kavala gezilecek yerler

Yunanistan’ın Doğu Trakya bölgesindeki en güzel sahil kentlerinden birisi olan Kavala, kurulduğu MÖ 7. yüzyıldan itibaren pek çok büyük medeniyetin hâkimiyeti altında kalmış. Kenti ele geçiren her imparatorluğun gelişimine olumlu katkılarda bulunması sayesinde günümüzde Kavala gezilecek yerler anlamında zengin bir çeşitliliğe sahip olmuş. Ayrıca kültürel yapı da kentin geçmişinde yaşanan bu çeşitlilikten nasibini almış.

Kavala Gezilecek Yerler Listesi

Kavala’ya bir şeyler keşfetmek ve öğrenmek için geldiyseniz, kenti mutlaka yürüyerek gezin. Çünkü özellikle Eski Şehir’i kapsayan geziler için araba veya toplu ulaşım araçlarıyla gezmeye çalışmak, bölgenin yapısından dolayı zaman kaybına yol açabiliyor. Yine de yürümek istemezseniz, bölgeye giden turistik treni kullanabilirsiniz.

1. Kavala Arkeoloji Müzesi

Kavala Arkeoloji Müzesi

1963-1964 arasında Selanik Aristoteles Üniversitesi’nde akademisyenlik yapmış 2 mimar tarafından tasarlanmış bir binada konuklarını ağırlayan Kavala Arkeoloji Müzesi (Kavala Archaeological Museum), 1934 yılında kurulmuş.

Geçmişi Neolitik döneme kadar uzanan kentin tarihi hakkında detaylı bilgi edinmek için Kavala gezilecek yerler listenizde bulundurabileceğiniz müze; Ethnikis Antistasis Caddesi’nin batı çıkışında, Faliro Park’ın hemen yanında faaliyet gösteriyor.

Alman ve Bulgar birliklerinin şehri işgali sırasında büyük zarar gören tesiste Dikili Taş’tan, Neapolis’ten, Amfipoli’den gelen antik buluntular sergileniyor.

2. İmaret

kavala gezilecek yerler İmaret

Mimari özellikleri ve manzarası nedeniyle kentteki Osmanlı dönemi yapılarının en ünlülerinden birisi olan İmaret, 1817’de Mısırlı Mehmet Ali Paşa tarafından inşa ettirilmiş.

Eski Şehir’in batısındaki tarihi binada din eğitimleri ve hayır işleri ile ilgili faaliyetler yürütülmüş. Yapı günümüzde Kavalalı Missirian Ailesi tarafından otel olarak işletildiği için ziyarete kapalı tutuluyor. Bu nedenle dışarıdan fotoğrafını çekebileceğiniz yapının karşısındaki Türk evlerini ziyaret edebilir, restoranlarda lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

3. Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi

Makedon mimarisinin başarılı örneklerinden sayılan Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi, 1720 yılında kentin eski yerleşiminin merkezinde inşa edilmiş.

Son Mısır Hanedanı’nın kurucusu olan tarihi şahsiyetin doğduğu ve çocukluk yıllarını geçirdiği yapı, iki katılı ve geniş bahçeli olarak tasarlanmış. Günümüzde müze olarak kullanılan evin önündeki meydanda bulunan bronz atlı heykel ise 1934 yılında Mehmet Ali Paşa’yı onurlandırmak için Yunan heykeltıraş Dimitriadis tarafından yapılmış.

4. Tütün Müzesi

kavala gezilecek yerler Tütün Müzesi

Ücret ödemeden ziyaret edebileceğiniz Tütün Müzesi (Tobacco Museum), 19. yüzyıldan itibaren kentte endüstri haline gelen bitkinin yetiştirilmesi ve ürüne dönüştürülmesi ile ilgili detaylı bilgi içeriyor.

Doğu Makedonya’nın ve Trakya’nın sosyal geçmişini de gözler önüne seren kültürel tesisin zengin koleksiyonu tütün sergi ürünlerden, döneme ait fotoğraflardan, dernek ve bankacılık işlemleri ile ilgili dokümanlardan, ekimde ve toplamada kullanılan makinelerden oluşuyor.

Müzede gezerken ayrıca o dönem yayınlanan sürekli yayınları, harita ve çizimleri de inceleyebilirsiniz.

5. Kavala Kalesi

kavala gezilecek yerler Kavala Kalesi

Eski Şehir’in bulunduğu yarımadaya hâkim bir tepe üzerinde yer alan Kavala Kalesi‘nin (Kavala Castle) tarihi milattan önce 5. yüzyıla, yani kentin Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde olduğu döneme kadar uzanıyor.

İçerisinde düzenlenen kültürel etkinliklere katılmak ve sahip olduğu muhteşem manzarayı izlemek için Kavala gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz askeri yapı, günümüzdeki görünümünü ise Osmanlı’nın 1425’te gerçekleştirdiği yeniden inşa çalışmalarıyla kazanmış. Yapı içerisinde düzenlenen kültürel etkinlikler dans, tiyatro ve müzik ağırlıklı.

6. Su Kemeri

kavala gezilecek yerler Su Kemeri

Roma orijinli yapı Su Kemeri (Kamares), ilk yapıldığında hem su aktarımı hem de Akropolis’in savunulması amaçları için kullanılmış.

Kentin simgelerinden birisi olan Su Kemeri, günümüzdeki halineyse Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlı tahtında olduğu 1550 yılında getirilmiş.

4 değişik ölçüye sahip 60 kemerden oluşan tarihi yapı, 1911 yılına kadar işlevini sürdürmeye devam etmiş. Yapı, görkemi sayesinde fotoğraf çekimleri için ideal arka planı oluşturuyor.

7. Aziz Nikola Kilisesi

kavala görülecek yerler Aziz Nikola Kilisesi

Deniz tarafından Eski Şehir’e geldiğinizde, karşınıza çıkacak ilk yapı olan Aziz Nikola Kilisesi (Agios Nikolaos Church), 1530’da Kanuni Sultan Süleyman tarafından İbrahim Paşa adına cami olarak inşa ettirilmiş.

Dini yapı, 1926’da Ortodoks kilisesine dönüştürülmüş ve minaresinin boyu kısaltılarak çan kulesi haline getirilmiş. Tipik Osmanlı mimari özelliklerini barındıran yapıyı ziyaret ettikten sonra hemen yanındaki “Apostolos Pavlos’un Filipi Neapoli’ye varışı” temalı mozaiği de incelemenizi tavsiye ederim.

8. Halil Bey Camii

kavala Halil Bey Camii

Eski bir Hıristiyan bazilikasının temelleri üzerine 1530 yılında inşa edilen Halil Bey Camii (Halil Beg Mosque), nam-ı diğer Eski Müzik, dışının sadeliğine rağmen iç kısmında gösterişli dekorasyona sahip.

Yan tarafındaki 8 odalı medresesiyle beraber oldukça iyi bir şekilde korunarak, günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarmış olan dini yapı geçmişte kızların eğitim aldığı bir ilkokul ve mülteciler için konaklama yeri olarak kullanılmış.

Bazilika kalıntılarını zeminindeki cam kaplı bölümden inceleyebileceğiniz yapı, günümüzde Kavala Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapıyor.

9. Mehmet Ali Paşa Anıtı

kavala gezilecek yerler Mehmet Ali Paşa Anıtı

Mısır’ın baş saray mimarı Ernesto Verucci Bey’in 1931-1934 yılları arasında tasarımını yaptığı, aynı adlı meydan üzerinde yer alan Mehmet Ali Paşa Anıtı, Paris’te yaşayan Yunan heykeltıraş Konstantinos Dimitriadis tarafından 1934’te yaratılmış.

Kavala’ya önemli faydaları dokunmuş önemli şahsiyetin evini anlatırken de bahsettiğim bronzdan yapılmış anıt, Mısır Hükümeti’nin malı olarak korunuyor.

10. Eski Şehir (Panagia)

kavala Eski Şehir

Kavala’nın doğusundaki yarımadanın tamamını kaplayan Eski Şehir (Panagia), orijinal adını kıyısındaki bir kiliseden almış. Bölgeyi, Kavala gezilecek yerler listenize alabileceğiniz mekânların neredeyse tamamını barındırdığı için Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyerek ve uzun zaman ayırarak dolaşmanızda fayda var.

Oldukça huzurlu ortama sahip kentin eski kısmında tarihi alanların yanı sıra eğlenebileceğiniz ve yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz çok sayıda taverna, restoran ve kafe hizmet veriyor.

11. Belediye Binası

kavala Belediye Binası

Bir Macar kalesinin küçültülmüş versiyonu olan Belediye Binası (City Hall), Macar tütün taciri Pierre Herzog için ikametgâh olarak 1890’lı yılların sonunda inşa edilmiş. Yapı bir süre bu amaçla kullanıldıktan sonra 1937’de belediyenin kullanımına geçmiş.

Özgün mimarisi nedeniyle yerel yapı kültüründen farklı olan tarihi bina, Orta Çağ tarzı bir görünüme sahip. Kemerlerindeki ve pencerelerindeki Gotik tarz, çatısı kale surlarına benzeyen yapının eşsiz güzelliğini tamamlayıcı nitelikte.

12. Şehir Duvarları

kavala Şehir Duvarları

Panagia’yı çevreleyen tarihi Şehir Duvarları (City Wall), ilk olarak 6. yüzyılda Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen döneminde savunma amaçlı olarak inşa edilmiş.

Normanlar’ın kente gerçekleştirdikleri saldırılarda ağır hasar alan duvarların günümüze ulaşan kısımlarını Osmanlılar tarafından güçlendirilen bölümleri oluşturuyor. Bir kısmı Kanuni döneminde su kemerine dönüştürülen bu duvarların yıkılan kısımlarının da dâhil olduğu planlarını arkeoloji müzesinde inceleyebilirsiniz.

13. Panagia Kilisesi

kavala gezilecek yerler Panagia Kilisesi

Eski Şehir’e adını veren Panagia Kilisesi (Panagia Church), 15. yüzyıldan kalma bir başka dini yapının yerine 1965’te inşa edilmiş.

Meryem Ana’ya adanmış kilise, eski bazilikaya göre daha küçük boyutlarda tasarlanmış. 15 Ağustos kutlamalarının gerçekleştirildiği dini yapının girişine bir kehanetin simgesi olan ve aynısı İstanbul’daki Ortodoks Patrikhanesi’nde bulunan sarı bir bayrak asılmış. Kiliseyi, kültürel değeri dışında manzarası nedeniyle de Kavala gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Kavala’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Kavala seyahatinizde konaklama için 1917 yılında inşa edilmiş, çok güzel ve otantik bir yapıya sahip olan 5 yıldızlı Imaret adlı tesiste konaklamayı düşünebilirsiniz. Kavala’da yer alan tüm otelleri incelemek içinse şu linke tıklamanız yeterli.

Kavala gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Eğer bir hafta sonunuzu ülkemize yakın bir yerde değerlendirmek isterseniz Kavala çok güzel bir seçenek. Yunanistan’ın bu ufak ama turistik şehrinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın