Kıbrıs gezilecek yerler
Kıbrıs

Yavru vatanımız Kıbrıs, Akdeniz’in 3. büyük adasıdır. En büyük, en hareketli ve en renkli şehri Lefkoşe’dir. Herkesin kardeşçe, dostça yaşadığı Ada’nın toplam nüfusunun  %70’ini Rumlar, %30’unu Türkler oluşturur. Birbirinden güzel plajları, çılgın gece hayatı, zengin mutfak kültürü, doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve kültürel değerleri ile sürprizli bir yerdir Kıbrıs. Güneş neredeyse yılın 300 günü gülümser ve içinizi ısıtır burada.

Akdeniz’in çarpıcı güzelliklerini bir arada bulacaksınız Kıbrıs tatiliniz boyunca. Ada’da ilk yerleşim Neolitik Çağ’a rastlar. Geziniz sırasında merkezi konuma sahip Kıbrıs villalarında konaklamayı tercih etmenizi öneririz. Çünkü o zaman; uçsuz bucaksız Beşparmak Dağları, Girne ve Gazimağusa gibi Ada’nın nabzının attığı yerlere ulaşımınız daha rahat olacaktır. Gördüğünüz güzellikler karşısında nefesiniz kesilecek.

Kıbrıs Gezilecek Yerler

Girne Kalesi: Adaya geldiyseniz mutlaka ama mutlaka gezi listenize eklemeniz gereken bir yer var. Girne Kalesi. Bu görkemli kale 7. yüzyılda Arap akınlarına karşı kenti korumak için yaptırılmıştır. 1570 yılında Osmanlıların eline geçmiştir.

Kıbrıs gezilecek yerler Girne Kalesi
Girne Kalesi

Bellepais Manastırı: Adanın en görülesi yerlerinden olan Beşparmak Dağları’nın eteklerinde kurulmuştur Gotik sanatının eşsiz örneklerinden olan Bellepais Manastırı. ‘’Barış Manastırı’’anlamına gelir Fransızca’da. Yavru vatan, güzeller güzeli Kıbrıs, Osmanlılar tarafından alındıktan sonra manastır, Yunan Ortodoks Kilisesi’ne verilmiş.

Bellapais Manastırı Girne
Bellapais Manastırı, Girne

Sarayönü Meydanı: Ada’nın en büyük şehri olan Lefkoşa’nın eski idari merkezlerinden biridir adını Kraliyet Sarayı’ndan alan ‘’Sarayönü Meydanı’’. Son olarak Atatürk Meydanı ismini alsa da, halk tarafından hala eski adıyla anılır. İçindeki birçok yapı ile dikkat çeken ve günün her saati cıvıl cıvıl olan Sarayönü Meydanı, adanınen görülesi yerlerindendir.

St. Nicholas Kilisesi: Gezi listenize mutlaka ekleyin dediğimiz yerlerden biri de; 12. yüzyılda Bizans Kilisesi olarak inşa edilen ve Lefkoşa’da yer alan St. Nicholas Kilisesi’dir. Burası. Lüzinyanlar döneminde gotik üslupla genişletilmiş, Venedik döneminde ise değişiklikler yapılmıştır. Osmanlılar Kıbrıs’ı ele geçirdikten sonra ise çarşı ve depo olarak kullanılmış ağırlıklı olarak.

Diğer Gezilecek Yerler: Selimiye Camii, St.Hilarion Kilisesi, Girne Limanı, Venedik Sarayı, Namık Kemal Zindanı, Venedik Sütunu, St.Barnabas Manastırı, Büyük Han, Soli Harabeleri, Yedidalga Köyü, Derviş Paşa Konağı, Mavi Köşk, Othello Kulesi, Batık Gemi Müzesi, Salamis Harabeleri, Kantara Kalesi ve Buffavento Kalesi’dir.

Kıbrıs gezilecek yerler
St. Nicholas Kilisesi

Kıbrıs Yapılacak Şeyler

Gece Hayatı: Bazen sadece gece hayatı için bile gidebilirsiniz Kıbrıs’a. Çünkü çok renkli ve çok eğlencelidir. Sabahın ilk ışıklarına dek gece kulüplerinden, barlardan, restoranlardan gelen müzik sesleri birbirine karışır ve dans etmeden duramazsınız. Güneşin 300 gün gülümsediği, Akdeniz’in en güzel adalarından olan Kıbrıs’ta genellikle hafta sonları gece mekanlarına ilgi artar.

Kumsallarda Su Sporları: Deniz, güneş, kum üçlüsü için muhteşem hatta nefes kesen bir yer yavru vatan Kıbrıs. Bölgede birçok bakir koy ve altın sarısı kumlara sahip plaj var. Yüzme ve dalış en sık tercih edilen su sporları arasında başı çekiyor.

Doğa Yürüyüşü: Ada sokaklarında yürüyüş yaparken zaman ve mekan kavramını unutacaksınız. Çünkü sürprizli haliyle geride kalan her  şeyi ve herkesi unutturuyor bu şirin ada. Kimi zaman denize açılan sokaklarda yürüyecek, kimi zaman çok eski yüzyıllardan kalan tarihi bir yapıya rastlayacak, kimi zaman da begonvillerle çevrili bahçeli evlerin olduğu yollardan geçeceksiniz yürüyüşünüz boyunca.

Kıbrıs yapılacak şeyler
Kıbrıs deniz sporlarının başkenti

Kıbrıs Alışveriş

Alışveriş için bir cennet adeta Kıbrıs. Her keseye ve her zevke uygun yüzlerce, hatta binlerce alternatif var. Dünyaca ünlü markalara sıklıkla rastlarsınız ada da. Ama sadece bununla sınırlı değil; uygun fiyata alışveriş yapacağınız butiklerde var. Hediyelik eşya dükkanları da neredeyse her sokakta mevcut.

Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs’tan mutlaka alın dediğimiz ürünler ise; bittabi ada ile bütünleşen ve tadına doyum olmayan ‘’hellim peyniri’’, alkollü içecekler, takı çeşitleri, parfüm ve yöresel ürünlerdir.

 Şeftali Kebabı
Hellim peyniri adada satın alabileceğiniz en özgün hediyelerden.

Kıbrıs Ne Yenir? Ne İçilir?

Akdeniz mutfağının en güzel yemek çeşitlerine rastlarsınız Kıbrıs mutfağında. Buradayken hiç yabancılık çekmeyeceksiniz tatiliniz boyunca çünkü bize çok yakın bir yemek kültürü var. İlk olarak deneyin diyeceğimiz tat ‘’Şeftali Kebabı’’dır.  Bu lezzetin tadı şeftaliden değil Şef Ali’den gelmektedir.  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kıbrıs’ta erişteli mercimek çorbası, mücendra pilavı ve birbirinden lezzetleri mezelerin tadına bakmayı unutmayın.

Girne krebi, yeşil soğanlı ekmek, pilavuna poğaçası, hellim böreği, kabak böreği, molehiya ve yumurtali ayrelli de denenmesi gereken tatların başında gelir.

 Kıbrıs Şeftali Kebabı
Şeftali Kebabı

Kıbrıs Otelleri

Otelinizi internetin en güvenilir otel rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden ayarlayabilirsiniz. Kıbrıs’ta yer alan otelleri incelemek ve yer rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

PAYLAŞ
Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

1 Yorum

  1. Kıbrıs Akdenizde gezip görülmesi gereken belli başlı yerlerden biridir gerek doğası gerek tarihi beni gerçekten etkilemektedir üstelik yurt dışı olarak fiyatlarıda gayet uygun gelmektedir.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın