Kıbrıs Gezilecek Yerler & En Güzel Şehirler

Sadece birkaç saatlik uçak yolculuğuyla vizeye ve hatta pasaporta dahi gerek duymadan ulaşabileceğiniz Kıbrıs gezilecek yerler açısından oldukça zengin alternatifler sunmakla beraber binlerce yıllık görkemli geçmişi, renkli gece hayatı ve kilometreleri aşan kumsalları sayesinde dopdolu bir tatil vadediyor.

Farklı kültürleri, mimari tarzları ve uçsuz bucaksız kumsalları bir araya getiren Kıbrıs gezilecek yerler listesi, onlarca farklı destinasyon içeriyor. Güzelyurt’tan başlayıp Karpaz’a kadar yayılan Kuzey Kıbrıs‘ın büyüleyici dokusunu; kaleler, eski limanlar, altın rengi kumsallar, kilise ve manastırlar oluşturuyor.

Kıbrıs Gezilecek Yerler Listesi

Kıbrıs'ta gezilecek yerler
Kıbrıs gezilecek yerler listesinde yer alan en önemli 15 yer görselde karışık olarak yer alıyor.

İşte Kıbrıs’a gelindiğinde kesinlikle görülmesi gereken yerler:

 1. Bellapais Manastırı (Girne)
 2. Girne Kalesi (Girne)
 3. Selimiye Camisi (Lefkoşa)
 4. Saint Hilarion Kalesi (Girne)
 5. Lala Mustafa Paşa Camisi (Gazimagusa)
 6. Büyük Han (Lefkoşa)
 7. Buffaveneto Kalesi (Girne)
 8. Girne Eski Liman (Girne)
 9. Barbarlık Müzesi (Lefkoşa)
 10. Aziz Mamas Kilisesi (Güzelyurt)
 11. Batık Gemi Müzesi (Girne)
 12. Mavi Köşk (Girne)
 13. Girne Kapısı (Lefkoşa)
 14. Othello Kalesi (Gazimagusa)
 15. Venedik Sütunu (Lefkoşa)

Girne Gezilecek Yerler

Bellapais Manastiri Girne
Bellapais Manastırı, Girne

Adanın kuzey kıyılarını kaplayan şirin liman kenti Girne, aynı zamanda Kıbrıs fotoğraflarının büyük bir kısmında yer alan oldukça turistik bir nokta.

Tarihi atmosferiyle dikkat çeken Girne’de gezilecek yerler:

Bellapais Manastırı: Barış Manastırı ismiyle de anılan ve asıl adını Fransızca’dan alan manastır, Girne’nin merkezine 10 dakikalık mesafede bulunuyor. Muhteşem manzarasıyla dikkat çeken ve gotik mimarinin etkileyici örneklerinden biri olan Bellapais Manastırı’nın bir kısmı yıkılmış olsa da hala ihtişamlı yapısını korumaya devam ediyor.

Girne Kalesi: 7. yüzyılda Arap akınlarına karşı kentin korunması amacıyla Bizanslılar tarafından inşa edilen kale, Venedikliler kente hakim olduğu dönemde Osmanlı saldırılarına uygun olarak tekrar yapılmasına rağmen 1570 yılında Osmanlı’ya teslim ediliyor. Değişik uygarlıkların iktidar mücadelelerine sahne olan görkemli Girne Kalesi, kentin siluetini belirleyen mimari yapılar arasında yer alıyor.

Saint Hilarion Kalesi: Girne’de, Arap akınlarından korunmak için inşa edilmiş diğer bir kale olan Saint Hilarion, Beşparmak dağlarındaki üç kalenin en batısında bulunuyor ve ziyaretçilerine kuş bakışı harika bir Girne manzarası sunuyor.

Girne Eski Liman: Kıbrıs fotoğraflarında sıkça rastlanan Eski Girne Limanı, Venedik mimarisine ait tarihi yapıları, kafeleri, barları ve nefes kesen gün batımlarıyla Kıbrıs gezilecek yerler arasındaki en popüler noktalardan biri.

Mavi Köşk: Orta Doğu’nun en önemli silah kaçakçısı İtalyan asıllı Rum Pablo Pavilides’in evi olan Mavi Köşk, 1974 Kıbrıs çıkartması ardından Türk askerinin eline geçmiş ve günümüzde ziyarete açık durumda.

Batık Gemi Müzesi: Girne Kalesi’nin içinde yer alan Batık Gemi Müzesi, bugüne kadar bulunan en eski gemiye ev sahipliği yapıyor.

Buffaveneto Kalesi: “Rüzgara boyun eğmeyen” anlamına gelen Buffaveneto, ilk inşa edildiği dönemlerde hapishane, ardından kale olarak kullanılmış ve muhteşem Lefkoşa manzarasıyla hayranlık uyandırıyor.

Karaoğlanoğlu Şehitliği: Kıbrıs Harekatı esnasında hayatını kaybeden Türk askerlerinin için yapılan mezarlık Girne’nin simge noktalarından biri ve Kıbrıs gezilecek yerler listesinde.

Girne İkon Müzesi: Girne ve çevresinde bulunan ikonların sergilendiği müze, eski bir kilise olmakla beraber uzun kulesinden dolayı her yerden görülebiliyor.

Girne Yat Limanı: Girne Kalesi ile iç içe bir konuma sahip olan marina, yatlar dışında balıkçı teknelerine de barınma imkanı sunuyor.

Girne’de konaklama yapılacak bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Girne’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

 Oteller:  Girne’de yer alan otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın: Girne Otelleri

Lefkoşa Gezilecek Yerler

Lefkoşa Kıbrıs
Selimiye Camii, Lefkoşa

Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa, dünyada Berlin’le birlikte ortasından sınır geçen tek şehir. Adanın merkezinde yer alan Lefkoşa’da gezilecek yerler:

Selimiye Camisi: Kıbrıs’taki en büyük dini yapı olan cami, geçmişte Saint Sophia ismiyle katedral şeklinde kullanılmış olmakla beraber gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri.

Barbarlık Müzesi: Rum çeteler tarafından basılan ve trajik olayların gerçekleştiği Binbaşı Nihat İlhan’ın evi, 1 Ocak 1966 tarihinden beri müze olarak kullanılıyor.

Büyük Han: Kıbrıs’taki Osmanlı eserlerinden biri olan Büyük Han, adadaki en dikkat çekici ve günümüze kadar bozulmadan gelmiş nadir yapıların başında yer alıyor.

Girne Kapısı: Eski Lefkoşa şehrine ait bir simge olan ve sınır kabul edilen Girne Kapısı, Kıbrıs gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Venedik Sütunu: Eskiden üzerinde Saint Mark aslanı bulunan ve 1550 yılında Venedikliler tarafından inşa edilen sütun Atatürk Meydanı’nda yer alıyor.

Lefkoşa Surları: 3 ayrı kapıdan ve burçtan oluşan surlar, Lefkoşa’da Venedikliler tarafından inşa edilmiş diğer bir yapı.

 Oteller:  Lefkoşa’da yer alan otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın: Lefkoşa Otelleri

Gazimağusa Gezilecek Yerler

Gazimağusa Kıbrıs
Lala Mustafa Paşa Camii (Aziz Nikolas Katedrali) Gazimağusa

Kıbrıs’ın doğusunda bulunan ve renkli gece hayatıyla ünlü tarihi bir liman kenti olan Gazimağusa’da gezilecek yerler:

Lala Mustafa Paşa Camisi (Aziz Nikolas Katedrali): 1298 – 1312 yılları arasında inşa edilen ve sonraki yıllarda camiye dönüştürülen katedral, Akdeniz Bölgesi’ndeki en güzel gotik yapılardan biri.

Othello Kalesi: Magusa Kalesi olarak da bilinen ve şehri korumak için 14. yüzyılda Lüzinyanlar tarafından yapılan kale, Avrupa kalelerinde de rastlanan hendeklerle çevrili.

Salamis Harabeleri: Bronz çağın sonlarında başlayan göçlerle oluşan şehir, Anadolu’dan ve Kilikya’dan gelenlere ev sahipliği yapmış olmakla birlikte kentin günümüze kadar ayakta kalmayı başaran sütunları dikkat çekici.

Gazimağusa Limanı: Yüzyıllardır farklı uygarlıklar tarafından kullanılmış ve iki kez genişletilip, bir kez de yenilenmiş olan liman, Kıbrıs gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Kantara Kalesi: Adanın kuzey kıyılarını kontrol edebilmek için Bizanslılar tarafından yapılan kale, Beşparmak Dağları’ndan, Kıbrıs’ın en büyük ovası olan Mesarya’yı görüyor.

Kertikli Hamamı: Şehrin kuzeyinde yer alan tarihi yapı, kubbeleriyle ünlü.

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi: Namık Kemal’in sürgüne gönderildiği ve 38 ayını geçirdiği Mağusa’daki zindan, günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

St Barnabas Manastırı: Kıbrıs gezilecek yerler arasındaki tarihi ikonlardan biri olan manastır, artık bir ibadet merkezi olarak değil arkeoloji müzesi olarak kullanılıyor

Güzelyurt ve İskele’de Gezilecek Yerler

Güzelyurt Kıbrıs
Aziz Mamas Kilisesi, Güzelyurt

Kıbrıs’ın en batısındaki Güzelyurt ve en doğusundaki İskele, adada gezmek için farklı alternatifler arayanlara hitap ediyor. Güzelyurt ve İskele’de görülmesi gereken yerler.

Aziz Mamas Kilisesi: Tıpkı Saint Barnabas gibi Kıbrıs’taki tarihi ikonlar arasında bulunan kilise, günümüzde arkeoloji müzesi olarak hizmet veren eski ibadet merkezlerinden biri.

Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi: Saint Mamas Kilise’nin yanında bulunan müze, Artemis ve geyik heykelleriyle birlikte birçok paha biçilemez esere ev sahipliği yapıyor.

Apostolos Andreas Manastırı: Kapraz Yarımadası’nın ucundaki Zafer Burnu’nda yer alan manastır, bakımlı ve şık görüntüsüyle dikkat çekiyor.

Yazı boyunca Kıbrıs gezilecek yerler listelerinde yer alması gereken en önemli yerlerden bahsettik. Bu listede olmayan favori yerleriniz varsa lütfen bizimle paylaşın.

Yorum yapın