kentpark eskişehir yapay plaj

Kentpark, Eskişehir’in en güzel ve popüler parklarından bir tanesi. Porsuk Çayı‘nın kenarında Gökmeydan Mahallesi’nde kurulu olan park aynı zamanda Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Saatleri’nin karşısında yer alıyor. Parkın Eskişehir gezilecek yerler listemizde yer almasının en büyük nedenlerinden bir tanesi Türkiye’nin ilk yapay plajına da ev sahipliği yapması.

kentpark eskişehir yürüyüş

Toplam 300.000 m2 lik alana sahip sahip olan parkta yapay plaj dışında, açık yüzme havuzları, restoran ve kafeler, hediyelik eşya satışı yapılan büfeler, at binme alanları, çocuklar için oyun grupları ve büyük bir yapay gölet bulunuyor.

kentpark eskişehir kuğu

Yapay gölette kuğular ve balıklar yer alıyor. Özellikle çocuklu ailelerin keyifli vakit geçirebilecekleri gölet çevresinde bir de restoran yer alıyor. Biraz soluklanıp bir şeyler yiyip içmek isterseniz burada oturabilirsiniz.

kentpark balıklar eskişehir

Kentpark Yapay Plaj

Kentpark’ın ülke çapında ünlü olmasının nedeni park içerisinde Türkiye’nin ilk yapay plajına ev sahipliği yapması. Denizi olmayan bir şehirde plaj yapılması fikrinin ardından yer olarak içinden Porsuk Çayı da gelen Kentpark seçilmiş ve çaya yakın bir alanda gerçek deniz kumu kullanılarak plaj yapılmış.

kentpark eskişehir yapay plaj giriş ücreti

İlk açıldığı dönemde uzunca bir süre medyanın da yoğun ilgi gösterdiği yapay plajın içerisinde yüzme havuzları da bulunuyor. Yapay plaja genellikle genç yaştaki ziyaretçiler ilgi gösterse de bu alan içerisinde aileler için de özel alan bulunuyor. Özel girişin yapıldığı bu bölümde çiftler ve çocuklu aileler rahatlıkla güneşlenebilir ve plaja girebilir.

kentpark eskişehir plaj havuz

Yapay plaj 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Plajın giriş ücreti 15 TL. Plaj içerisine su harici yiyecek, içecek sokulması yasak.

eskişehir plaj kentpark

Porsuk Çayı

Sakarya Irmağı’nın önemli kolu olan Porsuk Çayı, Kentpark’ın içinden de geçiyor. Parkın üst kıyısında yer alan Porsuk Çayı çevresinde yürüyüş yapabilir, burada oturup dinlenebilirsiniz. Hatta bu bölümde balık tutanları seyredebilir, yanınıza olta götürüp siz de balık tutabilirsiniz.

kentpark eskişehir porsuk çayı

Kentpark’ın yoğunluğu bu kısma geldiğinizde bir anda azalıyor. Kafa dinlemek biraz yürüyüş ve spor yapmak için çok güzel bir alan.

kentpark eskişehir seyahati yürüyüş

Eğer çok fazla abartmadan yanınızda ufak tefek yiyecek içecek getirirseniz burada yer alan banklara oturarak hatta Porsuk Çayı kenarındaki çimlere oturarak doğa içinde kafanızı dinleyebilirsiniz.

kentpark eskişehir çocuk parkı

Her parkta olduğu gibi Kentpark’ın da çocuklar için en eğlenceli kısımlarının başında çocuk oyun grupları geliyor.

kentpark eskişehir giriş

Kentpark’a adım attığınız anda parkta yer alan birçok heykel dikkatinizi çekecektir.

kentpark eskişehir fotoğraflar

kentpark eskişehir heykel

Kentpark’n yürüyüş alanları çevresinde büfeler, hatta hediyelik eşya satışı yapılan çeşitli dükkanlar bile var. Buradan kendinize ve sevdiklerinize çeşitli eşyalar alabilirsiniz.

kentpark alışveriş eskişehir

Kentpark Ziyaret Bilgileri

Eskişehir’in en popüler caddelerinden olan Kentpark, “Şeker Mahallesi, Sivrihisar-2 Caddesi 26120 Eskişehir Türkiye” adresinde yer alıyor.

Eğer parka toplu taşıma ile gitmek isterseniz parkın hemen karşısında yer alan otobüs terminali size çok yardımcı olacaktır. Burada yer alan tramvay durağı üzerinden şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eğer parka kendi aracınız ile gitmeyi planlıyorsanız merkezden 15 dakikalık bir zamanda parka ulaşabilirsiniz. Kentpark’ın dışında otopark var. Burada gün boyu park ücreti 3 TL.

Eğer park ziyaretleri hoşunuza gidiyorsa Eskişehir gezilecek yerler listenize şehrin diğer popüler parklarından Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı ile Şelale Parkı‘nı ekleyebilirsiniz. Bunun dışında şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimi Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

6 Yorum

  1. Eskişehir bir Avrupa kenti gibi,çok temiz, parkları,heykelleri,müzeleri ile de bir sanat ,kültür şehri olması ayrı bir güzellik katmış,detaylara çok özen gösterilmiş, Belediye başkanı Sayın Yılmaz Büyükerşen e binlerce teşekkürler

  2. Eskişehir i bir Avrupa şehri gibi, mükemmel bir hale getiren Prof. Yilmaz Büyükerşen e sonsuz teşekkürler. Çok keyifli bir gezi oldu benim için. Bir konuda fikrimi belirtecegim. Sazova parktan Kentparka porsuk çayı üzerinde tekne ulaşımı olabilirmiydi?

  3. İlk defa ziyaret ettik.Eşim ve ben hayran kaldık.Türk insanının ne kadar
    kabiliyetli ve yaratıcı gücü olduğunun bir örneği………….

  4. İlk defa gördüm. İnsana layık , inanılmaz temiz, düzenli, sakin, huzurlu böyle bir park oluşmasında emeği geçen herkese dolu dolu şükran duygularımı iletiyorum.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın