kiev gezilecek yerler

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Dinyeper Nehri’nin iki yakasına kurulu, sosyal hayat bakımından renkli bir şehir. Orta Çağ’ın ilk dönemlerine uzanan tarihi ve Sovyetler Birliği dönemindeki önemi nedeniyle Kiev gezilecek yerler anlamında ziyaretçilerinin geçmişe dair çok değerli bilgiler öğrenebilecekleri mekânları barındırıyor.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Nazi işgalinin ardından bıraktığı büyük yıkımın izlerini, Sovyet idaresi altında geçirdiği yıllarda başarıyla silen ve tarihi değerlerini aslına uygun olarak yeniden inşa eden Kiev’de ulaşım oldukça rahat. Dünyanın en büyük metro ağlarından birisine sahip şehirde tramvay veya troleybüs gibi seçenekleri kullanarak gezmek istediğiniz mekanlara rahatça ulaşabilirsiniz.

Bu arada Kiev’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Kiev’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Kiev’de gezilecek görülecek yerlerle ilgili bir diğer yazımız olan Kiev’de gezilecek en güzel 10 yer başlıklı yazımızı da okumayı unutmayın!

Kiev Gezilecek Yerler Haritası

kiev'de gezilecek yerler
Kiev gezilecek yerler haritamızda şehirdeki en önemli yerlerin konum bilgilerini inceleyebilirsiniz. (Numaralandırma önem sırasına göre değil konuma göre yapılmıştır.)

Kiev gezilecek yerler yazımıza önce gezi noktalarının konumları hakkında bilgi vererek başlayalım. Haritada da görebileceğiniz üzere Kiev genel olarak çok büyük bir şehir değil ve gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor. Merkezde konaklarsanız birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bunun dışında şehirde çok etkin ve ucuz bir metro ağı da var. Kiev gezilecek yerler haritamızı büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

1. Aziz Sofya Katedrali

kiev gezilecek yerler Aziz Sofya Katedrali

İsmini İstanbul’da bulunan Ayasofya’dan alan Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral) 11. yüzyılda inşa edilmiş. Zaman içerisinde etrafı çok sayıda Ukrayna Barok tarzında bina ile çevrelenen dini yapı, kentte Bizans mimarisinden izler taşıyan yapıların başında geliyor. 1000 yıllık geçmişinde Ortodoks ve Katolik topluluklar tarafından kullanılan kilise günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Müzenin girişinde bulunan çan kulesine çıkarsanız, tüm şehri kuşbakışı görebilirsiniz.

2. Maidan Nezalezhnosti

kiev Maidan Nezalezhnosti

Tarihsel önemi nedeniyle tatilcilerin Kiev gezilecek yerler listelerine ekledikleri Maidan Nezalezhnosti (Bağımsızlık Meydanı), geçmişte Yüksek Koru olarak adlandırılan alan üzerine inşa edilmiş. Ortasındaki sütunun üst kısmında Başmelek Mikail’in tasvir edildiği bir heykelin bulunduğu meydanda, şehrin kurucuları sayılan 4 efsanevi karaktere adanmış bir anıt yer alıyor. SSCB’den ayrılma ve Turuncu Devrim sırasında düzenlenen pek çok gösterinin ve toplantının yapıldığı meydanın çevresindeki binaların üst katlarından Kiev’in tarihi kısmını görmek mümkün.

3. Khreshchatyk

kiev Khreshchatyk

Kiev’in ana caddesi statüsündeki Khreshchatyk mağazaları, kafeleri, restoranları ve tarihi binaları ile şehrin en önemli cazibe merkezlerinden birisi sayılıyor. Üzerindeki binaların 2. Dünya Savaşı’nda tamamen yıkılmasının ardından Kızıl Ordu tarafından Stalinist mimariyle tekrar inşa edildiği cadde, hafta sonları ve resmi tatillerde araç trafiğine kapatılıyor.

4. Kiev Pechersk Lavra

Kiev Pechersk Lavra (Kiev Monastery of the Caves)

Bulunduğu bölgeye adını veren manastır Kiev Pechersk Lavra (Kiev Monastery of the Caves) 1051 yılında kurulmuş. Kurulduğu dönemde Doğu Avrupa’daki Ortodokslar için önemli bir dini merkez konumundaki manastırın altındaki mağaralar günümüzde müze olarak işlev görüyor. Keşişlerinin yaşamlarını sürdürdükleri, ibadet ettikleri galerilerin ziyaretçilere sergilendiği müze dışında alanda bulunan çan kulesi ve kilise bölümü görülmeye değer kısımları oluşturuyor.

5. Altın Kapı

kiev Altın Kapı

Konstantinopolis’in ana kapısının kopyası niteliğindeki askeri amaçlı yapı olan Altın Kapı (Golden Gate, Zoloti Vorota), Kiev Prensliği’nin kurucusu Yaroslav Mudri’nin emriyle 1017-1024 yılları arasında inşa edilmiş. Güneş üzerinden doğduğu için yerel halkın “Gökyüzü Kapısı” ismini verdiği yapının neredeyse tamamı orta çağda yıkıldığı için 1982 yılında şehri yöneten Sovyet yetkililerin isteğiyle aslına en yakın şekilde tekrar yapılmış.

6. Andrevski Yokuşu

Kiev Andrevski Yokuşu

Tarihi dokusu, Dinyeper Nehri manzaralı kafeleri nedeniyle Kiev gezilecek yerler listesine aldığım Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk), geçmişte şehrin yönetim kısmı olan üst bölgesiyle halkın yaşadığı alt bölgeyi birbirine bağlayan önemli bir geçitmiş. Üzerinde St. Andrew’s Kilisesi, Mikhail Bulgakov Müzesi gibi mekânların bulunduğu Arnavut kaldırımlı yaya yolunda ayrıca Ukrayna’ya ait kültürel ve tarihi eşyaların satıldığı pek çok dükkân bulunuyor.

7. Mariyinsky Sarayı

Mariyinsky palace kiev

Dinyeper Nehri kıyısındaki bir tepede bulunan Mariyinsky Sarayı (Mariyinsky Palace), Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna’nın isteğiyle 1744-1752 yılları arasında inşa edilmiş. Zamanının ünlü mimarı Bartolomeo Rastrelli’nin tasarımını yaptığı saray, Barok mimari stilinden izler taşıyor. Savaş döneminde Kiev Bağımsızlık Komitesi’nin karargâhı olarak kullanılan yapı günümüzde resmi resepsiyonlar, devlet başkanlarının kabul törenleri ve turizm amaçlı geziler için kullanılıyor.

8. Mariinsky Park

kiev Mariinsky Park

1874 yılında kurulmasının ardından ismi uzun süre “Tsarsky” olarak anılan Mariinsky Park’a devrimin ardından yakınındaki saraydan esinlenilerek şu anki adı verilmiş. Etrafında çok sayıda resmi binanın bulunduğu park, sakin atmosferiyle yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için ideal. Üstelik parkta yürürken çeşitli dönemlerde gerçekleşen önemli olaylara adanmış anıtları ve bu olaylarda ölen kişilerin defnedildikleri mezarlıkları ziyaret edebilirsiniz.

9. St. Michael Altın Kubbeli Katedral

kiev gezilecek yerler St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Dinyeper Nehri’nin kıyısında bulunan ve Aziz Sofya Kilisesi’ne göre kuzeydoğuda kalan bir uçurumun kenarında yer alan St. Michael Altın Kubbeli Katedral (St. Michael’s Golden-Domed Monastery), ilk olarak 1108-1113 yılları arasında kurulmuş. Zaman içerisinde çevresine barok stilde binaların inşa edildiği katedralin manastır olarak kullanılan binası belirli aralıklarla yıkım ve yeniden inşa süreçleri geçirmiş. Altın kubbelerinin arasında Başmelek Mikail’e adanmış bir anıtın bulunduğu yapı mozaikleri ve freskleri ile ziyaretçilerini büyülüyor.

10. Mother Motherland

kiev gezilecek yerler Mother Motherland

Dünya Savaşı Müzesi’nin bir parçası olan anıt Mother Motherland (Rodina Mat), 62 metre yüksekliğinde ve çelikten üretilmiş. Kılıcının bir kısmı, Pechersk Lavra’nın hacından daha yüksekte olduğu için kesilen anıtın kalkanında Sovyetler Birliği’nin amblemi bulunuyor. Anıtın altında bulunan müze binasındaki mermer plakada savaş sırasında şehit düşmüş 11.600 askerin ve 200 işçinin isimleri yer alıyor.

11. Ulusal Opera Evi

kiev gezilecek yerler opera binası

Klasik müzik dinlemekten hoşlanan gezginlerin Kiev gezilecek yerler listelerinde mutlaka yer verdikleri Ulusal Opera Evi (National Opera of Ukraine) 1867 yılında açılmış. Barok tarzı binasının görkemli mimarisi ve ses akustiği ile ziyaretçilerini büyüleyen opera evinde Ukrayna-Rus balesi ağırlıklı olmak üzere yıl içerisinde pek çok performans sergileniyor. Tüm bunların dışında bina içerisinde bulunan Güzel Sanatlar Müzesi’ni gezerek çok değerli resim ve ikon koleksiyonlarına göz atabilirsiniz.

12. II. Dünya Savaşı Müzesi

kiev II. Dünya Savaşı Müzesi

Görkemli Anayurt Heykeli’ne ev sahipliği yapan II. Dünya Savaşı Müzesi (Great Patriotic War Museum), Alman-Rus Savaşı’nda kazanılan zafer anısına 1974 yılında açılmış. Açık ve kapalı 2 alandan oluşan müzede dünya savaşında kullanılan silah envanteri başta olmak üzere belgelerden, fotoğraflardan ve Naziler tarafından katliamlardan kullanılan araçlardan oluşan 300.000 parçalık bir koleksiyon sergileniyor.

13. A.V. Fomin Botanical Garden

Kiev A.V. Fomin Botanical Garden

1839 yılında Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi’nin kendi bünyesinde kurduğu bahçeyle temelleri atılan A.V. Fomin Botanical Garden, Ukrayna’nın ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinin en büyük bitki koleksiyonunu barındırıyor. Uzun süre yöneticiliğini yapan, akademisyen Aleksandr Vasiljevich Fomin’in ölümünün ardından ismi değiştirilen botanik bahçesinde aralarında Kuzey Avrupa’daki en yaşlı palmiye ağacının da yer aldığı 13 binden fazla bitki, çiçek ve ağaç türü bulunuyor.

14. Pirogovo Açık Hava Müzesi

kiev Pirogovo Açık Hava Müzesi

Kiev’in güneyinde bulunan ve yerel dilde “Pyrohiv” olarak adlandırılan köy günümüzde Pirogovo Açık Hava Müzesi (Pirogovo Open Air Museum) olarak kullanılıyor. Geçmişi Bronz Çağı’na kadar uzanan köy, 1969 yılında Ukrayna Halk Mimarisi ve Hayatı Müzesi’ne dönüştürülerek ülke dışından gelen gezginlere Ukrayna kırsal yaşamı hakkında bilgi verilmesi amaçlanmış. Açık hava müzesinde ahşaptan yapılmış 300 binadan ve 70.000 parça eşyadan oluşan bir koleksiyon sergileniyor.

15. Gorodetsky House

kiev gezilecek yerler Gorodetsky House

Ukrayna Başkanlık Binası’nın yakınında yer alan Gorodetsky House (House with Chimaeras), dönemin popüler mimarı Vladislav Gorodezhkii tarafından 1901-1903 yılları arasında özel ikametgâh olarak inşa ettirilmiş. Bahçesindeki ve iç kısmındaki irili ufaklı pek çok heykel sayesinde oldukça ilginç bir görüntüye sahip olan binanın tasarımında Kievli mimar Art Nouveau akımından etkilenmiş. Yerel halkın zaman içerisinde hakkında çok sayıda efsane ürettiği bina, özgünlüğü sayesinde Kiev gezilecek yerler listesinde yer almayı hak ediyor.

Kiev’de gezilecek diğer yerler

Eğer Kiev seyahatinizde yeterli zamanınız varsa altta adı geçen şu noktaları da Kiev gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz:

St Volodymyr’s Cathedral, Hidropark, Mykola Syadristy Microminiatures Museum, Ukrainian National Chornobyl Museum, Babi Yar, St Andrew’s Church, Hryshko National Botanical Garden, Besarabsky Market, Ekmek Müzesi, Khreschatyk Park, Kiev Olimpiyat Stadyumu, Kiev Spor Sarayı Palace of Sports, Klov Sarayı (Klov Palace), Kyoto Park One Street Museum ve PinchukArtCentre.

Kiev’de nerede kalınır?

Kiev otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız internetin en çok tercih edilen rezervasyon sitesi olan booking.com‘u kullanabilirsiniz. Kiev’de 700’den fazla otel yer alıyor. Kiev otellerini incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3 yıldızlı Ibis Kiev City Center ve Bratislava Hotel, 4 yıldızlı Podol Plaza Hotel ve Khreschatyk City Center Hotel otellerine göz atabilirsiniz. Eğer Kiev gezinizde 5 yıldızlı kaliteli bir tesiste konaklamak isterseniz de Fairmont Grand Hotel Kyiv oteli güzel bir seçim olabilir.

Kiev Khreschatyk City Center Hotel
4 yıldızlı Khreschatyk City Center Hotel, Kiev’de konaklama için güzel bir alternatif.

Kiev gezilecek yerler yazısı boyunca Kiev’de gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Bu yazı Kiev seyahatiniz öncesinde umarım sizin için faydalı bir kaynak olmuştur. Kiev’de konaklama konusunda diğer bilgileri de Kiev’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şehir hakkında genel bilgiler ise Kiev gezi rehberi başlıklı yazımızda yer alıyor. Şimdiden iyi tatiller!

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

4 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın