

Piştikten sonra daha dumanı üzerindeyken pişirildiği testi / güveç kabı benzeri bir şey içerisinde servise getiriliyor. İlk önce önünüzdeki boş tabağa lavaşlar küçük küçük parçalanıyor ve üzerine ilk olarak yemeğin suyu ve nohutlar ekleniyor. Et kısmı da çatal yardımı ile küçük küçük parçalanarak, kemiksiz şekilde tabağın en üstüne koyuluyor.

Sarı Balık

Kars yemek rehberi Kars balık

Sarı Balık, Kars –özellikle Çıldır Gölü – için özel bir balık çeşidi. Yalnızca Çıldır Gölü’nden çıkarılan bu balığı Kars’ın merkezinde bulabileceğiniz gibi Çıldır Gölü’nü ziyaret ederseniz tam olarak yerinde de yiyebiliyorsunuz.

Sarı Balık olarak adlandırılan balık aslında bir tür Sazan Balığı. Oldukça lezzetli olmasının yanında çok kılçıklı olduğunu belirtmek de fayda var.

Umaç Helvası

Kars yemek rehberi helva

Umaç Helvası için çoğu yerlin Kars’ın yöresel denilebilecek tek tatlısı diyor. Umaç Helvası aslında bildiğimiz Un Helvası malzemeleri ile hazırlanıyor ancak hazırlanma şekli daha farklı. Diğer helva türlerinin aksine un kavrulmuyor, yoğuruluyor. Yoğurulan unlu hamur kızgın yağın içerisine atıldığında helvanın içerisinde küçücük, kıtır kıtır hamur parçaları kalıyor. Tatlınızı yerken ağzınıza kavrulmuş fıstık kıvamında bir şeyler geldiğini fark edeceksiniz işte onlar aslında kızarmış hamur parçaları.

Kars’ta Ne Yenir? Ne İçilir

Kars'ta yeme içme Kars peyniri

Kars’ta yöresel yemekleri tadabileceğiniz birçok restoran bulunduğu gibi daha modern, etkileyici tasarımlara sahip birçok kafe de var.Bu mekanların -Atalay’ın Yeri hariç- hepsinin Kars’ın merkezinde, Faik Bey Caddesi ve Atatürk Caddesi çevresinde olması da bir artı denilebilir.

Kars Kaz Evi, Hanımeli Lokantası, Atalay’ın Yeri, Kosor Cağ Kebabı, Güneş Lokantası ve Kamer en popüler Kars restoranları arasında yer alıyor.

Hanımeli Lokantası ve Kars Kaz Evi hem atmosfer hem menü olarak birbirine benzer yerler. Kişisel görüşüm Hanımeli Lokantası’nın bir tık daha samimi bir yer olması. Her iki restoranın menüsünde de kaz eti, Hangel, Piti vs. gibi yöresel lezzetler bulunuyor. Ayrıca menülerde tüm yemeklerden az az tadabildiğiniz Kaz Menü isimli bir seçenek de var.

İki restoran da neredeyse her akşam dolu yani gitmeden önce mutlaka rezervasyon gerekiyor. Hatta kısıtlı gününüz varsa Kars’a gelmeden önce arayıp yerinizi ayırtabilirsiniz. Çok yoğun dönemlerde bir gün önceden arandığında bile yer bulunamayabiliyor.

Her iki restoranda da belirli günlerde akşam yemeğinde yöresel gösteriler oluyor. Hanımeli Lokantası’nda mekanın sahibi bey önce akordeonuyla kendi çalıp söylüyor. Sonrasında ise sahneyi meşhur aşıklar alarak Aşık Atışması gösterisi sergiliyorlar. Kars Kaz Evi’nde ise yemek sonrası kafkas oyunları düzenleniyor. Bu aktivitelerin ne zaman gerçekleştiği belli değil ancak rezervasyon için aradığınızda sorabilirsiniz. Özellikle kalabalık turların rezervasyonu olduğu günlerde ve hafta sonları gösteriler oluyor.

Kosor Cağ Kebabı, hemen Hanımeli Lokantası’nın yanında yer alıyor. Özellikle Doğu Ekspresi ile Kars’a gelmiş ve Erzurum durağında soğuk Cağ Kebabı’na razı olmuş kişilerin mutlaka denemesi gereken bir yer. Hem ortam hem de lezzet olarak çok iyi. Kebap öncesi sofraya salata, yoğurt, lavaş gibi mezeler geliyor. Kebaplar ise şiş halinde servis ediliyor. Siz dur diyene kadar tabağınıza ateşin üzerinden o anda alınmış yeni şişler ekleniyor. Yemek sonrası ise Erzurum usulü kıtlama çay keyfi yapabiliyorsunuz.

Atalay’ın Yeri, Çıldır Gölü’nde yer alıyor. Oldukça sevimli, salaş bir balıkçı. Resmen gölün üzerinde, gölden taptaze tutulmuş balıklarınızı yiyorsunuz. Atalay’ın Yeri’nde balık yemek istiyorsanız gölün ne tarafına gideceğinize dikkat etmelisiniz.

Belediyenin Kars’tan Çıldır’a kaldırdığı servisler gölün diğer ucuna gidiyor. Orada da balık yiyebileceğiniz bir restoran var ancak Atalay’ın Yeri atmosfer ve lezzet olarak çok daha iyi. Kısacası Atalay’ın Yeri’ni tercih edecekseniz belediyeye önceden sorabilir ya da kendi koşullarınızla göle gidebilirsiniz.

Güneş Lokantası, Hanımeli ve Kaz Evi’ne kıyasla biraz daha salaş, daha özensiz bir mekan ancak yemekler oldukça lezzetli. Özellikle döneri, inciği ve fırın sütlacı ile meşhur.Kamer ise diğer restoranlara göre daha geniş bir menüye sahip. Yöresel yemeklerin yanında bir restoran-kafede bulabileceğiniz diğer çeşitler de var. Atmosfer olarak da daha şık bir mekan denilebilir.

Kılıçoğlu Pastanesi, Brother’s Milk Bar, Winterfell ve Craft Coffee No:74 ise kahvenizin yanında tatlınızı yiyebileceğiniz, keyifli vakit geçirebileceğiniz kafelerden. Brother’s Milk Bar ve Craf Coffee, üçüncü nesil kahveci olarak adlandırılan tasarım harikası kahvecilerden.

Milk Bar daha renkliyken, Craft Coffee tam olarak endüstriyel tasarımla yaratılmış. Milk Bar’ın özellikle menüsü oldukça ilgi çekici. Menüde süt ile hazırlanan sıcak-soğuk birçok içecek çeşidi bulunuyor. Süt içmeyi seviyorsanız onlarca sütlü içecek bulabilirsiniz.

Craft Coffee’nin menüsü daha sıradan olsa da sunumları gerçekten çok güzeldi. Winterfell de yine kahve ve benzeri içecekleri içmek için çok keyifli bir mekan. Ayrıca güzel bir kahvaltı yapmak için de tercih edilebilir. Kremalı içeceklerden hoşlanıyorsanız mekanın özel içeceği Wintershake’i deneyebilirsiniz.

Son olarak Kılıçoğlu Pastanesi’ne gelelim. Kılıçoğlu Pastanesi, Kars’ta nerede tatlı yenir sorusuna direkt olarak cevap oluyor. Kars’a özgü bir pastane değil. Doğu Anadolu şehirlerinin birçoğunda şubesi bulunan modern pastane konseptine sahip bir işletme. Tatlıları oldukça lezzetli. Atmosfer olarak da kaliteli ve keyifli vakit geçirilebilecek bir mekan.

Tadım Döner de Kars’ta en sevilen mekanlardan biri. Kişisel olarak deneme fırsatım olmadı ancak oldukça övülüyor. Özellikle hızlıca, zaman kaybetmeden yemek yemeniz gerekirse Tadım Döner’den yana şansınızı kullanabilirsiniz.

Kars’ta kahvaltı için fırına ihtiyaç duyarsanız ise Artvin Yusufeli Taş Fırın imdadınıza yetişiyor. Ancak çok geç saatlere kalmamalısınız çünkü küçük bir fırın ve sabah çıkan birçok şey bitmiş oluyor. Yöreye özgü yiyeceklerden kabul edilen Kars Ketesi burada satılıyor, uğrarsanız mutlaka şans verin.

Kars'ta yeme içme Kars peynir

Açıkçası biz gitmeden önce Kars’ta nereden peynir ve bal alınır gibi bir araştırma yapmamıştık ama şansımıza hem çok tatlı hem de kaliteli ürünler satan esnaf bir amcanın yerine denk geldik. Dükkanın adı Kars Peynircisi. Faik Bey Caddesi üzerinde yer alıyor. Hanımeli Lokantası’ndan cadde üzerindeki Migros’a doğru yürürken sağ tarafınızda kalıyor. Dükkanın sahibi oldukça tatlı biri Kars Kaşarı, Kars Gravyeri ve Kars Balı hakkında ne sorarsanız sorun sıkılmadan anlatıyor. Fiyatlarda da öğrencilere yardımcı oluyor, pazarlık yapmaya açık ve tabii istediğiniz her şeyi size orada denetiyor. Ayrıca kargo hizmetleri de varmış. Bir şey alır da çok beğenirseniz olduğunuz şehre istediğiniz ürünleri kargo ile gönderiyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top