barselona yemek rehberi blog

İspanya’ki Katalonya Özerk Bölgesinin başkenti Barselona, her alanda olduğu gibi yeme içme kültürü açısından da Arap, Akdeniz ve Avrupa mutfağının sıra dışı bir karışımına sahip. Metropol olmanın da verdiği avantajla kentte sayısı 10 bini geçen restoran ve cafe mevcut.

Barselona Yemek Rehberi yazısında sizlere sadece kentin mutfağından bahsetmeyip, yeme içme kültürü ve alışkanlıklarını da kısaca anlatmak istiyorum. Barselona’ya yapacağınız seyahatte ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilerek bütçenize ve beklentilerinize uygun bir planlama yapabilir, şehrin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Barselona’da Yeme İçme Hakkında

barselona yemek rehberi tavsiyeler

Yemek yemek Barselona’da son derece ciddiye alınan bir konu. Hatta söylenilen o ki Barselonalılar öğle yemeği yerken akşam yemeğini planlıyor olurlar.

Bir yere gezmeye giderken her şeyden önce nerede ne yiyebileceklerini araştırırlar. Bunun sebebini de kentte birkaç kez yemek yediğinizde siz de daha iyi anlayabilirsiniz.

Sanırım tapas ve paella’yı duymayanınız kalmamıştır. İspanya’ya özgü ve ünü dünyaya yayılmış bu iki yemek (ki aslında tapas bir yemek değil, yemek öncesinde veya içkiyle alınan farklı atıştırmalıkların genel adı) Barselona seyahatinin de olmazsa olmazlarından.

Ancak kentteki yeme içme kültürü bunlarla sınırlı değil. Hayatın tadını çıkarmayı seven Katalanlar yemeğe de özel önem veriyor ve malzemelerin en tazesi ve kalitelisini kullanarak farklı pişirme yöntemleriyle benzersiz lezzetler yaratıyor.

Açılış Saatleri: Barselona Yemek Rehberi yazısında sizlere öncelikle restoran ve cafelerin açılış saatlerinden bahsetmek istiyorum.

Yazının devamında Barselonalıların yemek alışkanlıklarından bahsedeceğim ancak genel olarak restoranlar (turistik yerlerde bulunanlar) eğer kahvaltı servisi de yapıyorlarsa sabah 09:00 civarı açılırlar.

Kısa bir öğle arasından sonra gece 01:00’e kadar açık kalırlar. Eğer kahvaltı servisi yapılmayan bir yerde açılış saatini 11:00 – 12:00 gibi düşünebilirsiniz.

Normalde restoran ve cafeler (genellikle Pazar veya Pazartesi olmak üzere) haftada bir gün kapalıdır ancak bu kural da Las Ramblas, Plaza de Katalunya, Gothic Quarter, El Raval, El Born ve Poble Sec gibi turistik yerlerde geçerli değil.

Turizmin ve turist popülasyonun yoğun olduğu bu yerlerdeki restoran ve cafeler hem haftanın her günü açık olup hem de açılış ve kapanış saatleri daha esnektir.

Sözün özü; turist olarak Barselona’yı gezerken işletmeler kapalı diye aç kalmanız pek olası değil.

Barselona Yeme İçme Kültürü

katalan ispanya barselona yemekleri

Kentin yerlileri için yemek yemenin öneminden bahsetmiştim. Barselona Yemek Rehberi yazısının bu kısmında biraz da yemek saatlerinden bahsetmek istiyorum.

Sanırım Barselona –hatta genel olarak tüm İspanya- öğünlerin en geç yenildiği yerlerden biri. Sabah kahvaltısını genellikle bir kahve veya meyve suyu ile geçiştirip, öğleye doğru 10:00–11:00 civarı kruvasan tarzı hafif atıştırmalıklarla ikinci bir kahvaltı yapılır.

Bu durumda öğle yemeği saati de 13:30–14:00 civarıdır. Turistik bölgelerde sorun yaşamazsınız ancak kentin yerlilerinin yaşadığı bölgelerde saat 13:00’den önce açılmayan restoranlar görmeniz çok muhtemel.

Akşam yemeği ise 21:00–22:00 civarını bulur. Hatta yaz mevsiminde daha geç saatlerde de yemek yenilebilir. Bu durumda öğleden sonra kısa bir atıştırma arası veren Barselonalılar bunu genellikle birkaç çeşit tapas veya 5 çayı ile geçiştirirler.

Farkında mısınız, Barselona’da günlük öğün sayısı 5’i buldu. Kısaca, ana yemek öğle yemeği olmak üzere Barselona’da küçük küçük ama sık yemek yeme alışkanlığı mevcut. Tabii ki turist olarak gezdiğiniz şehirde bu sisteme uymak zorunda değilsiniz ancak kentin yeme içme kültürünü bilmenizin faydası olacağını düşünüyorum.

Bir başka önemli konu da Barselona’da yemek yemek sosyalleşmek için de önemli bir yol. Herhangi bir bistro veya cafede tek başına yemek yiyenlerin bile kısa sürede yanında oturanla sohbete daldığını görebilirsiniz.

Rezervasyon: Rezervasyon sistemi Barselona’da restoranına göre değişen bir durum. Kentte böyle bir kültür var ya da yok demek çok zor. Turistik bölgelerde yer alan restoranlar için rezervasyon zorunluluğu olmadığını söyleyebilirim.

Elbette yoğun günlerde (hafta sonu gibi) çok beğenilen restoranlarda yer bulma zorluğu olabilir ancak bir süre bekleyerek de hemen her restoranda yer bulabilirsiniz.

The Eixample gibi şehrin pahalı ve elit kesimindeki ödüllü restoranlar için aynı durum geçerli olmayabilir. Buradaki, ya da genel olarak kentin herhangi bir yerindeki, Alkimia, Majide, Moments, Koy Shunka, Dos Palillos gibi Michelin yıldızlı restoranlarda yemek yemeyi tercih ederseniz önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

barselona'da ne içilir

İçecekler: İster alkollü ister alkolsüz, Barselona yeme içme kültüründe içeceklerin yeri de çok önemli. Barselona Yemek Rehberi yazısında birkaç cümleyle kent mutfağında içecek olarak neler yer alıyor anlatmak istiyorum.

Meyve Suları: Güneydeki Endülüs sağ olsun, Barselona’da pek çok cafe ve restoranda taze nar suyu veya portakal suyu sıkça bulabileceğiniz bir seçenek.

Şarap: Belki bir Fransa, İtalya değil ancak İspanyolların da şarapçılıkta hatırı sayılır bir yeri var. Özellikle akşam yemekleriyle birlikte tüketilen, farklı aromalarda üzümlerle yapılan İspanyol şaraplarını eğer alkol tüketiyorsanız mutlaka denemenizi öneririm.

Cava: Fransa’nın şampanyasına İspanyolların cevabı Cava. Genellikle kutlamalarda tercih edilen köpüklü şarap lezzet olarak da şampanyaya benziyor. Şampanya’dan farkı ise Macabeu üzümlerinden yapılıyor olması. Belki Barselona’da içmezsiniz, neticede her gün içilen bir içecek değil, ancak hediye olarak alınabilecek bir ürün.

Bira: Barselona yemek kültüründe geniş bir yeri olan bira da şehirde bulabileceğiniz bir diğer seçenek. Estrella ve Moritz ise İspanya bira pazarını domine eden, en çok tercih edilen markalardan.

Barselona Yemek Fiyatları

barselona'da yeme içme fiyatları

Euro kurunun yüksek olmasından dolayı biz Türkler için pahalı gibi görünse de aslında Barselona yeme içme fiyatları açısından diğer batı Avrupa kentlerine göre nispeten daha uygun fiyatlı.

Eğer kenti kısıtlı bir bütçeyle gezecekseniz, biraz tutumlu olarak, günde 20–22 Euro civarına tüm öğünleri alabilirsiniz. Ancak söylediğim gibi bu tutumlu olursanız ulaşabileceğiniz bir rakam ki üst üste birkaç gün bu şekilde yaşamak biraz zor. Ortalamada ise günlük 3 öğün yemeğin 25–30 Euro civarına gelebileceğini hesaplayabilirsiniz.

Öğün Fiyatları: Barselona Yemek Rehberi yazısında öğün fiyatlarıyla ilgili daha net bilgi vermem gerekirse;

Sabah kahvaltısı için 3–6 Euro arasında bir rakam ayırabilirsiniz. Yalnız bu kahvaltı kruvasan veya başka bir hamur işi, kahve ve meye suyundan ibaret olacaktır.

Tüm Avrupa kentlerinde olduğu gibi ben Barselona’da da konaklamanızı oda + kahvaltı alıp, kahvaltıya ayrıca bir ödeme yapmamanızı öneririm. Muhtemelen yine aynı menü olacaktır ancak en azından ekstra ödeme yapmanız gerekmez.

Öğle yemeğini hızlıca bir sandviç veya benzeri bir atıştırmalıkla geçirmek istediğinizde size maliyeti 5–8 Euro civarında olur. Bir yerde oturarak öğle yemeği yemeniz halinde bütçenizden 10–15 Euro ayırmanızı öneririm.

Akşam yemeklerini de bir cafe veya restoranda oturarak yemek isteyeceğinizi tahmin ediyorum. Ki bu durumda da restoranına ve seçeceğiniz yemeklere göre değişmekle birlikte 10–20 Euro arası bir bütçe ayırabilirsiniz, ancak buna alkollü veya alkolsüz içecekler dahil değil.

Bahşiş: Barselona’da bahşiş zorunlu değildir. Genelde restoran ve cafelerde çalışanların sosyal hakları verilir ve ücretler de ortalama seviyededir. Ancak çok memnun kaldığınız yerlerde bahşiş bırakabilirsiniz ki bunun için de %5 civarı uygundur.

Barselona’da Ne Yenir?

barselona yemek rehberi ne yenir

Barselona Yemek Rehberi yazısının bence en keyifli bölümü çünkü Akdeniz, Arap ve Avrupa mutfağının karışımı olan Barselona yemeklerinin lezzetinden ve tazeliğinden çok etkilenmiştim. O yüzden bu konuda daha detaylı olan Barselona’da Ne Yenir?yazısınıda okuyabilirsiniz. Burada ise kısaca bir özet yapayım istiyorum.

Atıştırmalıklar: Barselona yeme içme kültürünün ayrılmaz bir parçası olan sık sık ve az yemek yeme alışkanlığı atıştırmalık yiyeceklerin kentte çok yaygın olmasına sebep olmuş.

Churros veya Bocadillos gibi kente özgü atıştırmalıklar yanında zengin de bir hamur işi kültürü mevcut. Tatlı veya tuzlu onlarca hamur işi yiyecekle herhangi bir öğünü son derece uygun fiyatlarla geçiştirebilirsiniz.

Yemekler: Barselona, hatta aslında tüm İspanya, bizlerin damak tadına en yakın yemekleri bulabileceğiniz Avrupa şehirlerinden biri. Şehir, Akdeniz ülkesi olmanın getirdiği, deniz ürünleri açısından zengin bir mutfağa sahip.

Bunun dışında domates başta olmak üzere her türlü sebze de Barselona mutfağında önemli yer tutuyor. Ki zeytinyağını unutmayalım. Paella, onlarca çeşit Tapas, Esqueixada, Gazpacho çorbası, Allioli ve EscalivadaKatalan mutfağında önemli yer tutan, şehri ziyaret eden turistlerin de severek tükettiği seçeneklerden.

Tatlılar: Barselona için tatlının adresi diyemem. Bu konuda Fransa ve İtalya bence çok daha zengin ve sıradışı alternatiflere sahip. Ancak yine de Barselona’da keyifle yiyebileceğiniz lezzetli tatlılar mevcut. Crema Catalana veya Mató gibi sütlü tatlılar şehirde bulabileceğiniz en leziz ve buraya özgü tatlılardan.

Barselona’da Helal Yemek Seçenekleri ve Türk Restoranları

barselona yemek rehberi helal yemek

Türk veya herhangi bir müslüman için helal gıda bulmak dünyanın her yerinde zorken Avrupa bu açıdan en avantajlı yerlerden biri. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Barselona da Türk ve Ortadoğu restoranları ile helal gıda arayışında olan gezginlere sayısız seçenek sunuyor.

Üstelik, eğer sadece helal gıda olması yetmiyor, hiçbir şekilde yurt dışında et tüketmek istemiyorsanız şehirde onlarca da vejeteryan restoranı mevcut.

Her türlü kebap, tavuk eti, balık veya falafel, kuskus, humus, tabulleh gibi vejeteryan yemek seçeneklerini Divan, Kilim, Pinhan gibi Türk lokantalarında, Ugarit, Abou Khalil veya Summak gibi Ortadoğu restoranlarında, Vegetalia, La Bascula, Sopa gibi vejeteryan lokantalarında bulabilirsiniz. Bu restoranlarla ilgili daha fazla bilgi ve adreslerini bahsettiğim yazıda bulabilirsiniz.

Barselona seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Barselona’da nerede kalınır, Barselona gezilecek yerler ve Barselona gezi rehberi başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

9 Yorum

  1. Yazı güzel olmuş. Fakat küçük bir düzeltme. İspanya’nın başkenti madrid. Katalunya bölgesinin başkenti Barselona

  2. Bu yaz İspanya turuna gideceğiz. Barcelona’da 1 günlük serbest zamanda yapacaklarımı sizin sayenizde şimdiden not ettim. Her yönüyle çok yararlı bir blog olmuş. Özellikle harita de yerleri işaretlemenize bayıldım.

    Çok teşekkürler.
    İyi ki varsınız.

  3. gitmeden önce böyle bir blogun varlığını keşfetmek büyük mucize oldu… İnşallah çok güzel geçecek seyahatimiz…. sevgiler…

  4. tüm yazılarınızı okudum 1 ay içinde Barcelona’ya gideceğim ve bu bilgiler gerçekten çok yararlı oldu benim için. çok güzel öneriler, teşekkürler 🙂

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın