Kharkiv gezilecek yerler listesi

Başkent Kiev’in ardından ülkenin en büyük ikinci şehri konumundaki Kharkiv, 1654 yılında kurulmuş. Savunma ve makine endüstrisinin gelişmişliği ile dikkat çeken şehir, kurulduğu günden beri pozitif bilimlerin gelişimine büyük destek vermiş. Bu nedenle Kharkiv gezilecek yerler dendiğinde akla ilk olarak, zengin içeriğe sahip müzeler ve bilim insanlarının araştırma faaliyetlerini destekleyen tema parkları geliyor.

Kharkiv Gezilecek Yerler Listesi

Nemli karasal iklimin etkili olduğu kente seyahat etmek için en uygun dönemler mayıs ve eylül ayları. Bu dönemde açık durumdaki üniversiteler sayesinde oldukça hareketli bir kent haline gelen Kharkiv’deki turistik mekanlara metro seferlerinin yanı sıra otobüsler, tramvaylar, troleybüsler ve Marşrutka’lar ile rahatça gidebilirsiniz.

1. Maksim Gorky Parkı (Park of Maxim Gorky)

Park of Maxim Gorky Kharkiv

Kharkiv gezilecek yerler listesinde sizlere anlatacağım ilk yer, adını Sovyetler Birliği’nde sosyalist gerçekçi edebiyatın öncüsü olmuş yazardan almış olan Maksim Gorky Parkı.

130 hektarlık alanı kaplayan park, şehir meclisinin kararıyla günümüzden yüz yılı aşkın süre önce Sumskaya Caddesi’nin görünümünü güzelleştirmek ve at binmek amacıyla kurulmuş. Kentte gerçekleştirilen büyük kutlamalara ve düzenlenen festivallere ev sahipliği yapan yeşil alanda film izleyerek, spor yaparak veya dinlenerek stres atabilirsiniz.

Yetişkinler kadar küçük yaştaki bireylerin de düşünüldüğü ağaçlıklı alanda dilerseniz çocuğunuzu trene bindirebilirsiniz. Park aynı zamanda teleferik hattının başlangıç noktasını oluşturuyor.

2. Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi)

Kharkiv'de gezilecek yerler Plosca Svobodi

Kapladığı alan bakımından türdeşleri arasında Avrupa’nın en büyüklerinden birisi olan Özgürlük Meydanı, kentin geçtiğimiz yüzyılın başında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmesinin ardından inşa edilmiş.

1996 yılına kadar Bolşevik Gizli Servisi’ni kuran Feliks Dzerjinski’nin soyadı ile anılmış olan alanı ziyaretiniz sırasında göreceğiniz Lenin Heykeli, 1964 yılında dikilmiş.

Kentin kalbi konumundaki meydan sosyal hayatı gözlemlemek ve dinlenmek için ideal ortama sahip. Burada zaman geçirdikten sonra güneyindeki Shevchenko Parkı’nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

3. Annunciation Katedrali (Annunciation Cathedral)

Annunciation Cathedral Kharkiv

Neo- Bizans mimari üslubu ile inşa edilmiş olan Annunciation Katedrali, kentin tarihi kısmında yer alıyor. Doğu Avrupa’nın en büyük Ortodoks katedrali unvanını taşıyan dini yapı, ilk olarak 17. yüzyılın ortalarında ahşap malzemeden inşa edilmiş.

Ancak bu yapının büyük yangında tamamen kullanılamaz hale gelmesi sonucunda katedral günümüzdeki şekliyle 18581888 yılları arasında tekrardan yaptırılmış.

Görkemli mimarisi ve manevi önemi dışında yapıyı ilgi çekici hale getiren en önemli unsurlar, kentte geçmişte görev yapmış din adamlarının lahitleri.

4. Shevchenko Parkı (Shevchenko Garden)

Shevchenko Garden Kharkiv

Listenin sonraki maddelerinde sizlere anlatacağım botanik ve hayvanat bahçeleri ile Dolphinarium’u bünyesinde barındıran Shevchenko Parkı, 1804-1805 arasında Kharkiv Üniversitesi’nin de kurucusu olan Vasiliy Karazin tarafından inşa ettirilmiş.

Ukrayna tarihinin en önemli figürlerinden sayılan Taras Shevchenko’ya adanmış bir anıtın bulunduğu park, kent merkezinde yer alıyor. Yeşil alanları arasında yürürken huzur bulabileceğiniz parka yaz aylarında yolunuz düşerse, düzenlenen doğal çiçek sergilerini gezebilirsiniz.

5. Uspensky Katedrali (Assumption Cathedral)

Kharkiv gezilecek yerler Assumption Cathedral

Kentin en eski dini binalarından birisi olduğu için Kharkiv gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Uspensky Katedrali, ilk olarak 1657’de ahşaptan inşa edilmiş. Ancak zaman içerisinde yetersiz gelmesi nedeniyle yapı, bu sefer taş malzeme kullanılarak 16851687 arasında yeniden inşa sürecine girmiş.

Bu tarihten sonra gerek yangın felaketi gerekse de genişletme çalışmalarıyla yenileme sürecinin defalarca tekrarlandığı dini yapı, Annunciation Katedrali tamamlanana kadar kentin ana ibadet merkezi konumundaymış.

Yapıyı ziyaret ederseniz, Rus ordularının 1844’te Fransızlar’a karşı kazandıkları zaferin anısına inşa edilmiş olan kulesinden çalınan “Çar Çanı” hakkındaki hikâyeyi dinlemeyi sakın unutmayın.

6. Sumskaya Caddesi (Sumskaya Street)

Kharkiv gezilecek yerler Sumskaya Street

Sosyal yaşamı deneyimlemek, yerel lezzetlerin tadına bakmak ve alışveriş yapmak için kentteki en doğru adres, Sumskaya Caddesi.

Özellikle kente ilk defa gideceklerin gezilecek yerler bakımından zengin içeriğinden dolayı mutlaka uğramalarını önereceğim cadde, Kharkiv Kalesi ile kent merkezi arasında ulaşımın sağlanması için açılmış.

Zamanla üzerine inşa edilen binalar sayesinde kentin cazibe merkezine dönüşen yol, yeme-içme ve eğlence olanakları ile özellikle okulların açık olduğu dönemlerde cıvıl cvıl hale geliyor.

7. Kharkov Hayvanat Bahçesi (Kharkov Zoo)

Kharkov Zoo

1896 yılında kurulan Kharkov Hayvanat Bahçesi, alanında ülkenin en eski ve büyük tesisi konumunda. Shevchenko Parkı ziyareti sırasında zaman ayırabileceğiniz hayvanat bahçesinin 22 hektara yayılmış alanında dünyanın çeşitli bölgelerine özgü 385 farklı türden 7.000’e yakın hayvanı görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kültürel aktivitelerin ve eğitim programlarının da düzenlendiği tesiste hem çocukların hem de yetişkinlerin keyifli zaman geçirmelerine olanak veren rehberli turlar düzenleniyor.

8. Kharkov Tarih Müzesi (Museum of History)

Kharkiv'de görülecek yerler Museum of History

Anayasa Meydanı’ndaki Kharkov Tarih Müzesi, 1920 yılında kurulmuş. Kharkov ve çevresinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkartılmış arkeolojik eserlerden oluşan koleksiyonu sayesinde tarihe meraklı bireyleri kendisine çeken müzede ilkel topluluk, feodalizm, kapitalizm, Sovyet dönemi isimleri verilmiş 4 bölüm bulunuyor.

Etnografik buluntuların yanı sıra silah ve bayrak koleksiyonlarını inceleyebileceğiniz kültürel tesisin girişinde Kızıl Ordu tarafından kullanılmış bir T-34 tankı ile 4 havan topu sergileniyor.

9. Kharkiv Sanat Müzesi (Kharkiv Art Museum)

Kharkiv Art Museum

İlk koleksiyonu Kharkiv Üniversitesi kurucularının, bilim insanlarının ve zamanın toplum önderlerinin çabalarıyla 1805’te toplanmaya başlanan Kharkiv Sanat Müzesi, kentin en çok ilgi çeken noktalarından bir tanesi.

20. yüzyılın ilk dönemlerinde inşa edilmiş, mimari anlamda oldukça şık görünüme sahip bir binada faaliyet gösteren müzenin günümüzde 20.000 parçaya ulaşmış koleksiyonu yerli ve yabancı sanatçıların 16. ila 20. yüzyıllar arasında yarattıkları tablolardan, heykellerden oluşuyor.

10. Pokrovsky Manastırı (Intercession Monastery)

Kharkiv gezilecek yerler Intercession Monastery

Kharkiv gezilecek yerler listenizde bulundurmanızı önereceğim son dini yapı, şehir merkezindeki Pokrovsky Manastırı. Kharkiv’in yedi harikası arasında gösterilen manastırın tasarımında, ülkenin geleneksel 3 kubbeli Barok mimari anlayışı tercih edilmiş.

Kale sınırları içerisine inşa edildiği 1726 yılında kent savunmasının bir parçası olarak da kullanılan yapının en önemli özelliği Doğu Ukrayna’nın ilk eğitim kurumunu bünyesinde barındırmış olması.

1920’lerde kapatılan dini yapı kompleksi 2. Dünya Savaşı’nda enkaz haline gelmesine rağmen 20. yüzyılın sonundaki restorasyon çalışmalarıyla kente geri kazandırılmış.

11. Botanik Bahçe (Botanical Garden)

Botanical Garden Kharkiv

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişen 7.000’den fazla bitki türünü ve ağacı inceleyebileceğiniz Botanik Bahçe, Shevchenko Parkı içerisinde ziyaret edebileceğiniz bir diğer tesis.

Ülkenin önde gelen botanikçilerinin kuruluşuna destek oldukları bahçe, 1804 yılında faaliyete geçmiş. Barındırdığı bitkilerin ve ağaçların oluşturduğu rengârenk manzaralar sayesinde birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz botanik bahçesine gösterilen ilginin odak noktasını, seralarda yetiştirilen tropikal bitki türleri oluşturuyor.

12. Aşk Anıtı (Lovebirds Monument)

Kharkiv'de gezilecek yerler lovebirds

Öğrenciler arasında oldukça popüler olan Puşkin Caddesi üzerinde yer alan Aşk Anıtı, 2002 yılında açılmış. İlk olarak Taras Shevchenko Anıtı’nın hemen arkasına yerleştirilmesi düşünülen eser, yoğun itirazların ardından şu an bulunduğu parka dikilmiş.

Özellikle fiskiyesinden akan suların heykellere dökülmesi sırasında oluşturduğu ilgi çekici görüntüyü, çevresindeki bankalara oturarak rahatça izleyebilirsiniz.

13. Mirror Fountain

Mirror Fountain Kharkiv

Özgün mimarisi nedeniyle UNESCO tarafından koruma alanı ilan edilen Mirror Fountain, Kharkiv Ulusal Akademi Opera ve Bale Tiyatrosu’nun ön tarafındaki parkta yer alıyor.

Kentin sembollerinden birisi olan anıt, 1947 yılında Mimar Korzh tarafından 2. Dünya Savaşı’nda kazanılan zaferin anısına yaratılmış. Yerel halkın buluşma ve dinlenme alanlarından birisi olan çeşmeye “ayna” adı, akan suyun yarattığı ilizyondan ötürü verilmiş. Turistler arasında anıtın önünde anı fotoğrafı çektirmek oldukça popüler hale gelmiş.

14. Kharkov Dolphinarium

Kharkiv gezilecek yerler Dolphinarium

Nemo” ismiyle de anılan Kharkov Dolphinarium, sevimli yunusların baş rolünde oldukları eğlenceli gösterileri izleyerek keyifli anlar yaşayabileceğiniz bir tema parkı.

Pazartesi hariç haftanın her günü yerel saatle 12.00, 15.00 ve 18.00’da üç performansın sergilendiği tesiste ayrıca çocuklar için fizik tedavi seansları da düzenleniyor.

Deniz memelilerinin yanı sıra karada yaşayan birkaç canlı türünü de görebileceğiniz eğlence parkına hafta sonu giderseniz, 21.00’da başlayan gece gösterisini izleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

15. Kozmos Müzesi (Cosmos Museum)

Uzay bilimlerine ve astronomiye meraklı gezginler için Kharkiv gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazı Kozmos Müzesi, Sovyetler döneminde dış uzay araştırmalarına katkı yapan şehirdeki gök evinin bünyesinde kurulmuş.

Ukrayna’da bu alanlarda içeriğe sahip tek müzeyi ziyaret ederek kozmonotluk ve evren hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz. Kozmonotların görev sırasında kullandıkları araç-gereçlerin sergilendiği müzede görebilecekleriniz arasında Baikonur Uzay Üssü’nden getirilen parçalar da bulunuyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın