Kız Kulesi İstanbul
Kız Kulesi

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kız Kulesi, İstanbul’un simgelerinden olan ve deniz ortasında bulunan ünlü kuledir. İstanbul gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk yerlerden olan kulenin tarihi MÖ 4. yüzyıla dayanan Kule, ilk olarak komutan Chares’in eşi için mermer bir anıt mezar olarak yapılmış sonrasında gümrük istasyonuna dönüştürülmüştür. 12. yüzyılda İmparator Manuel Comnenos tarafından inşa ettirilen kule, 16. yüzyılda meydana gelen depremde zarar görünce tekrar yapılmıştır. Beş katlı Kız Kulesi, Evliya Çelebi tarafından 80 arşın olarak tanımlanmaktadır. Kuleye, Osmanlı döneminde bazı ekleme ve işlemeler yapılmıştır.

Kule ile ilgili birçok efsane bulunmaktadır. Bu efsanelerden en bilineni kızının bir yılan tarafından zehirleneceğini duyan kralın kızını bu güvenli kuleye kapattığıdır. Fakat bir meyve sepeti içerisinde gelen yılan genç kızı sokar ve öldürür. Bir dönem gemilere yol gösterme ve askeri işlevi de bulunan Kız Kulesi, günümüzde turistik amaçlar için kullanılmaktadır. Kulede bulunan restoran deniz manzaralı yemek yemek için ideal bir mekandır. Ayrıca düğün, kutlama gibi özel organizasyonlara da ev sahipliği yapabilmektedir.

Kız Kulesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar İstanbul
  • Ulaşım: Kuleye Salacak ve Kabataş’tan ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Tam bilet 20, indirimli bilet 10 Lira’dır.
  • Web sitesi: http://www.kizkulesi.com.tr
  • Notlar: Giriş ücretleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın