Barselona Katalan Ulusal Sanat Müzesi

İspanya’nın en büyük müzelerinden, Montjuic Etekleri’ndeki Palau Nacional Sarayı’nda yer alan Katalan Ulusal Sanat Müzesi (MNAC, Museu Nacional d’Art de Catalunya) bir Barselona turu sırasında görülmesi gereken yerlerden biri.

Hatta Barselona nüfusunun yoğunluğunun Katalan olması ve bu ırkın kültürlerine ve tarihlerine de çok düşkün olmaları sebebiyle müzenin sadece turistik değil kültürel açıdan da önemi yüksek.

Envanterinde yer alan ve 5 bölüme ayrılmış koleksiyonu ile ziyaretçilerini 10. YY ile 20. YY arasında keyifli bir yolculuğa çıkaran Katalan Ulusal Sanat Müzesi şehrin adeta simgesi olmuş yapılardan biri olan Palau Nacional Sarayı’nda yer alıyor. 1929 yılındaki International Expo için yapılan bu sarayın kendisi de zaten ayrıca görülmeye değer.

Dolayısıyla hem bir mimari hem de sanat şöleni vaat eden bir müze bu. Gelin daha detaylı konuşalım burayı.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Hakkında Bilgiler

Museu Nacional d’Art de Catalunya Barselona gezi notları

Aslında 1934 yılında kurulan Katalan Sanat Müzesi ve 1945 yılında kurulan Modern Sanatlar Müzesi’nde ayrı ayrı sergilenen koleksiyonların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş tek bir müze Katalan Ulusal Sanat Müzesi.

Roma, Gotik, Rönesans, Barok Dönemleri ile Katalan Nümizmatik adı altında eserlerini 5 kategoride toplayan müzenin koleksiyonunda 250 binden fazla eser yer alıyor.

Picasso, Dali, Gaudi gibi Katalan kökenli ressamların eserlerine de yer veren müzede bunun dışında dekoratif eserler de yer alıyor. Ama biz burada sergilenen eserlere geçmeden önce müzenin tarihçesinden de birkaç cümleyle bahsedelim.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Tarihi

Katalan Ulusal Sanat Müzesi gezisi

Katalan Ulusal Sanat Müzesi’nin yer aldığı Palau Nacional’ın 1929 yılındaki Uluslararası Fuar (International Expo) sebebiyle yapıldığını yazının başında belirtmiştim.

Şimdi de Katalan ırkının geçmişine ve kültürüne son derece bağlı bir ırk olduğunu ekleyeyim. İşte bu ikisinin birleşimi Palau Nacional Sarayı’nda 1934 yılında Katalan Sanat Müzesi’nin kurulmasına sebep olmuş.

Müzenin yer aldığı bu saray 1992 yılında restorasyon geçirerek bugünkü haline ulaşmış ve 2004 yılında Modern Sanatlar Müzesi ile birleştirilerek Katalan Ulusal Sanat Müzesi açılmış.

O tarihten bu yana da büyük kısmı Katalan sanatçılara ait olmak üzere İspanyol ve Avrupalı ustaların eserleri burada sergileniyor.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Koleksiyonu

Museu Nacional d’Art de Catalunya sergilenen eserler

Koleksiyonundaki eserleri dönemlerine göre sınıflandırarak sergileyene Katalan Ulusal Sanat Müzesi özellikle zengin Roma Dönemi resimleri ünlü bir müze aslında. Ancak her döneme ait dikkat çekici eserlere de sahip.

O yüzden yazının bu kısmında müzede sergilenen koleksiyonu dönemlere ayırarak her biri hakkında birkaç cümle yazalım.

Roma Dönemi Eserleri

Özellikle 11, 12 ve 13. YY’a tarihlenen kiliselerin restorasyonunda elde edilen resimlerin müzenin en dikkat çekici kısmını oluşturduğu Roma ve Gotik Dönem eserleri yanında yine aynı dönemden kalma kabartmalar, gravürler ve çeşitli mimari ögeler de mevcut.

Bu kısımda sergilenen resimlerin İspanya’nın çeşitli bölgelerindeki kiliselerden, yapılardan getirildiği biliniyor.

Romanesk Dönem Eserleri’nin bu kadar dikkat çekici olmasının sebeplerinden biri de o döneme ait en zengin koleksiyonun Katalan Ulusal Sanat Müzesi’nde yer alması.

St. Climent de Taüll Kilisesi’nin apsisi ve üzerinde yer alan İsa freski, aynı şekilde La Seu D’Urgell Kilisesi’nin apsis freski bunların en güzel örneklerinden.

Gotik Dönem Eserleri

Eserlerin tarihçesi çok daha eskilere dayansa da Katalan Ulusal Sanat Müzesi koleksiyonundaki Gotik Dönem koleksiyonu 1800’lü yılların başlarında bir araya getirilmeye başlanmış ve geçen zamanda koleksiyon fazlasıyla zenginleşmiş.

Çoğunlukla İspanya’nın Aragon, Katalunya ve Valensiya Bölgeleri’nde yapılmış olan eserlerin sergilendiği Gotik Dönem Bölümü’nde de sadece resim değil, heykel ve dekoratif sanat eserleri de sergileniyor.

Gotik Dönem koleksiyonu içerisinde ise Luis Dalmau’nun Virgin of the Consellers, Bartolomé Bernerjo’nun Hz. İsa resimleri müzenin popüler eserlerinden.

Rönesans ve Barok Dönemleri

El Greco, Velazquez, Rubens gibi ustaların eserlerini de içeren Rönesans ve Barok Dönem koleksiyonları Katalan Ulusal Sanat Müzesi içerisinde kronolojik bir sıra ile sergileniyor.

Kraliyet Ailesi veya dönemin asil ailelerinin koleksiyonlarında yer alan eserlerden ziyade, İspanya’nın yerel ressamlarının eserleri ile başlayan koleksiyon sonrasında genişleyerek ünü tüm dünyaya yayılmış ustaların eserlerini de kapsamış.

El Greco’nun “Saint Peter & Saint Paul“, Rubens’in “Countess of Arundel“, Velazquez’in “Saint Paul” ve Cranach’ın “The Elder” isimli eserleri bu zengin koleksiyon içerisindeki birkaç parça sadece.

Çağdaş Sanatlar

Katalan Ulusal Sanat Müzesi’nin 19. YY sonundan 20. YY başlarına kadar olan dönem eserlerini içeren Çağdaş Sanatlar Koleksiyonu resim, çizim, poster ve fotoğraf içeriyor.

Diğer bölümlerde olduğu gibi daha çok Katalan sanatçıların eserlerine yer verilen bölüm de kendi içerisinde Modernizm, Noucentizm, Sanat & Sivil Savaş gibi kronolojik olarak bölümlere ayrılmış.

Burada sergilenen koleksiyon içerisinde Dali’nin “Portrait of my Father” resmi, Gaudi’nin sandalyeleri, Fortuny’nin “The Spanish Wedding” isimli resmi ve Franco Rejimi’ne karşı posterler dikkat çekici eserlerden.

Katalunya Nümizmatik

100 binden fazla parçadan oluşan para koleksiyonu 1932 yılında oluşturulmaya başlanmış ve bunlar arasında 6. YY’dan kalma paralar da mevcut. Ve elbette, burada da diğer bölümlerde olduğu gibi koleksiyonun büyük kısmı Katalan paralarından oluşuyor.

Kimisi çok sıra dışı, kimisi de çok nadir bulunan paralardan oluşan koleksiyon İspanya’da ve özellikle Katalunya’da paranın gelişimine dair son derece keyifli bir şekilde bilgi edinebileceğiniz bir bölüm.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Katalan Ulusal Sanat Müzesi harita konum bilgileri
Katalan Ulusal Sanat Müzesi’nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Palau Nacional, Parc de Montjuïc, s/n, 08038 Barselona, İspanya adresinde bulunan Katalan Ulusal Sanat Müzesi’ne toplu taşıma ile pek çok ulaşım alternatifi mevcut.

Metro tercih ederseniz; L1 veya L3 hatlarına binerek Plaça Espanya İstasyonu’nda inebilirsiniz.

FGC trenlerini tercih ederseniz; Espanya İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Otobüs tercih ederseniz; 13, 37, 55 veya 150 numaralı otobüslere binebilirsiniz.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Giriş Ücretleri

Katalan Ulusal Sanat Müzesi giriş ücreti 12 Euro olup, öğrenciler için %30 indirim uygulanıyor. 16 yaşından küçükler içinse ücretsiz.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Müze Pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açık. Ziyaret saatleri ise;

Ekim’den Nisan’a,  Salı – Cumartesi günleri arasında 10:00 – 18:00 arası, Pazar günleri 10:00 – 15:00 arası.

Mayıs’tan Eylül’e, Salı – Cumartesi günleri arasında 10:00 – 20:00 arası, Pazar günleri 10:00 – 15:00 arası.

Barselona seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın